Det enda jag köpt extra är M3 skruv som är 10mm, men även dessa verkar vara för långa.
Ni som gjort detta, vad köpte ni till?
Sökningen pågår
Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Montera Optoma HD65 på takfäste från Kjell!
Startad av
Unregistered1014
, Jul 04 2008 10:55
13 svar till detta ämne
Postad 04 July 2008 - 10:55
Hur enda in i /(€"€?! monterar man Optoma HD65 på takfäste från Kjell & Co?
Det enda jag köpt extra är M3 skruv som är 10mm, men även dessa verkar vara för långa. Ni som gjort detta, vad köpte ni till? Postad 04 July 2008 - 12:24
Jag köpte också M3 skruvar, dock 6mm fast även dessa var för långa så jag la små brickor emellan, fungerar prima. Postad 05 July 2008 - 11:20
Fick ihop det igår, använde de medföljande distanserna. Är lite svårt att få det att ligga i våg men det var ju billigt!
Postad 05 July 2008 - 12:09
"Fick ihop det igår, använde de medföljande distanserna. Är lite svårt att få det att ligga i våg men det var ju billigt!"
Men BARA det är billigt så är det bra, vem bryr sig om att det ska ligga ivåg!? suck... Om du hade FÅTT projjen, hade du tejpat upp den med silvertejp då, som du KRÄVT av killen som gav dig den? Redigerat av Dr. Death, 05 July 2008 - 13:31. Postad 05 July 2008 - 19:18
Alla kanske inte tycker att det är värt att lägga tusenlappar på att spara 30 minuters jobb oavsett vad man betalade för projektorn?
Postad 05 July 2008 - 19:31
Nu tolkar du mitt inlägg lite väl fritt. Jag menar att eftersom det är billigt kan jag inte ställa så höga krav, vilket visar sig i detta fallt på att konstruktionen inte är den stabilaste. När jag väl fått in allt korrekt så har jag svårt att se att ett dyrare fäste tillför något annat än möjligtvis estetik. Postad 07 August 2008 - 14:20
Jag har också köpt ett takfäste från Kell & co (http://www.kjell.com/)
Samma som du har? Då man kan fäste projektorn med en "kameraskruv" (UNC 1/4'') tog jag bort den skruven som håller fast plattan där man egentligen ska fästa projektorn och satte i en skruv med rätt dimension åt andra hållet. Skruvarna var inte lätta att få tag på men de finns på Sifvert skruv. (Kungsholmen, Stockholm) Jag köpte också ett ministativ för kamera och skruvade av ringen som sitter mot kameran. Vet inte om det är nödvändigt men jag tyckte det verkar bra att ha den mot projektorn.
P1030836.jpg 54.11K
4 Antal nerladdningar
P1030843.jpg 68.48K
4 Antal nerladdningar
Redigerat av |jonas|, 07 August 2008 - 22:33. Postad 07 August 2008 - 15:11
Jag köpte också 10 mm M3 skruvar. Då de var för långa köpte jag vanliga muttrar som passade i skruvhålen i armarna men var för stora för M3 skruvarna. Blev perfekta distanser och då var det bara att skruva fast armarna.
Postad 07 August 2008 - 17:01
så gjorde jag oxå! Funkade skitbra. Postad 11 August 2008 - 20:14
Ok...då sänker vi nivån lite...vad ÄR en M3-skruv? Är M3 bara ett mått eller vad innebär det? Var finns de? Vad ska jag köpa?
Postad 11 August 2008 - 20:21
Det är en standard för skruvar, bultar och muttrar. Läs mer här. Postad 05 December 2009 - 18:35
Trådlyft! Jag har inte kvar manualen till mitt Kjell-fäste och (stupid me!) skruvade ner det genom att lossa de 2 övre insexorna (se gröna pilarna). Innanför sitter en plastbit med 2 muttrar. Nu när jag vill skruva upp projen (den nya :P) så fattar jag inte hur jag ska få dit det igen... Och ingen manual har jag sparat, det var ju bara ett simpelt takfäste (pinsamt)... Och ingen manual finns på kjells hemsida... Förklara gärna för en stackare som mig! :(
tak.JPG 24.7K
2 Antal nerladdningar
Postad 09 December 2009 - 12:22
Lösningen: tugga ett par tuggummin och tryck dit plastbiten och muttrarna med dom, så sitter det kvar medan man lyfter röret på plats. Postad 08 September 2016 - 11:41 Har köpt mig en gammal Optoma HD65 begagnat och ska nu sätta upp den i taket.
När jag kom hem fick jag det dock inte att fungera... fästpunkterna på projektorns undersida satt för nära inpå, armarna på takfästet gick inte att dra in så mycket. 1 användare läser detta ämne0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar |
Trendande produkter |