Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Minst reflektioner från projektor?

11 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 08 January 2007 - 10:43

Unregistered4ac35b52
  • Unregistered4ac35b52
  • Användare

  • 207 inlägg
  • 0
Kanske borde lagt denna tråd i Hemma-delen. Men det är projektorfolket jag vill åt så hoppas den får ligga kvar.

Har en TW700 hemma, funkar ju bra. Men svärtan är inget jag hyllar. Främst för att jag har vita möbler i kombination med vita väggar. När man släcker lamporna blir det mörkt, och med fördragna fönster blir det verkligen svart i rummet.

Men när projjen är påslagen och man tittar på film blir det ljust! I mörka scener eller med lite färg så går det väl an, men när det kommer in något vitt/ljusstarkt i bilden så lyser det om både tak och väggar och hela bilden blir förstörd. Pillat med alla möjliga inställningar men det går inte att få så bra som jag vill/det går.

Så, vad ger bäst resultat vid mörkläggning? Måla in en mörk färg med s-glans? (heter det så? Matt färg?) Köpte lite prover och smetade upp, blev betydligt bättre än vitt! Eller bör man satsa på att bara köpa svart tyg och bygga någon fin liten anläggning för att kunna mörklägga? I taket kommer det bli någon form av tygsystem då jag vägrar måla taket!! Men vill inte måla mörkt på väggarna..... Har hittat en brun nyans som är mörk och skulle funka men hellre vitt... Vela vela.. Räcker det med vanligt svart tyg som man viker dubbelt? Sammet? (lär inte bli gratis..) Någon som är duktig på det här med mörkläggning? Vart kan man vända sig? Hur gör man på bästa sätt utan att förstöra hela rummet?

#2

Postad 08 January 2007 - 11:02

Daniel.N
  • Daniel.N
  • Lärjunge

  • 334 inlägg
  • 0
Du är ju helt rätt ute i dina funderingar redan, så jag lägger bara till tipset att köpa en "riktad duk", dvs en som inte sprider sina reflektioner jämnt i alla riktningar. På så vis kommer större andel av ljuset från projektorn att studsa mot dig som tittare och mindre ut mot väggar/tak/golv. Dessutom kommer det ljus som sen studsar tillbaks på duken från väggar/tak/golv att göra mindre skada, bleka ut mindre. Verkar funka så iaf.

Riktade dukar jag kommer på är Projectas material High Contrast-S och, förstås, Firehawk. Jag har den förstnämnda och det funkar skitbra. En kompis var förbi med sin HC3100 häromveckan och blev avundsjuk på just hur lite rummet lystes upp av vita scener jämfört med hemma hos honom (vanlig Euroscreen vit gain=1 duk).

#3

Postad 10 January 2007 - 08:42

Unregistered4ac35b52
  • Unregistered4ac35b52
  • Användare

  • 207 inlägg
  • 0
Läst på lite om det här med duk. Men med alla utgifter just nu (ny bil, renovering, jobbar på att bli av med topplånet etc) är 10-15k för en ny duk inte så där jätte lockande. Även om det vore ett bra val. Dock blir det nog inte ny duk förrän framåt juli/aug när man fått en PS3 också (lär ju inte komma i mars...).

Men så länge orkar jag inte med denna dåliga svärta/förstörda bild! Skulle vilja hitta nåt billigt alternativ för runt 1-3k som kan hälpa mig. Så det lutar väl åt att måla eller bygga något tygsystem. Hur har alla som inte har ett gediget biorum gjort? När man kollar i folks gallerier så verkar många ha ljusa väggar och dåliga dukar och sen hyllar de svärtan lik väl?!

Nu är det inte så att jag tycker bilden är dålig, men jag vet ju att den kan bli bättre, och då måste man ju sträva efter det.. När man frågar folk på jobbet och pratar med vänner så verkar de flesta tro att tyg borde vara bäst. räcker det med vanlig bomull på lösmeter? Kom igen nu, hjälp mig lite mer...

#4

Postad 10 January 2007 - 09:13

Daniel.N
  • Daniel.N
  • Lärjunge

  • 334 inlägg
  • 0
Min kostade ~5k, inte 15.

När det gäller att mörka ner delar av rummet tror jag du kan fundera först på vad du har bakom ryggen. Ljuset kan ju studsa mellan den ytan och duken flera gånger så den torde vara rätt viktig. Efter det skulle jag gå på vad jag läste i en tråd på AVSForum nyligen, nån hade testat med mörkt tyg här och var i rummet och mätt upp kontrastratio med/utan och kommit fram till att mörk matta framför duken å mörkt i taket första fyra foten ut från duken var tillräckligt för honom. "Point of diminishing returns". Minns inte om han skrev nåt om sidoväggar men torde väl vara samma där, första 1-1.5 metrararna eller så viktigast att itne ha vit och reflektiv.

Till sist, denna årstid är man ju så blek att ninja-huva säkert skulle hjälpa B)

#5

Postad 10 January 2007 - 10:16

Shrimpii
  • Shrimpii
  • Lärjunge

  • 290 inlägg
  • 0
jag häftade fast velour tyg på väggarna. funkar super och kostade endast 600 för hela rummet. och då fick jag rester på 16 meter. Tyget sitter fasthäftat på gipsväggar och klammorna hålls kvar av överliggande lister. Lätt, smidigt, funktionellt, och framför allt. Det är lika lätt att ta bort B)

#6

Postad 10 January 2007 - 10:29

Unregistered4ac35b52
  • Unregistered4ac35b52
  • Användare

  • 207 inlägg
  • 0
Nu ska du se på killen som ofta har symaskinen framme... Vad är Velour? Vart köper man det? Vanlig tygaffär?

#7

Postad 10 January 2007 - 11:20

Shrimpii
  • Shrimpii
  • Lärjunge

  • 290 inlägg
  • 0
köpte mitt på jysk för 75 kr för en 5 meters rulle. Tyget är 1.5 meterbrett och lite strech aktigt. Velour är typ fake sammet. Tyget är mjukt och fluffigt. har små korta strån utstickande. Det som de hade på jysk är krossade velour, vilket ger det mönstret som du kan se i mitt galleri.

se även --> http://susning.nu/Velour

#8

Postad 10 January 2007 - 11:52

Mars
  • Mars
  • Forumräv

  • 752 inlägg
  • 0
Jag håller på med ett draperi som ska täcka bakre väggen och kunna dras fram lämgs sidorna för att täcka vita dörrar och element. Jag kör också symaskin ofta =) och dotterns reaktion när pappa surfade tyg var obetalbar B)

Vill ni ha lite gain kan goofärg vara ett billigare alternativ, min senaste duk med mdf gick nog på 1800 med lister och färger.

#9

Postad 10 January 2007 - 13:37

Unregistered4ac35b52
  • Unregistered4ac35b52
  • Användare

  • 207 inlägg
  • 0

köpte mitt på jysk för 75 kr för en 5 meters rulle. Tyget är 1.5 meterbrett och lite strech aktigt. Velour är typ fake sammet. Tyget är mjukt och fluffigt. har små korta strån utstickande. Det som de hade på jysk är krossade velour, vilket ger det mönstret som du kan se i mitt galleri.

se även --> http://susning.nu/Velour

<{POST_SNAPBACK}>


Får åka förbi Jysk och ta en titt. Blir nog något system med gardinskenor så man lätt kan dra den fram & tillbaka, och sen en liten låda att gömma det i när det inte är framdraget. Vad har du för duk till din Proj? Får du några reflektioner i tyget? Bilden på haren såg ju bra ut.

#10

Postad 10 January 2007 - 18:11

Shrimpii
  • Shrimpii
  • Lärjunge

  • 290 inlägg
  • 0
runt om duken är det kolsvart. de röda väggarna vid sidorna får lite färg, men det mesta ljuset absorberas jätte bra. Jag använder en "invideo home cinema grey" eller något liknande( långt namn).

#11

Postad 12 January 2007 - 09:14

Unregistered4ac35b52
  • Unregistered4ac35b52
  • Användare

  • 207 inlägg
  • 0

runt om duken är det kolsvart. de röda väggarna vid sidorna får lite färg, men det mesta ljuset absorberas jätte bra. Jag använder en "invideo home cinema grey" eller något liknande( långt namn).

<{POST_SNAPBACK}>


Var ut på Jysk och köpte 10*1,5M och tejpade upp det på väggarna för att kolla lite. Verkar som det kan bli succé! Blir till IKEA i helgen och köpa lite skenor och sen köpa mera tyg. Sen ska det nog bli mörkt och fint! Tack för hjälpen.

#12

Postad 13 January 2007 - 20:52

hg
  • hg
  • Wannabe

  • 34 inlägg
  • 0
Hej Aero08

Jag har en TW600 i vardagsrummet.
Jag har sytt ihop ett jätte draperi som hänger på vajrar, när den dras ut sitter man inuti.
Så kan tak och sido väggar fixas.
Tyget behöver inte vara särskilt tjockt då ditt rum är mörkt när projektorn är släckt.
(Jag tog tyg som var onödigt tjockt och draperiet blev bara tungt och otympligt.)
Väggen bak vid projektorn bör också mörkläggas.

Mvh hg



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.