Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng
Hemma hos bonka_rules
Medlem sedan: 2007-10-17
Senaste uppdatering: 2016-01-06 17:06:49
 Har 36 bilder i galleriet     0 filmer i filmsamlingen    skrivit 199 inlägg i forumet
 bonka_rules forumprofil
 Galleri (36)  Filmsamling (0)  Gästbok (11)  Mina omdömen
Tidigare anläggningar Hembioanläggning
Viktat medelbetyg:  (0.00) (baserat på 0 st)  Kommentarer      Anmäl detta album

Här är diverse tidigare anläggningar som jag har haft innan nuvarande.

Har tyvärr (kanske tur) inte bilder på alla anläggningar jag gått genom men här är iaf några.

Produkter i albumet:
Aurum Cantus Country Rhyme 5 (Golvhögtalare )
Canton LE 190 (Golvhögtalare )
Marantz SR8500 (Surroundförstärkare )
Harman Kardon HD 970 (CD-spelare )
Naim Nait 5i (Stereoförstärkare )
Velodyne MiniVee SPL-800i (Subwoofers )
Visa alla 12 produkter Detaljer
Bilder i detta album Växla till minatyrbilder
Innan nuvarande
tröttnade på den platta ljudbilden som var när man lyssnade på musik så därför jag gick tillbaka till 2-kanal igen (2010-05-08 18:35:23) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Jamo D 6PTX 5.1,  Marantz SR6004

Sweetspot View
(2011-10-23 17:48:14) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    

Epos <3
Var förbi morsan och farsan. passade på att ta en bild på mina gamla skönheter :)
Riktigt bra högtalare som om jag ska vara ärlig nog faktiskt låter bättre än mina infinity på alla punkter utom basen som jag tycker är roligare nu med mina infinity. Kan ha att göra med att jag bytt förstärkare också men det vet jag inte. Naimen lät riktigt bra.
Tycker synd om att se dem helkorkat utställda hos farsan med ena högtalaren på ena sidan rummet och den andra på långsidan i bakre delen av rummet :) Sen gör inte direkt farsans gamla Kenwood förstärkare med loudness och fullt baspådrag dem riktigt rättvisa heller. (2010-06-14 00:01:09) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:

Temporär Elektronik
Har min förstärkare på reparation så använder sovrumsförstärkaren nu. Lp spelare / CD spelare står högt på inköpslistan nu :=) (2011-10-23 17:50:39) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    

innan det...nästan
Hade egentligen Epos ES-22 högtalare efter dessa Aurum Cantus men hittar inga bilder från den tiden. Ångrar att jag sålde Naimen + Epos högtalarna till farsan men just då var jag väääldigt sugen på att köra 5.1-ljud något jag ångrar mkt än idag...jag skulle gott ha kunnat sitta nöjd med den setupen än idag men vad gör man...
Mycket jag ångrar....tex att jag sålde Norstone bänken jag hade här på bilden.
Den fick inte plats när jag hade Jamo högtalarna så den såldes. (2010-05-08 18:38:04) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    

AC-CR5
Dessa såldes då de mer köptes för designen än för ljudet.
De var rätt så slanka i basen och med ett väldigt "mjukt sound" (2010-05-08 18:44:36) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Aurum Cantus Country Rhyme 5

Det må ha vart snyggare förr...
Men det är jävligt mkt roligare att se film på stor duk och ljudet blev rejält mkt bättre efter kortsidan än långsidan. Och grannen har iaf slutat klaga så det verkar störa mindre dessutom...eller så har hon helt enkelt gett upp :) (2010-05-08 22:26:07)

Bild på förra lyssningplatsen
(2010-05-08 22:29:51)
Produkter på bilden:  Aurum Cantus Leisure 2 SV-S

Sheng ya
Här är en bild på det kanske billigaste slutsteg man kan köpa för pengar... Gick loss på kring 1200:- inkl frakt och tull mm.
Jag gillar att testa nya prylar så köpte det mest på skoj för att se vad det kunde prestera. Tyvärr blev det ingen förbättring mot Marantzen men det lät heller inte dåligt alls så 1200:- tycker jag nog att det var värt. Ännu bättre var nog att jag fick lite mer när det såldes :) (2010-05-08 22:32:02) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Marantz SR8500,  Harman Kardon HD 970

Trotsa grannen
blev less på att mina AC CR5 inte kunde prestera tillräckligt med bas så köpte en K-Sub Super. Det blev en kort glädje då grannen blev galen och började knacka i väggen nästan direkt så den såldes ganska fort. (2010-05-08 22:44:28) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Audiovector Ki-Sub Super

När jag bodde hemma
Ett par Canton LE190 som fick agera högtalar stativ till mina AC Leisure2 då jag tyckte att de faktisk var både slankare i basen och även väldigt ssss-iga i diskanten. tom så illa att nästan all musik blev olidlig.
Det var det som fick mig att vilja testa banddiskanter efter att ha hört så mkt gott om det. Och vad jag minns så blev det väldigt mycket trevligare att lyssna på musik igen.
Hade även en minivee ståendes under datorbänken. Jag kunde tyvärr inte ha kvar den när jag flyttade då grannen tyckte att det blev olidligt att leva. Tycker själv att det är den bästa subwoofer jag ägt. (2010-05-08 22:36:20) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Canton LE 190,  Aurum Cantus Leisure 2 SV-C

Minivee
(2010-05-08 22:43:21) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Velodyne MiniVee SPL-800i

Närbild AC frontar
(2010-05-08 22:48:40) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Aurum Cantus Leisure 2 SV-S

Bak
(2010-05-08 22:47:35) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Aurum Cantus Leisure 2 SV-S

Vad fint man hade det..
Min kär fåtölj som följt med i många år. (2010-05-08 22:50:24) Bilden är högupplöst. Klicka i bilden för att zooma.    
Produkter på bilden:  Aurum Cantus Leisure 2 SV-S


 
Viktat medelbetyg:  (0.00) (baserat på 0 st)  Visa lista
Ge betyg
Du måste vara inloggad för att kunna sätta betyg.
Om du vill använda lite fler avancerade alternativ när du svarar, eller om du vill se alla kommentarer så kan du gå till forumtråden för kommentarer på just detta album.
jim65   2010-05-09 22:31:01 Anmäl
Nice prylar...Grannar har en förmåga att ha helt andra intressen än vi Hifi/Cinema freaks..Ge dom några hektar på Gotland och en enkelbiljett så vi slipper göra avkall på volymkontrollen (bild)
Du måste vara inloggad för att kunna ge kommentarer.
Vilka bilder visas här?
 Fler
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.