Arkadbygget gav blodad tand. Dags att ge sig in i ett nytt tokprojekt!
VisualPinball är en flippersimulator och är (vad jag vet) är den enda som emulerar roms från riktiga flipperspel. PinMAME heter programmet som har hand om roms-filerna. Den styr allt från när lamporna skall blinka och styrningen av poängtavlan. Nästan alla flipper sen 90-talet har grafisk poängtavla sk. DMD.
Spelplanen får man tillverka själv. Som tur är såfinns det duktiga lirare som lägger upp sina spelplaner…
Läs hela
Arkadbygget gav blodad tand. Dags att ge sig in i ett nytt tokprojekt!
VisualPinball är en flippersimulator och är (vad jag vet) är den enda som emulerar roms från riktiga flipperspel. PinMAME heter programmet som har hand om roms-filerna. Den styr allt från när lamporna skall blinka och styrningen av poängtavlan. Nästan alla flipper sen 90-talet har grafisk poängtavla sk. DMD.
Spelplanen får man tillverka själv. Som tur är såfinns det duktiga lirare som lägger upp sina spelplaner på forum som t.ex. www.vpforums.org.
En extra detalj som någon duktig programmerare har knåpat ihop är sciptet till LEDWiz. Med den kan man styra i princip alla händelser på spelplanen till utgångar på styrkortet. T.ex blinkande lampor, stroboskop, shaker eller replay knocker. Bara fantasin sätter gränser. Om inte styrkortet klara av att driva (max 500mA) grejen så kan man tat ill ett relä.
Jag har hittils satt i Replay Knocker, Servomotor och stroboskop. Har planer för kontaktorer (för ljud och känska tillflipperknapparna) och en shaker.
Jag har valt att köra 3st skärmar; Spelplan 46 tum, backbox 32 tum och DMD 19 tum.
Måtten är tagna från ett riktigt flipper, Twilight Zone. För att få så mycket spelyta som möjligt så har jag slaktat LCDn på allt onödigt.
Mer bilder och info kommer under resans gång.
Datordelen:
ASRock P55 Extreme DDR3
Intel Core i5 760, 2.8GHz
Corsair 4GB (2x2048MB) 1333MHz XMS3-10600
80GB 2.5" SSD Intel X25-M G2 SATA
Gigabyte GeForce GTX 460 1GB OC
ASUS GEFORCE 8400GS 512MB DDR2 PCI-E VGA/DVI SILENT
Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio Bulk
Corsair VX 550W 80+
Annan hårdvara:
46" LCD-TV
32" LCD-TV
19" Monitor
4st Electric ICE 2 Lightable Horizontal Pushbutton
6st SpectraLite Illuminated Pushbutton
LED-Wiz 32-port USB Lighting and Output Controller
IPAC-2
LOGITECH Z-523 2.1 DARK SPEAKER (bara förstärkare och sub)
GAS 5.25 tums koaxhögtalare
3st ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM
Mjukvara:
Windows XP SP3
Visual Pinball
Visual PinMAME
Hyperpin
Bra-att-ha-länkar
http://www.vpforums.org/index.php
http://www.hyperspin-fe.com/forum
http://ipdb.org/
Stäng