Postad 14 March 2013 - 21:03
Postad 20 March 2013 - 12:04
http://www.youtube.c...h?v=O8SUUbgxn2A
Det skulle inte förvåna mig om Sony offentliggör både GoW 4 och Uncharted 4 på E3. Hoppas det!
Redigerat av Unregistered1aa3c9f9, 20 March 2013 - 12:05.
Postad 20 March 2013 - 12:27
Det är det ju iom att de inte gör det en del av huvudserien. Men om GoW4 ska bli något måste de förändra konceptet betydligt.Det skulle inte förvåna mig om Ascension visar sig vara ett mellanspel
Postad 20 March 2013 - 13:56
Det är det ju iom att de inte gör det en del av huvudserien. Men om GoW4 ska bli något måste de förändra konceptet betydligt.
Visserligen, men jag tänkte mer i termer av ambitionsnivå. Halo: Reach kändes till exempel som ett lika stort spel som både Halo 3 och Halo 4, även om det inte heller ingick i huvudserien. Hur som helst, jag känner också att det behövs en hel del nytänkande om GoW 4 ska funka. Men jag är optimistisk. De är helt enkelt så illa tvungna att tänka nytt med hänsyn till hur (den fortfarande fantastiska) trean slutade... Förhoppningsvis låter de en ny gudaskara från en annan mytologi återupprätta ordningen i världen så att Kratos kan förgöra allt i sin väg igen. En fråga är dock hur de ska göra honom förbannad. Han har ju redan förlorat allt och utkrävt sin hämnd...
Redigerat av Unregistered1aa3c9f9, 20 March 2013 - 13:57.
Postad 20 March 2013 - 14:53
I Ascension blir man lätt trött på kamerans panorerande över alla stora vyer. "Här är våra vyer, kolla på dem, se vad liten du är".
Däremot pusslen var roliga, fast jag tycker de ska ha mer variation istället för att de ska bygga på samma princip allihopa. Där kommer man inte nära Tomb Raider: Legend/Underworld som hade fysikbaserade pussel.
Redigerat av Zoiler, 20 March 2013 - 14:53.
Postad 20 March 2013 - 15:56
Vill gärna se ett God of War 4, men med en viking eller en einhärjer eller nåt och en massa nordiska gudar, jättar, Valhall, midgårdsorm etc etc.
Postad 20 March 2013 - 16:02
einhärjer
Oden är dödsguden. Valikyrjorna samlar de döda för att föra dem till Oden och hans fru Freja. Hälften av de stupade i strid kommer till Oden. De hamnar i Valhall och kallas sedan för "einhärjer". I Valhall väntar den ständiga festen för de stupade krigarna. Enligt sägnen sitter Oden ibland under hängda människor för att inhämta dold kunskap.
Du menar att du vill se en krigare som redan dött och som kommer till Valhall och sedan blir pissed off och dödar alla gudar för att komma tillbaka till det riktiga livet?
Postad 20 March 2013 - 21:08
Man kan dock få in det på något sätt så man har ett finger med i spelet när Ragnarök tar sin början, men det kommer väl bli Robo-Odin och Metal-Tor som vanligt, suck...
Postad 20 March 2013 - 21:27
Perfekt, då nekas vikingen Olaf Den Elake inträde i Valhall eftersom han badade Hugin och Mumin i komjölk, det enda rätta är ju då att köra ett personligt ragnarök mot asagudarna.Men det går ju inte ihop om man ska peta, eftersom Valhall är den största äran du kan få som viking, speciellt en härdad, trött och grinig vikingakrigare.
Postad 20 March 2013 - 23:38
Postad 21 March 2013 - 09:28
Postad 21 March 2013 - 13:37
Hur som helst, jag beslöt mig för att titta på sista bosssekvensen på youtube då jag hört att den ska vara cool och då jag ändå inte ska skaffa spelet (åtminstone inte på ett bra tag) och jävlar! Man undrar ju hur de lyckas med detta på PS3an, det var verkligen otroligt snyggt! Tur att de patchar Trial of Archimedes så att folk faktiskt når fram dit också
Postad 21 March 2013 - 13:42
Postad 28 April 2013 - 21:27
Postad 28 April 2013 - 22:53
Postad 28 April 2013 - 23:14
Postad 29 April 2013 - 00:13
Postad 30 April 2013 - 15:57
Har speedrushat inte jagat orbs alls egentligen och har jag fastnat mer än 5 minuter har det blivit google. Men det har egentligen inte behövts mer än ett pussel jag inte riktigt fick Ahan. Annars går det nästan som på autopilot.
Trial på Archimedes var pissenkel på easy. Hade vart intressant köra det på hard innan patchen då. Kan förstå att de drog på med svårighetsgraden där för så otroligt tråkigt designat moment. Jag kör mycket elektrodelen och då får man ju gratis magiska attacker hela tiden. Det är bara trycka R2 och win riktigt lamt men tidseffektivt. De andra tilläggen kan jag inte utnyttja lika effektivt.
Postad 30 April 2013 - 16:13
Och tänk då på att jag fick ta mig igenom utmaningen utan liv/mana boost från magier, på hard, innan nerfpatchen =P.Jag kör mycket elektrodelen och då får man ju gratis magiska attacker hela tiden. Det är bara trycka R2 och win riktigt lamt men tidseffektivt. De andra tilläggen kan jag inte utnyttja lika effektivt.
Sen har du ju valt att det ska vara lätt och gå snabbt och googla pussel etc så det är klart det är lamt, hela easy är lamt =P. Du är precis i slutet nu.
God of War är iaf ett av få spel idag som kan vara utmanande (utan att behöva spela på extremnivåer som ger dig ett liv etc som många spel har idag) så det är synd att skippa den delen, men men.
Postad 30 April 2013 - 16:39
Nu har jag sällan upplevt GOW som speciellt svårt och jag är en sådan som skulle va helt chanslös i tekken eller något... Har de vart svåra på hard så är det av fel anledning.
Både GOW och GOW 2 har en sektion där du måste springa på mm rätt och ha en del flyt. Du kan inte klara det på ren skicklighet utan det gäller att kuta fram och tillbaks och hoppas du får till det där ******** hoppet på mm. Med övning ökar du sannolikheten att du lyckas men du måste fortfarande ha flyt.
Bossarna har jag aldrig haft problem med.
Postad 30 April 2013 - 17:04
Tja, det är (var iaf) svårare än de tidigare spelen, det är nog de flesta överens om så det kanske inte hade varit jättelätt. Sen gör jag skillnad på svårt och utmanande ocksåLamt på ett skönt sätt. Det är mest spektaklet jag vill åt. Jag har harvat GOW på hard tidigare så det är ingen ny utmaning ändå.
Jag är också chanslös i Tekken, enda fightingspelet jag klarar av är typ Smash Bros-liknande typen.. Man måste nog ha växt upp med det och nött när man var yngre.
Postad 02 May 2013 - 14:12
En sak som vore trevligt vore om de kom på något sätt så man blir av med de här speja efter vilken kontrollknapp man ska hålla intryckt. Tappar en hel del av det cinematiska när man tvingas lägga fokus på fel håll. Varför inte använda toner eller något istället eller som alternativ.
Jag var tvungen att hyra om liret då jag läste på baksidan att det skulle finnas med ett demo av the Last of Us. Redeem koden verkade lyckligtvis va oanvänd så jag får upp the last of US på meny displayen. Startar upp och jag får en countdown på 29 dagar???????
Falsk marknadsföring? Early late 29 day access på demot eller är det själva liret de klockar ner till?
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?