Vore gulligt om man kunde hålla isär ghosting och inbränningar.
Ghosting: plasmacellerna kyler inte ner sig tillräckligt snabbt och emitterar ljus efter bilden stängts av, extremt enkelt förklarat. Försvinner snabbt, ofta ögonblickligen när en ny bild visas, finns även på CRT. Problemet minskar med tiden panelen varit igång.
Inbränningar: En permanent skada på fosforn, ej att förväxla med ghosting eftersom du inte kan få en permanent inbränning att försvinna då den beror på en felaktig slitning av fosforn. Detta får man inte bara sådär utan det krävs ganska seriös misshandel av apparaten, risken minskar drastiskt ju mer du tittar.
Plasma får med rätt kablage inga eftersläpningar, men du får en ökad risk för ghosting som vissa kan tycka är irreterande. Du kan också märka phosphor lag på vissa modeller, som PX70 t.ex.
LCD har ökade problem med eftersläpningar till följd av en hög hold-time. Siffrorna som tillverkarna anger är ofta bullshit och det handlar snarare om en kombination mellan bra märke och siffror. De riskerar inte ghosting och har ofta bättre ljusegenskaper.
Spelar man på en plasma och har statiska element bör man inte överstiga 10% av den totala paneltiden eftersom risken för en permanent inbränning då kan bli större. Då är LCD att föredra.