Sökresultat     Sökningen pågår   Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
 Söker efter filmer  
 Gå till filmdatabasen
 Söker efter produktkategorier  
 Se alla kategorier (på Prisjakt)
 
 Söker efter användare  
 Avancerad sökning
 Söker efter gallerier  
 Se alla gallerier
 Sök forumtrådar  
 Avancerad sökning

Som registrerad användare på MinHembio kan du utnyttja många funktioner som du annars inte har tillgång till:

  • Skapa ett galleri och filmsamling
  • Skriva inlägg i forumet
  • Skapa prisbevakningar på Prisjakt
  • Annonsera gratis på Marknaden.
  • Ge omdömen på produkter och butiker

 Klicka här för att bli medlem.

Användarnamn  
Lösenord  
     
     
 
 Glömt ditt lösenord?
Klicka här
 
Hemma hos radiuz Guldmedlem
 Guldmedlem   Bor: Stockholm , ålder: 25 Medlem sedan: 2003-10-30
Senaste uppdatering: 2008-09-11 00:59:24
 Har 38 bilder i galleriet     0 filmer i filmsamlingen    skrivit 395 inlägg i forumet
 radiuz forumprofil
 Galleri (38)  Filmsamling (0)  Annonser (0)  Gästbok (46)  Mina omdömen  Poäng
2-kanals anläggningen  HiFi-anläggning
Medelbetyg:  (9.28) (264 st)      37901 besökare      Kommentarer     Anmäl detta album

=================
Här prioriteras 2-kanaligt som är simplicifierad! Jag har hittat allt jag behöver i princip, en enhet som tar hand om både analoga/digitala källor och kan köra CD/DVD. Ett par slutsteg som är små och kan leverera mycket effekt med grym timing och rymd (dessa ska uppgraderas med ny nätdel) samt ett par mindre högtalare som krossar många golvhögtalare basmässigt och spelar helt neutralt utan vasshet. Men med en enorm detaljrikedom och stor ljudbild som spelar väldigt...   Läs hela

Växla till minatyrbilder
Min maskot
Bästa figuren någonsin? (2007-08-02 16:16:52)
Produkter på bilden:  Hall of Sermon Lacrimosa Harlequin

Maximus Monitor
Lite fingeravtryck..
Men det är svårt att låta bli, alltid härligt att känna på marmorfinishen!
Drar inte åt sig damm som pianolack gör så lätt heller.
Bilden är väldigt överexponerad, så man ser inte riktigt hur baselementet ser ut. (2008-07-31 02:01:36) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Mark & Daniel Maximus Monitor

15kg välljud!
(2008-07-31 02:10:30) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Mark & Daniel Maximus Monitor

Meridian+NuForce
(2007-08-02 21:01:37)
Produkter på bilden:  Meridian G91 FM,  Nuforce Reference 8

G91
Försteg, Processor, Scaler, CD/DVD-spelare i samma enhet.
Uppsamplar ljudet, ROM-drive istället för vanlig CD-mekanism vilket möjliggör avläsning flera gånger som i sin tur bidrar till en perfekt avläsning av skivan.
Låter fenomenalt bra vid 2-kanaligt! Den konverterar även ner en 5.1 signal till 2.0 om man så vill, vilket är perfekt för mig som kör film/spel i enbart 2-kanaler.

Om jag någonsin kommer byta ut denna till något annat, så lär det blir dyrt. Nypris ligger på ca 60k, däremot är givetvis DVD-biten utgående nu när Bluray börjat ta fart.
Men har inte gett mig in i "HD-träsket" ännu heller för den delen.. Time will tell, om jag ska byta kommer det nog bli en 2-kanalshistoria med DAC. (2007-08-02 15:53:19)
Produkter på bilden:  Meridian G91 FM,  Nuforce Reference 8

Setupen
Högtalarkablarna är något som ska bytas ut..
Bilden är lite gammal, då jag ändrat om rätt mycket i rummet angående placeringen. (2008-08-08 19:59:25) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    


(2008-08-08 19:50:15) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    

Sweetspot med Maximus Monitor
Här sitter man bra och lyssnar på Maximus!
Högtalaren spelar otroligt djupt i basregistret, har mer tryck i basen än många golvhögtalare inkl. mina gamla. AMT-diskanten spelar ner till hela 800Hz, vilket resulterar i en felfri övergång mellan mid/high-registret. Otroligt nyanserad och luftigt utan att vara för vass. Ljudbilden målas upp på både höjden och bredden, väldigt holografiskt och det är svårt att stänga av musiken när dessa juveler spelar. Jag har lyssnat på en del högtalare, inkl mycket dyrare doningar. Maximus Monitor levererar mest ljud för pengarna någonsin, dom har allt jag behöver i princip.

Det jag saknar en smula är mer ljudbilden "mitt i", som Bc-högtalarna målade upp. Eventuellt kommer jag köpa till Omni-Harmonizer vilket är rundstrålande AMT-diskant som spelar uppåt 360grader. Den ska bidra till en ännu mer 3D-känsla och spelar från 7KHz till 35KHz! (2008-08-08 20:17:33) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    

Mark & Daniel Maximus Monitor + Stand-I
Både högtalarna och stativen är gjorda i komposit-marmor!
Stativen har en vitprickig-finish om man tittar närme, syns ej på bild. (2008-08-08 19:54:38) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    

Nya taklampan
samt lite tavlor som jag målat, dom 3 små på hyllan har flickvännen gjort. (2008-08-08 19:43:11) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  dfeldt AudioEngine 2

Stativ
Speciella stativ i mitt tycke, dessa går att sandfylla. (2008-08-08 19:45:42) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    

25års present av flickvännen
(2008-08-14 01:38:29) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:

Lacrimosa Harlequin
Handmålad och Nr.620 av 1000ex! (2007-08-03 16:45:58)
Produkter på bilden:  Hall of Sermon Lacrimosa Harlequin

D'feldt Audioengine 2
Slår allt när det gäller datorhögtalare!
Basmässigt är dom inga monster, men dom har en djup och distinkt basåtergivning trots storleken. Väldigt neutrala och mycket fint mellanreg/diskant.
Drömmen är dock ett par Maximus Mini från Mark & Daniel ihop med NuForce IA7!
Time will tell.. (2007-12-24 14:08:07) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  dfeldt AudioEngine 2

Gammal bild!
Under elektroniken står en Base Technology 3.0 Platform för att förhindra vibrationer.
Högtalarna på bilden är sålda, det var ett par Bc Acoustique A2 som nu en annan lycklig ägare har hemma.
Diskanten var något som jag älskade hos dessa högtalare, en aning vass dock vid viss typ av musik samt så var basen väldigt svårplacerad.
Men annars var det en fantastisk högtalare som jag levde med länge! (2008-06-30 15:29:47) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    

En tavla som min flickvän målat..
Hon har ju sin stil, om man säger så :) (2008-06-30 15:43:42) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:

Ännu en till..
Som tydligen ska likna mig, fråga mig inte varför.. (2008-06-30 17:31:44) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:


(2008-07-19 23:58:34) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  dfeldt AudioEngine 2

Diverse skivor
(2008-07-22 15:25:39) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Hall of Sermon Lacrimosa Harlequin