Nu har jag problem! Min Beosound 9000 MK1 började låta illa! Precis som min beomaster 9000 när laser började strula.
Lämnade in BS 9000 och de sa att det går inte att laga laser, finns inga reservdelar!!! Snyft, har världens vackraste cd spelare i nyskick
som inte funkar! Jag har tagit bort glas skiva för att komma åt laser huvudet och göra rent. Kommer nog inte fungera?
Är det någon som vet om det finns någon BO specialist som ändå kan laga?? Känns så tråkigt att bara slänga en sån klenod!
Tydligen så är det bara MK3 det finns reservdelar till! Tacksam för alla svar!!!! Ha en bra kväll!!!
Jugge
Hej Jugge,
Spontant om det är felpositionering av lasern, dvs att den väljer fel skiva, det är inte så att det är de här små glas "hullingarna" som sitter till vänster och höger om skiva 1 och 6 som är smutsiga? Vet att om dessa är smutsiga så börjar den hoppa runt lite konstigt.
Annars så skulle jag lyssna av med BeoXperten om han har möjligheten att reparera. Vet att han har en del sk slakt maskiner liggandes som de plockar delar ifrån som skulle kanske rädda din enhet.
Sökningen pågår
Avancerad sökning



Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?