Sony Ruby/Crt-afton i Kungsbacka 13 Maj
399 svar till detta ämne
#301
Postad 22 May 2006 - 12:37
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
Uhm... Spännande att läsa om DarinP:s biorum. Totalt svart. 
2,5 i GAIN på duken?? Är det med den som han har mätt upp sina berömda 16000:1?
ND-filter?
Börjar förstå varför den Ruby jag såg i butik såg så dassig ut i jämförelse med vad som beskrivs från t.ex. Darin. Han verkar ju ha optimerat och kalibrerat upp bästa tänkbara miljö för denna projje.
Inget fel med det, det är bara det att det förklarar en hel del...
Intressant också att läsa att Curt Palme aldrig har sett en G90 och inte heller har sett några färgkalibrerade CRT:er!? 
Det förklarar varför alla hans screenshots är så jäkla blåtintade.
Ännu intressantare att han är en av några som nu faktiskt hävdar att skillnaden mellan en DVD av bra kvalitet och HD-DVD inte är så stor.
Min IO-Data HD-spelare ger avsevärt mer detaljerad bild än med motsvarande film på DVD. Har haft möjlighet att jämföra t.ex. Gladiator och LOTR-filmerna. Är Toshibas HD-DVD-spelare ett nedköp?
Hmmmm...
#302
Postad 22 May 2006 - 15:11
Trasan
-
Trasan
-
Veteran
-
-
2068 inlägg
Jag tror man får ge HD-DVD och BD något år innan dom har fått in lite rutin och erfarenhet på hur man mastrar HD filmer.
I början av DVD tåget så såg filmerna riktigt illa ut, sämre än LD 9 av 10 ggr och ibland t.o.m. sämre än VHS. Framförallt PAL varianterna.
Om WMV-HD filmerna är bättre så borde det ju finnas åtminstone samma potential i HD-DVD/BD.
Dom filmerna jag har i WMV formatet är inte så super att det blir en WOW känsla.
Man märker det dock i detaljerna och än mer 3D, kommer liksom lite "smygande" när man faktiskt upptäcker...fan va bra bilden är
#303
Postad 22 May 2006 - 17:14
mikee
-
mikee
-
Veteran
-
-
1638 inlägg
Jag kan GARANTERA att Toshiba HDDVD är bättre än Avel link(i-o Data).
Tro mig jag har sett dem Bägge..
Har man Hållt på med HDTV ett tag så blir man BEKVÄM man vill inte ha nåt som är sämre än det man har sett.
Steget från DVD till HDDVD är MYCKET stort.
Steget från en spelare som Ave link är INTE LIKA stort, men tillräckligt STORT
Visst finns det mycket som kan bli BÄTTRE men idag är det enligt MIG tillräckligt bra för att Börja använda... Jag har testat det mesta när det gäller HDTV och detta är en MYCKET BRA början från Toshiba, Det är ju bara Gen 1 så det Kommer säkert bli Bättre
Nu är det ju det Med Pal och andra bitar Tex möjligheten att spela .TS filer som hade vart ett EXTRA bonus!!!
Föresten det med .ts filer tror jag går att ordna  Ulead Moviefactory 5 säger inte mer
-mikee
#304
Postad 22 May 2006 - 18:00
Uhm... Spännande att läsa om DarinP:s biorum. Totalt svart.  2,5 i GAIN på duken?? Är det med den som han har mätt upp sina berömda 16000:1? ND-filter?
Nej, han mätte upp 30 000:1, och zoomair mätte upp 19 000:1 på Ruby'n under shoot-outen. Ännu intressantare att han är en av några som nu faktiskt hävdar att skillnaden mellan en DVD av bra kvalitet och HD-DVD inte är så stor. Min IO-Data HD-spelare ger avsevärt mer detaljerad bild än med motsvarande film på DVD. Har haft möjlighet att jämföra t.ex. Gladiator och LOTR-filmerna. Är Toshibas HD-DVD-spelare ett nedköp?
Hmmmm...
<{POST_SNAPBACK}>
Ja, jag skulle absolut inte sätta några större vikt vid hans åsikter på grund av: 1. han livnär sig på sälja en av dom. Att han skulle säga Ruby var bättre än 95% av alla CRT's är som en Porsche affär säga att deras bilar är mycket sämre än MB, det händer bara inte. 2. Han anser det inte är stor skillnad mellan DVD och HD. Alltså, om jag har en DVD och det kommer ut en HD version av denna filmen, och det är överfört rätt, så skulle jag byta ut den idrekt (om jag gilla filmen dvs). Skillnaden är mycket stor IMO.
#305
Postad 22 May 2006 - 18:12
haha. sitter och läser den tråden och det är ju nästan lite pinsamt det som står där:
"If I include the misconvergence in the equation, the Ruby is under par of an 8" set, put it up with something under an NEC PG."
"Until Sony (or someone) comes out with a set without convergence issues, can put a 2 year/1500 hour GUARANTEE on the bulb that is $200 to replace, and the PQ of a digital like the Ruby is under $3500, only then will a digital appeal to me and the mass market. Oh, let's add a 30K hour chassis life and that it could be installed in a light smoking environment without blowing up. And I want to buy bulbs for 10 years after the discontinuing of the device."
Detta är humor
#306
Postad 22 May 2006 - 20:09
mikee
-
mikee
-
Veteran
-
-
1638 inlägg
Fan jag blir störd kan Inte Ändra min AVATAR...........
OPPS lite OT. SORRY
Kunde visst det
Redigerat av mikee, 22 May 2006 - 20:26.
#307
Postad 22 May 2006 - 21:46
Unregisteredaefc9833
-
Unregisteredaefc9833
-
Användare
-
-
211 inlägg
Until Sony (or someone) comes out with a set without convergence issues, can put a 2 year/1500 hour GUARANTEE on the bulb that is $200 to replace, and the PQ of a digital like the Ruby is under $3500, only then will a digital appeal to me and the mass market. Oh, let's add a 30K hour chassis life and that it could be installed in a light smoking environment without blowing up. And I want to buy bulbs for 10 years after the discontinuing of the device."
Humor ? Tycker att det ligger mycket i det. RUBY för 100000:- (eller lägre om man köper den utanför Sverige) är löjligt mycket pengar. Man kan titta på 1250 biofilmer för 80kr/st och ser man 100 filmer per år så är det film ca: var 3:e dag i 12år... och givetvis då med massa godis och läsk. Nu ska man aldrig räkna så, för då är många av ens roliga inköp vansiniga :-) Men som han skriver, en ruby för under 30000:- med 2år garanti/1500h på lampan och ett chassi som håller 30K/h och lampor som går att få tag i 10år framåt... Det hade varit en storsäljare.
#308
Postad 22 May 2006 - 23:12
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2138 inlägg
Until Sony (or someone) comes out with a set without convergence issues, can put a 2 year/1500 hour GUARANTEE on the bulb that is $200 to replace, and the PQ of a digital like the Ruby is under $3500, only then will a digital appeal to me and the mass market. Oh, let's add a 30K hour chassis life and that it could be installed in a light smoking environment without blowing up. And I want to buy bulbs for 10 years after the discontinuing of the device."
Humor ?
Tycker att det ligger mycket i det.
RUBY för 100000:- (eller lägre om man köper den utanför Sverige) är löjligt mycket pengar. Man kan titta på 1250 biofilmer för 80kr/st och ser man 100 filmer per år så är det film ca: var 3:e dag i 12år... och givetvis då med massa godis och läsk.
Nu ska man aldrig räkna så, för då är många av ens roliga inköp vansiniga :-)
Men som han skriver, en ruby för under 30000:- med 2år garanti/1500h på lampan och ett chassi som håller 30K/h och lampor som går att få tag i 10år framåt...
Det hade varit en storsäljare.
<{POST_SNAPBACK}>
Vem bryr sig om chassit håller i 30k timmar, hur många vill ha en Panna AE100 idag t.ex. som endast är några år gammal. Sedan varför skulle inte chassit kunna hålla "länge", DLP tekniken t.ex. kan hålla väldigt länge och om man byter lampor kan man lätt komma en bra bit över 10k timmar. Det är precis som en TV apparat, tekniken går så snabbt framåt att det inte är många som har samma TV apparat i 30k+ timmar. Ett antal år med samma projj och värdet är nästan 0, då brukar man byta och det är långt innan den gott 30k+ timmar. 30k timmar är ju trots allt ca 5h per dag i 15 år, om vi kollar på en projj som inte används lika flitigt som en TV som kanske är på några filmer i veckan och lite annat så snittar nog folk på mellan 500-1000h per år. Och då motsvarar 30k timmar ca 30-60 år, så jag bryr mig i alla fall inte om chassit på min projj håller så länge. Yupp lampan är en nackdel helt klart, jag skulle gärna ha en projj som jag inte behövde bekymmra mig för lampkostnaden. CRT har bättre total ekonomi inget snack om den saken, och en CRT för 30k har idag bättre bild än de digitala projjarna för samma pengar, men kommer man upp i Ruby klass ja då är jag tveksam, själv skulle jag nog valt Rubyn framför CRT. Dock har jag ännu inte sett en perfekt inställd 9", att inte ens Curt har sett det En digital projj med Ruby prestanda har vi lätt om nått år bara i sub 30k klassen, finns redan tillverkare som kör 2 år på lampan idag, och dom kommer bli många fler då konkurransen är hård. Vet redan idag om några modeller som kommer vara i Ruby klass sub 50k redan till hösten, sub 30k är inte långt borta. Den Joe Kane Samsung DLP jag såg i helgen kostar i usa ca 35k svenska kronor, och den var GRYMT bra. Joe Kane hade ett mål när han skapade den och det var att emulera en CRT så långt det gick, d.v.s. den tekniken som bilden mastras på är ju CRT och perfektionist som han är vill han återspegla filmen så nära som det bara går, han gillar INTE auto-irisar t.ex. Det var kul att se hur brightness hade liknande beetende som en CRT och hur gamma kurvan också hade CRT beteende. Det har iof dom flesta digitalare, fast här hade Joe sett till att det var så bra som det gick. Svärtan och bilden som han fick ur projjen var faktiskt  för dom pengarna, HD såg helt galet bra ut på den projjen, Amerikans fotboll i 720p var haksläpp. Att träffa Joe Kane var långt över min förväntan, ödmjuk och trevligare person får man leta efter, sammtidigt som han är grym på att tala. Jag gick upp 03:00 (lång resa till sthlm) den dagen och seminaret var från 10-18 jag kunde lätt sitta MÅNGA fler timmar och bara lyssna.
Redigerat av ZoomAir, 23 May 2006 - 00:00.
#309
Postad 23 May 2006 - 00:50
Humor ?
Tycker att det ligger mycket i det.
RUBY för 100000:- (eller lägre om man köper den utanför Sverige) är löjligt mycket pengar. Man kan titta på 1250 biofilmer för 80kr/st och ser man 100 filmer per år så är det film ca: var 3:e dag i 12år... och givetvis då med massa godis och läsk.
Nu ska man aldrig räkna så, för då är många av ens roliga inköp vansiniga :-)
Men som han skriver, en ruby för under 30000:- med 2år garanti/1500h på lampan och ett chassi som håller 30K/h och lampor som går att få tag i 10år framåt...
Det hade varit en storsäljare.
<{POST_SNAPBACK}>
Ja, det är humor eftersom han letar efter nackdelar för digitala projektorer med halvsanningar mm. T ex, vem fan bryr sig om en projektor håller 30 000 timmar? Det är 38 ÅR om du kollar ca 3 timmar per dag, 5 dagar i veckan! Löjligt att komma med påstående att något skall hålla så länge. Kommer din dator hålla 38 år också, lr du kanske inte kräver det? 100 000 kr för Ruby är inte alls löjligt mycket pengar. Ska vi jämföra det mot den enda CRT som fortfarande är i produktion och är i jämförbar klass, 9500LC, så snackar vi en 300-350 000 kr! Till detta kommer scaler och allt annat till. Visst, man kan ju alltid böja på reglerna och jämföra nytt vs beg. Okej, när jag leta efter ny projektor så hade jag tre val: *Ruby, ny, med tull, frakt, moms, 76K. *Sony G90. Beg, men med nya rör. 88 000kr (11K$ då) + frakt, tull och moms från USA + scaler + någon som kom och installera den för optimal bild. MKT pengar. *Barco 909. 125 000kr. beg. 3000 timmar på rören, fläktarna låter väldigt mycket, hade behövt scaler till den med. Kanske även installation, även om säljaren erbjud sig detta med priset. Så, vad är då billigast? Rören till G90 kostar MYCKET, så när man väl skulle behöva byta så blir det inte billigt! Om 2-3 år, hur många kan ställa in en CRT som ett proffs? Hur många reserdelar kan man få tag på, utan leta febrilt efter beg? Hur stor är marknaden att sälja dom igen? Som sagt, man kan se på saken från båda sidor.
#310
Postad 23 May 2006 - 06:10
BioBanditen
-
BioBanditen
-
Beroende
-
-
1281 inlägg
Det är bara att vänta i ett eller två år till (om ens det) så kommer samtliga argument, förutom kanske nostalgi, för att ha en crt vara borta...
#311
Postad 23 May 2006 - 06:22
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2138 inlägg
Bara för skojs skull hur mycket kostar rören till en 8" typ 808 och en bra 9".
Samt hur ofta borde man byta dom om man vill ha näst intill optimal bild hela tiden.
#312
Postad 23 May 2006 - 08:12
Unregisteredaefc9833
-
Unregisteredaefc9833
-
Användare
-
-
211 inlägg
Fan vad ni hackar... Alltså CRT eller Digital.. båda har sina fördelar..
Men 100000:- ÄR mycket pengar... för de flesta.
Och som Curt skriver och jag håller med om, en Ruby under 30000:- gärna vid 15-20000:- med bra garanti och ett chassi som håller så kommer det att bli svårslaget alla kategorier.
Då jämför jag inte ens mot CRT eller något, utan då ligger priset så att normala har råd, och får en super bild för ditt hemmabio tittande.
Eftersom tekniken blir billigare, så är detta inte alls omöjligt inom en snar framtid.
Men vad bryr jag mig, min CRT håller ju ändå :-)
#313
Postad 23 May 2006 - 09:05
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2138 inlägg
Fan vad ni hackar... Alltså CRT eller Digital.. båda har sina fördelar..
Men 100000:- ÄR mycket pengar... för de flesta.
Och som Curt skriver och jag håller med om, en Ruby under 30000:- gärna vid 15-20000:- med bra garanti och ett chassi som håller så kommer det att bli svårslaget alla kategorier.
Då jämför jag inte ens mot CRT eller något, utan då ligger priset så att normala har råd, och får en super bild för ditt hemmabio tittande.
Eftersom tekniken blir billigare, så är detta inte alls omöjligt inom en snar framtid.
Men vad bryr jag mig, min CRT håller ju ändå :-)
<{POST_SNAPBACK}>
Jag vill inte heller hacka på CRT, en 808 ger ju idag för pengarna en bild som är bättre än de flesta digitala inom samma prisklass. MEN skall du upp i Ruby kvalite så måste du ha en bra 9" och då är du uppe i samma pengar, enligt nin:s exempel ovan. Så tycker du Rubyns pris är MYCKET pengar så är en likvärdig CRT också MYCKET pengar. Och ännu en gång varför detta snack om chassi, finns det nått problem på chassin hos digitala projjar Lampan visst det är fortfarande ett problem men chassit, nä.
#314
Postad 23 May 2006 - 09:17
Trasan
-
Trasan
-
Veteran
-
-
2068 inlägg
Kan ge dig till viss del rätt nin, jag tror inte att chassitimmar är specielt intresant för digitala projektorer. Det stora bekymret är lamptiden.
Det som är fantastiskt skönt med CRT är att jag inte behöver bry mig alls om lamptid eller rengöring av filter etc.
Som en f.d. kollega som brände sönder lampan för att han missade att man skulle rengöra filtret varje 100hr användning.
Det jag dock tror Curt syftar på är robusten i konstruktionen, ett system som är designat för 30000hr drift är designat för att hålla. Det är väl knappast något man kan säga om dagens produkter. Köper man ex. en G90, behöver man egentligen ens titta efter något annat dom närmsta 5-10 åren ?
Jag tror faktiskt inte det, med 10000hr för rören så skulle jag tippa på att kr/hr är lägre på en CRT än en Ruby, t.o.m. om man skaffar sig en beg. G90 som är i ungefär samma prisklass som Ruby.
Sen måste jag säga att miskonvergens på en proj för 100k skulle jag personligen aldrig gå med på, oavsett hur pass liten den är. Lika lite som jag skulle gå med på döda pixlar (om det nu förekommer på SXRD).
Efter ett års användning eller likn. så får man kanske sänka kraven men out of the box, aldrig.
Men visst, CRT kommer med ganska stor säkerhet att försvinna om 5-10år.
Framförallt för att det är försvinnande liten utveckling, tror väl att VDC är väl dom enda och då är det inte rören som utvecklas utan chassit etc. för simulatorer.
Som sagts tidigare, man får göra en avvägning vad det är man vill göra en kompromiss med.
Man får göra kompromisser med CRT precis som man för göra med Ruby eller annan projektorer.
#315
Postad 23 May 2006 - 09:42
Trasan
-
Trasan
-
Veteran
-
-
2068 inlägg
Bara för skojs skull hur mycket kostar rören till en 8" typ 808 och en bra 9".
Samt hur ofta borde man byta dom om man vill ha näst intill optimal bild hela tiden.
<{POST_SNAPBACK}>
Finns ett schamblon-värde om 10000hr men rören dör inte rakt av. Det beror också på hur pass hårt du har drivit rören samt om du lyckats få inbränningar. 10-15k+ hr tror jag inte är en helt tokig gissning om man inte gör något dumt. Köpa nya rör är inte helt skoj men dom flesta går att restaurera. Tror att just Sony's rör fortfarande inte går att fixa. Vad dom gör är att dom tar bort det gammla fosforet och lägger på ett nytt/nya lager av fosfor. Att fixa ett befintligt rör ex. från en Barco 808 (ej Graphics 808s som använder Sony rör) går väl på en $450. Det röda röret behöver man sällan fixa för det slits knappt. Men runt $1500 för alla rör på en gång är nog inte en så dålig gissning. Alla MEC/Panasonic rör går att återskapa (om dom inte exploderat vill säga  ). Att köpa splitternya rör till en G90 är inte skoj, sist jag såg ett pris så låg dom på $3980.......per rör  Men man ska inte köpa en G90 med dåliga rör, möjligtvis om man får den gratis. Det är därför första frågan alltid är (när någon frågar om råd), hur ser rören ut ?  Osäker på vad Marquee 9500LC och Barco 1609 alt. Barco Cine9 använder för rör.
#316
Postad 23 May 2006 - 10:47
Bara för skojs skull hur mycket kostar rören till en 8" typ 808 och en bra 9".
Samt hur ofta borde man byta dom om man vill ha näst intill optimal bild hela tiden.
<{POST_SNAPBACK}>
Priserna har vi redan tagit upp men om du med optimal bild snackar om en bild som inte förlorar kvalite, så är det knappast inga 10-15 000 timmar. Enligt CRT gurus själva på avsforum, så förlorar rören fokus redan runt 3000 timmar! Så om vi snackar om att ha optimalt så ett byte var 3-4 000 timme då. Fan vad ni hackar... Alltså CRT eller Digital.. båda har sina fördelar..
Helt klart! Men när Curt kommer med osanningar och rätt grova påstående (alltså, hur skulle en sub-8 tums CRT ha en suck mot en Ruby med HD?) så blir man lätt trött. Men 100000:- ÄR mycket pengar... för de flesta.
Och som Curt skriver och jag håller med om, en Ruby under 30000:- gärna vid 15-20000:- med bra garanti och ett chassi som håller så kommer det att bli svårslaget alla kategorier.
Då jämför jag inte ens mot CRT eller något, utan då ligger priset så att normala har råd, och får en super bild för ditt hemmabio tittande.
<{POST_SNAPBACK}>
Ja, dom 76K jag gav för Ruby är inga pengar som bara låg och möglade, det var pengar jag jobbat ihop. När en ruby liknade projektor når 30-40K klassen så är matchen över tror jag. Kan ge dig till viss del rätt nin, jag tror inte att chassitimmar är specielt intresant för digitala projektorer. Det stora bekymret är lamptiden. Det som är fantastiskt skönt med CRT är att jag inte behöver bry mig alls om lamptid eller rengöring av filter etc. Som en f.d. kollega som brände sönder lampan för att han missade att man skulle rengöra filtret varje 100hr användning.
Helt rätt! Det jag dock tror Curt syftar på är robusten i konstruktionen, ett system som är designat för 30000hr drift är designat för att hålla. Det är väl knappast något man kan säga om dagens produkter. Köper man ex. en G90, behöver man egentligen ens titta efter något annat dom närmsta 5-10 åren ?
Om 5 år så kommer G90 (och Ruby) se ut som suddiga reliker. Sen måste jag säga att miskonvergens på en proj för 100k skulle jag personligen aldrig gå med på, oavsett hur pass liten den är. Lika lite som jag skulle gå med på döda pixlar (om det nu förekommer på SXRD). Efter ett års användning eller likn. så får man kanske sänka kraven men out of the box, aldrig.
Jaså? Hur många CRT's tror du har PERFEKT konvergens, och håller det hela tiden? Skulle vara intressant att se hemma hos någon några gånger hur ett 1920x1080 crosspattern skulle se ut. Vi snackar alltså om miskonvergens som syns kanske vid 1,0x avstånd. Personligen så tror jag stort sett ALLA CRT's har miskonvergens som ligger på Ruby's nivå. /Mattias
#317
Postad 23 May 2006 - 10:54
Dr. Death
-
Dr. Death
-
Guru
-
-
5782 inlägg
Fan vad ni hackar... Alltså CRT eller Digital.. båda har sina fördelar..
Men 100000:- ÄR mycket pengar... för de flesta.
Och som Curt skriver och jag håller med om, en Ruby under 30000:- gärna vid 15-20000:- med bra garanti och ett chassi som håller så kommer det att bli svårslaget alla kategorier.
Då jämför jag inte ens mot CRT eller något, utan då ligger priset så att normala har råd, och får en super bild för ditt hemmabio tittande.
Eftersom tekniken blir billigare, så är detta inte alls omöjligt inom en snar framtid.
Men vad bryr jag mig, min CRT håller ju ändå :-)
<{POST_SNAPBACK}>
Jag tror att den hade blivit ÄNNU populärare om den kostat 100kr! Värstingprylar är inte avsedda för att finnas i var mans hem, varken idag eller någonsin, förr eller senare kommer dock Rubyn hamna där, men inte förrän den dan det finns en stor drös projjar spm är MYCKET bättre...
#318
Postad 23 May 2006 - 12:50
Trasan
-
Trasan
-
Veteran
-
-
2068 inlägg
Priserna har vi redan tagit upp men om du med optimal bild snackar om en bild som inte förlorar kvalite, så är det knappast inga 10-15 000 timmar. Enligt CRT gurus själva på avsforum, så förlorar rören fokus redan runt 3000 timmar! Så om vi snackar om att ha optimalt så ett byte var 3-4 000 timme då.
Fast under samma förutsättningar när lämnar Ruby'n optimal återgivning pga lampan, 1-300hr ? Om 5 år så kommer G90 (och Ruby) se ut som suddiga reliker.
Är inte så säker på det men det återstår att se. CRT har ju varit ute i en massa år enligt alla påståenden  Jaså? Hur många CRT's tror du har PERFEKT konvergens, och håller det hela tiden? Skulle vara intressant att se hemma hos någon några gånger hur ett 1920x1080 crosspattern skulle se ut. Vi snackar alltså om miskonvergens som syns kanske vid 1,0x avstånd. Personligen så tror jag stort sett ALLA CRT's har miskonvergens som ligger på Ruby's nivå.
Har inte sett en G90/Barco Cine9 etc. för att kunna göra bedömning om konvergensen i den upplösningen. Faktum kvarstår dock att det är missar i konvergensen och det är inget man kan göra något åt. För den pengen så tycker jag att man kan kräva att det som inte går att justera är rätt justerad från fabrik. Skulle inte acceptera om ena hörnet var lite skadat när man precis köpt en ny laptop. Varför acceptera detta ? Om felet i konvergensen inte är ett problem, varför klagar då folk på det ? Då inte enbart Curt utan även dom som skaffade sig en Ruby ? Enligt hans egen beskrivning så körde dom inga cross patterns men kunde ändå se konvergensproblemet och Darin höll med. Men jag ska låta det vara osagt för jag har inte sett en Ruby in action och nej jag tar inte allt vad Curt säger som sanning  Lika lite som från någon annan jag inte känner.
#319
Postad 23 May 2006 - 12:55
Unregistered5a85459e
-
Unregistered5a85459e
-
Forumräv
-
-
794 inlägg
Vad ni håller på...
CRT har sina fördelar.
Digitalt har sina fördelar.
Ingetdera är perfekt.
Vilket man föredrar är ytterst subjektivt då inget är bättre än det andra på allt.
CRT-anhängare kommer finnas kvar om 10+ år men vi kommer vara en mindre och mer exklusiv skara... =)
Redigerat av Unregistered5a85459e, 23 May 2006 - 12:56.
#320
Postad 23 May 2006 - 13:00
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
Det är väldigt många kategoriska uttalanden som kommer fram här.
Personligen anser jag att det är jämnt skägg mellan en Ruby och en begagnad 9-tums CRT på alla punkter utom svärta (CRT vinner) och skärpa/detljåtergivning (Ruby vinner).
Ang. svärta så finns det ännu ingen utsago som ger vid handen att Ruby skulle vara lika bra som ngn CRT då det gäller svärta, så om man gillar becksvart mörker i scener som skall förmedla just detta - ja då är CRT fortfarande det enda alternativet.
En CRT som har fått lite hjälp på traven med RGB/gammajustering har också alla möjligheter att förmedla korrekt D65, gamma ~ 2.5 och då med Y=0.001 vid 0 IRE och Y~60 vid 100 IRE.
Den kan upplösa 1080 linjer på höjden (ngt suddiga, men man ser dem tydligt på rätt avstånd) och 1440 linjer på bredden (dessa är knivskarpa).
Detta är vad jag kan mäta upp och se på min bakprojektion hemma. 
Det ger otroligt korrekta färger, en on/off kontrast på ca 1:60000 och ändå mkt bra skuggdetaljer.
Kostnaden är avsevärt mkt lägre för min setup än vad en Ruby kostar. Om man räknar bort scalern så är kostnaden nästan nere på vad en ny lampa till Ruby kostar. 
Bara som ett exempel dårå...
Edit: skrev fel på gamma...
Redigerat av Unregistered59dcaef6, 23 May 2006 - 13:18.
#321
Postad 23 May 2006 - 13:01
Trasan
-
Trasan
-
Veteran
-
-
2068 inlägg
Håller med mrking, finns ingen anledning.
Blir bara lite anti när "man" försöker hitta något "ultimat" när det är väldigt subjektivt och en massa parametrar spelar in vilket val man gör och varför.
Vilket är väl anledningen till att det spårar ur ganska fort.
Ungefär som att leta efter den ultimata bilen för alla, sådan bil kommer inte att finnas.
#322
Postad 23 May 2006 - 14:01
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2138 inlägg
Håller med att det är subjektivt vad man gillar, men vad är ett forum om man inte kan disskutera
Lite förtydliganden.
Trasan --> Rubyn kommer inte till sin rätt förens efter lampan har droppat d.v.s. runt 200-300h.
Arioch--> Hur har du mätt upp ONOFF, den mätare du har kan inte mäta så låg svärta, så siffran 60.000:1 säger inget.
Kostar din setup bortsett scalern lika mycket som en ny lampa till Rubyn  , har du fått en 9" CRT som du dessutom bytte rör på för 10.000  i så fall är det mycket bild/krona.
Redigerat av ZoomAir, 23 May 2006 - 14:04.
#323
Postad 23 May 2006 - 15:12
Fast under samma förutsättningar när lämnar Ruby'n optimal återgivning pga lampan, 1-300hr ?
Det enda som händer med bilden när lampan får timmar på sig är att den blir ljussvagare (samma som CRT också blir). Den blir inte suddigare. Dock anser jag, och flera andra, att Ruby blir BÄTTRE med några 100 timmar på lampan, eftersom den får bättre svärta, mindre problem med brightness compression, och dom ljusare hörnen försvinner. Om 5 år så kommer G90 (och Ruby) se ut som suddiga reliker.
Är inte så säker på det men det återstår att se. CRT har ju varit ute i en massa år enligt alla påståenden 
Att CRT har varit ute som teknik i många år är inget nytt. Som bildkvalite, nej, då har den inte varit ute, men den tappar fler och fler fördelar för varje år. Dock så har den bättre svärta i absoluta mörka scener. Har inte sett en G90/Barco Cine9 etc. för att kunna göra bedömning om konvergensen i den upplösningen. Faktum kvarstår dock att det är missar i konvergensen och det är inget man kan göra något åt. För den pengen så tycker jag att man kan kräva att det som inte går att justera är rätt justerad från fabrik. Skulle inte acceptera om ena hörnet var lite skadat när man precis köpt en ny laptop. Varför acceptera detta ? Om felet i konvergensen inte är ett problem, varför klagar då folk på det ? Då inte enbart Curt utan även dom som skaffade sig en Ruby ? Enligt hans egen beskrivning så körde dom inga cross patterns men kunde ändå se konvergensproblemet och Darin höll med. Men jag ska låta det vara osagt för jag har inte sett en Ruby in action och nej jag tar inte allt vad Curt säger som sanning  Lika lite som från någon annan jag inte känner.
<{POST_SNAPBACK}>
Saken är den att INGET är perfekt. Att säga det är som att köpa en laptop med skadat hörn är inte relevant. Med 3 chips tekniken så kommer även problem. Konvergens kan vara en av dom. Så komma med krav att ALLT ska vara perfekt är ganska konstig åsikt IMO. Att folk klagar på det är väl knappast något som är en chock, det kommer alltid finnas fel på saker som man vill ha bättre. Man kan klaga på att CRT är suddigare i hörnen än i mitten, det är också något som beror på tekniken. Sedan, frågan är också om alla dessa problem ÄR miskonvergens! Det finns två skäl till också som kan ge samma fenomen; optiken kan skapa samma problem! Även källan, filmer, kan har miskonvergenslikande fenomen. Oavsett om det är miskonvergens eller i optiken, så den fel jag har är inte större än vad jag sett på ALLA crt uppsättningat jag sett. Flera har dock varit klart sämre, men antagligen var dom inte perfekt inställda. CRT har sina fördelar. Digitalt har sina fördelar.
Ingetdera är perfekt.
Vilket man föredrar är ytterst subjektivt då inget är bättre än det andra på allt.
CRT-anhängare kommer finnas kvar om 10+ år men vi kommer vara en mindre och mer exklusiv skara... =)
<{POST_SNAPBACK}>
Håller med helt! Det är väldigt många kategoriska uttalanden som kommer fram här. Personligen anser jag att det är jämnt skägg mellan en Ruby och en begagnad 9-tums CRT på alla punkter utom svärta (CRT vinner) och skärpa/detljåtergivning (Ruby vinner). Ang. svärta så finns det ännu ingen utsago som ger vid handen att Ruby skulle vara lika bra som ngn CRT då det gäller svärta, så om man gillar becksvart mörker i scener som skall förmedla just detta - ja då är CRT fortfarande det enda alternativet. En CRT som har fått lite hjälp på traven med RGB/gammajustering har också alla möjligheter att förmedla korrekt D65, gamma ~ 2.5 och då med Y=0.001 vid 0 IRE och Y~60 vid 100 IRE. Den kan upplösa 1080 linjer på höjden (ngt suddiga, men man ser dem tydligt på rätt avstånd) och 1440 linjer på bredden (dessa är knivskarpa). Detta är vad jag kan mäta upp och se på min bakprojektion hemma.  Det ger otroligt korrekta färger, en on/off kontrast på ca 1:60000 och ändå mkt bra skuggdetaljer. Kostnaden är avsevärt mkt lägre för min setup än vad en Ruby kostar. Om man räknar bort scalern så är kostnaden nästan nere på vad en ny lampa till Ruby kostar.  Bara som ett exempel dårå... 
Edit: skrev fel på gamma...
<{POST_SNAPBACK}>
Har du varit än och kollat på den mer rätt inställda Ruby än? Oj, kosta din CRT, med frakt från USA, nytt rör, matrial att bygga bakprojektions kabinettet, etc, mindre än 8000 kr?!  *EDIT: sedan får man räkna med att Ruby har en inbyggd scaler redan av riktigt bra kvalite. Vi ska nog dock inte tala om timmtal för fixa projektorn  . Men helt klatr kan CRT vara ett mycket bra ekonomiskt val, speciellt om man gillar greja*
Redigerat av nin, 23 May 2006 - 15:14.
#324
Postad 23 May 2006 - 16:41
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
De nya rören kostade ca 10000:- och jag räknar med att få sålt de gamla för ca 4500:- (eftersom delarna som de består av LC-kammare m.m.) är värt såpass ungefär.
Så där blir det ca 6500:- i kostnad, projjen kostade ca 13000:- med frakt, så det blir ju lite mer än en lampa förstås, hade för mig att den kostade ca 12000:-... 8000:- är ju faktiskt 30% mindre.
Hur som helst är det betyyyydligt billigare än en Ruby.
#325
Postad 23 May 2006 - 16:42
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
...och bakprojektionsriggen hade jag ju redan byggt på "LCD-tiden" så den vill jag inte räkna med.
#326
Postad 23 May 2006 - 16:45
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
ZoomAir>> Arioch--> Hur har du mätt upp ONOFF, den mätare du har kan inte mäta så låg svärta, så siffran 60.000:1 säger inget.
Vad jag förstår så är det samma mätare som följer med Colorfacts. Dessutom kan jag mäta upp t.ex. Y=0.005 om jag höjer brightness ca 20%, så nog reagerar den på låga intensiteter alltid. Däremot är det nog inget verkligt värde med 0.001, precis som du skriver, fast under 0.005 är det antagligen så mer än 1:12000 är det iaf, och då är kontrasten på 70/100 och rörens gain långt ifrån maxade (grönt står på 210/250 och blått och rött står betydligt lägre).
#327
Postad 23 May 2006 - 19:19
De nya rören kostade ca 10000:- och jag räknar med att få sålt de gamla för ca 4500:- (eftersom delarna som de består av LC-kammare m.m.) är värt såpass ungefär. Så där blir det ca 6500:- i kostnad, projjen kostade ca 13000:- med frakt, så det blir ju lite mer än en lampa förstås, hade för mig att den kostade ca 12000:-... 8000:- är ju faktiskt 30% mindre. Hur som helst är det betyyyydligt billigare än en Ruby. 
<{POST_SNAPBACK}>
Så 19500 kr + scalern då? Juppz, helt klart billigare än Ruby, även om du räknar med scalern
#328
Postad 23 May 2006 - 21:17
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2138 inlägg
ZoomAir>> Arioch--> Hur har du mätt upp ONOFF, den mätare du har kan inte mäta så låg svärta, så siffran 60.000:1 säger inget. Vad jag förstår så är det samma mätare som följer med Colorfacts. Dessutom kan jag mäta upp t.ex. Y=0.005 om jag höjer brightness ca 20%, så nog reagerar den på låga intensiteter alltid. Däremot är det nog inget verkligt värde med 0.001, precis som du skriver, fast under 0.005 är det antagligen så mer än 1:12000 är det iaf, och då är kontrasten på 70/100 och rörens gain långt ifrån maxade (grönt står på 210/250 och blått och rött står betydligt lägre). 
<{POST_SNAPBACK}>
Nä du har väl Spyder mätaren, det är förvisso den mätaren som finns i Colorfacts paketet på deras hemsida, men det finns betydligt bättre mätare, den är mer framtagen för platt skärmar och dylikt. Cola har med likadan mätare mätt 30.000:1 på en TX200 Den jag har lånat av perra är betydligt bättre t.ex. Sedan så är ONOFF kontrast på en CRT inte värt nått då den redan är såpass bra, det var väl därför som dom slopade den siffran "back in the days".
Redigerat av ZoomAir, 23 May 2006 - 21:21.
#329
Postad 24 May 2006 - 00:14
Colamannen
-
Colamannen
-
Forumräv
-
-
757 inlägg
31800:1 tror jag det var t.o.m.
Nej, Spydern är ingen höjdare på känslighet...
Det borde du insett om du mätt gråskalan på 20 för att inte tala om 10 IRE.
Fungerar hyffsat mellan 30 och 80 men den ska inte räknas till de mer exakta mätsensorerna på marknaden.
Den våta drömmen är ju Minoltan för 15kUSD som bla Joe använder själv.
Dessvärre är den 13-14kUSD utanför budgeten.
Joe hade en intressant genomgång om CRT's överskattade kontrast på söndagen.
Vad många inte tänker på är att filmerna är begränsade i kontrastinformation genom standarder inom digital bildbehandling vilket i verkligheten innebär att en CRT inte kan utnuttja sin överlägsna on/off pga att bildinformationen i filmen begränsar den.
Något att tänka på när man jagar siffror.
MVH
/Jakob
#330
Postad 24 May 2006 - 01:57
Joe hade en intressant genomgång om CRT's överskattade kontrast på söndagen. Vad många inte tänker på är att filmerna är begränsade i kontrastinformation genom standarder inom digital bildbehandling vilket i verkligheten innebär att en CRT inte kan utnuttja sin överlägsna on/off pga att bildinformationen i filmen begränsar den. Något att tänka på när man jagar siffror.
MVH /Jakob
<{POST_SNAPBACK}>
Hur då menar du? Gick han djupare med vad han menade med det? Att det är sällan, eller kanske aldrig? som man kodar något 16 lr under?
#331
Postad 24 May 2006 - 08:32
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
Colamannen>> Hehe... Du har alltså suttit och lyssnat på en föredragshållare som har upplyst dig om att DVD har begränsningar som sätter övre och undre gränser för hur bra bilden kan bli i slutändan? Det hade jag kunnat berätta för dig om du hade velat...
Skämt åsido, naturligtvis är det som Joe säger här, men vem som helst som inte är blockerad av förutfattade meningar kan se att nästan vilken CRT som helst slår nästan vilken digital som helst på fingrarna då det gäller upplevt kontrastomfång och svärta.
Och nej, jag har inte märkt att Spydern fungerar dåligt vid 20 IRE. Inte alls. Däremot kan det vara lite svårare vid 10 IRE. Givetvis beroende på hur gammajusteringen ser ut för tillfället. Men 20 IRE har jag inte haft några som helst problem att få konsekventa mätresultat ifrån. Kan iofs bero på att jag har såpass mkt gain på min duk/skärm som jag har... Inte vet jag.
#332
Postad 24 May 2006 - 09:43
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2138 inlägg
Colamannen>> Hehe... Du har alltså suttit och lyssnat på en föredragshållare som har upplyst dig om att DVD har begränsningar som sätter övre och undre gränser för hur bra bilden kan bli i slutändan? Det hade jag kunnat berätta för dig om du hade velat... 
Skämt åsido, naturligtvis är det som Joe säger här, men vem som helst som inte är blockerad av förutfattade meningar kan se att nästan vilken CRT som helst slår nästan vilken digital som helst på fingrarna då det gäller upplevt kontrastomfång och svärta.
Och nej, jag har inte märkt att Spydern fungerar dåligt vid 20 IRE. Inte alls. Däremot kan det vara lite svårare vid 10 IRE. Givetvis beroende på hur gammajusteringen ser ut för tillfället. Men 20 IRE har jag inte haft några som helst problem att få konsekventa mätresultat ifrån. Kan iofs bero på att jag har såpass mkt gain på min duk/skärm som jag har... Inte vet jag.
<{POST_SNAPBACK}>
CRT slår en digital i ONOFF kontrast ja, men den har inte en chans i ANSI i ett mörkt rum, DLP:n som Joe hade med sig hade ett grymt bra djup och då var inte rummet optimalt ens, här ser en CRT platt ut i jämförelse. Detta gällde altså halv-ljusa till ljusa scener. Så den har inte bättre upplevd kontrastomfång generellt genom hela filmen, utan endast i de mörkaste scener. Detta förusätter ett mörkt rum, i ett mer normalt rum blir CRT övertag i ONOFF tydligare då ANSI tar mest stryk i ett normalt rum. Spydern har ingen chans på 20IRE från en CRT, kanske att det är din höga gain, men det krävs en "hel del" ljus för att Spydern skall klara av en korrekt mätning, 20IRE från en CRT är tveksamt. Den mätare jag har hemma är vida överlägsen Spydern och den har problem under 20IRE från en vanlig LCD, jag drar gränsen på 20IRE med den mätaren, gör man mätningar där den inte har nogrannhet så riskerar man att justera fel och förstöra resten av skalan. Om du märker att din CRT har bra tracking från 30-100 så finns det ingen vitts att mäta 20IRE då CRT inte har de problem som digitala projjar oftast har med dragningar i nån färg under 30IRE. Jag skulle nog faktiskt föredra en väldigt bra DLP framför en CRT kontrast mässigt om jag hade ett optimalt rum, djupet i ljusa scener är helt outstanding, jag har alltid varit lite av en ONOFF förespråkare men på sistånde har jag fått se mer av vad riktig bra ANSI kan göra för bilden.
#333
Postad 24 May 2006 - 10:01
Perra1
-
Perra1
-
Veteran
-
-
2077 inlägg
Jag är inte speciellt blockerad av förutfattade meningar, och jag ser inte att CRT genrellt slår digitala projektorer vad gäller upplevt kontrastomfång och svärta.
Dessutom tror jag att en större majoritet av de såkallade "videofiler" som inte är självutnämnda, utan erkända med anledning av att de under 20-30 år har arbetat i framkant på tekniken, i stort sett har "swoppat" över till digitala projektorer. Inte för att det spelar mig någon roll vad som är bäst, men det är iaf en intressant iaktagelse, att det sedan finns entusiaster är ju bara roligt - och framförallt är det ju kul att man uppskattar den bild man har hemma...
Den spyder som jag tror att du har (spyderTV) är tyvärr inte en speciellt nogrann mätare - Vid projektion så kan den ligga >2500k fel beroende på vilket ljusflöde du mäter vid. Det som är positivt är att den har hyffsat konstanta fel, så om du mäter upp den med t ex en Minolta CS-200 ($12k) så kan du i de flesta fall "emulera" en bättre mätare - det gäller bara att förstå och inse de begränsningar en verktyg har
Trichromaten som jag har på utlåning bygger precis som din mätare på färgfilteranalys, den andra mätaren jag har är en spectraradiometer som läser av färgspektra - bägge av dem har något större noggrannhet än din, beroende på att de har större mätarray - men är även de en bit från perfektion
mvh
/Pär
#334
Postad 24 May 2006 - 11:05
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
Så de inställningar som ZoomAir gjorde på Rubyn i Kungsbacka är alltså med en diskrepans på 2500k??? Ändå såg den så fenomenal ut? Det är väl din utlånade mätare som han kör med?
Hur som helst så har jag rätt så saftig "Y" vid 20 IRE jämfört med om jag skulle kört frontprojektion.
Mitt "Y" vid 100 IRE ligger mellan 50-60.
Lyckman här på forumet som har en EH8500 (som har högre LUMEN-rating än min CRT) hamnar straxt under Y=20 med Spydern så det är en avsevärd skillnad i ljusflöde mellan en vanlig FP och min backprojection-setup.
Skillnaden mellan FP och BP med en CRT är inte marginell, den är sanslöst stor.
Och nej, jag har inte SpyderTV, jag har en Spyder2Pro, tror inte att det är samma mätare i dessa paket.
Spyder2Pro är erkänt bättre i låga IRE än vad Spyder(1) var.
Skall vid tillfälle roa mig med att mäta upp ANSI-kontrasten. Rent perceptivt så är den inte långt efter min plasma i vardagsrummet i halvljusa scener. I ljusa scener upplever jag plasman som bättre, men i mkt ljusa scener så tappar plasman kraft helt och hållet och upplevs där som sämre faktiskt.
Det är t.ex. inga som helst problem att sitta dagtid och kolla på film, utan att dra ner några rullgardiner. Backprojection:en gör att det funkar kanon och den upplevda kontrasten, både on-off och ANSI är heeeeelt ok. 
Kommer nog aldrig att gå tillbaka till FP.
#335
Postad 24 May 2006 - 11:31
CRT slår en digital i ONOFF kontrast ja, men den har inte en chans i ANSI i ett mörkt rum, DLP:n som Joe hade med sig hade ett grymt bra djup och då var inte rummet optimalt ens, här ser en CRT platt ut i jämförelse. Detta gällde altså halv-ljusa till ljusa scener.
Så den har inte bättre upplevd kontrastomfång generellt genom hela filmen, utan endast i de mörkaste scener. Detta förusätter ett mörkt rum, i ett mer normalt rum blir CRT övertag i ONOFF tydligare då ANSI tar mest stryk i ett normalt rum.
<{POST_SNAPBACK}>
Ja, det är ju helt sant. Precis det jag upplevt, att vid halvljusa till ljusa scener (kanske 70-80% av all film) så får jag bättre djup och kontrast med min Ruby (som har rätt "kasst" ANSI värde, runt 215:1, mot dom bästa CRT's som är knappt över 100:1) mot dom CRT's jag sett. Det som borde vara intressant gällande on/off är att ha så svart svärta som möjligt, UTAN förlora skuggdetaljer. Det tror jag MÅNGA CRT's förlorar, beroende på inställning, eller att dom helt enkelt inte klarar av visa dessa detaljer. Dock så skulel jag vilja ha samma black level, eller ännu bättre, som dom bästa CRT's har. T ex vid scenbyten, så är ruby rätt mörk grå, medans en riktigt bra CRT är klart svartare. Det skulle jag vilja ha, plus högre ANSI kontrast (runt DLP's 5-600:1) och lite bättre optik för skarpare bild (inte DLP skarp dock), så skulle jag ha min ultimata projektor.
#336
Postad 24 May 2006 - 13:43
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
Hur är det nu... Ställdes Rubyn i Kba in med en potentiell felmarginal på mer än 2500K eller inte?
Tycker att det kan vara intressant för oss alla att få veta det...
#337
Postad 24 May 2006 - 14:00
Trasan
-
Trasan
-
Veteran
-
-
2068 inlägg
Ursäkta OT inhoppet men eftersom vi redan pratar kalibrering.
Finns det ställen (helst i Stockholm) som är billigare än Scandinavianphoto när det gäller Spyder2Pro ?
Dom tar 2995 om jag inte minns fel.
Tänkte börja där, sen får man se om man skaffar på sig något värre.
#338
Postad 24 May 2006 - 14:39
Perra1
-
Perra1
-
Veteran
-
-
2077 inlägg
Så de inställningar som ZoomAir gjorde på Rubyn i Kungsbacka är alltså med en diskrepans på 2500k??? Ändå såg den så fenomenal ut? Det är väl din utlånade mätare som han kör med?
<{POST_SNAPBACK}>
Nej, det är skillnad på den han har och den du har - det var det jag skrev, läs igen  Den du har (om det är spyderTV) har lägre noggranhet än den som Zoomair har lånat av mig. Den Zoomair har lånat kan skilja på ett par hundra grader K på sion höjd. Vilket egentligen är ointressant då den håller sig inom toleransen för vad som är synbart - skillnaden är också varierande beroende på ljusflöde, med lägre tolerans vid låga IRE.  Det är dock gråskalan, eller förmågan att tyda färg som skiljer mest. Spyder TV har en tendens att överdriva röd som inte trichromaten har - detta beror på betydligt färre känselkroppoar för analys av färger hos Spyder TV än hos Trichromaten. Vad gäller Rubyn så låg den inom de toleranser som den skall, mätt med en mätare som har hyffsat hög noggrannhet. Jag tror inte att jag skulle rekommendera att använda Spyder TV för att kalibrera en display på proffesionell basis, det är den för dålig för - men som verktyg hemma för att komma närmare en bra bild är den ok  mvh /Pär
#339
Postad 24 May 2006 - 14:45
Colamannen
-
Colamannen
-
Forumräv
-
-
757 inlägg
Colamannen>> Hehe... Du har alltså suttit och lyssnat på en föredragshållare som har upplyst dig om att DVD har begränsningar som sätter övre och undre gränser för hur bra bilden kan bli i slutändan? Det hade jag kunnat berätta för dig om du hade velat...
Skämt åsido, naturligtvis är det som Joe säger här, men vem som helst som inte är blockerad av förutfattade meningar kan se att nästan vilken CRT som helst slår nästan vilken digital som helst på fingrarna då det gäller upplevt kontrastomfång och svärta.
Och nej, jag har inte märkt att Spydern fungerar dåligt vid 20 IRE. Inte alls. Däremot kan det vara lite svårare vid 10 IRE. Givetvis beroende på hur gammajusteringen ser ut för tillfället. Men 20 IRE har jag inte haft några som helst problem att få konsekventa mätresultat ifrån. Kan iofs bero på att jag har såpass mkt gain på min duk/skärm som jag har... Inte vet jag.
Får skämta tillbaka då Patrik, och säga att det hade du inte behövt eftersom jag var medveten om detta innan och har aldrig påstått något annat. Vad jag sa var att det var intressant att höra detta tas upp av mer kvalificerade personer. Du vet att jag inte sågar CRT på något sätt. Det har vi diskuterat flera gånger. Vad jag framhåller är att det finns skillnader där jag föredrar de fördelar digitala projjar har. Jag är ju en ANSI kontrast kille som gillar tryck och skärpa. Spydern är som sagt inte så bra vad det gäller känslighet och att tro att man till det priset får något som överträffar 3-4ggr så dyra mätare är IMO ganska naivt. Vidare tror jag du läst lite hastigt tidigare... Vad Perra sa var att spydern mäter med en diff på 2500k i värsta fall. Inte att hans mätare aka zooms gjorde det. När det kommer till kalibrering är dessutom kunskapen om vad man pysslar med rätt mycket viktigare än utrustningen. Mao kan man inte få till det ett dugg bättre med Minoltan om man inte har koll på vad som händer med bilden då man justerar parametrarna. MVH /Jakob Edit: Perra hann visst emellan.
Redigerat av Colamannen, 24 May 2006 - 14:46.
#340
Postad 24 May 2006 - 14:46
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
Jag har inte SpyderTV, jag har Spyder2Pro.Spyder2 och SpyderTV är två helt olika sensorer, åtminstone enligt Colorvision själva. Men den är såklart helt oanvändbar den också - eller?
#341
Postad 24 May 2006 - 14:48
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
När det kommer till kalibrering är dessutom kunskapen om vad man pysslar med rätt mycket viktigare än utrustningen. Mao kan man inte få till det ett dugg bättre med Minoltan om man inte har koll på vad som händer med bilden då man justerar parametrarna.
Vad vill du ha sagt med det?
#342
Postad 24 May 2006 - 14:51
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
Ang. >2500K, så har jag hört väldigt trovärdiga rykten om att Spyder2 använder exakt samma teknik som den sensor som levereras med Colorvision (läs: det är samma sensor med annan label). Detta skrev jag tidigare och det är detta som är grunden för min fråga kring >2500K.
Men det är inte så eller? De ryktena är falska, eller?
#343
Postad 24 May 2006 - 15:03
Colamannen
-
Colamannen
-
Forumräv
-
-
757 inlägg
Absolut inte oanvändbar men inte speciellt korrekt heller. Jag har Spyder2 själv, (det var med denna jag mätte upp 31800:1) Vad du måste inse är att en sensor för 1000kr eller 3000kr inte gör någon speciell skillnad i sammanhanget när man jämför dessa mot 15.000kr sensorer (typ Perras Gretag Eyebeamer). Man får vad man betalar för helt enkelt. Detta behöver du absolut inte ta mitt ord för, det är väldigt enkelt att påvisa i en enkel test. Själv kommer jag ta med mig och jämföra några mätare med Joes Minolta för att avgöra känslighet och exakthet. Sedan kommer jag i fortsättningen använda den som ger bäst resultat för min budget. Inget att sura över, det kostar att ligga på topp. MVH /Jakob Edit: Såg att det postats mer efter det att jag skrivit färdigt. Vad vill du ha sagt med det?
EXAKT det jag skrev.
#344
Postad 24 May 2006 - 19:01
The Hulk
-
The Hulk
-
Veteran
-
-
2360 inlägg
OK gott folk att röra om i grytan så slänger jag in lite bilder från förra gången vi hade forumsträff. Denna gången var det regelrätt Crt vs digital och imo så sparkade crt stjärten av de projjar som testades då. Här är några deltagare som var med: *Barco 808 S (mrKing) *BenQ PE7700 (mi1scto) *Sanyo Z3 (greveriff) *Sharp Z201 (Videofilur) *Sony HS50 (HaHa) *Sim2 300E (NsHometheater) Och för att det finns så lite bilder så slänger jag upp några klassiker. Bilderna är tagna i mrKings och min lokal på gamla goa tiden när allt inte var klart. Ni kommer även hitta massa trevliga medlemmar på bilderna då vi var totalt 50 pers under denna kväll efter inbjudningar gått iväg med posten. Vi fick testa i 3 omgångar. Här ser ni Lyckman leka med sina Swan för test:  Här slussas 3,5 meter upp mot taket som sitter på gångjärn:  MrKing riggar en Barco 808:  Me my self and I sitter med en Audes högtalare i knät:  Det var lååång kö ut på gården för att få mat:  Testas det biostolar som anlände dagen innan:  Här ser ni IHIfi him self i mitten på andra raden bakifrån i ljus t-shirt har ni thetias För att läsa den aktuella tråden som gällde då klicka här.
Redigerat av The Hulk, 24 May 2006 - 19:33.
#345
Postad 24 May 2006 - 19:06
The Hulk
-
The Hulk
-
Veteran
-
-
2360 inlägg
En klassiker är även Mrking på morgonkvisten:  Bilderna är tagna av Techno-Mattan 050910 så den bugar och bockar vi för. Mvh The Hulk PS: Lägg märke till biran, ROYAL  kungligt gott Mrking
Redigerat av The Hulk, 24 May 2006 - 19:19.
#346
Postad 24 May 2006 - 20:07
thetias
-
thetias
-
Mästare
-
-
2965 inlägg
Det där var en trevlig kväll som The Hulk och MrK&Co fixat ihop! Kul att se bilderna igen!
Hulk: Jag glömde säga att det var väldigt trevliga vänner till dig vi träffade i stan sist.
#347
Postad 24 May 2006 - 20:15
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
Nyss hemkommen från bio... Var ett tag se'n senast... Hmmm... Satiken va' dålig on/off contrast det var och va' saftig ansi contrast det var... Hmmm... 
Alla mörka scener var kraftigt, kraftigt urvattnade fast ljusa scener var riktigt "stunsiga".
Hmmm... Jaja... Var ett tag sedan sist som sagt.
#348
Postad 24 May 2006 - 21:03
ZoomAir
-
ZoomAir
-
Veteran
-
-
2138 inlägg
Nyss hemkommen från bio... Var ett tag se'n senast... Hmmm... Satiken va' dålig on/off contrast det var och va' saftig ansi contrast det var... Hmmm...  Alla mörka scener var kraftigt, kraftigt urvattnade fast ljusa scener var riktigt "stunsiga". Hmmm... Jaja... Var ett tag sedan sist som sagt.
<{POST_SNAPBACK}>
Yupp, även jag tycker det, svärtan på bio är hemsk, max 1000:1, fast ni skall inte förväxla detta med 1000:1 från en LCD t.ex., svärtan på bio trots att den är kass så är den neutral, d.v.s. "inga" dragningar mot nån färg som är vanligt hos digitala projjar speciellt LCD. När jag är på bio brukar jag faktiskt inte störa mig på dålig kontrast, utan brukar kunna njuta av filmen (om nu inte några puckon har bestämt sig för att förstöra för resten), blir irriterad bara jag tänker på vad vissa sysslar med på bio Kan vara lite tänkvärt att den dåliga ONOFF och svärtan på bio inte är lika störande som när man sitter hemma. Bara svärtan är neutral och man har en bra ANSI och ett optimalt rum så kommer man ganska långt, kommer ihåg när jag såg DOOM 3 på bio som är väldigt mörk, jag stördes faktiskt aldrig av att svärtan var så dålig, och det förstörde inte stämningen i filmen faktiskt. Inte så mycket som det borde göra med tanke på att vi snackar max 1000:1. The Hulk--> kul att se dom bilderna igen, det var en rolig dag, och ja CRT kicked some digital ass den dagen.
Redigerat av ZoomAir, 24 May 2006 - 21:07.
#349
Postad 24 May 2006 - 21:29
Unregistered59dcaef6
-
Unregistered59dcaef6
-
Guru
-
-
5025 inlägg
Beror helt klart på vilken film det är. Ikväll blev det Da Vinci-Koden och den gav många tillfällen att sitta och reflektera över bildkvalité istället för att suga med en i handlingen...
Redigerat av Unregistered59dcaef6, 24 May 2006 - 21:30.
#350
Postad 24 May 2006 - 23:50
Det jag tänker på dom få gånger jag är på bio, och det är en bra print och verkar bra inställt är hur mycket finare färgerna är på äkta 35 mm än våran källa, framförallt DVD som är verkligen inte i samma klass.
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Bild
-
→
Projektorer
-
Personuppgiftspolicy
|
-
Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
nimman
2026-06-08 07:49:07
-
-
-
Två sittplatser men behöver två till
genstruktur
2026-06-04 20:51:09
-
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|