Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

HiFimasters (Tyskland)

1 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 09 March 2005 - 22:37

Unregisteredc1821108
  • Unregisteredc1821108
  • Wannabe

  • 18 inlägg
  • 0
Jag lyfter ur den här tråden ur Tysklandspecial
Såhär började det.....

(ZEZUS @ Feb 22 2005, 00:37 )
Hej nån som har handlat här http://www.hifimaste...lich/index.html


ROFR svarade:
Nope. Men jag skulle gärna göra det om det kunde berätta fraktpriserna o dyl. för Sverige.

och skrev igen
EDIT: Jag bad en tysktalande kollega att ringa dem. De ville ha 45euro för att skicka 20-30Kg till Sverige. Det hade tydligen även att göra med hur många kollin de skulle skicka. De ville även ha förskottsbetalning. ==> Inte så billiga. . Har även mailat dem, utan svar. Men jag återkommer om de svarar.

---------------------------------------------------------------------------------------------
hifimasters.de eller www.schluderbacher.de som de egentligen heter.

Butiken är en i mängden av billiga butiker i Tyskland. De har både webshop,ebay försäljning samt en riktig butik belägen melllan holländska gränsen och Düsseldorf (Kolla på www.map24.com). Priserna är enligt mitt tycke låga (Lägre än hos technicdirekt, TSN-CD och Idealo).

Pris exempel:
Pioneer VSX-1014: 549€
Pioneer DV-575 (Silver) 155€

Frakt:
------
Här kommer det lite luriga och jag kommer att göra en del antaganden, det bästa är om ni mailar dem för info.
Det skickar både med UPS och Postpaket. Betalning kan göras vid leverans av produkten==C.O.D/Nachname eller via förskottsbetalning.

Betalning:
----------
C.O.D.:
Har ej provat, men antar att jämna pengar är bra.

Förskottsbetalning:
Fungerar prefekt (när man väl har IBAN samt SWIFT/BIC-koden) Se förskottsskolan :P

Jag beställde ovanstående produkter samt valde Postpaket/förskottsbetalning.
Fraktpriset blev då 24€. Man kan anta att 45€ egentligen syftar på C.O.D

Språk::
------
Deras webshop är helt på Tyska.
Mail: Jag började med babel-fish-översatt Tyska, så de lär ju undra :blink: . Senare fortsatte jag på engelska, så man kan anta att de förstår mer än de pratar.
När jag skickade mitt första mail hände nada, däremot så svarade de snabbt på mitt andra mail angående vilket IBAN / Swift-kod de hade.



Summa sumarum:
En bra butik i det mindre formatet.
-------------------------------------------------

Förskotts-skolan, för billigare överföringar.
-------------------------------------------------
Disclaimer: Jag lovar inget, Envar ansvarar själv för handhavandet av sina pengar :(


Nu finns det en massa sätt att överföra pengar på. De flesta banker har något som kallas 'EU-betalning'. Maxbeloppet är 12500€ och har låg kostnad.

Det hela går ut på att mottagaren, i detta fallet webshopen, anger sitt IBAN (Internationellt kontonummer) samt SWIFT/BIC-kod (Banken/Bankkontorets-kod) till dig. Dessa uppgifter använder du vid utlandsöverföringen till mottagaren.

Fördelen med detta är att själva överföringskostnaden är lägre, i mitt fall 10sek via S|E|B. I annat fall så går det att överföra summan med jag-betalar-alla-kostnader varianten. Då är det 150Sek som banken vill för denna tjänst men du måste fortfarande gräva fram en massa uppgifter om mottagaren samt om dennes banks adress och dyl. Så det blir ungefär lika mycket jobb.

Det bästa är att redan från början i kommentarsfältet begära IBAN och SWIFT, det gör hela hanteringen mycket smidigare.

Som privatperson har även du ett IBAN och SWIFT, detta kan vara bra att ha den gång som du vill sälja någon pryl till någon i utlandet, eller om butiken skulle.

RISK!:
Kom ihåg att risken är högre med denna form jämfört med C.O.D.. Du släpper iväg en summa pengar till en butik/webshop du inte känner, och hoppas på att få en fin projektor eller vad det nu kan vara i utbyte. Därav det lägre priset från säljaren när du betalar iförskott istället för C.O.D.

Happy pricehunting!
//ROFR

Redigerat av Unregisteredc1821108, 09 March 2005 - 22:56.


#2

Postad 15 March 2005 - 16:15

Unregisteredc1821108
  • Unregisteredc1821108
  • Wannabe

  • 18 inlägg
  • 0
och skrev igen
EDIT: Jag bad en tysktalande kollega att ringa dem. De ville ha 45euro för att skicka 20-30Kg till Sverige. Det hade tydligen även att göra med hur många kollin de skulle skicka. De ville även ha förskottsbetalning. ==> Inte så billiga. . Har även mailat dem, utan svar. Men jag återkommer om de svarar.

Det har visat sig genom resans gång att det är varken 20 eller 45 Euro som gäller, utan €50! för frakten (2,1+ 15,4Kg), och då pratar vi förskottsbetalning. Rätt så dyrt tycker jag men det blir ändå billigare om man jämför med 'technikdirekt.de' och med 'tsn-cd.de'

De har inte svarat på frågan om fraktpriser till Sverige för olika viktklasser i C.O.D/Förskott. ;)



0 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 0 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.