Tänkte sätta min Freenas server på vinden... men är lite orolig för att det kanske blir för varmt/kalt för datorn där upp!
Vad tror ni?
Beror på isoleringen, tror ditt största problem på vinterhalvåret är fukt. Eftersom NAS:en genererar viss värme själv så tror jag inte kylan är så farlig, men material expanderar/ komprimerar ju pga temperaturförändringar och det gäller väl även skivorna inuti hårddisken. Finns ju något som kallas frostvakt som är något slags värmeanordning som sätter igång när det går under 4° har jag för mig, men det låter ganska dyrt.
På sommaren finns det ju risk för det motsatta, att det blir alldeles för varmt.
Du kan ju börja med att sätta dit en digitaltermometer med max/min-funktion och möjligen någon typ av fuktmätare/hygrometer för att utvärdera förutsättningarna.
Annars kanske du skall undersöka möjligheterna att få diskarna i din NAS att gå ned i viloläge vid icke-bruk. Om det går att klämma i mer internminne så brukar det påverka cache positivt, därmed mindre disk-rassel. Silikonfötter istället för gummi är också en god idé (kolla quietpc.co.uk och silentpcreview.com). Gummi som isoleringsmaterial för vibrationer är tyvärr ganska överskattat. Silikon is the shit!
Fundera på hur placeringen är idag - står den på ett ställe så att det finns möjligheter för ljud att fortplanta sig tex genom en bordsyta eller blåser fläkten ut ljudet i rummet eller på en helt platt yta som reflekterar ljudet allt för väl?
Hur ser insidan av chassit ut - finns det någonstans du kan sätta lite ljudisoleringsmaterial eller blir det allt för varmt då? Kan du byta mot en "fetare" fläkt med lägre varvtal som låter mindre men kyler lika mycket (eller mer) - det som är kritiskt är måttet CFM det vill säga hur många kubikfot luft fläkten orkar flytta på per minut. Detta varierar med varvtal, vinkel/design på fläktbladen, fläktens tjocklek och strömförbrukning (ampère). Kontrollera att nätdelen i NAS:en orkar driva den nya fläkten (dvs ungefär samma ampère) innan du byter. ÄVen fläkten går naturligtvis att vibrationsisolera, helst med en silikon-damask men det finns även billigare "gummiskruvar" som man byter till. Dessa har dock en tendens att torka ut o därefter gå sönder ganska snabbt.
Slutligen är det ju så att vissa disk-modeller är mer ljudliga än andra, både vad avser varvtal och vad avser ljudnivå i övrigt, men att byta hårddiskarna är kanske inte ett vettigt alternativ ekonomiskt sett. Även hårddiskarnas upphängning är naturligtvis möjlig att modifiera, även här helst silikon.
Själv har jag min NAS i köket, det stör inte så mycket, men jag äter iofs aldrig i köket.
Redigerat av andbir, 13 October 2010 - 17:57.