Jag har en tanke. Tror ni det skulle gå att bygga en högtalare av DLS bilhögtalare för användning inne till stereon?
Det är ett par DLS Reference 1070 som är på 7x10 tum. Jag har provspelat dem inne med förvånansvärt resultat. Dock i ett par för små lådor. Dem spelade bra mycket bättre än mina Canton. Jättefint mellanregister och vacker diskant. Så jag blev sugen på att bygga dem så dem kan användas inne.
Tänkte kanske om man skulle bygga dem med öppen baffel o montera dem på mina sandfyllda stativ.
Jag vet att många tänker o tycker att det kommer aldrig bli bra. Högtalarna är konstruerade för bil, dem har andra värden medmera. Och det är ju sant, men jag tror att dem skulle kunna fungera ganska bra inne också.
Jag har en grymt dålig skiss som jag slängde ihop i paint. Bara så ni ska få en glimt av min idé.
Jag uppskattar alla kommentarer, tips och hjälp jag kan få. Har du någon erfarenhet av liknande projekt så kommentera gärna.
Lite info om högtalarna:
http://www.soundvision.se/?artnr=1070
Sökningen pågår
Avancerad sökning
27 bilder
50 filmer
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?