Trevligt att du är nöjd med bilden på din kära imac.
Att hög upplösning ofta ger trevlig bild är ganska självklart, men i praktiken får man i just det här avseendet något sämre bild på din skärm jämfört med en "vanlig tv" om man t ex kikar på blu-ray.
En anledning till detta är att din dator måste skala om 1920x1080 till din skärms upplösning vilket alltid resulterar i sämre återgivning av de finaste detaljerna, och dessutom är det sannolikt så att din skärm varken kan visa 23.976, 24 eller 25 fps utan pulldown, vilket gör att rörelser blir en smula hackiga och/eller blurriga pga interpolation.
Skälet till att tv-tillverkarna vanligtvis väljer 1920x1080 är dels ekonomin och dels att man för att få "bäst" kvalitet antingen bör matcha dagens bildkällor exakt (pixelmap) eller köra en multipel av källans upplösning. Det senare blir idag väldigt dyrt, och är dessutom ganska meningslöst av rent fysiskaliska skäl såvida bildstorleken inte är betydligt större än vad som är vanligt idag.
Det finns som du förmodligen förstår fler viktiga egenskaper för en bildvisare än just max upplösning...