Har nu äntligen kommit till skott med att börja detta projekt.
Har än så länge hunnit fixa material till lådorna. Elementen och terminalerna beställs i slutet av April (slut på lager på Hi-Fi Kit).
Lådorna byggs i 15mm ek (tack till Danielssons Snickeri) och vi fogar ihop med 6mm träplugg och lim.
Elementet är ett Peerless P830986 och terminalerna är Acoustic ANP 5. Finns på Hi-Fi Kit.
Lådan kommer bli ca 1.7l, troligen närmare 1.6l än 1.7l.

Jag mäter, förhoppningsvis rätt. Till höger syns det ungefär hur den kommer att se ut. Fram och baksida ska skjutas in ca 5mm (efter borrandet så märkte vi att det inte vart helt precis).

Pappa borrar
Vi kom fram till att han borrar och jag tänker (vilket han fick göra i slutändan ändå).
Efter att vi hade borrat klart allt för kvällen så märkte vi att bitarna inte var helt korrekt sågade, trots att vi änvände en riktig gersåg. Det hade dessutom blivit någon mät-tabbe (jag skyller på linjalen!) men det går nog bra ändå.
Så för nuläget så har vi borrat klart hål i fram, bak, vänster, höger för båda högtalarna. Över och underdel tar vi sedan.
Redigerat av Ala_95, 23 March 2010 - 15:59.
Sökningen pågår
Avancerad sökning
160 bilder
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?