Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Hjälp med duk!

13 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 06 August 2008 - 09:40

Unregistered7657e1f7
  • Unregistered7657e1f7
  • Användare

  • 130 inlägg
  • 0
Jag vet att denna frågan säkert besvarats tidigare här i forumet, men jag skulle ändå vilja ställa den igen.
Hur stor duk ska man egentligen ha?
Gäller den gamla novisen "Tittavstånd = 1.8 - 2.0 x Dukbredd" ?
Kan man göra avsteg från detta utan att det påverkar känslan?

Projektorn kommer bli en Infocus IN78 (720p).
Jag har 2.75 m mellan soffans ryggstöd och där duken kommer hänga.

Hur stor duk ska jag välja?
Ska jag lägga 2 500 kr extra på duken för att få den motordriven?


#2

Postad 06 August 2008 - 10:21

Xicaxo
  • Xicaxo
  • Beroende

  • 1057 inlägg
  • 0
- HÄR -

#3

Postad 06 August 2008 - 11:26

Unregistered7657e1f7
  • Unregistered7657e1f7
  • Användare

  • 130 inlägg
  • 0
Killarna på HiFi-klubben säger att jag lätt kan ha en 104" stor duk.
Men blir inte det väääääldigt stort för det tittavståndet?

#4

Postad 06 August 2008 - 11:59

Xicaxo
  • Xicaxo
  • Beroende

  • 1057 inlägg
  • 0

Killarna på HiFi-klubben säger att jag lätt kan ha en 104" stor duk.
Men blir inte det väääääldigt stort för det tittavståndet?


säger dom det ?

tror det ä en smaksak, jag hade 100" på 4m tittavstånd och det tyckte jag var perfekt.. större blev bara jobbigt

men som sagt.. sätt upp projektorn där den ska vara, projecera på väggen och sätt dig ner.. ställ in bilden på den storlek du tycker känns bäst.

mät upp bredden.. så får du räknat ut tummen efter det och ta en duk som stämmer överens med den storlek du får fram.

det är vad jag kan rekomendera dig att göra iaf.. det finns ingen annan än du som kan avgöra om det är för litet eller för stort.

tänk bara på att du ska kunna få med hela bilden utan att behöva röra på huvud och ögon.. för då blir det väldigt jobbigt för ögonen efter 1½ timmes tittande.. du kommer märka direkt om det är rätt storlek eller fel

det ska ju vara avkopplande och titta på film.. det är inte tufft att ha för stor bild.. det är jobbigt

104" har jag på min duk, med ett beaktningsavstånd på ca 5,5-6 meters beaktningsavstånd beroende på var man sitter

Redigerat av Xicaxo, 06 August 2008 - 12:03.


#5

Postad 06 August 2008 - 12:05

pajax
  • pajax
  • Lärjunge

  • 442 inlägg
  • 0
Vad kommer du att köra för bildmaterial? Blu-ray, dvd?

Thomas

Jag har 3.5 m från soffans ryggstöd och 3.1 från mina ögon, har 203 cm bred och kan inte ha större med 720p

Ser jag DVD blir det för stort

Thomas

#6

Postad 06 August 2008 - 15:44

Unregistered7657e1f7
  • Unregistered7657e1f7
  • Användare

  • 130 inlägg
  • 0
Ja, jag har ju inte köpt projektorn än, men tanken är att den ska fungera ihop med mitt PS3.
Och jag kommer mest titta på vanliga "uppskalade" DVD-filmer.. alltså, jag kommer väl låta min PS3a skala upp bilden till 720p.

Så jag undrar om inte 104" blir lite väl stort.

#7

Postad 06 August 2008 - 16:02

ingvar
  • ingvar
  • Lärjunge

  • 438 inlägg
  • 0
Jag har 92" (203 bred) på 3,5-4 meters avstånd vilket passar mig bra.

Om duken vore större så blev det som en tennismatch; Jag blir tvungen
att flytta blicken eller vrida på huvudet för att hänga med i vad som händer
på duken...

Mvh,
Ingvar

#8

Postad 06 August 2008 - 17:56

pajax
  • pajax
  • Lärjunge

  • 442 inlägg
  • 0

Ja, jag har ju inte köpt projektorn än, men tanken är att den ska fungera ihop med mitt PS3.
Och jag kommer mest titta på vanliga "uppskalade" DVD-filmer.. alltså, jag kommer väl låta min PS3a skala upp bilden till 720p.

Så jag undrar om inte 104" blir lite väl stort.

Det blir nog alldeles för stort

Thomas

#9

Postad 06 August 2008 - 18:12

B8
  • B8
  • Guru

  • 4536 inlägg
  • 0
Tror nog att 104" på knappt 2,75 meter kanske kan bli lite väl stort, men det är som tidigare sagts helt och hållet en smaksak. Finns de på forumet som kör på större duk än så på motsvarande avstånd.Själv har jag 100" på 3,3 m och skulle ABSOLUT INTE kunna tänka mig att gå ner en endaste centimeter i dukbredd. Då blir det för litet.

Däremot ältas en del myter och konstiga (eller åtminstone väldigt personliga åsikter här i tråden):

- "Den gamla novisen 1.8-2.0 ggr dukbredd." Den måste varit från tiden då 576-projektorer dominerade och screendoor blev för stort på närmare avstånd. Det vanligaste (av minhembios besökare att döma) nuförtiden är nog snarare 1.5-2.0 ggr dukbredden. En del ännu närmre och en del längre ifrån. Väldigt mycket en smaksak.

- Att närmre än ett visst avstånd skulle innebära tennismatch för blicken, eller nackspärr. Pyttsan! De bredd-avstånds-ration som nämns i de sammanhangen är sällan aldrig ens i närheten av vad man ofta har på bio (där kan man däremot på riktigt prata om tennis och nackspärr om man sitter långt fram på vissa salonger). 1.5 ratio innebär tex INTE ett nödvändigt nackvridande eller totalt blickflängande. Då är det något märkligt med betraktarens fysik isf. Att vissa däremot inte GILLAR att ha det såpass är en annan sak. Som sagt, fortfarande över bio-ratio väldigt, väldigt ofta....

Sen är det ju inte bara storleken med hänsyn till tittvinkel man har att ta hänsyn till. Andra viktiga faktorer är hur pass mkt av bildförsämrande egenskaper såsom screendoor och jobbiga komprimeringsartefakter (främst på DVD då, itne lika mkt på blu-ray) man upplever om man kommer för nära. Alternativt hur pass mycket av biokänslan eller detaljrikedom i bilden man förlorar om man kommer för långt bort.

Som Xicaco säger finns det egentligen bara EN regel, och det är att det är DU ska trivas med ditt betraktningsavstånd. Enda rätta är alltså att göra som han säger och provskjuta på väggen och DÄREFTER bestämma dig för vilken dukstorlek du vill ha. Tänk på att detta inte görs på en kväll bara, utan snarare under någon månad.

Lycka till! ;)

Redigerat av B8, 06 August 2008 - 18:20.


#10

Postad 06 August 2008 - 19:14

Xicaxo
  • Xicaxo
  • Beroende

  • 1057 inlägg
  • 0

Ska jag lägga 2 500 kr extra på duken för att få den motordriven?


Ja, motordriven duk är att föredra, så har du möjligheten att köpa en med motor så skulle jag rekomendera dig till det.

"plus" för manuella rulldukar:
Enkel konstruktion
Prisbilliga
"minus" för manuella rulldukar:
”Drag och släpp” kan påverka duktyget

--------------------------------------------------------------------------------------------------

"plus" för elektriska rulldukar:
Inget ”drag och släpp”, duktyget står sej bättre över tiden.


Andra nackdelar med rulldukar jämnfört med ramspända:
Utan ram kommer vågor med tiden, speciellt tydligt på stora dukar
Alla material som rullas kommer med tiden att få böjda kanter.

Redigerat av Xicaxo, 06 August 2008 - 19:15.


#11

Postad 09 August 2008 - 13:14

Unregisteredd4f89b64
  • Unregisteredd4f89b64
  • Användare

  • 140 inlägg
  • 0
Här märks det verkligen att man har olika åsikter.

1. Luras inte att köpa för stor duk bara för att det är stort. Skärpan blir sämre och ljuset svagare!

2. Köp inte eldriven om du inte har massa pengar över. Är häftigt men man får ju verkligen betala för det!

3. Betala inte mer än 3000-4000 kronor för duken. Dyrare dukar blir inte någon superskillnad i bildkvalite, men mycket dyrare.

4. Köp en med låg gain. Om du hittar någon grå duk med 0.8. Alla projektorer nuförtiden har såpass bra brightness att det räcker till ändå, men svärtan är fortfarande ett problem. Svärtan förbättras med en grå duk.

Det är mina åsikter iallafall. Och de brukar stämma :)

#12

Postad 10 August 2008 - 10:55

B8
  • B8
  • Guru

  • 4536 inlägg
  • 0
4. Nja, beroer såååå mycket på dina förhållanden. En grå duk kan fortfarande förvränga bilden, vilekt en vit duk inte gör (för jag antar du itne syftar på Stewart Firehawk för 20 000?). Har man möjlighet att mörklägga ordentligt, ha mörka reflektionsytor osv, bör man nog satsa på en vit duk.

#13

Postad 10 August 2008 - 11:03

Xicaxo
  • Xicaxo
  • Beroende

  • 1057 inlägg
  • 0

4. Nja, beroer såååå mycket på dina förhållanden. En grå duk kan fortfarande förvränga bilden, vilekt en vit duk inte gör (för jag antar du itne syftar på Stewart Firehawk för 20 000?). Har man möjlighet att mörklägga ordentligt, ha mörka reflektionsytor osv, bör man nog satsa på en vit duk.


precis.. men kör man projektorn i ett vitt vardagsrum och inte har chans att mörklägga helt.. då det kommer komma strö ljus in.. så är väl en gråduk att föredra, jag själv lägger lite extra tid och pengar på just mörkläggning och kör själ på en vit duk.. nu har ju jag iof valt lite mörkare tapeter svart/grått.. men har fortfarande vitt tak.. samt persienner + mörkläggnings gardiner..

det är en djungel vid valet av duk.. finns miljoner faktorer som spelar in.. men över lag är det väl att rekomendera en grå duk om man inte väljer att kunna mörklägga/köra med mörka väggar/tak

denna frågan kommer köras ut i evigheten och aldrig ta slut känns det som.. B)

därför...no comment :(

#14

Postad 10 August 2008 - 16:40

B8
  • B8
  • Guru

  • 4536 inlägg
  • 0
Tja....jag är ingen tokdukexpert, men jag har hört från vissa av dem som är att man ALLTID ska undvika gråa dukar, då dessa tenderar att förstöra bilden mer än att hjälpa den (Firehawk undantaget då). Men prioriterar man lite mer svärtbotten med mindre stuns och felaktiga färger som bieffekt, så går väl det också bra. B) Men man bör veta att man då prioriterar svärtan på bekostnad av annat.



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.