Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter filmer
Söker efter produktkategorier
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Som registrerad användare på MinHembio kan du utnyttja många funktioner som du annars inte har tillgång till:

  • Skapa ett galleri och filmsamling
  • Skriva inlägg i forumet
  • Skapa prisbevakningar på Prisjakt
  • Annonsera gratis på Marknaden.
  • Ge omdömen på produkter och butiker

 Klicka här för att bli medlem.

Användarnamn  
Lösenord  
     
     
 
 Glömt ditt lösenord?
Klicka här
 

Medieval Moves: Deadmund's Quest

Skriven av: Zoiler  |  Datum: 2011-12-03  |  921 besökare

Betyg: Betyg: 6


 

  • Genre: Rälssvingare
  • Släppdatum: 2011-11-18
  • Utvecklare: San Diego Studio & Zindagi Games
  • Utgivare: SCEA
  • Plattform: PS3

 

Sports Champions med en story. Till kidsen.
Skribent: Zoiler

 

Den lille prisen Edmund hinner knappt öva sig på grundläggande träning inom svärd och pilbåge innan hans slott blir attackerat av en ond magiker som förvandlar honom till ett skelett och snor en synnerligen viktig magisk sten. Edmund skämtar själv om att han mer ser ut som Deadmund än Edmund och ger sig raskt iväg för att ställa saker och ting till rätta.

Till sin hjälp har han sitt trogna svärd, en pilbåge, en änterhake och kaststjärnor. Man går inte själv, till 99 % är ditt enda jobb att vifta bort elaka skelett som rusar mot dig, eller snarare den silhuett av Deadmund du ser bakifrån som härmar dina rörelser. Skelett... efter skelett... efter skelett. Det blir väääldigt enformigt vääääldigt fort.

Det vill säga, om man inte är ett barn. Deadmund’s Quest är ett barnspel på räls. Det är inte för äldre spelare. Jag orkar personligen inte med det utan tröttnade tämligen fort. Men jag är inte sju år. Jag vet att barn kommer gilla detta för det har en sådan tecknad stil i presentationen, svenskt tal, lätta kontroller och inget överdrivet våld. Det är inte heller det minsta svårt. Den enda tankeverksamheten som krävs är mot större fiender.

Att jag snabbt tröttnade kanske också kan bero på att jag redan spelat detta och det gjorde jag i Sports Champions för ett år sedan, fortfarande det bästa spelet till Move. Men det var på grund av pingisen, inte på grund av svärdsvingandet mot trädockan, bågskyttet eller frisbeekastandet. Det är dessa tre sporter som hela spelet bygger på med exakt samma rörelseschema. Bara det att man lagt in fiender och en värld att utöva sporterna i nu.

Positivt är att svärdsvingandet är 1:1 (förutom att man inte kan stöta framåt) och det går att träffa på olika ställen på fienderna (nere, uppe, mitten, höger/vänster). Svärdskontrollen är bäst i spelet. Frisb.. jag menar kaststjärnorna kan vara lite svåra och bågskyttet kan också krångla, precis som i Sports Champions. Har man två kontroller så styr man skölden med andra kontrollen och även bågskyttet blir lite mer ”verklighetstroget”. Går dock utmärkt att spela med en kontroll. Det finns också coop lokalt och online.

 

Slutsats: Utan tvekan kommer det här ”Sports Champions med skelett” att gå hem hos barnen. Vuxna riddare kan däremot hoppa över utan att missa något, speciellt de som redan spelat Sports Champions. Det är inget fel på spelet, det är bara för repetitivt och lätt för att äldre ska få ut något av det.

 

 

6/10 – Godkänt



Allmän produktfakta
 Här finner du egenskaperna hos produkten. Ifall du anser att något är fel kan du, om du är inloggad, redigera dessa på produktens Prisjaktsida.
 
Egenskaper för Medieval Moves: Deadmund's Quest

Allmänt

 
Genre Action, Fantasy, Äventyr
Antal skivor  1 st
Antal spelare 1 - 2 spelare
Multiplayerstöd Nej
Rek. åldergräns  7 år
Spelsamling Nej
Stöd för Move Ja
Move krävs Ja

Bildegenskaper

 
3D-stöd Ja
Stödda bildformat 720p, 1080i, 1080p

Dekodrar

 
Ljudformat

Design

 
Exklusiv utgåva Nej

Spellägen

 
Flera spelare per dator/konsol Ja
Antal spelare per dator/konsol 1 - 2
Spellägen på en dator/konsol Co-Op, Competitive
LAN-stöd Nej
Onlinestöd Ja
Antal spelare online
Multiplayerlägen online Co-Op, Competitive

Övrigt

 
Lanseringsår 2011
Utgivare Sony Computer Entertainment
Utvecklare Zindagi Games


Prisjakt © 2000 - 2013 Prisjakt   Denna sajt använder cookies.   Våra regler.