*Officiell Tråd: Amoi LC42T1E
975 svar till detta ämne
#51
Postad 25 juli 2006 - 14:54
Unregistered91a12345
-
Unregistered91a12345
-
Användare
-
-
113 inlägg
kaZappeR
Tackar Ska ringa och höra med dem 
<{POST_SNAPBACK}>
När du gjort det är du bussig och informerar oss om 37:an går att köpa från conrad.se.
<{POST_SNAPBACK}>
Pratade med en trevlig tjej på Conrad.se per telefon tidigare idag. Hon sa att allt som finns på den tyska sidan går att beställa via dem. De visste bara inte riktigt hur de skulle göra med frakt och dylikt. De har inget lager i Sverige, endast kontor, och skickar därför allting direkt från Tyskland till beställarens dörr. När det gäller 37-tummaren så sa hon att den är restnoterad i Tyskland men att de under veckan skulle få besked om hur det ligger till med den. Hon nämnde också att det var ett "ruskigt sug" efter dessa apparater och att de tar slut mer eller mindre direkt. Antagligen också beroende på att det inte är bara Sverige, utan också andra länder som beställer från Tysklands Conrad. Jag gav Conrad-tjejen mitt nummer och hon lovade att ringa så snart hon visste mer om detta. Hoppas att kunna uppdatera er inom kort kring det dagsaktuella läget  Peace, razmus
#52
Postad 25 juli 2006 - 16:33
Nonnix
-
Nonnix
-
Wannabe
-
-
17 inlägg
Jag med,
Pratade också med en trevlig tjej. Jag beställde 42:an och den är också restad nu. Kommer dock nästa vecka.
De tar inte post förskott? Måste använda kort vid leveransen.
Nu e det bara å vänta.
Fick för mig att det kommer en bunt med 42:er nästa vecka, men de kommer nog ta slut snabbt då de sålde alla förra veckan redan.  vänta, vänta, vänta.... faaaan
E det nån som kan tipsa om ett väggstativ? ska vara nära, kanske lite framåtlutbar?
Redigerat av Nonnix, 25 juli 2006 - 16:54.
#53
Postad 25 juli 2006 - 17:04
newbee_forever
-
newbee_forever
-
Amatör
-
-
99 inlägg
Nån som vet vad svenska priset blir om man köper genom svenska conrad (fast grejorna kommer från tyskland), frakten ingår ju om man bor i tyskland.
Det borde ju bli tyska priset, minus tyska momsen, plus svenska momsen, plus eventuell frakt.
och hur blir det vid behov av garanti, måste den skickas nånstans då?
Redigerat av newbee_forever, 25 juli 2006 - 17:05.
#54
Postad 25 juli 2006 - 18:50
Kanelbulle
-
Kanelbulle
-
Mästare
-
-
3 318 inlägg
newbee_forever: Svenska Conrad tar 18990 kr fraktfritt till dörrn, 14 dagars returrätt och garanti. Det är tryggt och du har en svenk part. Tyska Conrad tar 1899 Euro fraktfritt, med kurs 9,25 blir det ca 17600 kr, men jag vet inte om du får köp till sverige i och med att de har dotterbolag. Samtidigt hamnar väl garanti och sånt i Tyskland och det skulle inte jag unna min värsta ovän, så tryggheten kostar ca 1500 kr. Inte så mycket att snacka om för mig i alla fall. Conrad har inget lager i sverige utan packar om grejerna från Tyskland här och skickar vidare. De verkar vara ett tiotal som jobbar i malmö. Titta på Conrads i Sverige och kika på villkor så står allt, de står för returfrakt vid garanti osv. Så det känns tryggt och seriöst om du frågar mig. Själv hade jag tänkt åka till Tyskland och hämta den... tur man slapp!! Nonnix: Jag har för mig att du kan köra postförskott för ett tillägg på 40 spänn, själv lät jag mitt kort tala för 40 spänn är ju en stor stark!! I och med att deras lager servar flera länder så kan det ta slut snabbt när det kommer nya prylar med rätt prislapp.
Redigerat av Kanelbulle, 25 juli 2006 - 19:32.
#55
Postad 25 juli 2006 - 20:35
Nonnix
-
Nonnix
-
Wannabe
-
-
17 inlägg
- Kanelbullen, hon var mycket påstridig gällande postförskottet. Helt omöjligt med så stora/dyra paket som levereras till dörr, sa hon.
Det viktiga e att man ska slippa ligga ute med stålarna ifall det strular till sig. Nåt kan hända innan de lyckas skicka iväg paketet, och då kan det ta tid att få tillbaka stålarna. Nu e ju Conrad stora och att lita på, så ingen fara.
Men ändå, det var OK att betala när de skickar. De ska ringa när jag ska ha kortnumret redo. Jag kör för övrigt engångskortnummer på FSB. Man laddar ett tillfälligt kort med stålar, det som är kvar efter en månad går tillbaka. Gratistjänst...
Men nu e de mycke å fixa: Väggfäste (tips?), htpc, kablage, boxerkort till htpc:n (tips?) etc.
Vad ska man ha till en Amoi 42:a
Hörde för övrigt att Xboxen 360 bara klarar 1080i och inte 1080p. 1080i ska inte passa så bra för PC och spel, det ska flimmra. Synd för Amoi:en klarar ju 1080p.
Nån som kan verifiera? kanske nya PS:n klarar 1080p. Eller är det htpc som gäller?
Lagom ivrig Nonnix
#56
Postad 26 juli 2006 - 06:37
moparman
-
moparman
-
Über-Guru
-
-
11 727 inlägg
joo den ska vist klara 1080p men om det blir alla spel/filmer är väl inte säkert....
#57
Postad 27 juli 2006 - 19:19
necksnapper
-
necksnapper
-
Användare
-
-
115 inlägg
Får man alltså denna för samma pris som Elgiganten säljer 37"? då lutar det ju åt att jag 'joinar' denna skara av 42"-köpare hos Conrad.se istället. Jag bestämde mig nyss för att Amoi 37" var att föredra framför Samsungs r72 och m61, men det var tyvärr snarare pga att jag blev besviken på Samsungarna än imponerad av Amoien.
[bla bla bla]
Jag hade tur att gå på ONOFF (Uppsala) just när lite lampor ovanför TV-avdelningen hade slocknat och kunde titta på apparaterna i lite svårare ljusförhållanden. m61 stod och blinkade med sitt dynamiska skit, undrar vad den har för kontrastförhållande utan den skiten, det pajjar ju hela bilden! bara för att få bättre kontrastsiffror.. dålig stil av samsung!! r7x:en som satt brevid såg bättre ut (utan dynamiska ljuset på.. vad det nu kallas.) men svärtan var inte alls perfekt, vilket ungefär var vad som skulle kunna få mig att föredra den framför en Amoi med FET upplösning. Plasmornas gråblaskiga "vita" gav mig dock mer självsäkerhet i valet LCD framför Plasma.
Innan detta hade jag dessutom turen att hitta Amoi 37" på Elgiganten i lilla Norrtälje som enligt internetsidan inte ska ha den hemma. Blev lite orolig för reflektionerna det pratats om, även om det nu gått så lång tid att det borde vara nya reflektionsfria versioner överallt, det var iofs en beställningsvara så de kanske bara fått ett gamalt demoex. Jag slutade lyssna på säljarens info efter: "Svärta? nej det är Plasma som har problem med det, LCD har problem med eftersläpningar!" efter det sade han att Amoi minsann inte var något B-märke ute i vida världen (nåt sånt) utan kunde jämföras med Bang & Olufsen.. men då hade jag som sagt slutat lyssna.. men man kan ju hoppas att det är sant!
Han var iaf snäll nog ändra signal till en DVD istället för den sketna delade signalen innan, dock inte 1080p. Fick se en tecknad disney vilket knappast än någon utmaning för Amoien, men fint var det!
Elgiganten Uppsala däremot gjorde mig ställd då jag såg att bilden plötsligt var mycket oskarp, sen insåg jag att det var den äldre 40" versionen! 37" hade de inte uppställd.
En LCD med denna upplösning är nästan en framtidsinvestering för mig  , jag har råd med denna pga många timmar poker-bonushorande och med den här skärmen kommer jag nog kunna spela 16 bord samtidigt och därmed öka min timlön! men det lär ta ett bra tag innan 18990 är intjänade på skillnaden nu/sen.
[/bla bla bla]
Jag "behöver" inte en fet LCD förrän september (sommarlov hemma hos föräldrarna till dess) så jag hoppas att ni får hem era apparater snart och kan meddela mer här innan jag slår till. Visar det sig vara skit (hoppas inte!) får jag väl köpa 37" istf 42" för samma pris  hos FELgiganten
/Tomas B
#58
Postad 28 juli 2006 - 08:25
DevilGod
-
DevilGod
-
Veteran
-
-
1 517 inlägg
En tysk filur har tydligen köpt en LC42T1E och skrivit lite om den här. Efter lite knagligt babelfishande så verkar han ganska så nöjd med den - till skillnad från en annan tysk, som i samma tråd klagar på fjärrkontroll och så vitt jag kan förstå chassit till skärmen... Lite bilder har han lagt upp här.
#59
Postad 28 juli 2006 - 08:42
Kanelbulle
-
Kanelbulle
-
Mästare
-
-
3 318 inlägg
DevilGod:
Bildlänken funkade lika bra som mitt Babelfishande, lite småsvårt att förstå exakt vad dom snackade om, mycket om de felande specarna (och SPB uttalade sig) och om pixelmappning 1:1 osv. Men mer kommer väl!! Men bildlänken fick jag inte alls att funka!
#60
Postad 28 juli 2006 - 09:43
pgpg
-
pgpg
-
Användare
-
-
216 inlägg
Du måste trycka på "GMX MediaCenter Starten"
Så många bilder och inte en enda på fjärrkontrollen...
Men jag tycker det är snyggt med rundade hörn sådär.
#61
Postad 28 juli 2006 - 09:52
Kanelbulle
-
Kanelbulle
-
Mästare
-
-
3 318 inlägg
Tack, jag får väl skylla på värmen...
Det ser ju helt sjukt ut, man förstår inte hur stor den är när man ser bilderna, det är ju ingen liten leksak!!
När jag får min ska jag plåta mer detaljinfon, in/utgångar, menyer osv. Mitt trubbel nu är att jag åker bort till Umeå i nästa vecka, är allt som det ska kanske min kommer mån-ons i nästa vecka och då är det ju kul att vara 100 mil fel...
Men nästa lördag är jag tillbaka, och då ska det proköras, men först måste jag ju ha allt bekräftat o klart! Så än får jag nöja mig att hålla tummarna!
#62
Postad 28 juli 2006 - 12:05
DevilGod
-
DevilGod
-
Veteran
-
-
1 517 inlägg
...är allt som det ska kanske min kommer mån-ons i nästa vecka... <{POST_SNAPBACK}>
Hm, är det inte så att de får in den nu på måndag (31/7) och efterdet skippas den iväg norrut och det skulle ta ca. en vecka? Så man borde få den runt 7-9/8 om det inte strular till sig en massa *peppar peppar*
#63
Postad 28 juli 2006 - 12:48
joje1
-
joje1
-
Wannabe
-
-
19 inlägg
Beställde min Amoi 42:a för drygt en vecka sedan hos Conrad i Sverige.
När jag kontaktade dem igår gällande min beställning fick jag följande besked.
"Pga många beställningar av denna produkt, har vårt ordersystem ej kunnat hålla turordning på leveranserna. Du är tyvärr en av de som drabbats av detta. Vi har sänt 3 Amoi i dag (torsdag) men du är ej en av dem.
Tydligen var jag en av de första som beställt, men de skickade apparaterna kunde lika väl gått till den sist inkomna beställningen.
De arbetade nu med att få lös fler apparater men kunde ej ge leveransbesked.
Gissa om jag är besviken:(
#64
Postad 28 juli 2006 - 12:55
Unregistered91a12345
-
Unregistered91a12345
-
Användare
-
-
113 inlägg
Ringde och pratade med Conrad i Sverige idag för att kolla om de visste något mer om 37-tummaren. Men han jag pratade med visste inget om någon 37:a
Däremot sa han att de legat lågt kring 42:an tidigare eftersom de inte vetat hur det legat till med leveranserna. Nu sa han dock att de vet att de kan leverera 42:an och det verkade som den även kommer att komma upp på den svenska hemsidan.
Vidare sa han att han trodde han skulle fått den första leveransen 42:or idag men att den antagligen kommer på måndag (vet dock inte om detta är era apparater, ni kanske får dem skickade direkt till dörren).
Kanelbulle: Han sa även att de första som beställde var de lite väl generösa mot, nu är det 399:- i frakttillägg på dessa apparater eftesom de är så storar och tunga. Så i Juli (då Conrad har fraktfritt) är det 399:- i frakt som gäller, och därefter är det 399:- + 79:- som gäller.
Han verkade inte känna till något kring 37-tummaren, men kunde söka på den om jag hade ett artikelnummer från Conrad, är det någon som beställt 37"s Amoi från Conrad som kan ge mig ett artikelnummer? Snäääääälla!
Peace out!
#65
Postad 28 juli 2006 - 14:06
DevilGod
-
DevilGod
-
Veteran
-
-
1 517 inlägg
Vidare sa han att han trodde han skulle fått den första leveransen 42:or idag men att den antagligen kommer på måndag (vet dock inte om detta är era apparater, ni kanske får dem skickade direkt till dörren).
Kanelbulle: Han sa även att de första som beställde var de lite väl generösa mot, nu är det 399:- i frakttillägg på dessa apparater eftesom de är så storar och tunga. Så i Juli (då Conrad har fraktfritt) är det 399:- i frakt som gäller, och därefter är det 399:- + 79:- som gäller.
<{POST_SNAPBACK}>
Ahh, låter mycket bra det här!  Men får se om man trillat bort från listan då - annars så blir det kanske ny och fin tv på måndag *lycka* Men jäkla snålt med frakten det där - det står ju ganska klart och tydligt på deras hemsida: Vi bjuder på frakten resten av juli månad. Borde nästan anmäla dem, för det står inte några undantag om tunga tv-apparater - jag skulle då iaf inte ge mig  Han verkade inte känna till något kring 37-tummaren, men kunde söka på den om jag hade ett artikelnummer från Conrad, är det någon som beställt 37"s Amoi från Conrad som kan ge mig ett artikelnummer? Snäääääälla!  <{POST_SNAPBACK}>
Det finns nog inget artikelnummer iom att de förmodligen aldrig sålt den - inte vad jag vet iaf, men kanske nån annan har bättre koll?
#66
Postad 28 juli 2006 - 19:52
Kanelbulle
-
Kanelbulle
-
Mästare
-
-
3 318 inlägg
Tjena folks!!
Vad jag vet är det så här, Conrad i Sverige har fått tilldelat sig 3 maskiner (det har varit stor efterfråga i Europa på maskinen), dessa maskiner kom in i onsdags i Tyskland och gick därifrån i går (torsdag). De trodde då att dessa skulle kommit in idag (fredag), men... vad jag vet gjorde de inte det. Därför kommer de på måndag från Tyskland.
Samtliga produkter vidarebefordras från Conrad Malmö direkt ut till sina lyckliga ägare. Dvs bör de 3 första maskinerna vara i sina hem typ cirka onsdag.
Vad gäller frakten kan jag bara säga att Conrad sverige har ett pris på 1500 kr upp mot tyskland vilket egentligen väl borde täcke de kostnaderna. 400 spänn är inte mycket att bråka om, men jag tycker det är orutinerat av dem att bråka om det. De skickar pallfrakt från Tyskland, de bör inte betala mer än ca 1500 kr/pall (3-4 apparater) och spedition från Tyskland. Tips till Conrad Sverige, större saker direktfrakta från Tyskland direkt till kunderna, verkar onödigt att de ska mellanlanda i malmö, blir garanterat billigare frakt, annars gå över era fraktavtal...
kaZappeR: Gå in på något Tyskt forum och fråga om någon har Conrad.de:s artikelnummer på TV:n, det eller mejla rätt till tyskland!
Tyvärr verkar det som om Conrad i sverige inte har direktkoppling mot deras system, så de har inte någon örn-koll på ordrarna och vad jag förstod så order som inte skickas, beställs om... Detta gör att prioritering av ordrar får de i dagsläget göra manuellt... stackarna...
#67
Postad 29 juli 2006 - 02:48
Unregistered91a12345
-
Unregistered91a12345
-
Användare
-
-
113 inlägg
kaZappeR: Gå in på något Tyskt forum och fråga om någon har Conrad.de:s artikelnummer på TV:n, det eller mejla rätt till tyskland!
Tyvärr verkar det som om Conrad i sverige inte har direktkoppling mot deras system, så de har inte någon örn-koll på ordrarna och vad jag förstod så order som inte skickas, beställs om... Detta gör att prioritering av ordrar får de i dagsläget göra manuellt... stackarna... 
<{POST_SNAPBACK}>
Men tyska Conrad har sålt 37an då iaf eller har jag bara fått för mig fel?
#68
Postad 29 juli 2006 - 17:27
Unregistered204d2313
-
Unregistered204d2313
-
Amatör
-
-
81 inlägg
nu är jag tillbaks efter en vecka i grekland. Vad är det ni vill veta om Tvn?
Har sett poster om kortläsare mm, men det finns det inte. Analog TV ser ok ut, som det gör på de flesta LCDer på lokala elgiganten, onoff, siba etc varuhuset. Den är äckligt snabb att byta mellan kanaler  även text tv samt byta mellan källor som TV -> HDMI vilket är soft. Bra knapp för last source oxå, så man med en knapptryckning kan växla utan att få upp listan med alla anslutningar.
Har som sagt en ganska slö HTPC kopplat in via DVI->HDMI och kör pixelmappat 1080p. har testat en del 720p klipp som ser riktigt bra ut.. tyvärr pallar inte riktigt datorn med 1080p filmerna då ljudet börjar lagga men bild ser grymt bra ut.
Negativt tycker jag är den fula (men funktionella) fjärren samt att det bara finns 1st HDMI.
Lista gärna frågor och grejjer jag ska testa.
mvh
/martin
#69
Postad 29 juli 2006 - 17:34
webrant
-
webrant
-
Amatör
-
-
70 inlägg
Går det att visa texttv och bild samtidigt? Hur många sidors text sparar den?
Ligger mute symbolen kvar i rutan hela tiden som på 37'an?
Finns det någon sorts picture in picture?
Ta gärna en bild på fjärren och ingångarna baktill!
Får den förhoppningsvis nästa vecka så det är inte så mycket jag behöver veta mer än om du är nöjd!?
Redigerat av webrant, 29 juli 2006 - 17:35.
#70
Postad 29 juli 2006 - 18:25
Unregistered91a12345
-
Unregistered91a12345
-
Användare
-
-
113 inlägg
nu är jag tillbaks efter en vecka i grekland. Vad är det ni vill veta om Tvn?
Har sett poster om kortläsare mm, men det finns det inte. Analog TV ser ok ut, som det gör på de flesta LCDer på lokala elgiganten, onoff, siba etc varuhuset. Den är äckligt snabb att byta mellan kanaler även text tv samt byta mellan källor som TV -> HDMI vilket är soft. Bra knapp för last source oxå, så man med en knapptryckning kan växla utan att få upp listan med alla anslutningar. Har som sagt en ganska slö HTPC kopplat in via DVI->HDMI och kör pixelmappat 1080p. har testat en del 720p klipp som ser riktigt bra ut.. tyvärr pallar inte riktigt datorn med 1080p filmerna då ljudet börjar lagga men bild ser grymt bra ut. Negativt tycker jag är den fula (men funktionella) fjärren samt att det bara finns 1st HDMI.
Lista gärna frågor och grejjer jag ska testa.
mvh /martin
<{POST_SNAPBACK}>
Jag vill ha mängder med BILDER på teven och åsikter om hur den ser ut. Enda anledningen att jag inte köper denna istället för 37an är att den verkar "fulare"
#71
Postad 29 juli 2006 - 23:17
Kanelbulle
-
Kanelbulle
-
Mästare
-
-
3 318 inlägg
marca:
Välkommen tillbaks! Hur var det att ligga på stranden i Grekland och egentligen helt velat vara hemma framför TV:n, en annorlunda upplevelse antar jag!
Hur vet man att den kör pixelmappat 1:1??
Upplever du att den lever upp till dina förväntningar i övrigt? Hur är det med inställningsmöjligheterna för bilden, färger osv är dessa tillräckliga?
Nä, nu ska jag hälsa på John Blund (efter ett antal GT...)
Själv lär min maskin dyka upp onsdag/torsdag, det värsta är att jag inte är hemma förrän på lördag... men då ska det testas!!
#72
Postad 29 juli 2006 - 23:31
azirath
-
azirath
-
Wannabe
-
-
24 inlägg
Har som sagt en ganska slö HTPC kopplat in via DVI->HDMI och kör pixelmappat 1080p.
Lista gärna frågor och grejjer jag ska testa.
Den tyske gut som har køb TV'et er lidt i tvivl om at han havde 1:1 pixel mapping, kan du med 100% sikkerhed verificere at TV'et understøtter 1:1 pixel mapping uden overscan via DVI->HDMI? Har du tjekket det med et pixel mapping test pattern ( se feks. pixelmapping.wikispaces.com)? Jeg vil gerne vide dette for at kunne vedligeholde ovenstående wiki, men også fordi jeg er meget fristet til at købe dette TV. Jeg har også nogle andre HTPC spørgsmål som jeg da ville være glad hvis du kunne besvare: 1. Hvis kun HTPC'en er tilsluttet(via DVI->HDMI) og man tænder fjernsynet, skifter den så automatisk til HDMI? Eller kan man sætte den op til at starte på HDMI inputtet automatisk. Grunden til jeg spørger er at jeg bruger min HTPC til alt, så det er dumt hvis den starter på antenne. 2. Har du bemærket noget 60Hz->50Hz stutter/judder ved afspilning af PAL(25fps)? DVD/film? 3. Hvordan synes du TV'et klarer mørke/dunkle scener og sort generelt? 4. Jeg vil gerne se nogle foto af de forskellige menu skærme hvis du alligevel tager billeder. Hur vet man att den kör pixelmappat 1:1??
Se link'et i min signatur
Redigerat av azirath, 29 juli 2006 - 23:36.
#73
Postad 30 juli 2006 - 18:17
azirath
-
azirath
-
Wannabe
-
-
24 inlägg
#74
Postad 30 juli 2006 - 19:20
Unregistered91a12345
-
Unregistered91a12345
-
Användare
-
-
113 inlägg
*bump*
<{POST_SNAPBACK}>
Haha, lika otålig som jag
#75
Postad 30 juli 2006 - 20:41
Mardröm
-
Mardröm
-
Amatör
-
-
84 inlägg
Ja, ska bli intressant med 50hz-frågan o se vad ni säger.
Är den riktigt skarp som dataskärm?
Vad behövs i dataväg för att driva den mjukt i 1080p?
Spela?
#76
Postad 30 juli 2006 - 21:01
DevilGod
-
DevilGod
-
Veteran
-
-
1 517 inlägg
Är det någon som Conrad har dragit pengar för redan?
#77
Postad 30 juli 2006 - 22:07
Kanelbulle
-
Kanelbulle
-
Mästare
-
-
3 318 inlägg
Nix, ingen har fått draget något ännu, de gör de när paket lämnar Conrad Malmö, maskinerna kom in i fredags eller imorgon. Så utleveransen är tidigast imorrn, måndag!
Härligt säker jag låter!!
#78
Postad 31 juli 2006 - 08:56
Unregistered204d2313
-
Unregistered204d2313
-
Amatör
-
-
81 inlägg
Den tyske gut som har køb TV'et er lidt i tvivl om at han havde 1:1 pixel mapping
Hej, nu har jag hunnit pilla runt mera med TVn och kollat på väldigt mycket entourage, g'damn vad bra den är (serien alltså). En märklig sak som inträffat 2 ggr är att TVn inte velat starta. Strömmen är ikopplad och on/off switchen i rätt läge. Trycker på power på fjärren el på TVn och powerlampan skiftar från röd till grön men inget händer. Knapparna på TVn ger bara ifrån sig en bekräftelse signal när man trycker på dem. Efter jag stängt av och kopplat ur andra strömkabeln till samma el-uttag (till andra uttaget sitter en förgreningsdosa med -> htpc och förstärkare inkopplat) har TVn startat utan problem. Väldigt osäker på om detta kan vara något el-spännings problem eller ett faktiskt problem med TVn. Detta har hänt 2 ggr. 100% sikkerhed verificere at TV'et understøtter 1:1 pixel mapping uden overscan via DVI->HDMI? Har du tjekket det med et pixel mapping test pattern ( se feks. pixelmapping.wikispaces.com)?
Om jag fattat allt ting rätt på alla sidor som handlar om pixelmappning så kör TVn pixelmappt. Dvs jag får inte något flimmer el liknande och ser tydliga linjer. När jag kör 720p så ser jag effekterna vid icke pixelmappat så jag känner mig relatift säker på att det är pixelmappat. Och det är inte någon underscan.. Det är även 60hz (som insignal) garanterat och jag får inga 30hz eftersläpningar. Kan köra ut 30hz från grafikkortet (ATI IGP 9100) och får då dessa interlace problem (som hos Acer 1080i TVn). Jag använder TVn som data-skärm väldigt mycket just nu. kollar/skriver mail.. word doc eller slö surfar.. har inte hunnit spela någoting dock.. ska nog testa lite counter-strike ikväll i widescreen läge.. dessvärre pallar inte grafikkorter mer en 1024*768 i upplösning.. 1. Hvis kun HTPC'en er tilsluttet(via DVI->HDMI) og man tænder fjernsynet, skifter den så automatisk til HDMI? Eller kan man sætte den op til at starte på HDMI inputtet automatisk. Grunden til jeg spørger er at jeg bruger min HTPC til alt, så det er dumt hvis den starter på antenne.
Japp, när man sätter på TVn startar den med ditt senaste val, dvs för mig startar den alltid i HDMI läge. Tyvärr har den glömt bort "last source" vid omstart. Som annars är en smidig knapp att växla mellan källorna man använder.. men det är ju inte riktigt hela världen, 2. Har du bemærket noget 60Hz->50Hz stutter/judder ved afspilning af PAL(25fps)? DVD/film?
Nope. Hur märker man det? om källan är 25 fps och TVn uppdaterar den bilden 60 fps borde man ju inte se någon som helst skillnad.. eller är jag ute och cyklar? 3. Hvordan synes du TV'et klarer mørke/dunkle scener og sort generelt?
Bra, jämfört med de LCDer jag sett på lokala varuhus. Men jag är inget LCD proffs, och har väldigt lite erfarenhet. Men det är stor skillnad i inställningarna. Den är inställd med hög kontrast och ljus som default. men har 4st lägen man kan välje mellan och ett som man kan justera helt själv. Jag tytcker det ser jätte bra ut! 4. Jeg vil gerne se nogle foto af de forskellige menu skærme hvis du alligevel tager billeder.
Fattar inte, och lexicon du länkar till kan inte översätta "forskellige". Men det fanns en länk högre upp i tråden som visar hur många bilder som helst. Så bombardera gärna med fler frågor.. nu är jag tillbaks framför datorn på jobbet och har tid att svara.. tyvärr inte att ta fler bilder just nu. /martin
Redigerat av Unregistered204d2313, 31 juli 2006 - 08:58.
#79
Postad 31 juli 2006 - 09:22
Nahaz
-
Nahaz
-
Beroende
-
-
1 349 inlägg
4. Jeg vil gerne se nogle foto af de forskellige menu skærme hvis du alligevel tager billeder.
=
4. Jag vill gärna se några bilder av dom olika meny skärmarna om du ändå är igång och tar bilder.
och jag håller med, hade varit kul med lite mer bilder på tv:n "in action".
Redigerat av Nahaz, 31 juli 2006 - 09:22.
#80
Postad 31 juli 2006 - 09:23
azirath
-
azirath
-
Wannabe
-
-
24 inlägg
Om jag fattat allt ting rätt på alla sidor som handlar om pixelmappning så kör TVn pixelmappt. Dvs jag får inte något flimmer el liknande och ser tydliga linjer. När jag kör 720p så ser jag effekterna vid icke pixelmappat så jag känner mig relatift säker på att det är pixelmappat.
Det lyder som 1:1 pixel mapping, men jeg ville alligevel være glad hvis du testede med et test pattern  2. Har du bemærket noget 60Hz->50Hz stutter/judder ved afspilning af PAL(25fps)? DVD/film?
Nope. Hur märker man det? om källan är 25 fps och TVn uppdaterar den bilden 60 fps borde man ju inte se någon som helst skillnad.. eller är jag ute och cyklar?
Det er svært at vise 25fps som 60fps. At vise hvert billede to gange giver 50fps, og tre gange giver 75fps, det vil sige at nogle billeder bliver vist flere gange end de andre. Det ses som regel ved panoreringer og andre langsomme bevægelser. Det vil typisk virke som om at panoreringen er ujævn. Fattar inte, och lexicon du länkar till kan inte översätta "forskellige". Men det fanns en länk högre upp i tråden som visar hur många bilder som helst.
Forskellig = 'olik' på svensk. Jeg tror lige jeg skifter til et andet lexicon
#81
Postad 31 juli 2006 - 09:25
Nahaz
-
Nahaz
-
Beroende
-
-
1 349 inlägg
Jag var inne och tittade på 37" varianten på Elgiganten och tyckte att glas skivan som ligger framför panelen reflekterar på tok för mycket, det såg ut som en spegel nästan och jag fick känslan av att rummet måste vara helt mörkt för att slippa reflektioner.
Hur är 42"? Är den också spegelblank eller har dom ändrat på det?
#82
Postad 31 juli 2006 - 11:28
Unregistered204d2313
-
Unregistered204d2313
-
Amatör
-
-
81 inlägg
Jag var inne och tittade på 37" varianten på Elgiganten och tyckte att glas skivan som ligger framför panelen reflekterar på tok för mycket, det såg ut som en spegel nästan och jag fick känslan av att rummet måste vara helt mörkt för att slippa reflektioner.
Hur är 42"? Är den också spegelblank eller har dom ändrat på det?
<{POST_SNAPBACK}>
ingen glasskiva på 42":an alls.
#83
Postad 31 juli 2006 - 11:44
pgpg
-
pgpg
-
Användare
-
-
216 inlägg
Kan man ställa in olika bildinställningar på olika källor?
Exempelvis kanske man vill ha en inställning för analog tv bild och en för hdmi.
#84
Postad 31 juli 2006 - 12:09
Unregistered91a12345
-
Unregistered91a12345
-
Användare
-
-
113 inlägg
Den tyske gut som har køb TV'et er lidt i tvivl om at han havde 1:1 pixel mapping
Hej, nu har jag hunnit pilla runt mera med TVn och kollat på väldigt mycket entourage, g'damn vad bra den är (serien alltså). En märklig sak som inträffat 2 ggr är att TVn inte velat starta. Strömmen är ikopplad och on/off switchen i rätt läge. Trycker på power på fjärren el på TVn och powerlampan skiftar från röd till grön men inget händer. Knapparna på TVn ger bara ifrån sig en bekräftelse signal när man trycker på dem. Efter jag stängt av och kopplat ur andra strömkabeln till samma el-uttag (till andra uttaget sitter en förgreningsdosa med -> htpc och förstärkare inkopplat) har TVn startat utan problem. Väldigt osäker på om detta kan vara något el-spännings problem eller ett faktiskt problem med TVn. Detta har hänt 2 ggr.
100% sikkerhed verificere at TV'et understøtter 1:1 pixel mapping uden overscan via DVI->HDMI? Har du tjekket det med et pixel mapping test pattern ( se feks. pixelmapping.wikispaces.com)?
Om jag fattat allt ting rätt på alla sidor som handlar om pixelmappning så kör TVn pixelmappt. Dvs jag får inte något flimmer el liknande och ser tydliga linjer. När jag kör 720p så ser jag effekterna vid icke pixelmappat så jag känner mig relatift säker på att det är pixelmappat. Och det är inte någon underscan.. Det är även 60hz (som insignal) garanterat och jag får inga 30hz eftersläpningar. Kan köra ut 30hz från grafikkortet (ATI IGP 9100) och får då dessa interlace problem (som hos Acer 1080i TVn). Jag använder TVn som data-skärm väldigt mycket just nu. kollar/skriver mail.. word doc eller slö surfar.. har inte hunnit spela någoting dock.. ska nog testa lite counter-strike ikväll i widescreen läge.. dessvärre pallar inte grafikkorter mer en 1024*768 i upplösning..
1. Hvis kun HTPC'en er tilsluttet(via DVI->HDMI) og man tænder fjernsynet, skifter den så automatisk til HDMI? Eller kan man sætte den op til at starte på HDMI inputtet automatisk. Grunden til jeg spørger er at jeg bruger min HTPC til alt, så det er dumt hvis den starter på antenne.
Japp, när man sätter på TVn startar den med ditt senaste val, dvs för mig startar den alltid i HDMI läge. Tyvärr har den glömt bort "last source" vid omstart. Som annars är en smidig knapp att växla mellan källorna man använder.. men det är ju inte riktigt hela världen,
2. Har du bemærket noget 60Hz->50Hz stutter/judder ved afspilning af PAL(25fps)? DVD/film?
Nope. Hur märker man det? om källan är 25 fps och TVn uppdaterar den bilden 60 fps borde man ju inte se någon som helst skillnad.. eller är jag ute och cyklar?
3. Hvordan synes du TV'et klarer mørke/dunkle scener og sort generelt?
Bra, jämfört med de LCDer jag sett på lokala varuhus. Men jag är inget LCD proffs, och har väldigt lite erfarenhet. Men det är stor skillnad i inställningarna. Den är inställd med hög kontrast och ljus som default. men har 4st lägen man kan välje mellan och ett som man kan justera helt själv. Jag tytcker det ser jätte bra ut!
4. Jeg vil gerne se nogle foto af de forskellige menu skærme hvis du alligevel tager billeder.
Fattar inte, och lexicon du länkar till kan inte översätta "forskellige". Men det fanns en länk högre upp i tråden som visar hur många bilder som helst.
Så bombardera gärna med fler frågor.. nu är jag tillbaks framför datorn på jobbet och har tid att svara.. tyvärr inte att ta fler bilder just nu.
/martin
<{POST_SNAPBACK}>
Roligt att någon har fått TVn och kan testa lite. Jag vill se biiilder, stora, högupplösta så jag kan tycka om den är snygg. Jag är obotlig när det gäller att min TV måste se bra ut också  37an var ju sååå snygg  Vill beställa snart så jag kan fixa med den på semestern
#85
Postad 31 juli 2006 - 13:05
wasd77
-
wasd77
-
Wannabe
-
-
44 inlägg
Roligt att någon har fått TVn och kan testa lite. Jag vill se biiilder, stora, högupplösta så jag kan tycka om den är snygg. Jag är obotlig när det gäller att min TV måste se bra ut också smile.gif 37an var ju sååå snygg smile.gif Vill beställa snart så jag kan fixa med den på semestern biggrin.gif biggrin.gif
Jasså du har lagt ner tanken på 37:an nu? Får man fråga varför, var det frontglaset eller... Hej!
#86
Postad 31 juli 2006 - 13:53
Unregistereda8f82565
-
Unregistereda8f82565
-
Forumräv
-
-
660 inlägg
Är det ställbar "backlight"?
HS
#87
Postad 31 juli 2006 - 14:34
Unregistered91a12345
-
Unregistered91a12345
-
Användare
-
-
113 inlägg
Roligt att någon har fått TVn och kan testa lite. Jag vill se biiilder, stora, högupplösta så jag kan tycka om den är snygg. Jag är obotlig när det gäller att min TV måste se bra ut också smile.gif 37an var ju sååå snygg smile.gif Vill beställa snart så jag kan fixa med den på semestern biggrin.gif biggrin.gif
Jasså du har lagt ner tanken på 37:an nu? Får man fråga varför, var det frontglaset eller...
Hej!
<{POST_SNAPBACK}>
Nej, jag har väl egentligen inte lagt ner tankarna å 37an, det är väl snarare så att det inte verkar så enkelt att få tag på 37an. Kommer kanske inte skilja så mycket i pris på att importera en 37a själv mot att köpa en 42a av Conrad i Sverige och då får man ju 5" extra.
#88
Postad 31 juli 2006 - 15:44
Unregistered27424def
-
Unregistered27424def
-
Användare
-
-
199 inlägg
Funkar det även att köra pixelmappat 1920 x 1080 i 60 hz via VGA-ingången? Jag har en HTPC utan DVI och även i framtiden kanske man vill använda HDMI-porten till något annat än dator...
#89
Postad 31 juli 2006 - 17:16
Unregistered204d2313
-
Unregistered204d2313
-
Amatör
-
-
81 inlägg
Funkar det även att köra pixelmappat 1920 x 1080 i 60 hz via VGA-ingången? Jag har en HTPC utan DVI och även i framtiden kanske man vill använda HDMI-porten till något annat än dator...
<{POST_SNAPBACK}>
nope, den tar inte emot så högt på vga. kolla i manualen som länkas i denna tråd.
#90
Postad 31 juli 2006 - 17:18
Unregistered204d2313
-
Unregistered204d2313
-
Amatör
-
-
81 inlägg
Kan man ställa in olika bildinställningar på olika källor? Exempelvis kanske man vill ha en inställning för analog tv bild och en för hdmi.
<{POST_SNAPBACK}>
faktiskt inte säker, men jag tror inte det.. skulle ju kunna testa när jag kommer hem  annars har man en snabb-knapp som man togglar mellan ens bild inställningar. typ: standard, film, kommer inte ihåg namnet samt personlig (=som man ställer in värden på själv) testade igår kväll om servicemeny tricket funkade på denna oxå, dvs tryck på source knappen och sedan hålla in source knappen tills serice menyn dyker upp.. och visst funkade det.. men kände mig väldigt osäker på att ändra någonting.
#91
Postad 31 juli 2006 - 17:19
Unregistered204d2313
-
Unregistered204d2313
-
Amatör
-
-
81 inlägg
Är det ställbar "backlight"?
HS
<{POST_SNAPBACK}>
Vet inte ens om den har backlight? (kanske as puckat..?? har alla LCDer det eller) men inte hittat någonting om detta.. kanske du kan kolla i manuelen?
#92
Postad 31 juli 2006 - 20:03
DevilGod
-
DevilGod
-
Veteran
-
-
1 517 inlägg
Inget dragit på mitt konto... än
Antar (och hoppas) att ingen annan fått något dragit än av Conrad? Ni som får pengar dragna kan väl skriva det så man vet om man var en av de lyckliga få som får en skärm nu. Enligt den tyska sidan så är det väntetid t.o.m. den 18/8 innan nästa leverans tydligen - och så länge vill man ju inte vänta, om nu beräkningen stämmer att jag var #2 som beställde från dem  Hoppas kösystemet funkar som det ska
EDIT: Fel datum
Redigerat av DevilGod, 01 augusti 2006 - 07:49.
#93
Postad 31 juli 2006 - 20:21
necksnapper
-
necksnapper
-
Användare
-
-
115 inlägg
[quote name='marca' date='Jul 31 2006, 18:19 '] [quote name='Hari Seldon' date='Jul 31 2006, 14:53 ']Är det ställbar "backlight"? HS <{POST_SNAPBACK}> [/quote] Vet inte ens om den har backlight? (kanske as puckat..?? har alla LCDer det eller) men inte hittat någonting om detta.. kanske du kan kolla i manuelen? <{POST_SNAPBACK}> [/quote] När man ändrar ljusstyrkan på skärmen är det väl backlight-lampan/lamporna som varieras? Och ljusstyrkan kan varieras enligt: [quote]3. Hvordan synes du TV'et klarer mørke/dunkle scener og sort generelt?[/quote] Bra, jämfört med de LCDer jag sett på lokala varuhus. Men jag är inget LCD proffs, och har väldigt lite erfarenhet. Men det är stor skillnad i inställningarna. Den är inställd med hög kontrast och ljus som default. men har 4st lägen man kan välje mellan och ett som man kan justera helt själv. Jag tytcker det ser jätte bra ut! [/quote] eller är jag ute och cyklar? Edit: fan va bra det gick att klippa och klistra i quote då.. not
Redigerat av necksnapper, 31 juli 2006 - 20:23.
#94
Postad 31 juli 2006 - 22:17
Unregistered204d2313
-
Unregistered204d2313
-
Amatör
-
-
81 inlägg
den kommer faktiskt ihåg bildinställningen på de olika källorna.. ställde in "personligt" på TVn och knäppte över till lite mer entourage från HTPCn via HDMI och då har den kvar "mjuk" insrällningen på den källan... grymt
skulle testa cs, men grafikkortet pallade varken 720p el 1080p.. men körde lite sugig 800*600
och det vart precis lika bra bild som på min Dell 20" TFT.. om inte bättre
/m
#95
Postad 31 juli 2006 - 22:33
Unregistereda8f82565
-
Unregistereda8f82565
-
Forumräv
-
-
660 inlägg
Ang. backlight:
Det är alltså frågan om belysningen bakom LCD-panelen.
Även om en svart yta ska visas ser den ändå mer eller mindre grå ut eftersom det "läcker" ljus från belysningen som kan vara för stark - speciellt om rummet är ganska mörkt.
Flera moderna LCD-apparater har reglerbar belysning, t.ex. Sony, Toshiba och Sharp.
...skulle som sagt va' intressant att få veta hur det är med AMOI:en.
HS
#96
Postad 31 juli 2006 - 22:57
RoSt_Swe
-
RoSt_Swe
-
Användare
-
-
109 inlägg
Jag tänkte att upplysa om siten Online Monitor Test där det finns en mängd olika sätt att testa sin LCD/TFT skärm, bland annat för 1:1 pixelmapping. Hur enkelt som helst! / R
#97
Postad 01 augusti 2006 - 04:11
Bertilsson
-
Bertilsson
-
Beroende
-
-
1 058 inlägg
Vill du enbart testa pixelmappningen så går det att göra ännu enklare:  Ser du ett perfekt rutnät(varannan pixel vit, varannan svart) så är det pixelmappat Om bilden däremot är gråsmetig eller liknar något av nedan exempel:  Då är det EJ pixelmappat, alternativt har du på någon "bildförbättringsfunktion" som smetar ut pixlarna. P.S. Titta inte på för nära avstånd utan solglasögon för då ser du troligen ut såhär efteråt:
#98
Postad 01 augusti 2006 - 08:40
Unregistered204d2313
-
Unregistered204d2313
-
Amatör
-
-
81 inlägg
Vill du enbart testa pixelmappningen så går det att göra ännu enklare:
 Ser du ett perfekt rutnät(varannan pixel vit, varannan svart) så är det pixelmappat
Om bilden däremot är gråsmetig eller liknar något av nedan exempel:
 Då är det EJ pixelmappat, alternativt har du på någon "bildförbättringsfunktion" som smetar ut pixlarna.
P.S. Titta inte på för nära avstånd utan solglasögon för då ser du troligen ut såhär efteråt: 
<{POST_SNAPBACK}>
Nu är jag 100% säker på att den kör pixelmappat. Rutnäten ser identiska ut som på andra datorer (som kör native upplösning) ser ut.
#99
Postad 01 augusti 2006 - 08:51
Sharoof
-
Sharoof
-
Wannabe
-
-
11 inlägg
Vill du enbart testa pixelmappningen så går det att göra ännu enklare:
 Ser du ett perfekt rutnät(varannan pixel vit, varannan svart) så är det pixelmappat
Om bilden däremot är gråsmetig eller liknar något av nedan exempel:
 Då är det EJ pixelmappat, alternativt har du på någon "bildförbättringsfunktion" som smetar ut pixlarna.
P.S. Titta inte på för nära avstånd utan solglasögon för då ser du troligen ut såhär efteråt: 
<{POST_SNAPBACK}>
Nu är jag 100% säker på att den kör pixelmappat. Rutnäten ser identiska ut som på andra datorer (som kör native upplösning) ser ut.
<{POST_SNAPBACK}>
Och om jag förstått det rätt med Amoien så går detta endast med hdmi, inte vga porten? För jag hade fått för mig att pixelmapping skulle gå att uppnå med de flesta vga portar men jag kanske har fel... Vilket manual är det ni menar? Hittar endast väldigt fåordiga specsheets.... Tack
Redigerat av Sharoof, 01 augusti 2006 - 08:57.
#100
Postad 01 augusti 2006 - 09:18
DevilGod
-
DevilGod
-
Veteran
-
-
1 517 inlägg
Inget dragit på mitt konto... än
Antar (och hoppas) att ingen annan fått något dragit än av Conrad? Ni som får pengar dragna kan väl skriva det så man vet om man var en av de lyckliga få som får en skärm nu. Enligt den tyska sidan så är det väntetid t.o.m. den 18/8 innan nästa leverans tydligen - och så länge vill man ju inte vänta, om nu beräkningen stämmer att jag var #2 som beställde från dem Hoppas kösystemet funkar som det ska 
EDIT: Fel datum
<{POST_SNAPBACK}>
Skrev och frågade Conrad om hur det låg till och fick följande svar: Din beställning ligger här och väntar hos oss. Vi har fått nya pallar idag och det är nog ganska troligt att den ligger med där. Det har ju blivit lite speciellt med denna produkten. Vi har inte riktigt vetat hur vi skulle få hit den mm. Det tillkommer en frakt på 399 SEK pga av att den går inte att skicka med vanligt postpaket. Tv:n väger mer än 40 kg. Den kommer att skickas med hempaket.
Vi hör av oss när vi vet mer!Fasiken! Man verkar åka på frakt iaf - men va tusan, jag ska väl inte klaga med tanke på att jag var beredd att åka till tyskland och köpa den där för ca. 23000:-  Jag vet att jag klagade på det tidigare men jag får erkänna mitt nederlag (det är jag man nog att göra  ) Men iaf så ser det mycket bra ut! Hempaket är ju inte fyskam och då borde man ha skärmen till helgen
3 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 3 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Bild
-
→
TV-apparater
-
Personuppgiftspolicy
|
-
Framvägg och vänster sida
Globe
2025-05-08 07:38:43
-
Vänster sida med Paneler monterade
Globe
2025-05-08 07:35:28
-
Front Wide backvy
Globe
2025-05-08 06:25:36
-
Front Wide
Globe
2025-05-08 06:23:11
-
Ny soffa, vy bakåt i salongen
DPC
2025-05-07 10:21:06
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|