Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Samsung PS-42V6SX

326 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara
Samsung PS42V6S (TV) 0 (0) Inga priser
1 relaterade trådar

#251

Postad 30 March 2006 - 14:19

Bitchqueen
  • Bitchqueen
  • Wannabe

  • 10 inlägg
  • 0
hmm.. ringde till samsung, och de tyckte att jag skulle lämna in den på service (att det går på garantin), eftersom bilden är dålig när man kollar på dvd-filmer också, och där borde den vara bra. Ska man testa lämna in den på service och hoppas på att de lyckas fixa bilden, eller är det bara att lämna tillbaka den?

what to do, what to do...? :huh:

#252

Postad 30 March 2006 - 14:32

Kurvan
  • Kurvan
  • Wannabe

  • 38 inlägg
  • 0
Lämna tillbaka den innan det är för sent!

#253

Postad 31 March 2006 - 12:29

Bitchqueen
  • Bitchqueen
  • Wannabe

  • 10 inlägg
  • 0
Japp, då var vi o lämnade tillbaks tv-n igår, känns skönt! Har kollat in en annan plasma från LG: 42PM1MA för runt 13 000 spänn. Har börjat levereras nu, får se vad de tycker i det forumet :huh:

#254

Postad 05 April 2006 - 15:28

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

DVI är inget vidare på denna.
Provade genom en SAMSUNG DVD HD850.
Blev allt för skarpt och skarpa bilder klarar ju inte denna panel av...

<{POST_SNAPBACK}>


Jag kör med dvi ingången till min HD850 och tycker att bilden är riktigt bra. Visst kan vissa filmer vara lite sämre men helt ok. Verkar förövrigt nästan vara du och jag som är nöjda med denna tv. Vi kanske fick toppexemplaren ;)

<{POST_SNAPBACK}>



Oj, vad länge sedan man var hör inne och glodde.
Måste ju bara betyda en sak.
Att man är nöjd med tv'n.

Det är verkar vara som du säger, bara vi två som har fått till det.

#255

Postad 11 April 2006 - 13:48

B-GEORGE
  • B-GEORGE
  • Användare

  • 111 inlägg
  • 0
jag har faktist kommit fram till det där med att tv:n är bra en dag skitt nästa. när du precis har satt på tv så har den skitt bild men efter ca 1-2 timmar så blir bilden bättre, låter skjukt :).

så när ni ska kolla på en film på tv så sätt alltid på tv vid 19 tiden så den får bra bild tills kl blir 21:p

#256

Postad 15 April 2006 - 13:12

mastercard
  • mastercard
  • Rookie

  • 4 inlägg
  • 0
ok.. vart ska man börja!?....
hmm.. ok
jag och min sambo beslutade att vi skulle köpa en plasma tv som var minst 42" vi åkte runt på olika ställen och tittade, efter en tid så blev det en Samsung PS-42V6 som jag beställde från NetOnNet, det roliga var att jag hittade detta forum efter att jag beställde tv:n... =)
efter att jag läst forumet om denna tv så blev jag liiite orolig vad det var jag hade köpt.
men jag tänkte att en tv för 14000:- kan ju inte va så dålig som det lät i forumet... 4 dagar gick och posten ringde
-nu kommer vi med din tv !
glad i hågen packade jag upp tv:n och kopplade in den... efter ca 2 MINUTER insåg jag att allt som var skrivet i forumet var sant + att det var 2 st döda pixlar mitt på skärmen =( (SVARTA PIXLAR), så jag ringde till Samsung och dom ville veta vad det var för tv jag hade
- jag har en Samsung PS-42V6
det visade sig efter en tids samtal att min tv var en importerad tv = inte nordisk och då skulle det vara minst 5 döda pixlar i A sonen vilket är mitt på skärmen =(, medans nordiska apparater har nolltolerans.
Så jag ringer och säger till NetOnNet att jag vill byta ut min tv
-inga problem!, säger killen på NetOnNet:s kundtjänst
-jag skickar en retursedel och ett papper där du skriver vilken tv du vill ha!

Så nu sitter jag och väntar på min nya tv som blev en LG RZ-42PX4RV !!
och i detta fall så läste jag forumet om LG innan jag beställde =) + att en polare har en LG RZ-42PX4RV o den är GRYMM.

Så ett litet tips till alla som ska köpa en tv läs i forum om tvn innan köp :blink:

MVH
Mastercard

#257

Postad 20 April 2006 - 12:18

lodas
  • lodas
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0

Japp, då var vi o lämnade tillbaks tv-n igår, känns skönt! Har kollat in en annan plasma från LG: 42PM1MA för runt 13 000 spänn. Har börjat levereras nu, får se vad de tycker i det forumet  :)

<{POST_SNAPBACK}>



#258

Postad 26 April 2006 - 13:53

@MyMark
  • @MyMark
  • Wannabe

  • 10 inlägg
  • 0
Intressant läsning Ni alla som haft bekymmer med 42v6sx... :)
Suttit och installerat/justerat min "nya" panel (OnOff utförsäljning) i 2 dagar och gjort följande slutsatser:

Man får ibland utgå ifrån sitt verkliga behov/primära användningsområde när man väljer panel - och för oss som inte är heltäta så är även ekonomin en tung faktor. Kör mycket film över det egna nätet och då primärt via moddad Xbox. Ser en hel del DVD även på skiva men inte tillräckligt mycket för att ha investerat i något mer avancerat än en LG DVC5930 (DVD/VHS-combo) med Scart som enda vettiga utgång (2 barn som ser mycket på VHS...).
Till detta kommer TV-signalen ned via Canal Digital genom en DM 7000-S (Dreambox).

Efter att ha följt teknikutvecklingen och varit runt och kollat i olika butiker på de alternativ som fanns bestämde vi oss (familjen) att 15.000,- var vad vi var villiga att lägga på en ny TV. Jag var helt inne på en "up to date" 32" LCD (med HDCP) som skulle ersätta vår gamla trotjänare - en 32" Hitachi-crt.
Jämförde sedan panelerna i mina lokala butiker för att hitta en lokal leverantör, för att ha någon att gå och ta i nacken om något strular. Hamnade på OnOff och fick där ett 30-tal olika enheter att studera och jämföra.

Samsungen var en av 2 enheter som användes för att dema biorecievers/högtalare (den andra enheten var en ny HD-ready LG för 27.000,-, lade inte beteckningen på minnet).
Man visade just då en musikvideo genom en Panasonic-dvd och scartsplittade signalen till de båda panelerna - och visst såg man skillnader; svärta och färgdjup var mest notabelt.

Efter diverse dividerande (redan nämnt i inläggen ovan; NÄR är HD klart och vad kostar nyare tekniker då?) bestämnde vi oss för att mervärdet av den större 42" plasman, inklusive många - men inte alla - nödvändiga in-/utgångar, vägde tyngre än argumenten för en fullmatad LCD på 32" som skulle kostat ca 16-17.000,-. Mot bakgrund av vår på förhand pointade ekonomi valde vi Samsungen ur ett strikt "bild-för-bengarna-perspektiv".

Hade dock läst denna tråd innan köpet och kunde direkt göra bedömningen av bildkvaliteten redan i butiken. Fler än en (1) person har nämnt att bilden såg mycket bra ut i butiken vilket fick mig övertygad om att det skulle gå att justera fram en fullgod bild. Har som sagt suttit ca 1 dag och fått till en bild som jag är nöjd med för vår TV-placering i huset. Just placering och aktuella/föränderliga ljusförhållanden påverkar de flesta plasmabilder (därför är det lite klurigt att sitta länge och justera - eftersom ljuset - om man inte har slutet biorum - löpande förändras hela tiden, även om våra ögon/hjärnor inte alltid noterar det.
Men här är mina inställningar, efter justering, om någon har lust att testa.

TV-SIGNAL: Scartsignal från D-box, Suprakabel:
I dagsljus, men med neddragna träpersienner och zappat mellan olika TV-kanaler för bred referens:

SERVICELÄGE:
Gamma off
SubBright - 129
Roffset - 85
Goffset - 55
Boffset - 75
SubContrast- 105
Rgain - 75
Ggain - 70
Bgain - 90

TV-LÄGE:
Digital NR - off (reduceringen bidrar till synliga "pixeleffekt")
Dynamic contrast - off (som ovan)
Mode - Dynamic, med inställning;
Contrast - 100
Brightness - 45
Sharpness - 75
Colour - 55
Colour Tone - Cool2

--------------------------------------

DVD-SIGNAL: Component via Xbox HD-kabel, NTSC+720p (ingångens maxupplösning):
I dagsljus, men med neddragna träpersienner och StarWars III via MediaCenter som referens:

SERVICELÄGE:
Gamma on
SubBright - 133
Roffset - 120
Goffset - 123
Boffset - 120
SubContrast- 110
Rgain - 115
Ggain - 90
Bgain - 115

TV-LÄGE:
Digital NR - off
Dynamic contrast - off
Mode - Dynamic, med inställning;
Contrast - 100
Brightness - 45
Sharpness - 75
Colour - 55
Colour Tone - Cool2

ÖVRIGT:
Uppenbarligen är denna panel mera tidskrävande än sina kollegor för att få till bilden i jämförbart skick, det krävs även en stark signal från antenn/kabel/parabol. Den bör därför endast jämföras med andra 42" plasma i samma prisläge (13-15000 vilket de flesta köpt den för) och med samma tekniska förutsättningar (utrustningnen i panelen vill säga).
Med en god signal går bilden uppenbarligen att få till - både i butik och i hemmet - sedan får vi se hur länge tekniken "håller" över tiden.

Så länge den bevarar de inställningar jag fått fram till dags dato så kan jag inte säga annat än att vi är mycket nöjda med vårt köp. Nu skall den bara upp på väggen oxo...

Bifogad fil(er)



#259

Postad 30 April 2006 - 11:10

B-GEORGE
  • B-GEORGE
  • Användare

  • 111 inlägg
  • 0

Intressant läsning Ni alla som haft bekymmer med 42v6sx...  :)
Suttit och installerat/justerat min "nya" panel (OnOff utförsäljning) i 2 dagar och gjort följande slutsatser:

Man får ibland utgå ifrån sitt verkliga behov/primära användningsområde när man väljer panel - och för oss som inte är heltäta så är även ekonomin en tung faktor. Kör mycket film över det egna nätet och då primärt via moddad Xbox. Ser en hel del DVD även på skiva men inte tillräckligt mycket för att ha investerat i något mer avancerat än en LG DVC5930 (DVD/VHS-combo) med Scart som enda vettiga utgång (2 barn som ser mycket på VHS...).
Till detta kommer TV-signalen ned via Canal Digital genom en DM 7000-S (Dreambox).

Efter att ha följt teknikutvecklingen och varit runt och kollat i olika butiker på de alternativ som fanns bestämde vi oss (familjen) att 15.000,- var vad vi var villiga att lägga på en ny TV. Jag var helt inne på en "up to date" 32" LCD (med HDCP) som skulle ersätta vår gamla trotjänare - en 32" Hitachi-crt.
Jämförde sedan panelerna i mina lokala butiker för att hitta en lokal leverantör, för att ha någon att gå och ta i nacken om något strular. Hamnade på OnOff och fick där ett 30-tal olika enheter att studera och jämföra.

Samsungen var en av 2 enheter som användes för att dema biorecievers/högtalare (den andra enheten var en ny HD-ready LG för 27.000,-, lade inte beteckningen på minnet).
Man visade just då en musikvideo genom en Panasonic-dvd och scartsplittade signalen till de båda panelerna - och visst såg man skillnader; svärta och färgdjup var mest notabelt.

Efter diverse dividerande (redan nämnt i inläggen ovan; NÄR är HD klart och vad kostar nyare tekniker då?) bestämnde vi oss för att mervärdet av den större 42" plasman, inklusive många - men inte alla - nödvändiga in-/utgångar, vägde tyngre än argumenten för en fullmatad LCD på 32" som skulle kostat ca 16-17.000,-. Mot bakgrund av vår på förhand pointade ekonomi valde vi Samsungen ur ett strikt "bild-för-bengarna-perspektiv".

Hade dock läst denna tråd innan köpet och kunde direkt göra bedömningen av bildkvaliteten redan i butiken. Fler än en (1) person har nämnt att bilden såg mycket bra ut i butiken vilket fick mig övertygad om att det skulle gå att justera fram en fullgod bild. Har som sagt suttit ca 1 dag och fått till en bild som jag är nöjd med för vår TV-placering i huset. Just placering och aktuella/föränderliga ljusförhållanden påverkar de flesta plasmabilder (därför är det lite klurigt att sitta länge och justera - eftersom ljuset - om man inte har slutet biorum - löpande förändras hela tiden, även om våra ögon/hjärnor inte alltid noterar det.
Men här är mina inställningar, efter justering, om någon har lust att testa.

TV-SIGNAL: Scartsignal från D-box, Suprakabel:
I dagsljus, men med neddragna träpersienner och zappat mellan olika TV-kanaler för bred referens:

SERVICELÄGE:
Gamma off
SubBright - 129
Roffset - 85
Goffset - 55
Boffset - 75
SubContrast- 105
Rgain - 75
Ggain - 70
Bgain - 90

TV-LÄGE:
Digital NR - off (reduceringen bidrar till synliga "pixeleffekt")
Dynamic contrast - off (som ovan)
Mode - Dynamic, med inställning;
Contrast - 100
Brightness - 45
Sharpness - 75
Colour - 55
Colour Tone - Cool2

--------------------------------------

DVD-SIGNAL: Component via Xbox HD-kabel, NTSC+720p (ingångens maxupplösning):
I dagsljus, men med neddragna träpersienner och StarWars III via MediaCenter som referens:

SERVICELÄGE:
Gamma on
SubBright - 133
Roffset - 120
Goffset - 123
Boffset - 120
SubContrast- 110
Rgain - 115
Ggain - 90
Bgain - 115

TV-LÄGE:
Digital NR - off
Dynamic contrast - off
Mode - Dynamic, med inställning;
Contrast - 100
Brightness - 45
Sharpness - 75
Colour - 55
Colour Tone - Cool2

ÖVRIGT:
Uppenbarligen är denna panel mera tidskrävande än sina kollegor för att få till bilden i jämförbart skick, det krävs även en stark signal från antenn/kabel/parabol. Den bör därför endast jämföras med andra 42" plasma i samma prisläge (13-15000 vilket de flesta köpt den för) och med samma tekniska förutsättningar (utrustningnen i panelen vill säga).
Med en god signal går bilden uppenbarligen att få till - både i butik och i hemmet - sedan får vi se hur länge tekniken "håller" över tiden.

Så länge den bevarar de inställningar jag fått fram till dags dato så kan jag inte säga annat än att vi är mycket nöjda med vårt köp. Nu skall den bara upp på väggen oxo...

<{POST_SNAPBACK}>



okej men har du provat nufan och hundbirger inställningar och är du mer nöjd med din egen?

#260

Postad 02 May 2006 - 11:10

@MyMark
  • @MyMark
  • Wannabe

  • 10 inlägg
  • 0
Började med Falukorvs' och gick sedan igenom övriga insända varianter.
De gav alla en juste startbild - mycket bättre än fabriksinställningarna alltså - men för min smak blev det lite för mycket blåton och lite för uttalad kontrast (något mörk bild).

Men det kan vara ok att starta där och sedan börja finputsa med Sub-parametrarna, för varje plasma blir ju individuell i den miljö den står (placering, ljusförhållanden, signalstyrka mm).

En iaktagelse jag kan lägga till så här en tid efter inköpet är att skillnaderna i signalstyrkan på respektive kanal märks mycket väl på en plasma och framför allt på de i den här storleken.
Har ett par polare med olika och dyrare paneler som upplever detsamma. Därför är det bra att zappa mellan exempelvis TV1/2 och Fyran (som "starka" referenskanaler) och Femman, Discovery och BBC prime/food (som "svagare" referenser) när man justerar sin bild. Då kan man hitta fram till en "generell" inställning som i alla fall jag tycker funkar bättre än om man försöker optimera bilden efter endast en stark signalkälla/kanal. Då blir man bara besviken vid kanalväxling - eller i värsta fall från ett program till ett annat, på samma kanal...

Sedan är läget Autowide en buse i sammanhanget "pixelbrus"; ta ned bildformatet till 4:3 när utsändningen är i det formatet så ser man tydlig skillnad. Autowide drar ut de 2 sista 4:edelarna till höger och vänster om bildens mitt, för att fylla ut hela panelen. Det innebär att panelen, där ute i sidorna, måste "fylla ut" det utdragna avståndet mellan 2 punkter i en bild och det skapar oro i upplösningen. Det syns väldigt väl när man tittar på hockey och växlar mellan Autowide och 4:3.
Tror även här att detta inte är något unikt problem för just den här panelen. När bilden blir såpass stor som 42 tum syns alla dessa detaljer mycket väl. Ett korrekt betraktningsavstånd blir viktigare ju större bilden blir.

#261

Postad 03 May 2006 - 10:16

mastercard
  • mastercard
  • Rookie

  • 4 inlägg
  • 0

Började med Falukorvs' och gick sedan igenom övriga insända varianter.
De gav alla en juste startbild - mycket bättre än fabriksinställningarna alltså - men för min smak blev det lite för mycket blåton och lite för uttalad kontrast (något mörk bild).

Men det kan vara ok att starta där och sedan börja finputsa med Sub-parametrarna, för varje plasma blir ju individuell i den miljö den står (placering, ljusförhållanden, signalstyrka mm).

En iaktagelse jag kan lägga till så här en tid efter inköpet är att skillnaderna i signalstyrkan på respektive kanal märks mycket väl på en plasma och framför allt på de i den här storleken.
Har ett par polare med olika och dyrare paneler som upplever detsamma. Därför är det bra att zappa mellan exempelvis TV1/2 och Fyran (som "starka" referenskanaler) och Femman, Discovery och BBC prime/food (som "svagare" referenser) när man justerar sin bild. Då kan man hitta fram till en "generell" inställning som i alla fall jag tycker funkar bättre än om man försöker optimera bilden efter endast en stark signalkälla/kanal. Då blir man bara besviken vid kanalväxling - eller i värsta fall från ett program till ett annat, på samma kanal...

Sedan är läget Autowide en buse i sammanhanget "pixelbrus"; ta ned bildformatet till 4:3 när utsändningen är i det formatet så ser man tydlig skillnad. Autowide drar ut de 2 sista 4:edelarna till höger och vänster om bildens mitt, för att fylla ut hela panelen. Det innebär att panelen, där ute i sidorna, måste "fylla ut" det utdragna avståndet mellan 2 punkter i en bild och det skapar oro i upplösningen. Det syns väldigt väl när man tittar på hockey och växlar mellan Autowide och 4:3.
Tror även här att detta inte är något unikt problem för just den här panelen. När bilden blir såpass stor som 42 tum syns alla dessa detaljer mycket väl. Ett korrekt betraktningsavstånd blir viktigare ju större bilden blir.

<{POST_SNAPBACK}>




men vem fan vill sitta och titta på tv i 4:3 format och riskera att få inbränningar i kanterna... nä!! det är bättre att lägga några tusen till på en bättre panel typ nån LG med XD ENGINE

#262

Postad 06 May 2006 - 07:58

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

Sedan är läget Autowide en buse i sammanhanget "pixelbrus"; ta ned bildformatet till 4:3 när utsändningen är i det formatet så ser man tydlig skillnad. Autowide drar ut de 2 sista 4:edelarna till höger och vänster om bildens mitt, för att fylla ut hela panelen. Det innebär att panelen, där ute i sidorna, måste "fylla ut" det utdragna avståndet mellan 2 punkter i en bild och det skapar oro i upplösningen. Det syns väldigt väl när man tittar på hockey och växlar mellan Autowide och 4:3.
Tror även här att detta inte är något unikt problem för just den här panelen. När bilden blir såpass stor som 42 tum syns alla dessa detaljer mycket väl. Ett korrekt betraktningsavstånd blir viktigare ju större bilden blir.

<{POST_SNAPBACK}>



Min Autowide fungerar inte alls.
Jag får ändra själv.
Någon som vet vad det är för fel?
Kollar på marksänd tv via Samsung DTB940.

#263

Postad 08 May 2006 - 07:38

@MyMark
  • @MyMark
  • Wannabe

  • 10 inlägg
  • 0
MASTERCARD:
Visst, hade man råd skulle vi väl alla köpa bättre paneler. Personligen väntar jag på nästa teknik (SED bör finnas i butik under året ;-) innan jag lägger "några tusenlappar till".
Inbränningen är absolut något att ta hänsyn till men är främst ett problem de första 200 timmarna (ca, enligt flertalet källor i ämnet). Så det är helt rätt att man skall vara försiktig; till och med textremsorna (om man ser mycket film eller utländska kanaler) kan lämna "spår" efter sig. Av det skälet kan det vara vist att under "inkörningen" använda Autowide.

NUFAN:
Vet inte om jag är ute och cyklar nu (inte läst det finstilta i manualen), men "Autowide" gör just det det beskriver - fyller ut till wide i de lägen där utsändningen är i andra format. Det verkar som om Du förväntar Dig att bilden, som på CRT-vis, skall "autoskifta" mellan 4:3 och 16:9 i detta läge.
Panelen verkar dock ha den funktionen per automatik: testa att gå ned till 4:3 och gå sedan till någon filmkanal som sänder 16:9. Hos mig skiftar panelen automatiskt till 16:9 när det formatet är det som sänds ut.

Har testat lite med DVE (Digital Video Essentials) och fått både kunskap och möjlighet att använda testmönster mm. Inte så mycket specifikt för plasmor men en hel del matnyttigt för oss som behöver läsa på mer om kalibrering av audio/video. Rekommenderas.

#264

Postad 09 May 2006 - 09:09

mastercard
  • mastercard
  • Rookie

  • 4 inlägg
  • 0
[quote name='@MyMark' date='May 8 2006, 08:38 ']
MASTERCARD:
Visst, hade man råd skulle vi väl alla köpa bättre paneler. Personligen väntar jag på nästa teknik (SED bör finnas i butik under året ;-) innan jag lägger "några tusenlappar till".
Inbränningen är absolut något att ta hänsyn till men är främst ett problem de första 200 timmarna (ca, enligt flertalet källor i ämnet). Så det är helt rätt att man skall vara försiktig; till och med textremsorna (om man ser mycket film eller utländska kanaler) kan lämna "spår" efter sig. Av det skälet kan det vara vist att under "inkörningen" använda Autowide.


ok.. jag tänkte som du ett tag men fick tänka om lite, du vet de här med HD klar och allt!!, för ska man vänta på nya tekniker så får man vänta länge, jag menar... nu när SED kommer så dröjer det inte länge innan nästa generation kommer och då måste man ju vänta på de osv osv. nä jag har väntat färdigt MAN LEVER BARA EN GÅNG :( o det blir nog svårt att dra med sin en 50"s tv ner i graven :P

#265

Postad 09 May 2006 - 22:18

grillan
  • grillan
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0
Jag är ägare av tidigare nämnda Samsung. Maken till trälig bildupplevelse har jag aldrig varit med om.
Maskinen orkar inte med mörka utsändningar/DVD filmer. Skuggorna sotar igen och övergångarna till ljust rutar till sig i röd/rosa. När ansiktena rör sig vid mörk bild, liksom släpar pormaskarna efter.Ett exempel är SVT:s Bellman som gick i julas. Gick inte att titta på. Såg ut som en LSD gestaltning.
Min burk fick pixelfel nästan omedelbart. Sedan var det något vid uppstart som vid högdagrar såg ut som gröna elaka linjer.
Dessutom fick jag linjer med röda toner vid 4:3 gränserna. Ett inbränningsfel enligt försäljaren. Nu får jag dock en ny burk på garantin/försäkringen, men om jag vetat att det är riskfyllt att titta på 4:3 hade jag inte köpt en plasma. Jag vill inte se Alfredius med tjocka kinder.
Detta omak att kalibrera och leta bra kablar borde återförsäljarna informera om. "en kanon TV" fick jag höra. Hoppas bara att den jag nu får visar sig vara bättre än den första.

#266

Postad 11 May 2006 - 10:38

@MyMark
  • @MyMark
  • Wannabe

  • 10 inlägg
  • 0
GRILLAN:
Som den här tråden visat är denna modell drabbad av både det ena och det andra. Får Du inte hjälp med de problem Du har är det bara att reklamera junket och lägga till det som krävs (cash oftast) för att få en panel som ger Dig fullgod bild vid TV-utsändning och som inte är känslig för inbränning. Vi håller tummarna att det löser sig med den nya panelen - men Du får nog vara beredd på att gå in och justera lite för att åtgärda det där med det röd/rosa och pormaskarna... :D

MASTERCARD:
Du har helt rätt MC! Vad jag ytterst menade var det faktum att prisbilder motiverar det ena eller det andra valet - det var det jag medade med att välja utrustning baserat på de behov man har (se kommentaren till Grillan ovan). Och Du, om SED är så bra som det påstås så tar jag gärna med 50"-aren when it's time to go ;)

#267

Postad 21 May 2006 - 11:03

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

NUFAN:
Vet inte om jag är ute och cyklar nu (inte läst det finstilta i manualen), men "Autowide" gör just det det beskriver - fyller ut till wide i de lägen där utsändningen är i andra format. Det verkar som om Du förväntar Dig att bilden, som på CRT-vis, skall "autoskifta" mellan 4:3 och 16:9 i detta läge.
Panelen verkar dock ha den funktionen per automatik: testa att gå ned till 4:3 och gå sedan till någon filmkanal som sänder 16:9. Hos mig skiftar panelen automatiskt till 16:9 när det formatet är det som sänds ut.

Har testat lite med DVE (Digital Video Essentials) och fått både kunskap och möjlighet att använda testmönster mm. Inte så mycket specifikt för plasmor men en hel del matnyttigt för oss som behöver läsa på mer om kalibrering av audio/video. Rekommenderas.

<{POST_SNAPBACK}>


Jo det verkar som det drar ut det hela...

#268

Postad 11 June 2006 - 21:02

mange28
  • mange28
  • Amatör

  • 72 inlägg
  • 0
har kikat lite på denna plasma men läst att det varit lite strul med dom här vågar man köpa en?

#269

Postad 11 June 2006 - 22:33

Falukorv
  • Falukorv
  • Forumräv

  • 680 inlägg
  • 0
NEJ!!

#270

Postad 12 June 2006 - 11:50

Unregisteredfb4a45a9
  • Unregisteredfb4a45a9
  • Forumräv

  • 573 inlägg
  • 0

har kikat lite på denna plasma men läst att det varit lite strul med dom här vågar man köpa en?

<{POST_SNAPBACK}>

Köp den inte :lol:

#271

Postad 12 June 2006 - 15:09

Unregistered78a7de6a
  • Unregistered78a7de6a
  • Wannabe

  • 18 inlägg
  • 0

har kikat lite på denna plasma men läst att det varit lite strul med dom här vågar man köpa en?

<{POST_SNAPBACK}>


Gå upp fyra tusenlappar istället och köp en PS42E7H. Då får du en HD-förberedd TV med ruggigt bra bild... Den skall dessutom finnas i lager så att man inte behöver vänta till månadsskiftet juni-juli för att få en.

#272

Postad 15 June 2006 - 16:03

johan karlberg
  • johan karlberg
  • Wannabe

  • 21 inlägg
  • 0

har kikat lite på denna plasma men läst att det varit lite strul med dom här vågar man köpa en?

<{POST_SNAPBACK}>

Köp den inte ;)

<{POST_SNAPBACK}>




så ska man väl inte säga. allt beror väl på hur kräsen man är eller hur?

jag är nöjd med min v6:a.. man kan ju inte begära världens bästa tv till det priset.

#273

Postad 25 July 2006 - 12:37

peoy
  • peoy
  • Användare

  • 105 inlägg
  • 0
Har den och är helnöjd med både funktioner och bildskärpa (efter diverse justeringar i service-menyn).
Betalade 9995 (+ 895kr i extra garanti/försäkring) för den då Expert (kanske lokalt ?) hade nån kampanj i slutet på maj..

Lite underligt att Samsung ens levererar sina skärmar med kassa grundinställningar..

/PeO

#274

Postad 30 July 2006 - 18:59

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

Har den och är helnöjd med både funktioner och bildskärpa (efter diverse justeringar i service-menyn).
Betalade 9995 (+ 895kr i extra garanti/försäkring) för den då Expert (kanske lokalt ?) hade nån kampanj i slutet på maj..

Lite underligt att Samsung ens levererar sina skärmar med kassa grundinställningar..

/PeO

<{POST_SNAPBACK}>



Japp. "Totally kasst".
Är det någon som har diskuterat detta med ÅF eller direkt med Samsung, varför de skickar iväg okalibrerade tvapparater? :)

Redigerat av nufan, 30 July 2006 - 19:00.


#275

Postad 31 July 2006 - 10:02

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0
Har läst hela tråden och märker att uppfattningarna varierar mycket om V6-an.
Köpte en i helgen och anser att grundinställningarna är kassa.

Tycker dock inte att man ska dissa Samsungen fullständigt bara för att man inte får till en bra bild när man slår på den första gången.
Grundinställningarna är kassa på i stort sett alla plasmor. Man måste jobba skallen av sig för att få en bild som passar både miljö, ljusförhållanden och öga på plats.

Har sen tidigare en LG 42PX11 som också hade sunkig bild innan jag använde extramaterialet i en DVD (med inställningsprocedur) för att få bra bild. Stängde av bildförbättringen (XD-engine) samtidigt vilket gav mycket bättre bild. LG'n har en kanonbild efter de korrigeringarna.

Jag ska ta itu med Samsungen och göra samma justering med hjälp av DVD-materialet (tror att det var extramaterial i Matrix). Återkommer med resultatet.

Ska först pröva @MyMark's inställningar - fick känslan av att han var noggrann med justeringen.

Vill passa på att tacka faluvurren för hans initiativ till att få igång denna tråd.

#276

Postad 31 July 2006 - 12:57

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Vill passa på att tacka faluvurren för hans initiativ till att få igång denna tråd.

Få igång och få igång... Jag menar; bra med diskussionen om inställningarna...

#277

Postad 31 July 2006 - 13:43

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

.........jag använde extramaterialet i en DVD (med inställningsprocedur) för att få bra bild. Stängde av bildförbättringen (XD-engine) samtidigt vilket gav mycket bättre bild. LG'n har en kanonbild efter de korrigeringarna.

Har kollat nu och det var på Star Wars-DVD'n.
George Lucas har bifogat bl.a. ljud- och bildkalibreringsverktyg i extramaterialet på den plattan. Jäkligt bra vill jag säga. Man bör dock justera färginställningarna först.

#278

Postad 31 July 2006 - 22:49

peoy
  • peoy
  • Användare

  • 105 inlägg
  • 0

Grundinställningarna är kassa på i stort sett alla plasmor. Man måste jobba skallen av sig för att få en bild som passar både miljö, ljusförhållanden och öga på plats.


Det verkar inte bättre enligt den ÅF av receivers jag inte köpte en H/K av (det blev en Sony STR-DG700 istället). PS-42V6:an som var uppe för demo på Expert där jag köpte den var inte heller justerad, så det var rätt så kass bild där jämfört med de dubbelt så dyra tv-apparaterna runtom (riktigt illa när dom just råkade visa 1:ans tablå - illrött på illgult och vit text på det gula eller nåt).

Priset var lite avgörande vid mitt köp, speciellt pris/storlek förhållandet, dvs vad man får för pengarna.

Efter inte allt för mycket justering är jag nöjd med bilden, men det kanske krävs lite till för att kunna läsa det finstilta i reklamen (vanlig analog väggantennanslutning kan ju också vara orsaken)

/PeO

#279

Postad 01 August 2006 - 08:23

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0
För er som möjligen har Star Wars Triology i er DVD-samling kan jag rekommendera en skärpa-, ljus- och kontrastjustering med hjälp av ett testavsnitt som finns "gömt" på en disc.
Det är lite lurigt att hitta men kör man en av filmdiscarna och klickar på THX-ikonen nere i ena hörnet så startar ett testavsnitt som är superbra.

Jag började med att justera systeminställningarna för att sedan köra THX-testet och det blev en GRYM förbättring - på just kontrast, skärpa och ljus.
Jag prövade @MyMark's inställningar och de var ganska bra, faktiskt. Minskade dock lite på alla tre färgerna.

Jag är inte nöjd ännu och ska göra ytterligare justeringar ikväll varför jag inte ännu delger er mina nya inställningar. Tycker att färgerna är "blaskiga" i vissa sekvenser, ansikten t.ex.
Jag återkommer senare med dem.

Är det ingen på Forumet som har varit i kontakt med Samsung och frågat dem om systeminställningar?
Jag menar; det är ju jäkligt dålig reklam att sälja plasmor med så otroligt dåliga grundinställningar som det är på PS-42V6'orna...

#280

Postad 01 August 2006 - 08:38

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0
Jag är inte nöjd ännu och ska göra ytterligare justeringar ikväll varför jag inte ännu delger er mina nya inställningar. Tycker att färgerna är "blaskiga" i vissa sekvenser, ansikten t.ex.
Jag återkommer senare med dem.



Jag är förväntansfull över resultatet.
Någon som vet om THX matrialet som nämns ovan finns på någon billig DVD?
Typ ICA Maxi READvd alá 49 :- eller något ;)

#281

Postad 01 August 2006 - 09:26

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Någon som vet om THX matrialet som nämns ovan finns på någon billig DVD?
Typ ICA Maxi READvd alá 49 :- eller något  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Jag vet att George Lucas har bifogat denna feature på sina DVD-släpp (typ Jakten på den försvunna skatten, Star Wars osv.)
vet inte om den finns på budgetsläpp... Du får kolla. Det är som en liten THX-logga nere i ena hörnet man klickar på...

#282

Postad 01 August 2006 - 21:27

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

Någon som vet om THX matrialet som nämns ovan finns på någon billig DVD?
Typ ICA Maxi READvd alá 49 :- eller något  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Jag vet att George Lucas har bifogat denna feature på sina DVD-släpp (typ Jakten på den försvunna skatten, Star Wars osv.)
vet inte om den finns på budgetsläpp... Du får kolla. Det är som en liten THX-logga nere i ena hörnet man klickar på...

<{POST_SNAPBACK}>



Vet du vad själv "programet heter på dvd'n" ?
Jag menar, sorroundtestaren heter väl typ; THX.DTS.Dolby.Digital.Audio.Experience.Tester.

#283

Postad 02 August 2006 - 07:41

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Vet du vad själv "programmet heter på dvd'n"?

Det skumma är att det står inte med i extramaterialet.
När man ska kolla filmen så väljer man ju i början "språk", "textning" osv.
Se'n står det "play movie", typ. I den menyn finns det en liten THX-logga nere i ena hörnet (som ser ut som en copyright-logga). Den kan man gå in på och, vips, startar en testsekvens för både surround och bild.

#284

Postad 02 August 2006 - 14:16

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

Vet du vad själv "programmet heter på dvd'n"?

Det skumma är att det står inte med i extramaterialet.
När man ska kolla filmen så väljer man ju i början "språk", "textning" osv.
Se'n står det "play movie", typ. I den menyn finns det en liten THX-logga nere i ena hörnet (som ser ut som en copyright-logga). Den kan man gå in på och, vips, startar en testsekvens för både surround och bild.

<{POST_SNAPBACK}>



Okej, får ta och titta på det.
Har du hittat några inställningar?

Jag provad MyMarks inställningar igår, som du tyckte var bra.
Tyckte bilden blev alldeles dör mörk med de inställningarna.

Jag fortsätter med mina tillsvidare - som jag ändå är jäkligt nöjd med.

Men det går alltd att för bättre :unsure:




Mina inställningar är;
Servicemeny.
SubBr. 95
R Off. 124
G Off. 128
B Off. 124
SubCon. 100
RG. 167
GG. 174
BG. 197

Tvmeny.
DVD - Scart RGB, Digitalbox - Scart, Xbox 360 - HD Component
Personlig - Standard - Dynamsik (Orörda inställningar)
Kontrast 70 - 80
Ljus 48 - 50
Skärpa 50 - 45
Färg 38 - 40
Färgton Sval2 - Sval1
Brus På - På
Dyn. kontrast. Av - Av





Testa gärna och posta vad du tycker.

#285

Postad 02 August 2006 - 14:46

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Har du hittat några inställningar?

Jag provade @MyMarks inställningar igår, som du tyckte var bra.
Tyckte bilden blev alldeles för mörk med de inställningarna.

Jag fortsätter med mina tillsvidare - som jag ändå är jäkligt nöjd med.
Testa gärna och posta vad du tycker.

Jag höll på i flera timmar igår kväll men är inte nöjd. Djupet och skärpan är bra men det gula slår över så det måste jag minska ner (vilken av dem är det??). Se'n är det en aning blaskigt ibland. Svärtan är dock jämn och fin.
Håller med dig om @MyMark's inställningar. Tyckte de var bra till en början men har vartefter justerat ganska långt ifrån dem.

Ska prova dina ikväll och se hur de blir.
Jag postar mina imorgon så kan du jämföra.

#286

Postad 03 August 2006 - 07:37

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Ska prova dina ikväll och se hur de blir.
Jag postar mina imorgon så kan du jämföra.

Jag justerade ytterligare igår kväll men min sambo börjar bli otålig så jag kunde inte slutföra det (hann inte testa dina inställningar, nufan).
Anyways, här är de jag stannade på igår - med reservation för fin-justeringar:

SYSTEM-meny

SubBright - 129
Roffset - 51
Goffset - 55
Boffset - 67
Subcontrast - 105
Rgain - 53
Ggain - 70
Bgain - 80

Gamma OFF

TV-meny

Kontrast - 91~93
Ljus - 68~70
Skärpa - 68
Färg - 32~34

Dynamisk
Dynamisk kontrast -
Brus red. - AV
Färgton - Sval2

Vore intressant att höra vad du/ni anser om dessa inställningar.
Men jag blir aldrig riktigt nöjd, tror jag.
Ikväll ska jag köra THX-testet igen och gissningsvis så blir kontrast, ljus och skärpa lite justerade.

Nufan: jag ska pröva dina inställningar ikväll och jämföra - ska bli spännande.

#287

Postad 04 August 2006 - 08:18

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0
Hann inte igår kväll, heller.

Körde däremot DVD igår och bilden var ganska bra, faktiskt. Drog upp ljuset ca 10 steg och ökade fägen ca 2-3 steg. Helt OK bild.

En annan sak jag glömt att ta med i beräkningen är ju att jag faktiskt skickar digitalbox-signalen trådlöst från källaren upp till Samsungen... Undrar om det försämrar bilden så pass - eftersom DVD'n ger juste bild...?

Tips: vill man inte investera i Star Wars Trilogy (499:- på Discshop) så kan man ju köpa en testskiva hos Hembiobutiken för 399:-.

OCH... En mycket hjälpsam firma jag vill rekommendera är Sisaco AB. Experter på audio, video, data, monitorer, plasma och projektorer samt standard/proffskablar inom dessa områden!

Deras utmärkta sida med råd o tips om signaler, kontakter och annat är värt en genomläsning!

#288

Postad 04 August 2006 - 13:31

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

Hann inte igår kväll, heller.

Körde däremot DVD igår och bilden var ganska bra, faktiskt. Drog upp ljuset ca 10 steg och ökade fägen ca 2-3 steg. Helt OK bild.


<{POST_SNAPBACK}>




Vad har du för DVD?
Anslutning? HDMI/DVI? Scart? Component?

#289

Postad 04 August 2006 - 17:03

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Vad har du för DVD?
Anslutning? HDMI/DVI? Scart? Component?

En BBK med DVI.
Jag rekommenderar DVI - det är oslagbar bild! Nackdelen är bara att man måste köra ljudet en annan väg (eftersom DVI bara skickar bildsignalen). Jag kör ljudet till en Marantz surround-receiver.
Men bilden... G R Y M ! Man ser fan-i-mig pormaskarna i ansiktet vid närbilder...

#290

Postad 06 August 2006 - 15:47

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

Vad har du för DVD?
Anslutning? HDMI/DVI? Scart? Component?

En BBK med DVI.
Jag rekommenderar DVI - det är oslagbar bild! Nackdelen är bara att man måste köra ljudet en annan väg (eftersom DVI bara skickar bildsignalen). Jag kör ljudet till en Marantz surround-receiver.
Men bilden... G R Y M ! Man ser fan-i-mig pormaskarna i ansiktet vid närbilder...

<{POST_SNAPBACK}>



Jag tyckte inte DVI var något värst när jag provade.
Köpte en Samsung HD850 eller vad de heter men jag lämnade tillbaka den efter att ha blivit grymt besviken.
Men jag har kommit fram i efterhand att jag nog valde fel DVDFilm när jag testade.
Kollade på en DVDFilm i NTSCformat.
Inte så bra bild, kollade senast igår på Poseidon (NTSC), inte så värst bra bild på den heller.

Så jag kanske ska ge DVI i spelarna en chans till fast testa med en PALfilm dock.


Självklart kopplar man inte ljudet från DVD'n till Tv'n utan till minst en 5.1 föstärkare! ;)

Ljudet är minst lika viktig som bilden, om inte viktigare när man glor på film.
Trots allt så är vi ju alla medlemmar på "minhembio".com



Har du testat min settings ännu?

Redigerat av nufan, 06 August 2006 - 15:55.


#291

Postad 07 August 2006 - 08:28

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Jag tyckte inte DVI var något värst när jag provade.
Har du testat min settings ännu?

Ge det en chans till!
Den första filmen jag såg med DVI-kopplad DVD var 'Sagan om Ringen'.... jag höll på att smälla av!
Men som sagt, det bör ju vara en utgåva av bra kvalitet.

;) Har inte testat dina settings än... (Sambon tycker jag "håller på" för mycket, så jag måste passa på när hon är ute).

Kollade film i helgen och tycker inte att mina settings är särskilt bra. Har beställt The Calibrator så nu vore det väl f-n om jag inte skall få till en bra bild... (Hembiobutiken tar 399:- så Discshop är billiga med sina 199:-!).
Kommer att ge feedback på den - om den är att rekommendera...

#292

Postad 07 August 2006 - 08:34

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0
Kolla in recensionen av The Calibrator i DVDforum.

#293

Postad 08 August 2006 - 07:48

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Har du testat min settings ännu?

NUFAN: Körde dina settings igår och.... de var ju mycket bättre än mina!!
Behåller dem nog sålänge.

Var på POWER (Järfälla) igår och vad ser jag vid kassan om inte The Calibrator (de Luxe Edition) för endast 99:-!!!! (Att jämföra med 399:- på t.ex. HiFi-klubben). De hade även den första versionen av The Calibrator för 19:-! Passa på nu, faddamackers, och köp den!

Redigerat av Easyrider, 08 August 2006 - 07:51.


#294

Postad 08 August 2006 - 21:44

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

Har du testat min settings ännu?

NUFAN: Körde dina settings igår och.... de var ju mycket bättre än mina!!
Behåller dem nog sålänge.

<{POST_SNAPBACK}>



Så bra :) Tycker tjejen det med eller?
Jag behåller mina jag också och så väntar jag på din recension av The Calibrator.


;)

#295

Postad 09 August 2006 - 09:02

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Så bra  ;) Tycker tjejen det med eller?
Jag behåller mina jag också och så väntar jag på din recension av The Calibrator.

:) Betr. The Calibrator kan jag sammanfatta min uppfattning såhär: BESVIKELSE.

THX-optimizer'n i bl.a. Star Wars-boxen och Jakten på den försvunna skatten-boxen är precis lika utförligt som i The Calibrator - iaf vad gäller bildkvalitetverktygen. I stort sett samma kalibreringsverktyg, faktiskt.
De andra skivorna i boxen kan jag inte uttala mig om men de är säkert bra för ändamålet.

Alltså; vill man optimera sin TV-bild så skulle iaf jag hellre köpa en av George Lucas boxar med medföljande THX-optimizer. (Då får man ju bra filmer på köpet).

Kolla gärna in och läs tråden om The Calibrator på forumet.

Jorå, sambon har slutat småmuttra så jag gissar att hon tycker att bilden är OK....

#296

Postad 09 August 2006 - 20:44

nufan
  • nufan
  • Amatör

  • 64 inlägg
  • 0

Så bra  :( Tycker tjejen det med eller?
Jag behåller mina jag också och så väntar jag på din recension av The Calibrator.

:) Betr. The Calibrator kan jag sammanfatta min uppfattning såhär: BESVIKELSE.

THX-optimizer'n i bl.a. Star Wars-boxen och Jakten på den försvunna skatten-boxen är precis lika utförligt som i The Calibrator - iaf vad gäller bildkvalitetverktygen. I stort sett samma kalibreringsverktyg, faktiskt.
De andra skivorna i boxen kan jag inte uttala mig om men de är säkert bra för ändamålet.

Alltså; vill man optimera sin TV-bild så skulle iaf jag hellre köpa en av George Lucas boxar med medföljande THX-optimizer. (Då får man ju bra filmer på köpet).

Kolla gärna in och läs tråden om The Calibrator på forumet.

Jorå, sambon har slutat småmuttra så jag gissar att hon tycker att bilden är OK....

<{POST_SNAPBACK}>



Det var kasst.
Men är du inte nöjd med bilden nu då?

#297

Postad 10 August 2006 - 08:31

Grimmy
  • Grimmy
  • Veteran

  • 1743 inlägg
  • 0
Om man köper en tv för över 10 000:- finns det ingen ursäkt att inte köpa DVE (Digital video essentials) för 300:- Vet inte hur the calibrator är men DVE äger. Man får med "färgfilter" så att man kan ställa in färgerna rätt (eller så rätt som det går beroende på tv). Så vitt jag förstår går det inte att ställa in färgerna vettigt på något annat sätt... men jag vet inte exakt hur mycket hjälp man får med THX-kalibreringsverktyget.

DVE är även bra för att kalibrera ljudet. Enda som är tråkigt är att det är lite, svårnavigerat å segt - framförallt när man konfigurerar ljudet. Mycket är sådant som man får räkna med att det tar tid att genomföra...

Redigerat av Grimmy, 10 August 2006 - 08:36.


#298

Postad 10 August 2006 - 08:56

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

Om man köper en tv för över 10 000:- finns det ingen ursäkt att inte köpa DVE (Digital video essentials) för 300:- Vet inte hur the calibrator är men DVE äger. Man får med "färgfilter" så att man kan ställa in färgerna rätt (eller så rätt som det går beroende på tv).
Även bra för att kalibrera ljudet.

<{POST_SNAPBACK}>

Med färgfilter - menar du typ blå "pappersglasögon" att se "rätt" färg med? Det får man med The Calibrator och de var verkligen inte till mycket hjälp kan jag säga...

Jorå, nufan, bilden är jag nöjd med. Jag behåller dina settings tillsvidare!

#299

Postad 10 August 2006 - 09:29

Grimmy
  • Grimmy
  • Veteran

  • 1743 inlägg
  • 0
easyrider: Jag vet att många haft problem med the calibrator. DVE brukar inte generera samma negativa kritik. Men visst DVE är mer anpassat för crt och projektor och det är inte alltid (läs aldrig) man kan få korrekta inställda färger och gråskalor med platt-tv. Men jag förstår att det om man redan köpt the calibrator så tappar man intresset för ännu en ny kalibreringskiva, och det vore kanske bra att vänta tills DVE kommer i någon slags HD-upplaga mer anpassad för platt-tv dessutom.

#300

Postad 10 August 2006 - 11:53

Easyrider
  • Easyrider
  • Användare

  • 114 inlägg
  • 0

.... om man redan köpt the calibrator så tappar man intresset för ännu en ny kalibreringskiva, och det vore kanske bra att vänta tills DVE kommer i någon slags HD-upplaga mer anpassad för platt-tv dessutom.

Så sant, så sant!
Åsikterna i denna tråd om system- resp. TV-inställningarna i Samsung PS-42V6S har ju varit väldigt varierande. Lite på slutet i tråden uppstod ju frågan om huruvida materialet i The Calibrator skulle hjälpa oss stackare som har problem med detta.

Jag har testat både THX optimizer och The Calibrator och upprepar att det räcker alldeles utmärkt med den förra.
Om nu DVE skulle vara bättre än dessa båda kan jag inte uttala mig om och känner att jag ger upp försöken att med hjälp av kalibreringsverktyg göra bra settings på min plasma.
Jag tycker att tråden varit som bäst när vi delat med oss av våra egna inställningar, prövat varandras och givit feedback om det.

Är det månne så att handens trixande med knapparna och ögonens avgörande intryck är de bästa instrumenten för att göra en bra bild?



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • VM på nya AppleTV
    Tobbeswim
    2026-07-05 23:35:21
  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.