Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Budget färg.

22 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 17 March 2006 - 19:16

Unregistered40127
  • Unregistered40127
  • Mästare

  • 2592 inlägg
  • 0
Jag har alltid målat hemma med Alcro eller Nordsjö-färg. Deras färger är ju bra och täcker fint, finns de möjligen annan billigare färg att köpa som fungerar?

Jag har tesat en gång tidigare med riktig budget-färg från Rusta. Efter tre stykningar täckte färgen fortfarande inte och redan tog mitt tålamod slut när det gällde att testa färger.

Alcro och Nordsjö kan man ju i princip måla med en strykning, men det bli ju två ändå så att det blir riktigt jämnt och att alla mistor försvinner. Glömde nog att skriva vilken typ av färg jag partar om: Vanlig vattenbaserad vägg färg för innhusbruk.

Vad har alla forum vänner för erfarenhet av färg?

case

#2

Postad 17 March 2006 - 19:36

jarlone
  • jarlone
  • Wannabe

  • 28 inlägg
  • 0
Ville bara säga att jag har samma erfarenhet som du, dock så målar jag med beckers. Jag köper min färg på Coop. Dom har inte hela Beckers system men det dom har räcker gott för mig. Och prisvärt jämfört med specialist butiker, dock så krävs det att man har lite hum själv om vad man vill ha...;)

Så hoppa över den billiga färgen då den inte blir det i längden vad var jag ville säga.


H. Daniel

#3

Postad 17 March 2006 - 19:36

AC3
  • AC3
  • Forumräv

  • 866 inlägg
  • 0

Vad har alla forum vänner för erfarenhet av färg?


Jag har samma erfarenheter som dig. Billig färg täcker dåligt. ;)

#4

Postad 17 March 2006 - 20:20

p-h
  • p-h
  • Användare

  • 137 inlägg
  • 0
Instämmer i kören om billig färg... Har en kompis som extraknäcker i hans farsas färgbutik, han brukar säga att all färg som HAR ett märke duger till de flesta. Misstänker att han med det menar att Rusta-färg och liknande trillar bort.

Framför allt med mattare färger (tak) har jag märkt stor skillnad beroende på om det är finfärg eller fulfärg. Går bannemig inte att få fulfärg jämt, finfärg målar ju nästan taket själv ;)

#5

Postad 18 March 2006 - 00:27

Hämähäkki
  • Hämähäkki
  • Forumräv

  • 673 inlägg
  • 0
Jag tycker ett budgetmärke (Landora) täcker väldigt bra iallafall.

#6

Postad 18 March 2006 - 01:39

Unregistered24c8b9de
  • Unregistered24c8b9de
  • Beroende

  • 1450 inlägg
  • 0
Japp, Landora funkar utmärkt ;) Har för mig att den tillverkas i samma fabrik som någon av de mer etablerde märkena.

#7

Postad 18 March 2006 - 09:32

Unregistered973
  • Unregistered973
  • Veteran

  • 2349 inlägg
  • 0
jobbat som målare att antal år, tyvärr är det så att de dyrare färgera täcker bättre och man får ett jämnare resultat. HAr hänt att man testat med en billigare färg och nytt pyttesmå färgskillnader vilket gör att man får göra om jobbet.
Inte värt att snåla här, men glöm inte det viktigaste nämligen förarbetet

#8

Postad 18 March 2006 - 20:11

mounte
  • mounte
  • Användare

  • 209 inlägg
  • 0
Som ni säger, billigare färg fyller sämre, beror på att dom inte kostar på lika mycket vad gäller dyrare komponenter som Aluminiumoxid och liknande i färgen.

Tycker(precis som någon skrev tidigare) att håller man sig till ett etablerat företag så går man ganska säker. Sedan har ju de olika företagen lite olika nischer också.

Personligen föredrar jag Flüggers färgsystem men framförallt all den kompetent personal dom har runt om i landet och världen. (Givetvis finns det alltid något rötägg någonstans, men hos flügger har jag inte stött på något än)

#9

Postad 18 March 2006 - 20:40

Unregistered40127
  • Unregistered40127
  • Mästare

  • 2592 inlägg
  • 0
Okej. Jag kör vidare med riktig färg. ;)

case

#10

Postad 20 March 2006 - 16:40

Unregistered26281
  • Unregistered26281
  • Lärjunge

  • 485 inlägg
  • 0

Jag tycker ett budgetmärke (Landora) täcker väldigt bra iallafall.

<{POST_SNAPBACK}>




Landora tycker jag är alldeles utmärkt för oss amatörmålare ;)


Men inte är väl Landora ett budgetmärke i den bemärkelsen att den inte är av bra kvalitet och ska jämföras med färg på rusta o dyl. ??? Rätta mig om jag har fel...

Färgen tillverkas i Landskrona förresten... Kanske hörs på namnet :)

Här e länk till deras hemsida iaf.

Landora

#11

Postad 20 March 2006 - 19:52

BMWM3
  • BMWM3
  • Amatör

  • 55 inlägg
  • 0
Biltemas fungerade inget vidare bra för mig , målade 5 lager innan jag vart nöjd .

Alltid bra färg för min del !

#12

Postad 21 March 2006 - 13:36

Stormen
  • Stormen
  • Lärjunge

  • 388 inlägg
  • 0
Biltemas vita är ingen bra täckfärg. Men fungerar säkert bra om du ska extramåla ditt redan vita tak.

#13

Postad 21 March 2006 - 14:21

mr.keyser
  • mr.keyser
  • Beroende

  • 1266 inlägg
  • 0
Hmm, av de färger jag testat så gillar jag Flüggers färger bäst.
De brukar dessutom kunna blanda till alla möjliga och omöjliga varianter både färg och glansmässigt.
De är dock inte budget någonstans.
De budgetfärgerna jag testat har kommit från EKO-hallen och nån från Biltema, de har varit antingen på tok för blanka/plastiga även om de inte skulle vara det eller täckt väldigt dåligt.

#14

Postad 22 March 2006 - 11:52

AC3
  • AC3
  • Forumräv

  • 866 inlägg
  • 0
Undrar hur mycket dyrare det blir att måla med "budget färg", med tanke på att det krävs 2 - 3 extra strykningar?

#15

Postad 22 March 2006 - 12:14

Hämähäkki
  • Hämähäkki
  • Forumräv

  • 673 inlägg
  • 0

Jag tycker ett budgetmärke (Landora) täcker väldigt bra iallafall.

<{POST_SNAPBACK}>




Landora tycker jag är alldeles utmärkt för oss amatörmålare ;)


Men inte är väl Landora ett budgetmärke i den bemärkelsen att den inte är av bra kvalitet och ska jämföras med färg på rusta o dyl. ??? Rätta mig om jag har fel...

Färgen tillverkas i Landskrona förresten... Kanske hörs på namnet ;)

Här e länk till deras hemsida iaf.

Landora

<{POST_SNAPBACK}>


Kanske inte det, men om man jämför att man får 2,5l väggfärg för 119kr (iallafall här istan) jämfört med Flüggers priser och andra dyrare varianter så kanske det ska klassas som ett värdigt alternativ iallafall för täckförmågan är grymt bra.
Färger som är värdelösa är just Rustas egna, biltemas och speciellt ÖB's.

#16

Postad 22 March 2006 - 13:43

Unregistered40127
  • Unregistered40127
  • Mästare

  • 2592 inlägg
  • 0
Landora? Min syster köpte färg på Cheapy, namet låter bekant. Om det är denna färgen hon köpte så är det inte mycket att hurra för. Jag använde en hink för att grundmåla min återställningsväv med. Det dög den till.

case

#17

Postad 22 March 2006 - 13:47

Hämähäkki
  • Hämähäkki
  • Forumräv

  • 673 inlägg
  • 0

Landora? Min syster köpte färg på Cheapy, namet låter bekant. Om det är denna färgen hon köpte så är det inte mycket att hurra för. Jag använde en hink för att grundmåla min återställningsväv med. Det dög den till.

case

<{POST_SNAPBACK}>


Okej, själv tyckte jag att den var hyffsat okej jämfört med andra.

#18

Postad 22 March 2006 - 13:55

Unregistered40127
  • Unregistered40127
  • Mästare

  • 2592 inlägg
  • 0
Jag kan ju minnas fel, de har kankse olika kvalitér också?

Om det kostar 119 kr för 2.5 liter som säger så ska jag ge färgen ett ärligt försök. Jag har en heldel att måla ikällaren!!

case

*edit* tittade in på deras web. Kulören "Savann" känns bekant och det var den som var min "grundfärg"!

Redigerat av Unregistered40127, 22 March 2006 - 14:03.


#19

Postad 22 March 2006 - 21:36

ThomasN
  • ThomasN
  • Amatör

  • 75 inlägg
  • 0
Jag har precis helrenoverat hela min lägenhet och körde första rummet med färg från Beckers. Höll på att svimma när han berättade vad jag skulle betala!

Har kört resten av lägenheten med färg från Alpina (köps på Byggmax) och jag med facit i hand så kommer jag iallafall aldrig mer handla dyr färg.

Prisex:

Väggfärg 07 Vit, 259 kr, 10 liter
Takfärg vit, 169 kr, 10 liter

Alpinas produktsortiment finns att läsa om på http://www.alpina.se.

Nä, tar hellre dom tusenlapparna jag har sparat och lägger på roligare saker ;)

#20

Postad 23 March 2006 - 08:21

Unregistered40127
  • Unregistered40127
  • Mästare

  • 2592 inlägg
  • 0
ThomasN: Hur bra täcker denna färgen då? Jag prioterar att jobba så lite som möjligt då jag inte har hur mycket tid som helst.

Hur många gånger var du tvngen att måla?

case

#21

Postad 23 March 2006 - 08:38

ThomasN
  • ThomasN
  • Amatör

  • 75 inlägg
  • 0
Jag har målat direkt på putsen och har målat 3 ggr med denna färgen, precis som jag gjorde med den andra färgen. Hade väl kunnat skippa en gång men spacklade en del efter målning #1 så det blev nödvändigt. Sen går det ju på nolltid verkligen att måla tredje gången, suger ju 0, så det kändes inte som någon direkt börda...

#22

Postad 26 March 2006 - 23:53

Borgaren
  • Borgaren
  • Användare

  • 120 inlägg
  • 0
Har testat massor av dåliga budget färger, men även snubblat på en riktigt bra!! Alpina sidenmatt på byggmax täckte minst lika bra som Alcro:s.

Nu är visserligen kulör utbudet begränsat, men om du skall ha vit eller en Latte så ta en titt. Dessutom så kostar 10l 299:- istället för en tusing!! LOL :P

Men en varning för deras lösningsfria snickerifärg, såvida du inte gillar att stryka allting 5ggr!!

#23

Postad 22 April 2006 - 07:48

Unregistered40127
  • Unregistered40127
  • Mästare

  • 2592 inlägg
  • 0
Jag gjorde som jag sa, jag gav Landora en ärlig chans. Jag körde förbi Cheapy i går och kom att tänka vad skrivits om Landorafärgen så jag stannade och köpte 2.5 liter Landora färg i kulören Cappuchino.

När jag kom hem och öppnade spannen så fick jag rysningar, färgen hade delat sig och det låg ett tjockt "vattenlager" överst och det flöt runt flingor av pigment i detta. Jag har sett detta fenomen hos andra budgetfärger och jag tappade tron direkt :)

Fägen blev snabbt bättre efter att jag rört runt lite i den och jag bestämde mig för att testmåla i alla fall, det sved lite för jag avskyr att tvätta rollern och nu skulle jag kanske få göra detta helt i onödan.

Direkt när jag började måla märktes det att denna färgen inte var som de andra billigare färgerna jag provat. Den var betydligt mer "fast" än de andra, inte lika "fast" som Nordjö och Alcro, men helt okej. Upptäckte också tillmin förvåning att färgen verkade täcka riktigt bra och det var inga problem att måla.

Jag målade ett par väggar för att se om nyansen gick att leva med, och till detta priset så funkar det. Jag tror att det blir mer Landora i källaren. Den fukar bra i utrymmen som inte är så jätteviktiga, då enda nackdelen med Landora är att man inte kan få vilka nyanser man själv vill utan är tvungen att köpa deras färdiga blandningar.

För att summera detta så tycker jag att Landora är helt okej att måla med och är väldigt prisvärd.

case



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.