Component kan tänkas duga faktiskt :-)
Jag får tacka för tipset om Denon! Speciellt AVR-4308 verkar snudd på klockren (om AVR3808 har allt nedan så är den lika bra).
AVR-4308 Zon-egenskaper:
Multi Zone Capability
•Four Zone multi source capability
•Digital to analog conversion for multi zone output (borde betyda att jag får lossless HD ljud i hifirummet via pre out?)
•Zone2 OSD (bra!)
•Dual HDMI output simultaneously
•Dual component outputs and independent zone component output (borde duga....klarar alla TV 1080P via component?)
•Remote in/out
•RS-232C control
•IP control
Jo, det finns lite allt möjligt i den..
zon 2 och zon 3 har analog utgång, antingen fast nivå eller variabel. Det går även att assigna ett förstärkarpar till antingen z2
eller z3. (Det går också att splitta så z2 och z3 får varsin monokanal

)
zon 2 kan även köra S-video ut om man snor en "inspelnings-utgång"..
zon 4 kommer man bara åt via optisk digital
Ang 1080p via komponent är det nog bäst att undersöka tvn ifråga.
Tittade lite i bruxen, hittade lite smolk i bägaren
- Används z2-komponent visas inte osd.. löses med IP-kontrollen
- "Digital audio signals input from the DENON LINK or HDMI connectors cannot be played in multi-zone."
IP kontrollen är en ganska trevlig fjärrkontrollsvariant, men det går ju inte att kontrollera annat än förstärkaren förstås..
zon2-OSD'n har gammal hederlig VIC-64-grafik till skillnad från main-OSD'n, men den funkar..
/mola