Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Problem att lägga in filer på Dune smart D1

7 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 24 April 2013 - 07:14

flygsfors
  • flygsfors
  • Lärjunge

  • 445 inlägg
  • 0
Hejsan.

Sitter och tjurar med min dune igen...
Är för övrigt jättenöjd med den men nu börjar den bli gnällig.
Till saken då:

Köpte en 3TB disk o satte i den,formaterade så som dunen ville,alltså i EXT2-format.
Märkte direkt att det tyckte inte windows om i datorn men det löste sig med nåt linuxprogram eller nåt.
Började lägga in filer utan några problem tills jag kom till en serie där det tog tvärstopp..
Så fort man försökte lägga över den så krashade datorn(blåskärm),kvittade vilken av filerna(avsnitten) i serien man tog så krashade datorn.
Fick för mig att det var EXT" som spökade för mig så jag plockade ut disken o satte den i en dockningsstation och formaterade den till NTFS istället o la in alla filerna via dockningen,även serien som krashade datorn,allt utan problem.La även in Yadis o fixade allt till det med.
Men nu börjar problemen igen...

Nu kan jag inte lägga in filer från datorn längre via USB-slave porten på Dunen längre,jag får kontakt med disken men det går inte föra över längre,stannar liksom efter 10 sekunder och hänger upp sig i datorn,även användning av Yadis funkar inte heller längre så det känns som disken blir ej kontaktbar eller stänger av sig.
Ska nämna att filerna som finns i disken funkar som de ska med yadis o all i mediaspelaren,kan bara inte föra över nytt material.
Ska också nämna att sätter jag en extern disk till usb-porten på framsidan på dunen så kan man föra över filer från extern till intern disk men det är ju SÅ segt o bara en fil i taget.

Vad använder ni för formatering i era D1:or?
Har ni stött på liknande problem eller hur gör ni?
Visst, jag kan formatera om till EXT2 eller 3 (vilket ska man använda?) o lägga in allt igen för där fungerade det förutom på den serien o det gör mig bekymrad för det kanske händer igen i EXT2-formatet...
Det fanns ju NTFS som alternativ också till formatering i Dunen men den fungerade inte,kunde inte få kontakt med disken då heller via datorn
Jäklar, blev en hel roman detta, men jag hoppas ni kan hjälpa mig lite på traven här...

MVH/ Irriterad Dune D1 ägare.

#2

Postad 24 April 2013 - 08:53

Sir Mix Alot
  • Sir Mix Alot
  • Forumräv

  • 705 inlägg
  • 0
Även om du testat så är det så här jag har gjort på ett flertal diskar till Dune D1.

Enklast är att du helt enkelt formaterar disken med hjälp av Dune´en inkopplad till tv´n och utför operationen med fjärrkontrollen. Där kan du även välja att formatera till NTFS.

#3

Postad 24 April 2013 - 10:38

flygsfors
  • flygsfors
  • Lärjunge

  • 445 inlägg
  • 0

Även om du testat så är det så här jag har gjort på ett flertal diskar till Dune D1.

Enklast är att du helt enkelt formaterar disken med hjälp av Dune´en inkopplad till tv´n och utför operationen med fjärrkontrollen. Där kan du även välja att formatera till NTFS.


Ja jag har testat det men det var nåt som jag inte nu kommer ihåg,jäklades med mig.
Men jag är inte sämre än att jag ska testa igen,är bara lite surt att lägga in ca 1,3 TB igen, men samtidigt vill jag att det ska fungera.
Tror du att det är det som är problemet att jag inte formaterat den via Dunen så den inte vill vara med när jag ska lägga över filer från datorn?

#4

Postad 24 April 2013 - 12:23

Sir Mix Alot
  • Sir Mix Alot
  • Forumräv

  • 705 inlägg
  • 0
Problemet är väl att formatering av 3Tb-diskar i windows funkar sådär. Det var ju inga problem att formatera eller så, men då fick jag bara 2.2 Tb tillgängligt av disken. När jag sedan formaterade via Dune´en, så funkar det klockrent. Det enda negativa är att du inte kan namnge disken som du själv vill (har inte vågat ändra genom windows diskhanterare i efterhand heller)

#5

Postad 26 April 2013 - 07:42

flygsfors
  • flygsfors
  • Lärjunge

  • 445 inlägg
  • 0
Jaha,nu har man raderat 1.3TB o formaterade den i NTFS via Dunen men det blev problem direkt.
Nu när jag ser vad som hände så minns man vad man svor på.
Hårddisken (disk F hos mig) dyker upp i "dator"på PC:n som alla andra diskar jag kopplar in men dunens disk kommer det inte upp någon "grön linje" som visar hur mycket hårddisk det finns o försöker jag klicka på den så blir det bara "svarar inte" o släcker ner den.
VARFÖR blir det så här??
Så knäckande att det aldrig kan fungera problemfritt någon gång!
Ska dunen stänga av sig när man kopplar in usb-slave kontakten till datorn?
Min gör det o jag vet ju inte om den stänger av strömmen till disken också så den inte får kontakt med den?

#6

Postad 26 April 2013 - 08:01

Sir Mix Alot
  • Sir Mix Alot
  • Forumräv

  • 705 inlägg
  • 0
Det låter inge vidare alls det här. Som vanligt när det gäller datorer så är det svårt att säga vad det kan bero på utan att själv ha grejerna framför sig, men att ge upp är inte rätt taktik. Hur hanterar Dune´en hårddisken? Syns den i när du har spelaren kopplad till TV´n? Om så, kan du kopiera över en/flera småfiler från ett usb-minne/SD-kort till hårddisken?
Har du andra diskar i datorn som har fått beteckningen F: - det kan bli problem att ha flera diskar med samma enhetsbeteckning i samtidigt.
Har du testat just denna 3Tb-disk mot någon annan dator, uteslutningsmetoden - bara för att det inte funkar med en dator så betyder det ju inte att det inte kan fungera med en annan.

Du får gärna berätta mer hur det funkar, lite svårt som sagt när man inte har prylarna framför sig.

Lycka till.

#7

Postad 26 April 2013 - 13:03

flygsfors
  • flygsfors
  • Lärjunge

  • 445 inlägg
  • 0
Uppdaterar lite här.
Har testat olika datorer,funkar ej.
Bytt usb-slave sladden,funkar ej.
Har varit i kontakt med HBB(tack för tipset sir mix alot)men han hade inte hört det problemet.
Har pratat med netonnet och fick maila dom om mina problem så skulle dom kolla upp det.
Det är inte storleken på disken som ställer till det?
Jag har frågat på forumet här och det verkar inte vara nåt problem med 3TB på dessa mediaspelare.

#8

Postad 11 August 2013 - 23:47

flygsfors
  • flygsfors
  • Lärjunge

  • 445 inlägg
  • 0
Jaha,sitter här med min underbara dune som inte vill som jag vill...
Har inte lagt ner nån energi på den under sommaren men nu jäklar tänkte jag!
Supporten på Netonnet kontaktade support för Dune och kom fram till att det troligtvis var det klassiska 2.2+ TB problemet alltså över det i storlek = problem.
Deras lösning var: kolla så jag hade senaste uppdateringen för då skulle inte 2.2TB problemet uppstå. Check!
Köra i EXT2 istället för NTFS. Check! Och det gick ju sådär,resulterar tillslut att datorn hamnar i "rebootläge" eller "blåskärm" när den fört över filer en längre tid.


Nu var jag LITE trött på den så jag ville testa en gammal hårddisk på bara 160GB som jag hade liggandes, formaterade den i NTFS i Dunen och voila! den funkade direkt via usb-slave porten.

Nu måste ni hjälpa mig här på forumet:
Vad är det som ställer till detta?
Är det hårddisken som jäklas(WD 3TB RED 5400RPM)?
Är det Dunen som jäklas och inte vill köra över 2.2TB diskar trots rätt uppdatering?
Är det mina(testat flera) datorer som inte vill köra över 2TB via usb?
Har hört lite om det senaste med datorn och windows som kan tjura med stora diskar men vet inte hur man löser det.
Nån här på forumet borde väl haft liknande problem?
Tacksam för alla svar!

MVH/Roger



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.