Lärde mig det här med internet i början på 2000. Klickade och klickade och sökte information om olika saker. Hittade sidor om DVD spelare och lärde mig om Divx. Införskaffade då min första DVD spelare och brände filmer. Ju mer jag lärde mig desto mer och nyare prylar blev det.
Blev för några år sedan sittandes i timmar här på Minhembio och kollade bilder och produkter och fick en massa ideer. Det har köpts in och bytts ut.Både tekniska saker och möbler. Nu är jag färdig…
Läs hela
Lärde mig det här med internet i början på 2000. Klickade och klickade och sökte information om olika saker. Hittade sidor om DVD spelare och lärde mig om Divx. Införskaffade då min första DVD spelare och brände filmer. Ju mer jag lärde mig desto mer och nyare prylar blev det.
Blev för några år sedan sittandes i timmar här på Minhembio och kollade bilder och produkter och fick en massa ideer. Det har köpts in och bytts ut.Både tekniska saker och möbler. Nu är jag färdig och nöjd. Att jag har det som jag har och är nöjd är tack vare er alla som lagt upp era bilder och omdömen om de olika produkterna. Har varit roligt och jag har lärt mig otroligt mycket. Har nu en dator som jag kopplat ihop med ett nätverk. Skickar musik till WD HD TV Live som i sin tur är kopplad till en Onkyo TX-SR608. Är inte så duktig på det här med ljud men för mig låter det skitbra.
Hade från början en LG 42 tummare men tyckte det var jobbigt att se tydligt ibland. Sitter 5,5 meter från teven. Kollade runt och skickade efer en Samsung PS50C7705. Var lite emot plasma men inte nu inte. Kopplade den med ComHems CXHD-5000C och fick en whaooo känsla. Efter några dagar hittade jag Samsungs WIS09ABGN och införskaffade en CA modul och tvillingkort. Flyttade HD boxen till sovrummet för att se bättre där och kör trådlöst med HQ VID-TRANS500 till köket.
Bilden på Samsungen blev inte vad jag väntade mig. Whaoo känslan försvann. Samma helg gick ComHem ut på Facebook med ett erbjudande att köpa Humax PVR boxen för 995:-. Jag slog till och har nu kopplat in den till Onkyo TX-SR608 och till Samsungen. Nu har jag fått tillbaka Whaoo känslan. Enda nackdelen var att de analoga sändningarna blev lite sämre. Med Ca modulen i teven blev de jättebra. Men man kan inte få allt. Köpte även en ny bättre antennkabel.
Mediaspelaren i Samsungen är väl ok, men ljudet blir bättre när jag spelar från datorn genom nätverket till WD TV HD live spelaren. Film har jag på en WD extern hårddisk och även där blir kvaliten bättre genom WD mediaspelare.
Som sagt, just nu är jag jättenöjd, men man vet ju inte vad som händer i framtiden. Kolla gärna på mina bilder och kommentera gärna.
Stäng