Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Mest navigator per krona

13 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 08 June 2009 - 15:12

berg35
  • berg35
  • Wannabe

  • 42 inlägg
  • 0
Jag funderar på att köpa min första navigator och har inte en aning om vad jag ska leta efter i denna djungel.

En butik jag pratade med rekommenderade Navigon 2110 Max för 1990:-. Denna försäljare tyckte att detta var en "bättre" navigator än Tomtom 730 som kostar en hel del mer. Tomtom 730 som Elgiganten säljer för 2490:-

Jag vet inte vilka funktioner jag behöver då detta kommer att bli min första navigator. Vad ska jag tänka på?

Vilken navigator ger med per krona? Alltså inte vilken är billigast utan mest prisvärd? Garmins utbud kan jag inget om, har de några likvärdiga modeller?

edit: Jag har även läst lite om Navigon 7310 men den kanske är lite "overkill"?

Redigerat av berg35, 08 June 2009 - 18:24.


#2

Postad 08 June 2009 - 20:52

Lindfors
  • Lindfors
  • Lärjunge

  • 376 inlägg
  • 0
2110 MAX är ett bra och prisvärt val.

Stirra dig inte blind på finesser som blåtand, radio, mediaspelare osv. Jag har allting i min gps och ingenting är användbart i längden.
Inte ens TMC har varit nödvändigt för mig, ytterst sällan det kommer upp något trafikmeddelande.

Navigon gör prisvärda GPSer som ofta får bra kritik

#3

Postad 10 June 2009 - 22:15

berg35
  • berg35
  • Wannabe

  • 42 inlägg
  • 0
Nu har jag varit runt i de närmast belägna butikerna och antalet navigatorer som gick att prova i butikerna var inte stort. Den enda som jag lyckades knappa mig runt i var Garmin Nüvi 255. Den verkade helt ok. Vad jag förstod har den det jag vill ha. Fartkameravarnare, TMC (det diskuteras lite runt om på olika forum om man verkligen behöver detta då det inte verka fungera så bra). Jag tror att jag läste någon stans att man inte kan knappa in koordinater i Navigon 2110 Max. Stämmer det? Är det isåfall en stor nackdel jämfört med Garmin Nüvi 255 eller det kanske är en funktion man inte använder så mycket?

Redigerat av berg35, 10 June 2009 - 22:24.


#4

Postad 13 June 2009 - 11:47

Grumme
  • Grumme
  • Användare

  • 134 inlägg
  • 0
Jag hoppar in i den här tråden eftersom jag har samma "problem" som trådstartaren.
Tänker skaffa min första gps, och det är mycket riktigt en djungel. Det finns dock några saker som jag vet att jag vill ha:

* Linuxkompatibilitet. Har ännu inte hittat någon info om vilka apparater som fungerar/inte fungerar om man har Linux på burken hemma. Vill gärna kunna uppdatera mina kartor...

* Att kunna knappa in koordinater trodde jag var en självklarhet men så är tydligen inte fallet. Adresser måste man väl ändå kunna knappa/prata in på samtliga modeller?

* Att kunna få bra vägbeskrivningar till fots i Stockholms innerstad är ett absolut krav. Jag har ett uselt lokalsinne.

* Fartkameravarningar vill jag ha. Har dock läst att vissa är mindre bra. (Varnar för kameror i motsatt körriktning och andra dumheter)

* Fm-stereo vore onekligen trevligt, men det är inget krav.

Jag har läst flertalet trådar och just nu verkar Navigon 7310 eller TomTom 730T vara de främsta alternativen.
Vad säger forumet? :D

Redigerat av Grumme, 13 June 2009 - 12:05.


#5

Postad 10 July 2009 - 16:41

Macsailor
  • Macsailor
  • Användare

  • 160 inlägg
  • 0
Vad ni än köper, se till att ni köper en navigator som klarar en av de mest grundläggande funktionerna som man borde kunna begära av en navigator, nämligen möjligheten att manuellt kunna lägga in koordinater. Detta klarar bland annat inte Navigon 2110 max och därför har jag sålt min och skaffat en Tomtom istället.

Om man kör mac eller linux så bör man kolla om mjukvaran som följer med navigatorn, fungerar med annat än windows. Navigons fungerar endast med windows (det går i och för sig att köra windows emulerat med hjälp av t ex virtualbox, men det är en onödig omväg). Tomtom har programvara både till macen och till windows. Hur det står till med mjukvara till Linux är jag lite mer osäker över.

#6

Postad 11 July 2009 - 05:49

twebbas
  • twebbas
  • Veteran

  • 1820 inlägg
  • 0
Jag hoppar oxå in i tråden då jag oxå ska skaffa navigator till semestern.
Frågan är då. Är verkligen möjligheten att slå in kordinater det absolut viktigaste?
Jag har funderat och kommit fram till följande krav:

a) uppdatera sina kartor (själv eller billigt på annat vis)
:P fartkamera-varningarna (inte det viktigaste, men kul om de flesta kameror är med)
c) Linux kompabilitet går fett bort (har ju även windows burkar hemma. Vad är problemet?)
d) POI (vill jag absolut kunna lägga in)
e) Annat lull-lull som mediaspelare osv är jag inte intresserad utav att ha i min navigator, lika lite som jag bryr mig om radio i mobilen
f) Snabb och korrekt navigering, dvs låg felprocent (så gott det går iaf)
g) Bra och tydligt GUI i navigatorn (ett måste)
i) Handsfree eller röststyrning. (kul grej kanske men inget som helst krav)
j) Priset (ger inga 7-8000kr för en navigator man använder någon gång ibland)

Någon som vill får gärna fylla på listan. Men frågan är då. Vilken är navigatorn 2009? Dvs mest navigering per krona? Alla Ni som har navigator idag, kom igen. Dela med Er utav Era erfarenheter så vi andra dödliga i köptagen kanske kan bli lite klokare. :(

#7

Postad 13 July 2009 - 21:50

twebbas
  • twebbas
  • Veteran

  • 1820 inlägg
  • 0
Efter mycket övervägande och några funderingar på navigatorer för både 2300kr, 3400kr och 5500kr blev det till slut Navigon 1300 för just 1300kr inkl. frakt. Tror jag kommer bli nöjd för det priset.

#8

Postad 17 July 2009 - 11:15

TobbeSwe
  • TobbeSwe
  • Amatör

  • 82 inlägg
  • 0
Vad fick dig att välja Navigon 1300 i stället för Garmin Nuvi 205?

#9

Postad 27 July 2009 - 11:08

cpt
  • cpt
  • Användare

  • 162 inlägg
  • 0
Är också på jakt efter en bra och billig navigator:
- Europakartor
- Mac-kompatibel
- Gratis uppdatering av kartor (om det finns? annars något som är billigt)
- Enkel navigering/GUI
- POI

bra att ha:
- röststyrning

Nån som har några tips?

#10

Postad 27 July 2009 - 11:21

TobbeSwe
  • TobbeSwe
  • Amatör

  • 82 inlägg
  • 0
Jag läste den här testen: http://gpsmagazine.c..._205_review.php och bestämde mig för att en sån får det (antagligen) bli.

Eftersom du vill ha Europa-kartor får du ta 255-modellen i stället för 205 (har bara nordenkartor). Garmin Nuvi 255: https://www.prisjakt...kt.php?p=287366

Kan tyvärr inte svara på hur det är med Mac-kompitabiliteten då jag inte har nån mac...

Redigerat av TobbeSwe, 27 July 2009 - 11:25.


#11

Postad 27 July 2009 - 11:56

Huddingebo
  • Huddingebo
  • Mästare

  • 2526 inlägg
  • 0
När man kommer upp till åren lite kan det vara värt att lägga några extra kronor på en större skärm. Själv har jag nu en Navigon på 4,3" och är sugen på att skaffa en på 4,7" eller uppåt. Det handlar inte bara om bekvämlighet, utan lika mycket som trafiksäkerhet.

#12

Postad 27 July 2009 - 15:39

TobbeSwe
  • TobbeSwe
  • Amatör

  • 82 inlägg
  • 0
Jag förstår varför man vill ha en större skärm, men jag förstår inte varför alla tillverkare envisas med widescreen-skärmar. Jag menar, när jag ska hitta vägen någonstans bryr jag mig inte om hur det ser ut långt bredvid bilen. Det jag vill veta är hur rutten ser ut framåt, så jag tidigt får se kommande korsningar, avfarter etc.

Det optimala kanske hade varit en widescreenskärm vriden ett kvarts varv så jag får den på höjden i stället?

#13

Postad 27 July 2009 - 17:55

Volvis
  • Volvis
  • Forumräv

  • 709 inlägg
  • 0

Jag förstår varför man vill ha en större skärm, men jag förstår inte varför alla tillverkare envisas med widescreen-skärmar. Jag menar, när jag ska hitta vägen någonstans bryr jag mig inte om hur det ser ut långt bredvid bilen. Det jag vill veta är hur rutten ser ut framåt, så jag tidigt får se kommande korsningar, avfarter etc.

Det optimala kanske hade varit en widescreenskärm vriden ett kvarts varv så jag får den på höjden i stället?



Håller med ! Efterlyser samma sak, helt ointresserad av vad som finns bredvid mig men vill gärna
veta vad som kommer framför mig. Hade tidigare en Mio P350 (tror jag den heter) med 3,5" skärm. Fördelen
med den var ju att den var på höjden så överblicken framåt var kanonbra.

#14

Postad 28 July 2009 - 08:53

cpt
  • cpt
  • Användare

  • 162 inlägg
  • 0
Finns det någon navigator där man kan uppdatera sina kartor gratis eller kostar alla pengar?



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.