Postad 01 May 2013 - 15:52
Postad 01 May 2013 - 17:53
Men för 3500:- så borde det finnas en hel del förstärkare att kika efter, speciellt om du kan tänka att köpa från Ebay (nytt).
Är dock inte alla som mäktar med HD650.
Edit: I.o.m. att DACen i ditt ljudkort förmodligen är helt ok (samma som One?) så kanske det är en ren stärkare du ska kolla på.
Redigerat av ChriG, 01 May 2013 - 17:57.
Postad 04 May 2013 - 15:59
Postad 04 May 2013 - 17:41
Postad 04 May 2013 - 18:19
Postad 04 May 2013 - 19:07
Annars var jag väldigt nöjd med M1hpa som förstärkare till HD650/600. driver på ett fördömligt sätt faktiskt !
Postad 04 May 2013 - 21:41
Om du kan leva med utseendet och vill komma (rätt så) billigt undan så funkar även en gammal receiver (Marantz, Pioneer, Luxman osv) från 70-talet alldeles utmärkt. De var som regel konstruerade på ett annat sätt på den tiden med rätt påkostade hörlursutgångar. Bör dock inte vara de allra billigaste modellerna. Då går det ju även bra att koppla in högtalare om du skulle få för dig att det är en bra ide
Om du vill ta ytterligare ett kliv uppåt i ljudkvalitet finns ju alternativet att jaga en beggad hörlursstärkare (med ett dyrare nypris) på t.ex. HifiMagasinet, Blocket eller Head Fi. En Burson HA-160 t.ex. som funkar perfekt med HD650 borde du kunna få för 3000-4000:-. Men då gäller det ju att hänga på annonsforumen dagligen för att hitta rätt stärkare till rätt pris.
HD650 är f.ö. en sådan lur som svarar ovanligt bra på uppgradering av utrustningen, finns de som sitter med riggar för 20-40000:- och har HD650 som "main"-lur
Edit: Det du bör göra först och främst är att kolla så att du har "rätt" HD650. Nästan alla som äger den nyare versionen är nöjda med sina lurar, medan den äldre versionen låter "beslöjad" och för mörk enligt de flesta.
http://www.headfonia...pdated-drivers/
Redigerat av ChriG, 04 May 2013 - 21:52.
Postad 05 May 2013 - 07:37
Postad 05 May 2013 - 08:24
Postad 07 May 2013 - 21:51
http://soundnews.ro/...nglish-version/
"For pure listening pleasure, Essence One sounds much better that it’s smaller brothers Xonar Essence STX or Xonar D2/D2x."
"Essence One has a very good speed, punch and PRAT."
// ChriG
Postad 09 May 2013 - 20:56
Ingående test utan mätningar? Jo tjena...
Personligen är jag inte så imponerad av mätningar, lyssningsintryck och framförallt jämförelser med andra produkter är däremot intressant.
Postad 10 May 2013 - 18:00
Postad 10 May 2013 - 19:51
Annars, om du kan tänka dig att löda lite själv så skall denna tydligen vara riktigt bra:
http://www.bottlehea...e-amplifier-kit
+ http://www.bottlehea...crack-amplifier
Enligt många en otrolig match med Senns HD-serie, kan vara värt besväret
Ang. import från USA så är det rätt dyrt om man inte lyckas att övertyga säljaren att skriva ner priset på varan.
Du får betala 25% moms på inköpspris+tullavgift+frakt ^^
Mer info här: http://www.tullverke...9280005754.html
Postad 10 May 2013 - 20:54
Jag har även moddat mitt par med dämpfärg och dynamat. Har även tagit bort dammskydd och filtret på baksidan av elementet. Gjorde stor skillnad på ljudet som blev öppnare och fastare.
Bifogad fil(er)
Postad 10 May 2013 - 23:17
Kan iaf bekräfta att de låter förträffligt med en Burson HA160 och förmodligen minst lika bra (förmodligen bättre) med en Soloist SL.
De lät även grymt bra med min vintage-Marantz från sent 70-tal, men det var väl tyvärr inget alternativ i detta fall.
Och som sagt, det är rätt många som menar att Bottlehead Crack (med moden) är "da shit" för HD650
Postad 11 May 2013 - 09:38
Postad 11 May 2013 - 23:04
Har även kollat på bottleheaden, skulle va ett kul projekt att ge sig på, tyvärr är det ju också import, fast som sagt om inte tullen mm blir extremt dyrt så skulle jag ju kunna tänka mig importera. Ska även försöka testa lite förstärkare då jag har Lefflers nära mig som bla säljer Musical Fidelity M1 HPA så lite nyfiken på att höra hur den låter.
HD650 är hur som helst värd en bra förstärkare och sedan har du ju om inte annat bra grejer den dagen du känner att du vill testa en annan lur
Nu vet jag tyvärr inte hur DACen i Xonar STX låter, men jag misstänker att nästa projekt kan vara att byta ut DACen mot en vassare
Enligt min erfarenhet så kan det göra minst lika stor skillnad som att byta förstärkare ^^
Edit: Förutsätter iof att man har en stärkare först som klarar att driva lurarna
Redigerat av ChriG, 11 May 2013 - 23:14.
Postad 12 May 2013 - 09:08
M1-hpa är en bra hörlursförstärkare som driver det mesta. Jag har kört två LCD-2 samtidigt med M1:an utan någon nämnvärd försämring av ljudet/nivån. Fungerar bra ihop med HD-650.
Det som är det absolut viktigaste i mitt tycke för ljudet är källan. Oftast är det dacen eller i den analoga världen pickup/riaa-förstärkare. Man kostar på fina lurar och hörlursförstärkare och så kör man med ett ljudkort som källa. Ska man ha en bra dac så är det usb-dac/externa dacar som gäller. Ljud handlar om ström och i en dator finns det för många komponenter som ger störningar (oscillatorer, switchade nätagg, fläktar o.s.v). Detta förs vidare in i ljudkortet. Har man en usb-dac helst med separat strömförsörjning så slipper man alla dessa störningar som finns i en dator.
Jag skulle satsa på en bra usb-dac till att börja med och sen fundera ut en passande hörlursförstärkare
Postad 22 June 2013 - 22:20
Såg precis att Headfonia (som jag tycker är en bra sajt, speciellt Mike som har skrivit artikeln) hade recenserat One och gillade även DACen i den, tyckte att det stod sig bra även mot dyrare konkurrenter:
"End Words
It really surprises me that the Asus was able to perform this well in the comparison with big names like Burson, Fostex, and Violectric. I know that Asus is a much bigger company with a huge amount of engineering know-how, but it’s just that they haven’t been particularly focused to the Hi-Fi segment hence I find it surprising that they were able to achieve that sort of a sound quality with the Xonar Essence One. For the ~$600 price that it’s being offered for, this box is an extremely good value. Sans for the inferior DAC resolution, the Xonar Essence One certainly makes for a more complete one-box DAC/Amp solution than even my highly esteemed Fostex HP-A8 (no balanced out!). We don’t give out star ratings but if we do it’s definitely a full 5 stars."
- Mike, Headfonia
Länk till recension: http://www.headfonia...ar-essence-one/
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
1 bild

Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?