Postad 21 November 2007 - 20:26
Postad 21 November 2007 - 20:32
Någon har satt den som dold, vet inte vem men jag förstår varför. Mycket konstigheter i tråden som vi måste reda ut...Fär 10 minuter sedan fanns en tråd om Mediamarkt Växjö som nu är borta. Kansk någon moderator kan berätta varför???
Men du kan gärna fortsätta i denna tråden om du har några funderingar, eller varför inte i den stora tråden om mediamarkt som ligger i samma forumdel.
Postad 22 November 2007 - 13:28
Ett sinnessjukt utbud måste jag säga. Har nog aldrig sett nåt liknande.. det fanns fler tandborstar, kaffekokare, mp3-spelare, bilslutsteg, digitala fotoramar och kylskåp med inbygg TV än jag visste existerade. Rätt häftigt...
Till de lite mer udda detaljerna var de fetaste systemkameror som finns (Canon Eos-1 Mk3 bla), objektiv upp till runt 100k-klassen, 30" datorskärmar osv osv.. 5-6 olika projjar, olika dukar och oändligt antal TV'n.. uargh, det var psykiskt jobbigt att går runt där.
Nåja, lockvaran var iaf en Samsung 40" LCD för 7777sek som gick som smör, 22" datorskärm för ~1980sek, 500gb extern HD för 899 osv. Såg minst 10 pers som kånkade på Samsung-TV'na på parkeringsplatsen både när jag kom och gick..
Redigerat av robertk, 22 November 2007 - 13:28.
Postad 22 November 2007 - 18:56
Visst, en ###### massa prylar. Mer äjn jag någonsin sett tidigare. Rent och fint, trevligt upplägg. Men definitivt ingenting att hype:a upp sig över. Personalen var klåpare, mest 20åriga tjejer som var totalt okunniga om elektronik. Dock var de trevliga med ett leende på läpparna, men jag vill hellre ha att göra med en elektroniknörd som kan sina saker än en 22årig blondin med ett amerikanskt fake-smile som inte vet skillnaden mellan SD och HD. Gubben som snackade i mikrofonen utanför butiken var bara totalt ###### överdryg. Jag har aldrig träffat på någon som varit sämre på matematik än den typen. Vi var där rätt tidigt (sju på morgonen), då började han gaffla om att det var hundra st i kön. Tio minuter senare utbrast han " NU ÄR DET FYYYRAHUNDRA SOM VÄNTAR PÅ ATT VI SKA ÖPPNA". Jag räknade 20 st som stod efter oss, dvs 120 st.
Själva priserna var ingen hit heller. Det fanns en billig Samsung 40 " för 7777 :- , den var säkert prisvärd. De hade även en LG 50 " plasma för runt 13000, men att någon köpte den är över mitt förstånd, den såg ut som skit när man tittade på den(HD-matad). Antar att de vill ha den för att kunna skryta för grannen, men bilden var sämre än min gamla 28 " Grundig från 80-talet. Den billigaste 32 " kostade 6666 :- dock, nån Philips modell. Har man flera hundra olika tv-modeller så borde de kunna ha ett öppningserbjudande på en 32" för under det priset tycker jag. Många andra prylar var lika dyra eller en bra bit dyrare än andra Elektronikkedjor. Jag såg några hörlurar som de skulle ha 1300 :- för, samma modell på Dustin m.fl för under 600 :-.
Halva parkeringen var dessutom fyllt med massa folk som rullade ut Samsung-tv:n. Det var rätt kul att titta på alla myror som vällde ut med sina tv-apparater. Det fanns någon skön arab som rullade ut med 5 st i samma modell, jag antar att den kommer att dyka upp på blocket för en tusing dyrare om några veckor.
Killen som stod längst fram i kön hade enligt matematik-snillet med mikrofonen stått och väntat sedan klockan 3 igår eftermiddes (17 timmar). Han fick ett presentkort på 1500:-. Jag höll på att smälla av, sitta ute hela natten i denna kylan för 1500 kronor. Man nästan såg i killens ögon hur besviken han blev, han trodde säkert att han skulle få sin tv gratis eller nåt i den stilen. Visst, han får sin bild i den lokala dagstidningen, men frågan är om det är en positiv sak. "Kolla, där är killen som satt och frös röven av sig under en hel natt och fick 1500 spänn", inget man kanske vill bli känd för direkt. personligen hade jag hellre flippat burgare på McDonalds i 17 timmar och fått samma pengar, men det är bara min personliga åsikt.
Allt som allt så kom jag hem med en Lacie 500 gig HD för 900 kronor samt en eltandborste för 99 spänn. Det var kul att se en så pass stor butik, men mina köp kommer fortfarande i framtiden att göras via kända butiker online, för mediamarkt hade inget unikt eller vidare billigt att erbjuda mig.
Postad 22 November 2007 - 22:38
Postad 23 November 2007 - 10:35
Mitt tips från Växjö är Apples nya snygga keyboard (med sladd) för 299:- som här på prisjakt har 479:- som lägsta pris.
https://www.prisjakt...kt.php?p=215084
Lika roligt var det inte när jag såg att de tog c:a 3800:- för Sennheisers hörlurar HD650 som de i Jönköpings MediaMarkt tog c:a 2800:- för. Jag påpekade detta och enligt personalen (inte rödskjortorna utan vit skjorta och slips) så skulle jag titta in igen om en vecka så trodde han sig kunna ha ett bättre pris. Det kallar jag fri prissättning.
3 veckor senare och de tar fortfarande 3800:- för Sennheiser HD650.
Redigerat av 338joel, 17 December 2007 - 08:16.
Postad 23 November 2007 - 16:00
Bland annat hade de en Philips 32" för bara 2990, den säljs nog normalt (om det nu inte är en äldre modell som de slutat sälja) för cirka 6000kr.
Och naturligtvis säljs den dessutom på blocket för 8000 kronor med försäljningsargumentet att den är billig eftersom nypriset var 13000kr för 2 år sedan. Jag upphör aldrig at förvånas eller att skratta åt sådana annonser. =)
Postad 23 November 2007 - 18:54
Har inte elgiganten i växjö kontrat med bra erbjudanden de också som de gjorde när media markt öppnade i jönköping och lund?
Bland annat hade de en Philips 32" för bara 2990, den säljs nog normalt (om det nu inte är en äldre modell som de slutat sälja) för cirka 6000kr.
Och naturligtvis säljs den dessutom på blocket för 8000 kronor med försäljningsargumentet att den är billig eftersom nypriset var 13000kr för 2 år sedan. Jag upphör aldrig at förvånas eller att skratta åt sådana annonser. =)
Nej, den billigaste 32 " de hade att erbjuda var en 32 " Philips för 6666 :-
https://www.prisjakt...kt.php?p=161299
Det fanns ingen 32 " som var billigare vad jag såg (kollade även med en av de anställda som gjorde ett tafatt försök att sälja philps tv:n till mig)
Postad 23 November 2007 - 19:27
Postad 25 August 2008 - 15:06
//Kim
Redigerat av fatboy kim, 25 August 2008 - 22:31.
Postad 28 August 2008 - 19:11
Håller helt med någon längre upp i tråden angående de små blonda fjortisarna som kutar runt i butiken och kallar sig själva "säljare". Fy faen, en stor del av personalen på mediamarkt i växjö de är ju till och med sämre än personalen på elgiganten i växjö!! Har ni btw någon gång försökt maila dem en fråga eller försökt komma fram till dem på telefon? Det är lättare att lyfta en elefant med röven!!!
//Kim
Precis dom är säljare och du är köpare, och eftersom du ganska enkelt kan såga deras kunskap i ämnet så antar jag att du själv har rätt bra koll, hittar du något på MM som du är intresserad av så får du helt enkelt ge *** i och be om hjälp.
Med dessa marginaler som finns idag så kommer det inte finnas utrymme för några specialister inom detta området, utan folk får helt enkelt läsa sig till vad de ska ha på nätet och sedan gå in och handla.
Postad 28 August 2008 - 19:15
De har bra folk på fotoavdelningen på MediaMarkt i Växjö.Fy faen, en stor del av personalen på mediamarkt i växjö de är ju till och med sämre än personalen på elgiganten i växjö!!
Postad 10 September 2008 - 22:53
De har bra folk på fotoavdelningen på MediaMarkt i Växjö.
Det kan de mycket väl ha.
Det var därför jag skrev att en stor del av personalen är sämst. Jag skrev aldrig att alla som jobbar där är dåliga.
Ett ytterligare exempel på suckyness signerat mediamarkt var när jag och min sambo skulle köpa ny ugn för ett tag sedan.
På den enkla frågan om det var trefas eller fyrfas till en viss ugn kunde inte den som var avdelningsansvarig för kök svara på detta. Det blev många "ehh", "flämt", "jag vet inte" osv från personalen.
Är det bara jag som är gnällig eller bör inte en avdelningsansvarig kunna svara på en sån här fråga? Vad fan hände med kompetensen?
Redigerat av fatboy kim, 10 September 2008 - 23:07.
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
12 bilder
14 filmer
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?