Ino Audio vållar debatt, Varför?
1067 svar till detta ämne
#1
Postad 26 June 2006 - 14:06
micke5721
-
micke5721
-
Forumräv
-
-
729 inlägg
En sak jag funderat på lite är att Ino vållar debatt men det gör INTE B&W, Klipsch, Monitor Audio mfl som rekommenderas i 99% av trådarna. Om någon säger: ”Jag skulle vilja rekommendera dig att lyssna på B&W DM602 S3 som kostar 4696:-, det är den absolut bästa stativaren jag hört i den prisklassen!” Då är det ingen som höjer på ögonbrynen och det är ju så det ska vara! Men är det någon som rekommenderar piP eller något annat från Ino Audio så kallas det kampanj, tjat, reklam, sekt mm. Varför är det så?
Av de som köpt Ino –högtalare och vistas på nätet så kan man kanske hitta 0.5% som INTE har varit nöjda och bytt märke (jag har hittat 2st varav en av dem idag i en tråd här på forumet), det borde väl göra att produkterna i all dess högsta grad är värda att rekommendera. Eller är det inte bra nog?
En annan sak som jag aldrig upphörs att förvåna mig över är designfrågan, det är sällan som att det är trådskaparen som säger: ”nä, Ino är INTE intressanta för de är så fula!” utan det är de som alltid klankar på de som rekommenderar Ino som tar upp designfrågan?! Är inte detta lite väl löjligt? Eller vad tycker ni? För min egen del så tycker INTE jag att det är så otroligt kul att i varenda tråd ha med folk som säger att ens högtalare ser ut som skit och det är det enda de bidrar med, har man inget bättre att säga så kan man lika gärna vara tyst, eller har jag helt fel?
Kanske är det på något vis hotande att det är så många som har hittat vad de sökt då snubblat över Ino:s produkter att man måste bli irriterade bara därför att man själv ännu inte har hittat rätt? Vi som äger Ino:s produkter och uppenbarligen är nöjda med dem måste väl få rekommendera det märke som gjort att vi nuförtiden lyssnar på musiken istället för att leta felen. Eller får vi inte det av någon bisarr anledning?
VH micke
#2
Postad 26 June 2006 - 14:17
Unregistered80766140
-
Unregistered80766140
-
Lärjunge
-
-
478 inlägg
One thing I have noticed is that magazines dictate what people think about audio products.
Here in Iceland it is quite hard to recomend anything that is not found in the mainstream British HiFi magazines. My guess is that in Sweden things are somewhat similar.
At least I have found discussions about JWS products to be somewhat more positive after they started advertising in the Swedish magazines and started getting reviews as well.
I am very sceptical towards marketed audio-review magazines. I think it is very dubious that media can be critical towards their main source of income. They are a lot of fun and I'm sure the reporters consider themselves to be impartial.
My guess is that Ino audio does not get great reviews in magazines?
#3
Postad 26 June 2006 - 14:33
barrman
-
barrman
-
Användare
-
-
153 inlägg
Handlar mer om retoriken som tillämpas i inlägg från vissa ägare av dessa produkter. Nästan i samtliga trådar så diskuteras högtalare där priset sätter begräsningar på högtalarna. Jag tycker att debatörer för Ino
använder sig av alla möjliga tillbuds stående medel för att förklara att högtalarna ej innehåller några brister. I min värld så är dessutom högtalare en del av ljudåtergivningen och allt handlar inte enbart om dessa utan det är ett gyllene samspel mellan parterna ljudkälla, förstärkeri och högtalare.
#4
Postad 26 June 2006 - 14:58
Unregisteredc96d6be8
-
Unregisteredc96d6be8
-
Mega-Guru
-
-
7392 inlägg
En sak jag funderat på lite är att Ino vållar debatt men det gör INTE B&W, Klipsch, Monitor Audio mfl som rekommenderas i 99% av trådarna. Om någon säger: ”Jag skulle vilja rekommendera dig att lyssna på B&W DM602 S3 som kostar 4696:-, det är den absolut bästa stativaren jag hört i den prisklassen!” Då är det ingen som höjer på ögonbrynen och det är ju så det ska vara! Men är det någon som rekommenderar piP eller något annat från Ino Audio så kallas det kampanj, tjat, reklam, sekt mm. Varför är det så? sad.gif
En anledning till att det ständigt blir diskutioner om just ino audio är att de som förespråkar ino gör det i alla situationer. Vi tar ett exempel. Någon frågar efter en högtalare som kan motverka personens något kalla förstärkare och det anges några olika högtalare som har en varm klang, sedan kommer någon in och säger att ino ska det vara, vilket låter konstigt då just ino audio är kända för sin transperans och i detta fallet i så fall skulle återge förstärkarens något kalla ljud. Ett annat exempel jag sett här på forumet var när en kille frågade efter högtalare i klassen 10-15000 kr och blev föreslagen pi60, vad jag vet så får du inte ett par pi60 för 10-15000 och alla vill kanske inte heller sätta ihop högtalarna själva då blir det ännu dyrare. Detta är exempel och jag hoppas ni förstår vad jag vill ha fram. Av det jag hört av ino vilket inte är så mycket men lite så är det högtalare väl värda att lyssna på men det är inte säkert att de passar i alla situationer och med all elektronik. Sedan verkar det inte vara helt enkelt att kunna provlyssna ino audio och jämföra med andra högtalare. Åker man till tex hifiklubben och lyssnar på B&W så kan man samtidigt jämföra med tex Dali.
#5
Postad 26 June 2006 - 16:15
ryst
-
ryst
-
Forumräv
-
-
908 inlägg
Det jag stör mig på är att man inte gillar Ino så får man bara en jäkla massa mätningar slängda i ansiktet.
Jag har personligen varit och lyssnat i Ingvars källare, Studio Blue samt hemma hos polare med Ino.
Visst låter Ino ok, framför allt presterar de grym bas om man har en massa basmoduler med.
Dock har jag inte hört någon Ino-skapelse som har en diskant som jag är nöjd med.
Sen kan ni ju inte komma och påstå att Ino är så jäkla billig heller, priserna skenar duktigt om man ska ha faneér/lack extra basmoduler m.m.
Som sagt, har inget emot Ingvar eller hans företag men det blir lite mycket ibland.
När jag har råd med villa så får jag väl köpa ett par pIP så jag blir godkänd för att kunna köpa hans basmoduler, för de säljer han ju inte hur som helst.
#6
Postad 26 June 2006 - 16:25
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Tror att det är lite som kabeldiskussionerna  Det är helt enkelt för billigt för att prestera som det gör Att en svensk skulle kunna utveckla en högtalare som är tillräckligt bra för att sopa mattan med många konkurrenter kan uppfattas som väldigt provocerande och samtidigt till väldigt låga priser (den svenska avundsjukan kanske). Om vi tar t.ex pi60 så är det en högtalare som har varit under ständig utveckling i minst 20 år, då vore det väl väldigt konstigt om den inte vore väldigt bra. Finns det någon annan kommersiell högtalartillverkare som har utvecklat en och samma modell lika länge? Filosofin är ju hos InoAudio att högtalarna ska återge det som finns på ljudupptagningen. Detta är nog lite kontroversiellt då den samlade HIFI-kåren tutar i oss både det ena och andra och det är väldigt få som ifrågasätter dem. Många förknippar även InoAudio med LTS men InoAudio har ingenting med LTS att göra förutom att IÖ är medlem där, även detta kan nog vara en avgörande sak som gör att det blir debatt. Detta är ju lite lustigt då LTS är en förening som försöker att hitta produkter som ska ge oss HI-FI ( bra återgivning) Sedan så är det det här med priset  att en liten stativare för c:a 5000 i byggsats skulle vara lika bra som en högtalare för 50 000-100000:- skapar ju även debatt  . Men jag anser det är troligt. Till och med B&W har ju kontaktat IÖ för konsultation angående problem med en högtalarmodell (nu vet jag inte vilken det var). MVH Kribban
#7
Postad 26 June 2006 - 17:52
clevername
-
clevername
-
Beroende
-
-
1088 inlägg
Förutom ovan nämnda saker så har man ju även det att IÖ är en extravagant och raljant personlighet när det pratas ljudåtergivning. Många provoceras tydligen även av fysikaliska/matematiska resonemang, gissningsvis för att de inte har kunskaper för antingen förstå dem till fullo eller för att argumentera mot dem på samma nivå om de inte håller med. (Och det är faktiskt ingen skam att inte kunna argumentera mot IÖ på hans specialområde). I gamla trådar på andra forum får man ibland känslan av att det (raljerandet) har smittat de som har samma ljudideal en smula och att de gamla debatterna fungerar som en inflammatorisk kontext för de nya (där ino-förespråkarna inte är särskilt raljanta i jämförelse). Sen stör sig säkert många på att hans skapelser kallas bättre än 10-15ggr dyrare märkeshögtalare... speciellt när de ser ut som de gör  Ibland ser det nästan ut som om sökare beger sig ner i Öhmans källare och kommer upp som Jehovas Hifivittnen, redo att sprida budskapet överallt så fort chans ges. Jag tror inte att jag skulle vilja spendera några timmar i hans källare. Jag vet inte om det vore värre att uppleva ett ljud som jag inte är redo att möblera för att få till en relativt överkomlig peng eller att få den närmast mytologiska uppfattningen punkterad en gång för alla
Redigerat av clevername, 26 June 2006 - 18:23.
#8
Postad 26 June 2006 - 18:09
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Jag tror inte att jag skulle vilja spendera några timmar i hans källare. Jag vet inte om det vore värre att uppleva ett ljud som jag inte är redo att möblera för att få till en relativt överkomlig peng eller att få den närmast mytologiska uppfattningen punkterad en gång för alla 
<{POST_SNAPBACK}>  Du har så rätt Jag har inte varit i hans källare för piP är de enda högtalare man inte behöver provlyssna för att köpa. Jag fick möjlighet att provlyssna dem med min egen förstärkare hemma hos Nattlorden och det var där jag blev övertygad att detta var något för mig IÖ är kanske lite kontroversiell men det verkar vara en hyvens prick. Jag ger mig aldrig in i en diskussion med honom för hans kunskaper överstiger mina med råge  Han har alltid svar och kan även erkänna om han har fel och det kännetecknar en relativt ödmjuk person tycker jag. Sedan så är det ju som vanligt att alla kan inte vara vänner  . Det har varit många infekterade debatter både på Hififorum och Faktiskt.se om InoAudio högtalare och det kanske även har smittat av sig här för så fort man rekommenderar InoAudio så blir man nästan alltid påhoppad och får försvara varför man rekommenderar dem. Så känner jag i alla fall Man måste kunna få rekommendera InoAudio´s produkter utan att behöva försvara det varje gång. Det finns många högtalarmärken som bli rekommenderade på detta forumet och som upprepas gång på gång utan att det blir ett himla liv. Varför ska det vara annorlunda för InoAudio? MVH Kribban
#9
Postad 26 June 2006 - 18:44
Unregisteredce93e47d
-
Unregisteredce93e47d
-
Forumräv
-
-
841 inlägg
Jag får bara en bild på dem som gillar ino högtalare blir lite väl fanatiskta kring hur bra dessa är..
Säger inget om att dessa högtalare från Ino inte kan vara bra, har inte själv haft chansen att lyssna på dessa, men är helt klart intresserad utav det..
Sen att dessa kan köpas som byggsats osv. kan nog oxå ge ett litet sken utav "budget" om man kan säga så och blir ratade därefter. Vissa kan tycka det är bra vissa andra mindre bra.
Sen att jämföra med kablar vet jag inte om det är riktigt samma sak, har inte fått den bilden i kabeltråden att dyra kablar är bättre, utan det handlar om att man kan höra skillnad på kabel å kabel.
Men jag personligen säger inte att Ino inte kan låta bra eller bättre än 10ggr så dyra högtalare, är ju bara lite lustigt att nästan alla som har lyssnat och köpt Ino högtalare verkar gå väldigt mycket på mätvärden och inte hur det låter.
Undrar varför man väldigt ofta ser folk med Ino har just Pioneer 668 som cd och Denon 2105 som försteg.. Ofta så näms även t.ex Nad bla bla THX steg som ska vara så bra..
Så även om inte Ino har något med LTS att göra så blir ju det ofta den kopplingen ändå. Varför? En bra fråga. Kanske just för dessa saker jag nämde.
#10
Postad 26 June 2006 - 19:09
Unregisteredc96d6be8
-
Unregisteredc96d6be8
-
Mega-Guru
-
-
7392 inlägg
Man måste kunna få rekommendera InoAudio´s produkter utan att behöva försvara det varje gång. Det finns många högtalarmärken som bli rekommenderade på detta forumet och som upprepas gång på gång utan att det blir ett himla liv. Varför ska det vara annorlunda för InoAudio?
En anledning till påhoppen just när det gäller ino audio är att förspråkarna låter i mina öron väldigt okritiska och sällan erkänner förtjänster som andra högtalare har, men samma förespråkare hoppar ofta fram och talar om nackdelarna på andra märken och ger inte heller några andra alternativ. För mig till exempel så är det flera faktorer som spelar in när jag köper högtalare tex pris, ljud och design, passar inte högtalaren in i mitt vardagsrums övriga möblering så letar jag efter ett annat alternativ. Min provlyssning av pi60 var aldeles för kort och inte under så bra förhållanden så jag kan inte säga att jag har skaffat mig någon direkt uppfattning om dem, men under de förhållanden som jag hörde dem under så kändes de lite väl tråkiga, men det kan ju försvinna under bättre förhållanden. En annan anledning kan vara att priset som ges i många forum är omonterade och utan ytbehandling och jämförs då med högtalare som bara är att ställa upp och börja spela med, inte alla vill, kan eller känner för att skruva själva. Säger inte att alla inoförespråkare är sådana men en hel del.
Redigerat av Unregisteredc96d6be8, 26 June 2006 - 19:12.
#11
Postad 26 June 2006 - 19:09
smedjebacken
-
smedjebacken
-
Användare
-
-
128 inlägg
Någonting som är störande är när någon här på forumet frågar om råd på om olika högtalare, typ ljudkaraktär de har m.m. som trådskaparen är intresserad av så dyker det oftast upp någon från inoaudio klanen och rekommenderar inoAudio högtalare det är klart att man ska rekommendera något som man tycker låter bra till andra det är inte där skon klämmer.
Utan det är när tråd skaparen skriver att han inte är intresserad av inoAudio högtalare ändå så tjatar man vidare om hur bra InoAudio högtalarna är.
När någon säger att han eller hon inte är intresserad så då är det slut diskuterat om den saken
Sen har vi det här med så fort någon annan tycker att inoAudio högtalare låter dåligt, så måste det något fel på dem eller så är dom fel monterade vissa har lite svårt att acceptera alla inte tycker inoAudio låter så bra som de vill påstå de gör
Sen får vi inte glömma det här med mätvärden som vissa av er är så besatt av. Mätvärden är bara en riktlinje de talar inte högtalaren låter bra eller dåligt det finns högtalare märken som har bra mätvärden men ändå inte låter bra det är fortfarande våra öron som avgör vad såm låter bra eller dåligt
#12
Postad 26 June 2006 - 19:34
clevername
-
clevername
-
Beroende
-
-
1088 inlägg
Sen har vi det här med så fort någon annan tycker att inoAudio högtalare låter dåligt, så måste det något fel på dem eller så är dom fel monterade vissa har lite svårt att acceptera alla inte tycker inoAudio låter så bra som de vill påstå de gör
<{POST_SNAPBACK}>
Men kom igen. Det inlägg du syftar till skrev du så hyperboliskt att det ursprungligen bara gick att tolka på två sätt, antingen att du trollade utan att ha lyssnat på dem eller att det var något fel på dem. Reaktionen hade varit likadan oavsett tillverkare.
#13
Postad 26 June 2006 - 21:24
Unregistered1041101d
-
Unregistered1041101d
-
Veteran
-
-
2015 inlägg
Det jag stör mig på är att man inte gillar Ino så får man bara en jäkla massa mätningar slängda i ansiktet.
Jag har personligen varit och lyssnat i Ingvars källare, Studio Blue samt hemma hos polare med Ino. Visst låter Ino ok, framför allt presterar de grym bas om man har en massa basmoduler med. Dock har jag inte hört någon Ino-skapelse som har en diskant som jag är nöjd med.
Sen kan ni ju inte komma och påstå att Ino är så jäkla billig heller, priserna skenar duktigt om man ska ha faneér/lack extra basmoduler m.m.
Som sagt, har inget emot Ingvar eller hans företag men det blir lite mycket ibland. När jag har råd med villa så får jag väl köpa ett par pIP så jag blir godkänd för att kunna köpa hans basmoduler, för de säljer han ju inte hur som helst.  <{POST_SNAPBACK}>
När man som i många fall från den sk Ino svansen får höra att den fantasiska Iö uppfunnit hjulet igen fast flera tusen ggr bättre (vad man ofta skulle kunna utläsa mellan en hel del rader) , klart att det ifråga sätts. Min erfarenhet är att man många ggr från många håll får antingen en hänvisning från tredje person eller till en mätningarna som vars enda syfte verkar vara att överbevisa till varje pris vilket inte ger nåt vidare seriöst intryck enl mig. En del inlägg är tyvärr även skrivna som om det vore nykära och kärlekskranka euforiska tonåringar som skrivit av sig mitt i deras värsta kärleksrus (läs förvirring) Det faktum att Ino svansen tror sig ha ett massivt motstånd och därmed många ggr argumenterar efter den övertygelsen (jag har rätt men resten av världen har fel) , det tror jag verkar enbart negativt i en förlängning. Bla piP kräver dessutom rejäla akustiska åtgärder med en uppdämpad bakre vägg, inte många jag känner som skulle få igenom det kravet hemma och då går en del människor bort från den tänkbara kundkretsen direkt, naturligtvis inte audiofiler som kan tänka sig att förändra allt för ljudets skull men den stora massan. Dessutom är det inga högtalare man kan komma och köpa direkt över disk, som man dock kan med det stora flertalet andra märken som figurerar. Priset spelar naturligtvis också roll, när man endast får en byggsats i råmdf för rätt många nollor på sedeln vid ganska många av modellerna i prislistan. När man läst manifestet, förstår man ganska snart att det finns grogrund för motsättningar från människor/företag/uppfinnare/vetenskapsmän med andra åsikter och erfarenheter. Finns många ytterligare ex som jag både hört om och som jag kan tänka mig, men till sist så bidrar ju ändå denna tråden till en förlängning av just debatten -> tänkte du på de ... micke5721 ? Har själv ganska possitiva erfarenheter av Ino och IÖ, så läs inget annat mellan raderna... Trådens fråga var ju varför Ino skapar debatt. Mvh Passerati
Redigerat av Unregistered1041101d, 26 June 2006 - 21:53.
#14
Postad 26 June 2006 - 21:47
Unregistered1041101d
-
Unregistered1041101d
-
Veteran
-
-
2015 inlägg
Att en svensk skulle kunna utveckla en högtalare som är tillräckligt bra för att sopa mattan med många konkurrenter kan uppfattas som väldigt provocerande och samtidigt till väldigt låga priser.
Om vi tar t.ex pi60 så är det en högtalare som har varit under ständig utveckling i minst 20 år, då vore det väl väldigt konstigt om den inte vore väldigt bra. Finns det någon annan kommersiell högtalartillverkare som har utvecklat en och samma modell lika länge? Filosofin är ju hos InoAudio att högtalarna ska återge det som finns på ljudupptagningen.
Många förknippar även InoAudio med LTS men InoAudio har ingenting med LTS att göra förutom att IÖ är medlem där, även detta kan nog vara en avgörande sak som gör att det blir debatt <{POST_SNAPBACK}>
Klart som korvspad att många kan uppfatta det som provocerande. Till väldigt låga priser kan jag dock inte hålla med om. Den filosofin (återge ljudupptagningen) är det många tillverkare som har. Man skulle nog utan att riskera att anses ljuga våga påstå att många av tillverkarna tar med sig erfarenheterna från en modell till en annan, när de förbättrar bla högtalarmodeller. Som ex på en annan tillverkare så tar jag gärna upp Bo Hanson som både driver skivbolag och företag gällande byggande av bla högtalare. Bo Hanson´s RAUNA & OPUS 3 finns på webben på adressen : http://www.rauna.com/index.htmlDet finns även en mycket läsvärd tråd från ett besök hos Bo Hanson på HifiForumNu är det ju inte så att IÖ bara är en vanlig medlem utan han sitter ju faktiskt med i styrelsen och leder tekniksektionen, dessutom teknikredaktör och ansvarig utgivare för tidningen MoLT. Har själv ganska possitiva erfarenheter av Ino och IÖ, så läs inget annat mellan raderna... Trådens fråga var ju varför Ino skapar debatt. Nog skrivet för ikväll. Mvh Passerati
Redigerat av Unregistered1041101d, 26 June 2006 - 21:54.
#15
Postad 26 June 2006 - 21:55
Unregisteredc96d6be8
-
Unregisteredc96d6be8
-
Mega-Guru
-
-
7392 inlägg
Vi har även Mårten design som enligt tidningen hemabio var nästan väl detaljerad, gudomlig med bra elektronik och bra inspelningar men skulle kunna bli jobbig med fel elktronik och dåliga inspelningar.
Redigerat av Unregisteredc96d6be8, 26 June 2006 - 21:59.
#16
Postad 27 June 2006 - 15:25
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Jag måste tillägga att jag aldrig kommenterar en högtalare som jag inte hört. Att jag rekommenderar piP beror på att jag har dem och är mycket nöjd med dem (Trots att jag inte har genomfört några rejäla akustikförbättringar hemma  )
Det är väldigt olyckligt när folk kommenterar högtalare som de inte har någon erfarenhet och även detta får fart på debatten och särskilt tydligt är det väl när det gäller InoAudio´s alster  .
Nu säger jag inte att ni gör det men det händer ju titt som tätt. Likadant är det med HIFI-journalister som är sponsrade av marknaden. Superlativen som haglar efter varje test av en ny högtalare har gjort att jag inte köper några sådana tidningar längre  . Idag hämtar jag in all information på forum som Minhembio, Faktiskt.se och Hififorum och sedan bildar mig en egen uppfattning genom att lyssna.
Känns som att jag for iväg lite OT
MVH Kribban
#17
Postad 27 June 2006 - 16:39
micke5721
-
micke5721
-
Forumräv
-
-
729 inlägg
men till sist så bidrar ju ändå denna tråden till en förlängning av just debatten -> tänkte du på de ... micke5721 ?
<{POST_SNAPBACK}>
Nja, jag antog att det kunde bli så  . Jag hade hoppats att det skulle framföras mer konstruktiv kritik från de som tar illa upp då man rekommenderar Ino Audio. Men i sanningens namn så hade jag inte väntat mig alltför mycket, de som för de mesta står för de negativa kommentarerna verkar vara högst oseriösa i övrigt  . Kan man bara gnälla om hur ”fula” Ino:s högtalare är så är det ju ganska uppenbart att ljudet är underordnat designen och vad gör man då egentligen på ett forum som främst handlar om ljud, man kanske istället borde uppsöka designforum.nu
#18
Postad 27 June 2006 - 17:18
Unregisteredc96d6be8
-
Unregisteredc96d6be8
-
Mega-Guru
-
-
7392 inlägg
Kan man bara gnälla om hur ”fula” Ino:s högtalare är så är det ju ganska uppenbart att ljudet är underordnat designen och vad gör man då egentligen på ett forum som främst handlar om ljud, man kanske istället borde uppsöka designforum.nu wink.gif
Har man ett dedikerat lyssningsrum/biorum så blir designen minder viktig men det är inte alla förunnat att ha det så och ska man ha in en högtalare i vardagsrumet så är det kanske fler än man själv som har åsikter om hur de ska se ut och då blir det till att kompromissa åt båda håll. Det finns idag bra högtalare i nästan varje smakriktning och att då framhålla att designen inte hör hemma i en ljuddebatt är ganska dumt, vissa vill ha små vägghängda högtalare andra vill ha golvare så är det bara, men trots att någon vill ha en liten vägghängd högtalare så kanske vederbörande vill ha så bra ljud som möjligt för dom pengar han/hon vill ge för högtalarna. Tex Kef skulle aldrig kunna sälja sina ägg om inte någon ansåg att dom var dels snygga och dels låter bra för dom pengar dom kostar, med ditt resonemang så kunde alla som vill ha små högtalare lika gärna köpa ett paket för 990:- och låter skit bara högtalarna hade rätt design, eller har jag missuppfattat något? Själv så tycker jag Pi 60 är ganska snygga men ett par piP kommer inte innanför min dörr om jag inte har ett dedikerat lyssningsrum och konstaterar att det är just sådanna som passar i rummet ljudmässigt.
Redigerat av Unregisteredc96d6be8, 27 June 2006 - 17:21.
#19
Postad 27 June 2006 - 18:36
Unregisterede68eb861
-
Unregisterede68eb861
-
Guru
-
-
5548 inlägg
En sak jag funderat på lite är att Ino vållar debatt men det gör INTE B&W, Klipsch, Monitor Audio mfl som rekommenderas i 99% av trådarna. Om någon säger: ”Jag skulle vilja rekommendera dig att lyssna på B&W DM602 S3 som kostar 4696:-, det är den absolut bästa stativaren jag hört i den prisklassen!” Då är det ingen som höjer på ögonbrynen och det är ju så det ska vara!
Det är detta som är så komiskt...var har du fått det ifrån att ingen skulle säga emot rekommendationen av B&W DM602 S3 som den bästa stativarna för pengarna? Jag har sagt emot/debatterat detta och fler än mig eller åtminstone kommit med fler alternativ i den prisklassen....det gäller förövrigt även Klipsch. Samma sak gäller t ex Denons surroundrecivrar, XTZ:s subbar, H/K surroundrecivrar, Infinity Beta-högtalare osv, osv...alla dessa har fått mothugg. Det som kan uppröra vissa är att när Ino-ägaren ger sina rekommendationer om än ännu mer överdrivna, typ Ino de bästa högtalarna som finns, oavsett pris...och om någon sedan rekommenderar något annat som alternativ...då måste denna person bara övertygas om att det faktiskt inte finns några bättre högtalare än Ino...det är ju det som skapar dessa lååååånga debatter. Så jag förstår faktiskt inte varför NI skulle känna er som offer här på forumet...för det är väl i alla fall ett delsyfte med denna tråd? EDIT: Kanske ännu en gång måste förtydliga att jag visst tycker att Ino är riktigt bra högtalare för pengarna, men att de har en viss karaktär på ljudet som kanske inte alltid passar den breda massans smak och tycke...och tur är väl att det finns alternativ som Ino... Mvh JB
Redigerat av Unregisterede68eb861, 27 June 2006 - 18:43.
#20
Postad 27 June 2006 - 18:57
Rochard
-
Rochard
-
Forumräv
-
-
581 inlägg
Ino är tyvärr riktiga hifi-dödare med sitt genomäkta, ärliga, neutrala och transparenta ljud. Jag vill experimentera och drömma om att en dag kunna skrapa ihop 60 lakan och köpa ett par stora brölburkar på 70 kilo styck, inte bara köpa ett färdigt hifikit med MDF-låda och allt man behöver för att aldrig mer behöva bry sig om något annat än akustik (och knappt ens det).
Det samma gäller LTS:arnas högtalare, tråååååkiga. Vart finns charmen? :/
#21
Postad 27 June 2006 - 18:59
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
 Visst har du rätt i det mesta som du säger JB. Du brukar säga vad du tycker och det är faktiskt väldigt bra.
Men jag får nog hålla med om att när någon rekommenderar piP (det är ju framför allt denna högtalare som skapar debatt) så blir det oftast en huggsexa som inte går jämföra mot andra högtalartillverkare.  Möjligtvis beror detta kanske på den infekterade debatt som fanns på Hififorum men som nu har försvunnit där.
piP är ju inte direkt en billig stativare om man ska ha den helt färdig  9000-10000 beroende på vilken finish man vill ha den i, men byggsatsen gör att det blir lite billigare för oss som tycker det är roligt att skruva lite.
Kan förstå att många blir sura/förbannade för att man rekommenderar denna högtalare men jag gör det för att jag tycker den är så förbannat bra
MVH Kribban
#22
Postad 27 June 2006 - 18:59
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Det samma gäller LTS:arnas högtalare, tråååååkiga. Vart finns charmen? :/
<{POST_SNAPBACK}>
I musiken MVH Kribban
#23
Postad 27 June 2006 - 19:26
rotel2
-
rotel2
-
Forumräv
-
-
633 inlägg
Halloj!
Finns det någon som kan lägga upp frekvens kurvan för ett piP, är nyfiken.
/Johan
#24
Postad 27 June 2006 - 19:29
Rochard
-
Rochard
-
Forumräv
-
-
581 inlägg
Det samma gäller LTS:arnas högtalare, tråååååkiga. Vart finns charmen? :/
<{POST_SNAPBACK}>
I musiken
MVH Kribban
<{POST_SNAPBACK}>
Som tyvärr blir lika genomskinlig och plastig som gla'pack av de högtalarna.
#25
Postad 27 June 2006 - 19:34
Unregistered1041101d
-
Unregistered1041101d
-
Veteran
-
-
2015 inlägg
...så blir det oftast en huggsexa som inte går jämföra mot andra högtalartillverkare. Möjligtvis beror detta kanske på den infekterade debatt som fanns på Hififorum men som nu har försvunnit där.
Kan förstå att många blir sura/förbannade för att man rekommenderar denna högtalare men jag gör det för att jag tycker den är så förbannat bra <{POST_SNAPBACK}>
Tycker det är lågt mycket lågt att dra in ett annat forum i detta  Är du sur och purken på HifiForum rekomenderar jag dig att ta upp det där och inte här (sorry för ot) Tycker själv att det är en smula knasigt att bli sur för att någon rekomenderar en sak de gillar och jag har inte märkt av den kopplingen så starkt i trådar, om det inte är så att det skrivs närmast euforiska omdömmen dvs. För då verkar det ju snarare som om personen i fråga sitter och skriver å en annan planet  Mvh Passerati
#26
Postad 27 June 2006 - 20:04
80-talet
-
80-talet
-
Lärjunge
-
-
498 inlägg
jag kan ge lite konstruktiv kritik! Den ena av två upfattningen jag har fått av IÖs skapelser är att de är totalt omöjliga att lyssna på om man inte vill åka väldigt långt eller kan tänka sig att sitta hemma hos ngn hifi-nisse man träffat på nätet (vilket iofs kan vara trevligt  ). Jag tycker att det är viktigt att kunna lyssna på högtalare innan köp o innan man uttalar sig om dessa, det är det som är så enkelt med i princip alla de högtalare som rekomenderas på forumen. de är väldigt lättillgängliga vilket också gör att man kan rekomendera dem, för dessa kan folk gå ut på stan o provlyssna på en dag eller två. Den andra är att de är sååå billiga, men jag anser inte att en högtalare för 30000 (eller vad nu pi60 kostar) är billig, visst finns Pip men så vitt jag har förstått så behövs en del akustik åtgärder för att denna ska funka, samt att det är en stativare. Vidare anser jag inte att samma högtalare för halva priset (eller vad det nu kostar) i byggsats skulle vara billig, har ju till och med läst att man för en styv peng kan få lov att köpa bara ritningen!!? Hur mycket välljud per krona en högtalare för dessa pengar än ger så finns det enklare alternativ o absolut billigare som för en skånepåg som mig som inte åker till sthlm varje dag tycker är nog så intressanta. itne bara för att de går att lyssna på utan för att man kan jämföra i butik, låna hem etc.. Är jag negativ till ino audio? nä absolut inte för jag har aldrig lyssnat till ett par! dock tycker jag att förespråkare borde ta dessa två faktorer till sig när de nyanserat rekomenderar ino audio!!
#27
Postad 27 June 2006 - 21:13
Unregistered41b5f6f8
-
Unregistered41b5f6f8
-
Forumräv
-
-
695 inlägg
Vissa saker har tidigare redan nämnts, men det som jag stör mig också är att IÖ rekommenderas i "alla lägen" ibland. Om man har en budget på säg max 4000:- vill man kanske ha en färdibyggd, fanerad högtalare och inte en byggsats. Nu kanske jag drog många över en kam då de flesta faktiskt ger bra rekommendationer i många lägen, men ibland händer det att rekommendationerna inte stämmer in på det som eftersöks.
Sen det här med att en stativare för 5000 skulle vara lika bra som en för 100000 är kanske inte hela sanningen. Okej att pIP är en välkonstruerad högtalare som kanske är bättre på vissa parametrar vilket inte är dåligt, men antagligen är den inte bättre på allt. T.ex. klarar den inte höga ljudtryck så bra på egen hand vad jag förstått.
Om man lämnar själva "INO-debatten" så kan jag själv säga att de sakerna som varit hinder för mig är att de är svåra att provlyssna, att de inte kan skickas samt utseendet.
Jag tror säkert högtalarna låter otroligt bra, speciellt med tanke på priset, dock passar de inte alla, även om jag tror att fler kunde uppskattat dem än som gör det idag. Har har ju uttryckt själv att hans mål inte är att göra "mainstream"-högtalare. Själv tycker jag också att IÖ verkar en mycket kunnig person inom området.
#28
Postad 27 June 2006 - 22:07
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Det samma gäller LTS:arnas högtalare, tråååååkiga. Vart finns charmen? :/
<{POST_SNAPBACK}>
I musiken
MVH Kribban
<{POST_SNAPBACK}>
Som tyvärr blir lika genomskinlig och plastig som gla'pack av de högtalarna. 
<{POST_SNAPBACK}>
Konstigt nog har jag inte märkt detta än
#29
Postad 27 June 2006 - 22:10
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
...så blir det oftast en huggsexa som inte går jämföra mot andra högtalartillverkare. Möjligtvis beror detta kanske på den infekterade debatt som fanns på Hififorum men som nu har försvunnit där.
Kan förstå att många blir sura/förbannade för att man rekommenderar denna högtalare men jag gör det för att jag tycker den är så förbannat bra <{POST_SNAPBACK}> Tycker det är lågt mycket lågt att dra in ett annat forum i detta Är du sur och purken på HifiForum rekomenderar jag dig att ta upp det där och inte här (sorry för ot)
Tycker själv att det är en smula knasigt att bli sur för att någon rekomenderar en sak de gillar och jag har inte märkt av den kopplingen så starkt i trådar, om det inte är så att det skrivs närmast euforiska omdömmen dvs. För då verkar det ju snarare som om personen i fråga sitter och skriver å en annan planet 
Mvh Passerati
<{POST_SNAPBACK}>
Jag är inte sur och punken på Hififorum  Jag är aldrig sur  Tråkigt att du uppfattade det som ett påhopp på Hififorum för det var inte min avsikt. Är ej medlem där och jag har inte för avsikt att bli det heller  . Jag ber om ursäkt om någon tog illa vid sig MVH Kribban
#30
Postad 27 June 2006 - 22:14
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
jag kan ge lite konstruktiv kritik!
Den ena av två upfattningen jag har fått av IÖs skapelser är att de är totalt omöjliga att lyssna på om man inte vill åka väldigt långt eller kan tänka sig att sitta hemma hos ngn hifi-nisse man träffat på nätet (vilket iofs kan vara trevligt ). Jag tycker att det är viktigt att kunna lyssna på högtalare innan köp o innan man uttalar sig om dessa, det är det som är så enkelt med i princip alla de högtalare som rekomenderas på forumen. de är väldigt lättillgängliga vilket också gör att man kan rekomendera dem, för dessa kan folk gå ut på stan o provlyssna på en dag eller två.
Den andra är att de är sååå billiga, men jag anser inte att en högtalare för 30000 (eller vad nu pi60 kostar) är billig, visst finns Pip men så vitt jag har förstått så behövs en del akustik åtgärder för att denna ska funka, samt att det är en stativare. Vidare anser jag inte att samma högtalare för halva priset (eller vad det nu kostar) i byggsats skulle vara billig, har ju till och med läst att man för en styv peng kan få lov att köpa bara ritningen!!? Hur mycket välljud per krona en högtalare för dessa pengar än ger så finns det enklare alternativ o absolut billigare som för en skånepåg som mig som inte åker till sthlm varje dag tycker är nog så intressanta. itne bara för att de går att lyssna på utan för att man kan jämföra i butik, låna hem etc..
Är jag negativ till ino audio? nä absolut inte för jag har aldrig lyssnat till ett par! dock tycker jag att förespråkare borde ta dessa två faktorer till sig när de nyanserat rekomenderar ino audio!!
<{POST_SNAPBACK}>
Instämmer  Men jag måste rekommendera att hälsa på hos någon hifi-nisse för det gjorde jag och det var verkligen jättetrevligt MVH Kribban
#31
Postad 27 June 2006 - 22:39
maximm
-
maximm
-
Guru
-
-
4105 inlägg
Jag är ledsen om jag inte bidrar särskilt mycket till debatten med följande inlägg: Finns det möjlighet att hos någon i närheten (läs buss,tåg, kort biltur) lyssna på något från ino audio? Efter allt tal om dessa har jag blivit riktigt sugen på att höra vad dessa är för ena rackare!
#32
Postad 28 June 2006 - 00:27
Unregistered1113
-
Unregistered1113
-
Veteran
-
-
1889 inlägg
En sak jag funderat på lite är att Ino vållar debatt men det gör INTE B&W, Klipsch, Monitor Audio mfl som rekommenderas i 99% av trådarna. Om någon säger: ”Jag skulle vilja rekommendera dig att lyssna på B&W DM602 S3 som kostar 4696:-, det är den absolut bästa stativaren jag hört i den prisklassen!” Då är det ingen som höjer på ögonbrynen och det är ju så det ska vara! Men är det någon som rekommenderar piP eller något annat från Ino Audio så kallas det kampanj, tjat, reklam, sekt mm. Varför är det så? 
nja nog kritiseras dom andra märkerna oxå och även Klipsch med , men det som skapar debatt kan ju vara att det är en byggsats och att man inte tycker det kan mäta sig med dom stora högtalar märkerna som har resuser för att bygga väldigt dyra och fina högtalare, och detta skapar en del funderingar och skepsis om detta märke, sedan att dom inte är så snygga kan ju göra sin del oxå, då man vill ha en viss måta av sammanhang i rummet och inte ställa ett par högtalare som direkt kolliderar med allt i rummet, så nog är även designen viktig också men det är ju narturligtvis inte det viktigaste, utan ljudet är ju den stora delen som är väldigt avgörande för vad man väljer. Visst så har alla rätt att rekomendra andra högtalare!! det borde vara självklart för alla här på forumet att förstå, att man får göra sin röst hörd utan att bli kallad för allt möjligt, och ino högtalarna ska inte vara utan sin röst om det finns dom som vill rekomendra dom, men det får ju inte vara så att man ifråga sätter alla andra högtalare som skräp bara för man gillar ett märke och är "frälst" på det, och det gäller ju inte bara ino-H utan detta ska väl gälla ALLA högtalarmärken och alla som deltar i detta forum ATT respektera varandras åsikt utan att komma med sandlådesnacket som en del gör  , kritik är bra så länge den är konstuktiv och då bör väl alla här fatta att man oxå får ta kritik av andra som inte gillar det märke som man talar sig varm om, och inte komma med snacket att" du vet ju inget om vad riktiga högtalare är" eller annat som bara bidrar med den stora fajten i detta forum ibland. Jag tror inte att Ino högtalarna är specielt utsatta mer än andra, ta klipsch som jag gärna förespråkar så får det märket ta kritik av alla sorter som "för lättdrivna" "har ingen bas" o.s.v så nog får andra märken ta mycket kritik Micke 5721. Jag har aldrig lyssnat på dessa högtalare INO el Pip så jag tar inte upp hur dom låter heller. Nä man bör nog inte rekomendra högtalare om man inte har lyssnat på dom, men sedan så man ju inte ha lyssnat på allt heller, men om jag skulle göra det så försöker jag att komma ihåg att tala om att jag inte har lyssnat på dom, utan den info jag ger är den som jag har läst om. Sedan att tjata om märket när en person inte är intresserad är ju onödigt och blir ju bara ett j...la liv och osämja  . Tack för ordet //Golfen
#33
Postad 28 June 2006 - 08:04
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Jag är ledsen om jag inte bidrar särskilt mycket till debatten med följande inlägg: Finns det möjlighet att hos någon i närheten (läs buss,tåg, kort biltur) lyssna på något från ino audio? Efter allt tal om dessa har jag blivit riktigt sugen på att höra vad dessa är för ena rackare!
<{POST_SNAPBACK}>
Ställ frågan på Faktiskt.se och jag tror att du får svar
#34
Postad 28 June 2006 - 12:51
zlay3r
-
zlay3r
-
Forumräv
-
-
953 inlägg
Det som skapar min reaktion är att det är så mkt sagor kring Ino och exakt samma smörja i varenda tråd där Ino nämns.
Det som alltid nämns är detta: Ino har knappt någon distorition, Den kan spela vid dessa ljudtryck, Har det mest perfekta impulssvar, Och är det bästa som går att köpa för pengarna.
Sedan alla sagor kring hur dom har spelat. Som att en kille bytte ut sina B&W "minns ej modell" mot ett par Pip, Dom spelade 165dB i nån studio. Och så fortsätter historierna. Ingen kan riktigt själv berätta egna erfarenheter utan berättar istället dessa historier och "fakta" från Iö som jag har förtstått det. Klart första gången kanske det var intressant att läsa. Men när man har läst det 1000gånger då blir man less. för det tillför inget nytt.
Sedan har jag endast lyckats läsa mej till att en enda killa bytte ut sina B&W mot Ino men ändå använder Ino ägare B&W som ett ett argument till att byta, Läste i en tråd där det stog så här:
"Det är en kille här på forumet som bytte ut sina B&W ??? mot ett par piP, Det säger väl en hel del om hur dom presterar?" Vad är det för resonemang när jag endast har hört att en kille har gjort det? Ni får det att låta som alla skulle byta från B&W "Oavsett prisklass från B&W" till Ino. Och Endast B&W har varit uppe i talan när det har gällt jämförelse mot Ino. Kanske nått till men det är väldigt sällsynt och inte lika friskt användt som B&W. Visst har jag läst folk som har gjort jämförelser men då har det inte varit under lika förhållanden, Och oftast har ni jämfört Lyssningen i Iös källare mot en butikslyssning. Rätta mej ifall jag har fel. Sedan som alla vet kräver olika högtalare olika elektronik för att blomma ut, Många högtalare är ingenting i ett rum som inte är bra. Vissa klarar det bättre, Vissa sämre så är det bara.
Nu blev det för jobbigt att skriva nå mera och det tillför säkert ingenting heller. Men Ino har fått en sago stämpel av mej även fast jag inte har lyssnat på dom. Just därför att det berättas mera sagor om dom än riktiga erfarenheter och korrekta jämförelser under samma förutsättningar.
Edit: Tänkte bara lägga upp en fundering. B&W 802D har ju jämförts med Ino audio. Tänk så här då, Ställ in B&W 802D i IÖs källare med riktigt bra elektronik och ställ sedan Ino piP, Pi60 "eller vad ni nu jämför med" i en butik där ingenting är gjort åt akustiken, Tror ni fortfarande att Ino audio skulle imponera lika stort som den gjorde i IÖs källare? Är det någon överhuvudtaget som har fått till ljudet som i IÖs källare?
Redigerat av zlay3r, 28 June 2006 - 12:57.
#35
Postad 28 June 2006 - 13:21
Lukassvensson
-
Lukassvensson
-
Beroende
-
-
1201 inlägg
Finns det någon annan kommersiell högtalartillverkare som har utvecklat en och samma modell lika länge?
<{POST_SNAPBACK}>
Klipschorn fyller 60 i år (Klipsch's hörnhögtalare har varit i produktion sedan 1946).
#36
Postad 28 June 2006 - 13:39
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
zlay3r: Kan inte svara på din fråga angående IÖ´s källare då jag inte har varit där  Har inte hört B&W som den där killen hade bytt ut. Däremot så lyssnar jag varje dag på mina högtalare som inte på något sätt är uppställda enligt rekommendationer  Det jag kan säga att det låter fantastiskt bra Däremot så är jag väldigt nyfiken på hur det låter i IÖ´s källare. IÖ håller demonstrationer ungfär en gång i månaden i sin källare så de som har möjligheten att åka dit och lyssna tycker jag verkligen ska göra det. Vad har ni att förlora på det? Jag har inte den möjligheten för jag har 55 mil till Täby men det finns många här som bor i Stockholm med omnejd som har den möjligheten. Slå han en signal och kolla Bilda er en egen uppfattning om InoAudio genom att lyssna på högtalarna, antingen hos IÖ eller hos någon som är villig att dema. Kom sedan med kritiken. Jag kan acceptera om ni inte gillar det ni hör för alla har vi inte samma ideal. Klipschorn fyller 60 i år (Klipsch's hörnhögtalare har varit i produktion sedan 1946).
Har denna högtalare sett likadan ut hela tiden? Har du någon bild på den? MVH Kribban
#37
Postad 28 June 2006 - 13:54
zlay3r
-
zlay3r
-
Forumräv
-
-
953 inlägg
Kribban: Du är ett undantag eftersom du har aldrig fört sånna diskutioner som "andra" ino ägare. Så jag riktade ingen kritik mot dej, Men dom som jag riktade kritik mot dom vet vilka dom är. Självklart tycker du att dom låter fantastikt bra annars skulle du ju inte köpa dom, Precis som att jag inte skulle köpa mina GamuT ifall jag inte tyckte att dom lät kung
#38
Postad 28 June 2006 - 14:06
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Jag tog det inte som någon kritik heller
Det hade varit riktigt intressant att lyssna på dina GamuT  Finns dem någonstans i närheten av Halmstad?
MVH Kribban
#39
Postad 28 June 2006 - 15:27
zlay3r
-
zlay3r
-
Forumräv
-
-
953 inlägg
Det vet jag tyvärr inget om  Bor själv uppe i norrland
#40
Postad 28 June 2006 - 16:12
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Lite långt att åka  Jag får googla lite
#41
Postad 28 June 2006 - 18:16
B8
-
B8
-
Guru
-
-
4536 inlägg
Edit: Tänkte bara lägga upp en fundering. B&W 802D har ju jämförts med Ino audio. Tänk så här då, Ställ in B&W 802D i IÖs källare med riktigt bra elektronik och ställ sedan Ino piP, Pi60 "eller vad ni nu jämför med" i en butik där ingenting är gjort åt akustiken, Tror ni fortfarande att Ino audio skulle imponera lika stort som den gjorde i IÖs källare? Är det någon överhuvudtaget som har fått till ljudet som i IÖs källare?
<{POST_SNAPBACK}>
Det ahde varit makalöst intressant att stoppa ner lite B&W:s i IÖ:s källare. Definitivt!  Jag är ingen INO-ägare själv men jag har däremot hört både pi60 och piP både i Öhmans källare och på andra ställen under betydligt sämre akustiska förhållanden. Visst var det så att de självklart impade mest i IÖ:s källare (trots mycket sämre kringelektronik), men min slutsats är att de är extremt imponerande även i heeeelt andra miljöer. Men att få till ljudet som i IÖ:s källare, det är nog bara en våt dröm för de flesta av oss med normalt vardagsrum
#42
Postad 28 June 2006 - 21:09
ryst
-
ryst
-
Forumräv
-
-
908 inlägg
Ni som inte vet så ser Ingvars demorum ut som en sopstation så ni inte målar upp en illusion om ett palats typ, men visst låter det helt ok där nere  .
#43
Postad 28 June 2006 - 21:22
Unregisterede68eb861
-
Unregisterede68eb861
-
Guru
-
-
5548 inlägg
Lite funny faktiskt...detta är nog en av de första trådarna som handlar om högtalare som Ino-fantasterna INTE skriver i...
Du undantagen Kribban, men det har zlay3r redan förklarat så väl varför...
Mvh JB
Redigerat av Unregisterede68eb861, 28 June 2006 - 21:37.
#44
Postad 28 June 2006 - 21:39
micke5721
-
micke5721
-
Forumräv
-
-
729 inlägg
Men Ino har fått en sago stämpel av mej även fast jag inte har lyssnat på dom. Just därför att det berättas mera sagor om dom än riktiga erfarenheter och korrekta jämförelser under samma förutsättningar.
<{POST_SNAPBACK}>
Jag gillar inte heller alla dessa berättelser, jag har hört några intressanta saker från IÖ och jag tror fullt och fast på karln men jag tycker att det är han som ska berätta annars är det nog lätt hänt att det känns som sagor precis som du säger. Edit: Tänkte bara lägga upp en fundering. B&W 802D har ju jämförts med Ino audio. Tänk så här då, Ställ in B&W 802D i IÖs källare med riktigt bra elektronik och ställ sedan Ino piP, Pi60 "eller vad ni nu jämför med" i en butik där ingenting är gjort åt akustiken, Tror ni fortfarande att Ino audio skulle imponera lika stort som den gjorde i IÖs källare? Är det någon överhuvudtaget som har fått till ljudet som i IÖs källare?
<{POST_SNAPBACK}>
Jag kan lova att jag funderade mycket i dina banor innan jag kopplade in mina pi60! De flesta av oss har ju en hyfsad uppfattning om hur pass viktigt det är med ett rum med bra akustik, jag var ju ner till IÖ och lyssnade på pi60s i hans demorum som har enormt bra akustik, sen köpte jag ett par ”vanliga” pi60 som jag skulle använda i mitt icke akustikreglerade rum! Jag var livrädd att det inte skulle låta så bra som jag hoppades! Men de största skillnaderna jag märker mot hur jag kommer ihåg att det lät hos Öhman är att jag inte får till den allra lägsta basen (20-30Hz), den hörs hos mig men inte fan låter det som hos IÖ, hos honom låter det naturligt, hos mig mekaniskt, som alla annan bas jag hört tidigare med andra ord… En annan sak jag inte får till lika bra är den extrema mikrodynamiken som är då man befinner sig i Öhmans källare och det beror främst på att jag inte har någon heltäckningsmatta och en dörr som inte går att stänga samt att jag bor mitt inne i en stad med en massa störande ljud omkring mig. Så de skillnader jag märker mot Öhmans källare har inte gjort mig besviken på något sätt. Men visst! Lyssningsrummet är oerhört viktigt, men vilken grundkaraktär en högtalare har dvs, frekvensgång, spridningsegenskaper, ljudprojektion, grunddistorsion mm går att höra i de flesta vettigt möblerade rum, åtminstone så tycker jag att verkar så baserat på egna erfarenheter. Jag har haft en högtalare i 3 helt olika rum till exempel och det som ändrades mest var ljudet i basen och möjligheten till högt ljudtryck vilket berodde på att jag satt på olika avstånd till högtalarna i de olika rummen. Angående B&W 802D så tror i alla fall jag att de skulle prestera enormt mkt bättre i IÖ:s källare än vad den göra på HiFi-klubbens butiker, men som jag skrev innan, grundkaraktären kommer alltid att finnas där, gillar man den så kommer man att dregla, gillar man den inte så spelar det knappast någon roll vilket rum du ställer högtalarna i. PS. Butiken som jag hörde 802D i hade inte lika optimalt rum som IÖ:s källare, men butiken hade dämptak och andra saker som diffuserade ljudet från sidorna, golvet var även det täckt med matta till största delen, det enda som var riktigt dåligt med rummet var att de hade öppning i rummet som inte gick att stänga. Säljaren i butiken sa att alla butiker som ska få sälja B&W 802D måste vara certifierade av B&W, även personalen som ger demon måste var utbildade på det, det är alltså någon form av kvalitetssäkring från B&W:s sida, så helt kass akustik har säkert inte dessa butiker heller. VH micke
Redigerat av micke5721, 28 June 2006 - 21:40.
#45
Postad 28 June 2006 - 21:42
micke5721
-
micke5721
-
Forumräv
-
-
729 inlägg
Men att få till ljudet som i IÖ:s källare, det är nog bara en våt dröm för de flesta av oss med normalt vardagsrum 
<{POST_SNAPBACK}>
Jag flyttar till villa om 18 dagar! Då är det dags att sluta drömma VH micke
#46
Postad 28 June 2006 - 22:46
Unregistered1041101d
-
Unregistered1041101d
-
Veteran
-
-
2015 inlägg
Edit: Tänkte bara lägga upp en fundering. B&W 802D har ju jämförts med Ino audio. Tänk så här då, Ställ in B&W 802D i IÖs källare med riktigt bra elektronik och ställ sedan Ino piP, Pi60 "eller vad ni nu jämför med" i en butik där ingenting är gjort åt akustiken <{POST_SNAPBACK}> Det ahde varit makalöst intressant att stoppa ner lite B&W:s i IÖ:s källare<{POST_SNAPBACK}>
Nu kan det ju mycket möjligt vara så att två st högtalare som 802 inte passar i ett rum med specialanpassade akustikplattor för ex endast två st pi60. För vi snackar ju om golvare mot golvare = samma förutsättningar och inte två golvare mot ett helt möblemang* av högtalare som Ino fantaster gärna verkar vilja... (*golvare + div basstöd) De två olika golvarna ger ju till att börja med en viss skillnad, när pi60 behöver basstöd mot 802:orna som klarar att återge frekvenserna. PS. Butiken som jag hörde 802D i hade inte lika optimalt rum som IÖ:s källare, men butiken hade dämptak och andra saker som diffuserade ljudet från sidorna, golvet var även det täckt med matta till största delen, det enda som var riktigt dåligt med rummet var att de hade öppning i rummet som inte gick att stänga <{POST_SNAPBACK}>
Skilj gärna på det som både Ino och Lts förespråkare så gärna gör när de rekomenderar, för man får ju alltid höra om hur bra det låter i Ingvars källare som är supermoddad rent akustiskt och fått benämningen sopstation även tidigare pga akustikpryttlarna, och hur väl en fungerande (rent logistiskt och med kunder som går och pillar på grejor osv) butiksyta kan vara optimalt anpassad för mesta välljud. Lite objektivt torde det inte vara så svårt att låta bli att jämföra de ex två rummen som apelsiner & apelsiner ... Mvh Passerati
Redigerat av Unregistered1041101d, 28 June 2006 - 22:48.
#47
Postad 29 June 2006 - 07:58
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Måste man ha basstöd till pi60  ? De spelar ju 25-22 000 Hz/+- 1 dB. När jag läser dessa siffror så tycker jag inte att det låter som att man behöver basstöd. MVH Kribban
#48
Postad 29 June 2006 - 08:51
B8
-
B8
-
Guru
-
-
4536 inlägg
Jag är inte riktigt med på vad Passerati menar, men vi hade verkligen inga basstöd igång när vi lyssnade på pi60 hos Öhman (inte när vi lyssnade på piP heller för den delen, även om de mådde bra av basstödet vilket märktes när vi drog på dem mot slutet).
#49
Postad 29 June 2006 - 09:31
Unregistered1041101d
-
Unregistered1041101d
-
Veteran
-
-
2015 inlägg
Måste man ha basstöd till pi60 ? ...inte att det låter som att man behöver basstöd <{POST_SNAPBACK}>
Skilj gärna på orden måste och behöver för du måste nämligen inget, inte ens köpa pi60  Då jag pratade med konstruktören själv så sa han klart och tydligt att de behöver basstöd och jag kan med det hoppas att han inte hade någon dålig dag då vi talades vid  Mvh Passerati
#50
Postad 29 June 2006 - 09:34
kribban
-
kribban
-
Mästare
-
-
3037 inlägg
Ok
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Ljud
-
→
Högtalare
-
Personuppgiftspolicy
|
-
Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
nimman
2026-06-08 07:49:07
-
-
-
Två sittplatser men behöver två till
genstruktur
2026-06-04 20:51:09
-
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|