Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter filmer
Söker efter produktkategorier
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Disney Fantasia Fodral

8 svar i tråden
Fantasia (Blu-ray-filmer) 0 5,63 (8) 139:-
2 relaterade trådar

#1

Skickat 21 december 2010 - 21:12

Fick idag hem Fantasia som jag beställt från CDON. Blev förvånad när den inte hade ett papp fodral som alla andra Disney. Är väl inte ett superstort problem, men ser konstigt ut när alla andra filmer har fodral.

Min fråga är ska den verkligen inte ha fodral? Eller är det CDON som tagit bort det av någon anledning?
Försökte kolla på exvis Discshop vad som står i deras info, där står det "Custom Case" vad betyder det? Står samma på exvis Dumbo som har ett pappfodral.

#2

Skickat 21 december 2010 - 22:59

Det är inte alla exemplar av filmerna som har slipcase (papp-fodral), och det enda sättet att vara säker på att man verkligen får en med (om man nu är intresserad av det) är att köpa i butik.

Personligen så hatar jag slipcases, men jag kan av någon anledning inte slänga dem... Så de ligger bara och tar plats i en låda.

#3

Skickat 22 december 2010 - 01:45

Ha ha..jag är likadan. Jag gillar inte slipcasen, och jag har svårt att slänga dem.

#4

Skickat 22 december 2010 - 10:08

Verkar som det ska vara slip cover på BD i alla fall (saknas dock på DVD-utgåvorna) enligt denna bild lånad från ett annat forum.

Postad bild

Observera även:

Citat

Ni som har köpt Fantasia på Blu-ray bör vara observanta på en sak. Av misstag har filmen inte fått svenskt tal utan endast svensk text, trots att det anges på omslaget att det ska finnas svenskt tal. Jag är osäker på om det gäller hela upplagan, eller endast delar av den.

Hur som helst, om ni har fått en Fantasia Blu-ray utan svensk text, reklamera den där den är köpt. Disney har lovat att felaktiga exemplar ska bytas, men det kan ju tänkas att den informationen ännu inte har nått ut till alla återförsäljare.

Obs att detta endast gäller den äldre Fantasia och endast Blu-ray. DVD-utgåvan är korrekt.

Beträffande den nyare filmen Fantasia 2000 dras den med ett mindre problem som finns både på DVD och Blu-ray. Filmen har endast svensk text, och inget annat utlovas på omslaget. Men Kalle Ankas och Musses repliker saknar text. Orsaken är "historisk" eftersom man har använt samma texter som förra gången den gavs ut och då var de tecknade figurernas repliker dubbade till svenska. Men nu pratar alla enbart engelska.

Disney säger dock att inget utbyte är planerat av Fantasia 2000. Det är bara ett väldigt litet antal repliker som saknar text.


#5

Skickat 22 december 2010 - 18:32

 papperskatt Dec 21 2010, 22:59 skrev:

Personligen så hatar jag slipcases, men jag kan av någon anledning inte slänga dem... Så de ligger bara och tar plats i en låda.

Skicka dom till mig, jag älskar slipcovers :)

#6

Skickat 22 december 2010 - 23:27

 papperskatt Dec 21 2010, 22:59 skrev:

Personligen så hatar jag slipcases, men jag kan av någon anledning inte slänga dem... Så de ligger bara och tar plats i en låda.

Då skulle man kanske slänga iväg ett skambud haha :)

#7

Skickat 23 december 2010 - 00:56

Kollade faktiskt på Fantasia i butik häromdagen och den hade slipcase!

#8

Skickat 25 december 2010 - 20:24

Tack för svaren. Jag maila CDON och fick det missvisande svaret att det enbart DVD versionen skulle ha slipcover. Kollade på MediaMarkt och de hade fodral så har köpt där. Kommer returnera skivan till CDON.
Skivan från MediaMarkt hade ej svenskt ljud enligt tidigare post. Så får försöka övertala dem att fixa rätt skiva. Inget jag lär göra nu när det är mellandagsrea.

#9

Skickat 10 januari 2011 - 13:06

  • Hays
  • Forumräv

  • 648 inlägg
Är det verkligen svenskt tal på den du fick från cdon då. Min som kommer direkt från disney sverige, har inte svenskt tal. Jag har dock slipcase till min




1 användare läser den här tråden

Medlemmar: 0 - Gäster: 1 - Anonyma användare: 0

Prisjakt © 2000 - 2013 Prisjakt   Denna sajt använder cookies.   Våra regler.