Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Acer Aspire Idea 500 Htpc

150 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara
Acer Aspire iDea 500 - 1,66GHz DC 1GB 250GB DVD±RW (Stationära datorer) 1 5.75 (3) Inga priser
Acer Aspire iDea 510 - 1,66GHz DC 1GB 250GB DVD±RW (Stationära datorer) 1 5.666666 (2) Inga priser

#51

Postad 30 July 2006 - 08:28

Hnke
  • Hnke
  • Användare

  • 155 inlägg
  • 0
Det med stand-by läget kan hända även om man bygger datorn själv, vet inte riktigt vad det beror på men nånting måste man ju kunna göra åt det själv.

#52

Postad 31 July 2006 - 07:23

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0

Tråkigt att läsa detta MrWorf. Jag var av uppfattningen att du var ganska nöjd med Acer:n. Det kanske dock är lite för tidigt att kunna hoppas på den "ultimata" maskinen än...det kanske måste bli ett eget HTPC-bygge ändå (även om det känns trist).

Well, jag skrev till Acer i helgen, vet inte hur bra deras support är. Just nu kör jag igen med projektorn kopplad direkt. Kommer givetvis posta svaret här ifall jag får något.

Jag är annars rätt nöjd med maskinen, den största besvikelsen är väl hur "opolerad" maskinen är. När man köper ett färdigt kit så förväntar jag mig också att det skall funka till större delen.

Bara en sån enkel sak som om jag råkar radera det TV programmet som jag tittar på så måste jag starta om MCE annars funkar inte video längre.

Eller att displayen på maskinen lätt brakar samman och fryser. Dvs, om jag tittar på en avi fil och maskinen börjar spela in något så fryser tidräknaren för avi och texten som innan rullade med vad jag tittade på ersätts med programmet som spelar in.

Jag hade inte haft ett problem med det om den hade återgått till normalläget igen, men det gör den inte. Tiden förblir frusen och texten på vad jag tittar på blir inte rätt förrän jag startar om avi filen.

Har också kommit hem och sett displayen stå och flippa mellan två texter utan att komma vidare.

Klockan på displayen är amerikansk och verkar inte gå att ställa om.

Massor av sådana smådetaljer sänker kvalitetskänslan. Men det är väl korset man får bära för att dels ha höga krav och dels hoppa på något som är helt nytt (ie, acern då alltså, inte mce).

Kommer försöka lägga supportärende för varje fel jag finner, men om de inte löser HDMI strulet inom överskådlig tid så blir jag tvungen att ge upp på den.

#53

Postad 01 August 2006 - 19:11

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Bara lite status uppdateringar på HDMI problemet jag har. Fick svar från Intel (snabbt jobbat, skrev till dom imorse :) ) men inget positivt svar. Mera standardsvar 2B

Nåja, förtydligade mig och svarade. Hoppas på att de skall kunna lösa det så att autodetektering inte stänger av DVI utgången (och därmed HDMI utgången, eftersom de är den samma).

#54

Postad 03 August 2006 - 12:02

Nahaz
  • Nahaz
  • Beroende

  • 1349 inlägg
  • 0
Jag följer dina äventyr med spänning och har fortfarande inte bestämt mig för om man skall slå till eller vänta på någon liknande htpc lösning.

Skall snart flytta till ny och större lägenhet och får loss en massa pengar från lägenhetsförsäljningen som skall investeras i prylar.

Projektorn skall uppgraderas till: Sanyo Z4 (om det inte hinner dyka upp något ännu roligare innan köptillfället)
Jag tittar mycket på serier och dvd filmer, så en htpc kopplad till projektorn känns rätt, Acern är liten och hyffsat snygg, har digital tv tuner, tv tuner osv och skulle jag bygga något själv hade det ändå dragit iväg i pris. Så 12.000:- känns inte helt omotiverat, men då vill man ju som du säger att det skall fungera som vilken annan hembio komponent som helst, plug and play typ.

Jag avvaktar lite med nytt tv köp, lcd/plasma djungeln känns lite för osäker än så länge, jag vill se lite accepterade standards och tillförlitliga HDTV sändningar innan jag slår till. Men jag skulle gärna ha kvar htpc:n när det väl blir ett köp och är lite oroad av att acern bara har en hdmi output.
Jag kommer även ha PS2, X-Box, X-Box 360 och PS3 ha inkopplade och hade helst velat ha någon hdmi/komponent switch lösning så att bara 1 kabel går till projektorn.

Vad finns det för alternativ till idea 500 som skulle kunna passa mina behov?
Finns det något eller kommer det något?

#55

Postad 03 August 2006 - 21:55

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Jag håller just på att återställa hela Acern och samla ihop allt som följde med. Jag kommer att försöka häva köpet på denna maskin av följande anledningar:

Standby funkar inte
Datorn står på 24/7, trots att jag har standby inställt att aktivera. Har hänt att den går ner i standby, men det verkar bara ske en gång per omboot.

Front displayen flippar ur
- Kan fastna och stå och växla mellan två olika visningar
- När man spelar upp film och den börjar spela in så hänger sig tidsvisningen tills man startat om MCE ;)
- Ibland så har den fått fnatt och visat en massa olika symboler (Music, Live TV, etc) utan min inverkan ;)
- Ibland slutar den bara att funka(!!)

HDMI funkar dåligt
Intel's svar är att "så här skall det funkar, hårdvaran är sådan, går ej att fixa" (vilket är märkligt när både min laptop och stationära sköter det utan problem, förvisso via DVI->HDMI adapter, men ändå... Givetvis har jag testat med adaptern på Acern också men det gör ingen skillnad mot HDMI utgången)
Acer's support hänvisar till Intel

DVB-T funkar inte
MCE upptäcker kanalerna men kan inte visa dom

SageTV kommer inte åt TV korten
Trots åtskilliga försök så kan inte SageTV använda korten, visar blank bild på analog mottagning och "No signal" på DVB-T. Media Player Classic och DScaler funkar med analogt (går ej att välja den digitala tunern från de programmen). Sen om det beror på att SageTV kräver stöd per kort eller inte, det vet jag inte (den upptäcker nämligen den digitala tunern och kan leta upp kanaler och visa signalstyrkan, så man skulle tro att det funkar).

Bild kvaliteten är urusel
LiveTV och inspelningar av analog tv ser ut som skit (kunde som sagt inte testa DVB-T). Testat massa olika dekoders (nVidia, Cyberlink, WinDVD, DScaler5 samt FFDShow via diverse registry hack) och den som ger bäst bild är nVidia, men då påminner det om kass konvertering från VHS band. Har provat alla kvalitetsinställningar i MCE utan framgång. DScaler 4 kunde heller inte få bättre bild.

Fjärren kan inte väcka datorn från Standby
Snacka om jag blev paff. När jag väl lyckades få ner datorn i standby (ACPI/S3) så kunde jag inte starta den med fjärrkontrollen. Fick ta till registerhack (USBBIOS, etc) för att det skulle funka. Märkligt när det är den mest banala funktion och något som bara borde funka på en specialbyggd burk som den här.

Sen är där säkert fler saker som jag missat (amerikansk tidvisning i displayen, engelska menynamn i displayen men svenska på skärmen), men dessa är de mest uppenbara.

Det som fick bägaren att rinna över var när den idag efter en omstart gjorde något skumt med HDMI signalen som fick min Sanyo Z3 att KRASHA :P ... Har aldrig hänt förr med min Panasonic S97 (som också körs över HDMI).

Har dessutom under perioden av två veckor spenderat ca 2000:- extra i form av DVB-T antenn och DVI Detective (skulle lösa strulet med HDMI, men icke).

Så mitt tips till dig som är sugen på denna maskin, avvakta tills det finns driveruppdateringar eller liknande, eller bered dig på att spendera minst lika mycket tid med denna som med en maskin du själv har byggt. Detta är definitivt ingen plug'n'play lösning :unsure:

#56

Postad 03 August 2006 - 22:41

Nahaz
  • Nahaz
  • Beroende

  • 1349 inlägg
  • 0
Tråkigt att höra, men tack för hjälpen och att du delade med dig av dina erfarenheter, om inte annat kanske du sparade mig 12 tusen.

#57

Postad 03 August 2006 - 22:55

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Känns dock bittert, då själva maskinen är riktigt trevlig, tyst och snabb. Bara synd att drivare och poleringen var något som de struntade i.

Hade man bara kunnat stoppa i valfritt gfxkort och tvkort så hade det nog löst sig. Nåja.

#58

Postad 04 August 2006 - 17:55

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0

Känns dock bittert, då själva maskinen är riktigt trevlig, tyst och snabb. Bara synd att drivare och poleringen var något som de struntade i.

Hade man bara kunnat stoppa i valfritt gfxkort och tvkort så hade det nog löst sig. Nåja.

<{POST_SNAPBACK}>

Situationen har blivit, om möjligt, ännu tråkigare. Det verkar inte som om företaget jag köpte maskinen av kommer att respektera det faktum att den inte funkar och häva köpet. Först så skulle den in på service, men när jag uppvisade kommunikationen jag haft med både Acer och Intel så blev det helt stopp.

Iom att jag öppnade lådan så kan de inte ta tillbaka den eftersom förpackningen är bruten. :blink:

Undras hur det är tänkt man skall kunna upptäcka att HDMI inte funkar som annonserat utan att bryta förpackningen?

Sicket skitsnack, nåväl har svarat dom och hoppas på att de skall lösa det ändå. Annars blir det ARN och kompani, vilket är föga smidigt för någon av oss.

I'll keep ya posted!

#59

Postad 04 August 2006 - 20:27

Manor
  • Manor
  • Beroende

  • 1225 inlägg
  • 0
Trist att maskinen suger...och att det strular med återlämnandet av den :blink:.
En "färdig" maskin ska man absolut inte behöva mickla med som du har behövt att göra. Du verkar ju också kunna din sak, så det är ju inte något skitsnack från din sida...de nackdelar du pekar på.

mvh Manor

#60

Postad 05 August 2006 - 22:21

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
I väntan på att företaget skall svara (va, jobbar de inte på helgen? :)) så gav jag DVB-T mottagaren en chans till, nu när jag ändå blåst datorn.

And waddaya know, den funkar ;) Tydligen så stördes MCE ut av Combined Community Codec Pack, gissningsvis så var FFDShow registrerad för en filtyp förmycket.

Provade även komponent istället för HDMI (vill inte behöva repitera händelsen innan i veckan) och visst, det funkar, men ack så tråkig bilden är. Min Xbox 360 har mkt bättre bild och den kör också komponent.

Hoppas nu detta löser sig kvickt, vill köpa eget bygge och komma igång igen på allvar, för detta var väldigt vanebildande (att ha HTPC alltså, inte att mecka konstant med den).

#61

Postad 06 August 2006 - 08:59

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
*flin* Om man använder Komponent så funkar inte DVD uppspelning eftersom skivan är "kopieringsskyddad" ;) Snyggt Acer! Verkligen genomtänkt!

Dags att installera AnyDVD *mummel*

#62

Postad 08 August 2006 - 09:44

MGK
  • MGK
  • Beroende

  • 1015 inlägg
  • 0

*flin* Om man använder Komponent så funkar inte DVD uppspelning eftersom skivan är "kopieringsskyddad" :) Snyggt Acer! Verkligen genomtänkt!

Dags att installera AnyDVD *mummel*

<{POST_SNAPBACK}>



Och värre blir det i Vista ?

#63

Postad 08 August 2006 - 12:39

Barsk
  • Barsk
  • Lärjunge

  • 493 inlägg
  • 0

Det är verkligen irriterande detta. Hade jag haft ett vettigt grafikkort, från tillexempel, nVidia, så hade jag troligen aldrig haft problemet. På deras kort har jag inte haft problem att slå på utgångar utan skärmar.

Där har du fel! Jag har ett Geforce 6150 med DVI som jag försöker mata projektorn (en Hitachi PJ-TX200 med). Funkar icke då grafikkortet vägrar acceptera projektorn. Det är nåt strul med EDID-handskakningen så det går inte att hitta enheten. LCD-skärmar går bra, men inte projektorn. Om jag hade kunnat tvinga DVI-porten till "alltid på" så hade det inte varit något problem. Men tro mig, det går INTE! I Linuxdrivrutinerna går det, men inte i Windows.

Med mitt gamla ATI-grafikkort funkade det utmärkt att köra DVI till projektorn.

Så en Gefen DVI detective är vad som ligger närmast till hands för mig. Om du inte lyckas returnera din så kan jag tänka mig köpa den för en rimlig peng.

Redigerat av Barsk, 08 August 2006 - 12:40.


#64

Postad 08 August 2006 - 12:43

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Märkligt att det funkat fint med GeForce 7800GTX och GeForce 6200 via DVI (med hjälp av en DVI->HDMI adapter) ... Det är ju inte direkt så att jag sitter och hittar på detta :)

7800GTX gick direkt till projjen medans GeForce 6200 gick via min HDMI switch. Inga problem, tom testat att rycka skärmen till min dator därhemma och sen i Windows slå på den ändå. Funkade bra.

Kanske gamla drivare eller gamla drivare som ligger kvar och stör de nya?

#65

Postad 08 August 2006 - 18:54

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Jahapp, nu mörknar det ytterliggare på Acer fronten för mig. Företaget jag köpte den av kom tillbaka till mig idag och sa att Acer hade sagt att där är inget fel på min maskin, varpå det inte gick att reklamera den. Likaså kan jag inte ångra mitt köp eftersom förpackningen är bruten.

Bittert värre! :)

Har skrivit ett sista svar till dom nu där jag citerar lite olika paragrafer från Konsumentköplagen i hopp om att kunna påvisa min rätt att reklamera en apparat som inte fungerar som annonserat.

Funkar inte det heller så blir det ARN och allt vad det medför.

Skit också (rent ut sagt) :D

Här är summeringen av de största problemen med Acern:
  • HDMI fungera sisådär
    • Den upptäcker inte din skärm om du inte har den påslagen först (och även då löper du en risk att den inte "ser den")
    • Den fungerar inte med HDMI certifierade switchar (fungerar ännu sämre då än annars)
    • Kan potentiellt hänga din projektor/display om den är känslig för snabba av/på och byten av upplösningar (vilket sker vid uppstart av datorn)
    • DVI-till-HDMI adapter medför samma problem som ovan
    • Om du lyckas få igång HDMI så finns risken att den stängs av vid en reboot eller standby (har skett ett par ggr för mig när jag "trott" jag löst problemet)
  • Komponent utgången har sina nackdelar
    • Suddig bild
    • Texten ser utsmetad ut, tex, svart text på vit bakgrund ger en suddighet som består av andra färger (nej, cleartype är avstängt)
    • DVD uppspelning tillåts EJ med komponent pga kopieringsskydd ;) ;)
    (kvaliten på komponent har jag jämfört mot min Xbox 360 som visar en kristallklar bild under samma förutsättningar, mao, inget projektor problem)
  • VFD displayen flippar lätt ut, speciellt när den vaknar efter standby (ACPI/S3). Detta manifesterar sig i frusen display, felaktig information, avsaknad av information mm. Mao, den fyller ingen funktion längre i dessa fall och endast reboot löser det.
  • Problem att köra andra HTPC program såsom SageTV, Mediaportal, m.fl (tvkorten upptäcks ej eller funkar dåligt)
  • Medföljande fjärrkontroll kan inte väcka datorn från standby (däremot verkar xbox 360 fjärren klara det :lol:)
Om ni kan leva med dessa nackdelar (fjärr problemet löses med registry hack, DVD med AnyDVD) så är det en underbar maskin då den är snygg, tyst och liten. Den har dessutom massor av in/ut-gångar samt två hybrid-tuners (mao 2 x Analog eller 2 x DVB-T)

Annars är det bättre att ni sparar era 12 000 kronor som denna maskin kostar, det är bara inte värt det strul ni får på köpet. Intel's svar på HDMI frågan var

This is actually what we call "Hardware Predection". This is a feature of the Mobile Intel® 945GM Express Chipset Family graphics controller that cannot be changed. Image will not be displayed untill the graphics controller hardware detects an "on-line" display source.

Så förvänta er inga lösningar från dom. Skulle de tillsist erkänna det som en bugg så ligger det i hårdvaran kommer troligen bli svårt (omöjligt?) att åtgärda.

Återkommer när jag fått svar på mitt senaste mail.

#66

Postad 09 August 2006 - 22:35

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Det ser ut att lösa sig tillsist. Skönt när företag ser nyttan med att försöka göra kunden nöjd. Däremot kan jag inte säga samma sak om Acer:

Tyvärr är det inte ett "fel" på datorn utan en begränsning/"feature". Detta hindrar dig att använda datorn med annan extern utrustning kopplad mellan datorn. Det hindrar dig inte att koppla datorn direkt till en projektor eller LCD TV via HDMI. I våra ögon är det inget fel på datorn utan den fungerar enligt de specifikationerna som är ställda. Och som sagt tidigare är det så att du vill häva produkten får du vända dig till din återförsäljare.

Hör till saken att det inte alls funkar alltid med projektorn kopplad direkt till burken. De har hängt upp sig på att jag vid ett tillfälle nämnde att jag ville köra via min HDMI switch, men inte ens utan den funkar det bra. :)

Så ett tips, köp INTE denna produkt såvida ni inte tänker använda en monitor eller VGA utgången. HDMI/DVI är högst opålitlig och komponent stoppar uppspelningen av DVD skivor, kanske är detta bara odokumenterade "features" men mera troligt rör det sig om begränsningar. S-Video/Komposit skall vi inte ens tala om :(

Får hoppas att de lägger till dessa begränsningar i sin specifikation, annars tror jag fler kommer ligga på dom när de stöter på patrull.

Nåväl, nu skall bara åbäket skickas tillbaka sen skall det inskaffas en ny, hemmabyggd HTPC. :lol:

#67

Postad 11 August 2006 - 19:32

Manor
  • Manor
  • Beroende

  • 1225 inlägg
  • 0
MrWorf, det ska bli spännande att se vad det blir sen. Har du redan tagit fram en specifikation?

mvh Manor

#68

Postad 11 August 2006 - 22:15

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Jajamen, det började i samma stund som jag fick igenom reklamationen. Bygger den själv från scratch denna gång, vilket innebär mer jobb men förhoppningsvis bättre funktionallitet.

Här är maskinen, den kanske verkar tråkig utseendemässigt, men jag har en plan :)

Denna burk kommer stå undangömd och jobba i det fördolda, när jag sen saknar min VFD och DVD läsare så kommer jag köpa ett snyggt och tunt htpc chassi i vilken jag stoppar i
  • DVD läsare/brännare(?)
  • Firewire-->IDE adapter
  • USB hub
  • MCE USB IR mottagare
  • USB VFD Display
Sen drar jag bara upp Firewire/USB samt on/off & leds till den, sen är jag hemma B) Plus att jag då slipper att ha en burk i mitt stereorack som alstrar fett med värme vilket ställer till det när man som jag har svårt att få bort värmen (se galleri så greppar du :))

Dessutom ger detta större möjligheter för tyst kylning (enorm fläns eller nått :)) samt expansionsmöjligheter. En annorlunda lösning, men förhoppningsvis tyst och funktionell.

Men det kommer jag inte att skriva mkt mer om här, risk för vi hamnar waay off-topic isf ;) :)

#69

Postad 13 August 2006 - 22:12

1905
  • 1905
  • Rookie

  • 5 inlägg
  • 0
Hej

Är det ngn annan som köpt denna dator???? Är den så dålig som Mr Worf beskriver??? eller funkar den för en som bara har en LCD 37 och vill ha en liten smidig dator att köra allt från. Tänkte koppla den på HDMI kontakten och sen köpa en Firedtv för att få in Boxer digitalTV. Är det ett måste eller går det att använda ngn av de inbyggda TV kontrollerna och bara köpa en CA-modul eller vad det heter? Har ingen lust att köpa ngt annat hembygge för att få windows media center.
tacksam för alla svar.

Hälsningar

Daniel

#70

Postad 14 August 2006 - 08:22

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Enligt Acer support (se mitt inlägg högre upp på sidan) så skall ditt scenario funka, se bara till att köpa det från ett företag som är kända för att ha bra support rutiner (tex Dustin) för att lättare kunna returnera maskinen ifall du skulle ha samma otur.

Jag personligen garanterar inte att maskinen skall funka med LCD via HDMI, det är acer som gör det (så du inte kommer och klagar till mig). För mig funkade det inte alls bra, men jag körde med projje och det stödjer de tydligen inte.

Angående CA modul så går det inte, DVB-T mottagarna som är inbyggda fixar bara gratiskanaler, och även om de hade haft en ingång för CA modul så får du inte öppna lådan då all garanti försvinner.

Som en ren fotnot så kan jag nämna att mitt hemmabygge funkade mkt bättre än acern, bara en sån sak som On/off via fjärr funkade direkt, utan registryhacks. ;) Dessutom ger Hauppauge PVR500MCE klart bättre bild än YinYang kortet som sitter i Acern (dessutom snabbare kanalbyte).

#71

Postad 14 August 2006 - 09:31

Nahaz
  • Nahaz
  • Beroende

  • 1349 inlägg
  • 0
Vad är poängen med 2 tv kort, båda med dual tuners. Jag skall som sagt också bygga själv efter din sågning av acern och undrar vad fördelen är med 2?

Det finns ju kort med en digital och en analog osv.

Undrar även vad du tänkt dig för kylning till processorn, kylaren man får till lär inte vara speciellt tyst.

Redigerat av Nahaz, 14 August 2006 - 09:42.


#72

Postad 14 August 2006 - 09:57

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0

Vad är poängen med 2 tv kort, båda med dual tuners. Jag skall som sagt också bygga själv efter din sågning av acern och undrar vad fördelen är med 2?

Det finns ju kort med en digital och en analog osv.

Om vi tar en HTPC generallt så är fördelen med 2 mottagare att du kan se på en sak och spela in en annan. Acern har 2st hybridkort, dvs, du kan se på en DVB-T eller Analog kanal samtidigt som den spelar in en DVB-T eller Analog kanal. Hybridtuners innebär bara att den kan ta antingen eller, inte båda samtidigt (samma tuner, trots DVB-T och Analogt stöd kan alltså bara använda det ena eller andra, inte båda samtidigt).

Min egen maskin som jag bygger nu har 2xDVB-T och 2xAnalog. Orsaken till detta är att SVT1&2, TV4 och TV6 kan jag ta digitalt vilket ger ett rejält lyft från analog comhem signal. Men jag måste ha analogt för att kunna få alla de andra comhem kanalerna (TV3, Kanal5, Discovery, etc). Genom att ha dual tuners av båda sorter så kan jag se på vad jag vill medans minst en tuner har tillgång till de kanaler som behövs för att spela in.

Allt har att göra med vad man har för krav på maskinen. Jag vill ha bästa bild/kvalitet men samtidigt vill jag ha alla kanaler. Dessutom är min nya HTPC begränsad på så vis att jag bara har två PCI slots, så därför kändes det bättre att skaffa två dualtuners av båda sorterna för att vara på den säkra sidan. Dessutom så lämnade Acern en dålig smak i munnen med deras hybridtuners. Det verkar vara ganska nytt att ha båda typerna i ett paket och bildkvaliteten på den analoga verkade lida, likaså drivrutinerna, så det var ytterliggare ett argument för mig att köra två av varje. Dessutom var det inte mkt dyrare (kända dualtuners kostar runt 900-1000kr).

Nu visade det sig emellertid att NOVA-T-500 kortet inte klarar av Standby (ACPI/S3) så det skall jag returnera och ersätta med ett Pinnacle kort (NOVA kortet var inget annat än en VIA USB kontroller med två USB tuners på... ganska fult av Hauppauge).

Hoppas det svarade din fråga ;)

#73

Postad 14 August 2006 - 09:58

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
När det gäller kylning så är det "work-in-progress" .. Har lite ideer men inget konkret ännu. Men det som låter mest nu är de två 120mm fläktarna som fanns i lådan.

#74

Postad 14 August 2006 - 10:15

Nahaz
  • Nahaz
  • Beroende

  • 1349 inlägg
  • 0
Jag har inget som helst behov av att spela in något program, möjligen är det så att jag glömt att möjligheten finns efter alla år utan VHS (sen DVD:n bytte ut den gamla burken). Men jag har aldrig ångrat att jag missat ett tv program, filmer ses på dvd, serier i divx och tv är bara för sport och slötitta på.

Men däremot vill jag kunna titta på både digital och analog tv, så ett dualtuner kort behöver jag.

Skulle du rekomendera något speciellt kort?

#75

Postad 14 August 2006 - 10:20

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Har inga rekommendationer, men när du väljer ett, se till att söka på nätet efter problem med det, så borde du slippa att returnera det. Rent generellt så är väl hauppauge bra på analog mottagning, den digitala är inte lika "viktig" då allt korten kan påverkar är känsligheten, du får samma bild på alla kort eftersom allt de gör är att suga ner MPEG2 strömmen till datorn ;)

Men som sagt, en snabb sökning på google med "(produktens namn) problem" borde ge dig en indikation på hur det ligger till. Sen kan du ju fråga/söka i HTPC forumet här också.

#76

Postad 14 August 2006 - 12:29

Nahaz
  • Nahaz
  • Beroende

  • 1349 inlägg
  • 0
tänkte använda min reserator1 plus till kyningen men då går ju 479 sockeln bort. Får låta reserator kitet sitta kvar i spelriggen istället och föröka hitta någon annan lämplig tyst kylning för mobil cpu:n.

Hittar du någon så säg gärna till.

En annan fråga:
Varför just MSI moderkortet?
Vad motiverar det högre priset jämfört med Asus och Abit?

Redigerat av Nahaz, 14 August 2006 - 12:34.


#77

Postad 14 August 2006 - 12:46

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Har flyttat vår diskussion över till denna tråd istället, då vi började gå lite väl mycket off-topic nu ;)

Så svaret till din fråga finner du där ;)

#78

Postad 16 August 2006 - 16:30

es147
  • es147
  • Rookie

  • 5 inlägg
  • 0
Jag som är total novis vad gäller sånt här undrar om det funkar med en sån häringa apparat ifall man bor i en vanlig fastighet med COMHEM kabeltv? Jag antar att de sänder analogt...om man inte köper nån digitalbox.

Jag ska köpa ny dator, ny platt LCD-TV men har ett Phillips trådlöst (till bakhögtalarna) DVD-"hemmabio"system som funkar bra. Är den här något för mig som vill att det ska vara enkelt att använda och installera?

En dum fråga till; Windows Media Center Edition, kommer man åt vanliga "skrivbordet" och filhanteraren?

/elin

#79

Postad 16 August 2006 - 17:35

Nahaz
  • Nahaz
  • Beroende

  • 1349 inlägg
  • 0

Jag som är total novis vad gäller sånt här undrar om det funkar med en sån häringa apparat ifall man bor i en vanlig fastighet med COMHEM kabeltv? Jag antar att de sänder analogt...om man inte köper nån digitalbox.

Jag ska köpa ny dator, ny platt LCD-TV men har ett Phillips trådlöst (till bakhögtalarna) DVD-"hemmabio"system som funkar bra. Är den här något för mig som vill att det ska vara enkelt att använda och installera?

En dum fråga till; Windows Media Center Edition, kommer man åt vanliga "skrivbordet" och filhanteraren?

/elin

<{POST_SNAPBACK}>


Ja det är analog signal du får i uttaget, Acern har analog ingång dock.

Antar att det är lite enklare att köpa en sån här färdig lösning än att bygga något eget.
Men läs hela tråden så du får en generell idé om vad bristerna är hos Acern.

Ja Windows MCE 2005 har alla vanliga funktioner som XP har, du kan alltså komma åt skrivbordet och filhanteraren : )

#80

Postad 05 September 2006 - 21:56

dojan
  • dojan
  • Wannabe

  • 36 inlägg
  • 0
Jag skulle vilja väcka liv i denna tråd igen.

Någon som har kört sin Acer lite längre och har nya synpunkter eller kanske någon som nyligen införskaffat en?

Hur funkar den tillsammans med FireDTV? (Jag har boxer hemma)

Någon som testat att koppla till en extern hårddisk? Funkar det bra eller dåligt?

Hur fungerar det trådlösa nätverket?

Kanske finns det andra bättre alternativ på marknaden? (Inte intresserad/kunnig att bygga själv)

Tack på förhand,

/Dojan

#81

Postad 05 September 2006 - 23:02

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0

Hur funkar den tillsammans med FireDTV? (Jag har boxer hemma)

Som vilken MCE maskin som helst. Bör funka utmärkt (tror någon på tystpc forumet kör med det) men observera att MCE kräver att samtliga tuners tar emot samma kanaler så du förlorar troligen den interna tunern om du vill ha betalkanalerna.

Någon som testat att koppla till en extern hårddisk? Funkar det bra eller dåligt?

Ingen skillnad mot en vanlig dator.

Kanske finns det andra bättre alternativ på marknaden? (Inte intresserad/kunnig att bygga själv)

Shuttle gör också sådana hära saker... Men de kostar ca 7-8 kkr mer (Shuttle M1000 och nu, M2000)

#82

Postad 06 September 2006 - 09:20

dojan
  • dojan
  • Wannabe

  • 36 inlägg
  • 0
Tack för snabba svar.

Några nya frågor.

Är du nöjd med din Acer MrWolf?

Finns det något du inte är nöjd med?

Kan man anlsuta till Acer:n via FTP?

/Dojan

#83

Postad 06 September 2006 - 09:37

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Jag är inte rätt person att fråga då jag har klankat ner mest på den (se tidigare i tråden) :)

Men för att svara på frågan om FTP, ja, om du installerar en ftp server så går det utmärkt. Det är som sagt bara en mer fluffig WinXP Pro installation.

#84

Postad 15 September 2006 - 10:09

Unregistered7f437206
  • Unregistered7f437206
  • Användare

  • 127 inlägg
  • 0
Mycket negativt om denna, överväger trots detta ett köp... Har fått ett mailsvar från Dustin där dom klart säger att den ska funka till min projektor samt plasma utan problem... Har sparat detta utifall jag vill reklamera senare.

Kan dock väldigt lite om vad man kan komplettera moderkortet med, tänker då på ett grafikkort som kan klara av spel lite bättre än vad det medföljande gör. Hur är det med plats osv. skulle man kunna sätta dit ett bättre kort och vilket förselsår ni i så fall.

#85

Postad 15 September 2006 - 10:12

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Denna är helt integrerad, du förlorar garantin om du öppnar den, dessutom så finns det inga kortplatser att tala om.

Tänk dig en förvuxen laptop i ett snyggt skal :o

Lycka till!

edit:
Skrev fel ang. öppna lådan

Redigerat av Unregistered56b04b1d, 15 September 2006 - 10:13.


#86

Postad 15 September 2006 - 16:40

Unregistered7f437206
  • Unregistered7f437206
  • Användare

  • 127 inlägg
  • 0
Hmmm.... vad ska man göra.... :D *beslutsångest*

#87

Postad 18 September 2006 - 15:18

Unregisterede061958c
  • Unregisterede061958c
  • Rookie

  • 1 inlägg
  • 0
Såg i tråden att det har varit en del snack om den dåliga kvaliten på analoga signaler vid tittande och inspelning av tv. Kan meddela att Acer nu fixat nya drivrutiner för detta och i mitt fall blev kvalitetsförbättringen avsevärd. Kunde inte köra med analogt innan, utan fick nöja mig med de fria kanalerna vid det markbundna nätet, men nu har jag gått över till det analoga igen och får med mig hela utbudet från min kabeltv-leverantör. Det är ju inte digital-tv-kvalitet, men avsevärt bättre än tidigare. Enda problemet som kvarstår är hackande i bilden när man tittar på tex fotboll med snabba panoreringar, men å andra sidan har jag läst i andra forumtrådar att även digitaltv-signalerna kan dras med detta.

Är i stort mycket nöjd med min Acer Idea 500 htpc. Har man inte kunskapen om att bygga ihop en egen htpc så tycker jag allt Acers burk kan vara ett alternativ. Snygg som skit är den i alla fall. :P

#88

Postad 22 September 2006 - 09:11

balahir
  • balahir
  • Amatör

  • 69 inlägg
  • 0
Juneh, jag funderar också på en Acer. Hur nöjd är du med den, för och nackdelar? Är displayen ljusstark, den verkar lite svag på de bilder jag sett?

/Balahir

#89

Postad 22 September 2006 - 09:31

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
När jag hade en så var det inga problem att se displayen (förutom att vissa ikoner var väldigt små).

Här är två bilder från min fd. Acer Aspire (tagna från min blogg ... där finns även fler bilder på lådan, mm)
Bifogad fil  htpc.jpg   37.11K   4 Antal nerladdningar

Bifogad fil  aspire_installed.jpg   56.41K   4 Antal nerladdningar

Redigerat av Unregistered56b04b1d, 22 September 2006 - 09:32.


#90

Postad 26 September 2006 - 20:16

macke_mix
  • macke_mix
  • Wannabe

  • 27 inlägg
  • 0
Hej, har köpt mig denna maskin men får ingen bild via hdmi. Den är kopplad till en Pioneer pdp-436sxe. Är det någon inställning man måste göra för att få det att fungera?

#91

Postad 26 September 2006 - 22:11

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0
Starta din skärm först. När den står på HDMI ingång och väntar på bild, starta Acern (från början, dvs, den måste ha varit helt avstängd sen innan).

Har du nu tur kommer du få bild.

Du kan aldrig starta din Acer utan att skärmen är påslagen först. Standby läget har en förmåga att göra så att du måste kallstarta igen för att du skall få igång HDMI utgången.

Detta går inte att felanmäla till Acer eller Intel då detta är en dokumenterad funktion/finess med det inbyggda grafikkortet.

#92

Postad 27 September 2006 - 07:37

balahir
  • balahir
  • Amatör

  • 69 inlägg
  • 0
MrWorf (eller någon annan),

En fråga som jag inte lyckats hitta något svar på: Vi har comhems analoga utbud och dessutom en digitalbox från comhem. Just nu har jag en DVD-recorder med hårddisk, och för att spela in de analoga kanalerna är det ju bara att välja med tunern i recordern. Digitalboxen är kopplad med SCART till recordern, och för att spela in väljer jag SCART-ingång 1 som källa och ställer in digitalboxen på rätt kanal. Detta funkar, med de begränsningar att jag inte kan se någon annan digital kanal medan jag spelar in, samt att jag inte kan styra digitalboxen från DVD-recorderns fjärr (dessa begränsningar kan jag leva med).

Kommer det att fungera på motsvarande sätt med Acern? Att spela in de analoga är ju inga problem. Den har ju dessutom två SCART ingångar, så att koppla in digitalboxen är rent tekniskt inga problem. Men hur hanterar Win MCE detta? Har läst att man inte kan blanda analoga och digitala kanaler, fast det blir kanske annorlunda med en separat box. Har också läst att man kan styra externa boxar via medföljande IR-prylar. Hur skulle du lösa detta?

Hittar inget om detta i något forum eler på M$ hemsida.

Tack på förhand!

/Balahir

Redigerat av balahir, 27 September 2006 - 07:38.


#93

Postad 27 September 2006 - 17:11

macke_mix
  • macke_mix
  • Wannabe

  • 27 inlägg
  • 0
hmm, det fungerar bara om man startar med endast komponent, sedan ansluter hdmi och som utdata väljer digital bildskärm. Tror jag läste om någon som haft just detta problem. Finns det inte någon lösning? :)

Mkt tacksam för svar.

#94

Postad 27 September 2006 - 17:42

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0

hmm, det fungerar bara om man startar med endast komponent, sedan ansluter hdmi och som utdata väljer digital bildskärm. Tror jag läste om någon som haft just detta problem. Finns det inte någon lösning? :)

Mkt tacksam för svar.

Jag hade detta problem och nej, jag fann ingen lösning på det :)

#95

Postad 29 September 2006 - 06:53

balahir
  • balahir
  • Amatör

  • 69 inlägg
  • 0

MrWorf (eller någon annan),

En fråga som jag inte lyckats hitta något svar på: Vi har comhems analoga utbud och dessutom en digitalbox från comhem. Just nu har jag en DVD-recorder med hårddisk, och för att spela in de analoga kanalerna är det ju bara att välja med tunern i recordern. Digitalboxen är kopplad med SCART till recordern, och för att spela in väljer jag SCART-ingång 1 som källa och ställer in digitalboxen på rätt kanal. Detta funkar, med de begränsningar att jag inte kan se någon annan digital kanal medan jag spelar in, samt att jag inte kan styra digitalboxen från DVD-recorderns fjärr (dessa begränsningar kan jag leva med).

Kommer det att fungera på motsvarande sätt med Acern? Att spela in de analoga är ju inga problem. Den har ju dessutom två SCART ingångar, så att koppla in digitalboxen är rent tekniskt inga problem. Men hur hanterar Win MCE detta? Har läst att man inte kan blanda analoga och digitala kanaler, fast det blir kanske annorlunda med en separat box. Har också läst att man kan styra externa boxar via medföljande IR-prylar. Hur skulle du lösa detta?

Hittar inget om detta i något forum eler på M$ hemsida.

Tack på förhand!

/Balahir

<{POST_SNAPBACK}>


Någon som kan hjälpa?

#96

Postad 29 September 2006 - 08:05

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0

Kommer det att fungera på motsvarande sätt med Acern? Att spela in de analoga är ju inga problem. Den har ju dessutom två SCART ingångar, så att koppla in digitalboxen är rent tekniskt inga problem. Men hur hanterar Win MCE detta? Har läst att man inte kan blanda analoga och digitala kanaler, fast det blir kanske annorlunda med en separat box. Har också läst att man kan styra externa boxar via medföljande IR-prylar. Hur skulle du lösa detta?

Det lär fungera så att MCE skall kunna styra en eller två externa TV/Satellit/whatever mottagare via IR (följer med två IR sändare med Acern). Sen om det betyder att du inte kan kombinera det med den interna tunern, det vet jag inte.

Förutsättningarna är där, sen är det bara en fråga om MCE fixar det. Kolla med MCE tråden.

#97

Postad 29 September 2006 - 15:47

henrik wendt
  • henrik wendt
  • Wannabe

  • 40 inlägg
  • 0

hmm, det fungerar bara om man startar med endast komponent, sedan ansluter hdmi och som utdata väljer digital bildskärm. Tror jag läste om någon som haft just detta problem. Finns det inte någon lösning? :P

Mkt tacksam för svar.

Jag hade detta problem och nej, jag fann ingen lösning på det :P

<{POST_SNAPBACK}>


MrWorf
Hur är det på din nya HTPC som du byggde själv?
Fungerar det att man startar HDMI-enheten efter uppstart av PC'n, eller är det samma problem med den?

/Wendt

#98

Postad 29 September 2006 - 16:06

Unregistered56b04b1d
  • Unregistered56b04b1d
  • Forumräv

  • 729 inlägg
  • 0

Hur är det på din nya HTPC som du byggde själv?
Fungerar det att man startar HDMI-enheten efter uppstart av PC'n, eller är det samma problem med den?

Det funkar utmärkt. Man måste dock ställa in nVidia drivern på att man har en HDTV inkopplad, annars försöker den autodetektera skärmen. Men om du slår på HDTV (minns inte optionen och är på jobb just nu) så kommer nVidia kortet alltid köra den valda HDTV upplösningen (720p i mitt fall) oavsett om det finns en skärm eller ej. :P

Vilket var vad jag bad Intel om att implementera... En option att forcera HDMI eller HDTV upplösning. Men det gick inte för sig, för detta var en feature :P

#99

Postad 30 September 2006 - 17:37

macke_mix
  • macke_mix
  • Wannabe

  • 27 inlägg
  • 0
Det är ju fan katasrofalt att acer kan släppa en produkt med hdmi utgång som INTE fungerar med en hd-ready plasma ;)

#100

Postad 04 October 2006 - 17:33

henrik wendt
  • henrik wendt
  • Wannabe

  • 40 inlägg
  • 0

Hur är det på din nya HTPC som du byggde själv?
Fungerar det att man startar HDMI-enheten efter uppstart av PC'n, eller är det samma problem med den?

Det funkar utmärkt. Man måste dock ställa in nVidia drivern på att man har en HDTV inkopplad, annars försöker den autodetektera skärmen. Men om du slår på HDTV (minns inte optionen och är på jobb just nu) så kommer nVidia kortet alltid köra den valda HDTV upplösningen (720p i mitt fall) oavsett om det finns en skärm eller ej. :wub:

Vilket var vad jag bad Intel om att implementera... En option att forcera HDMI eller HDTV upplösning. Men det gick inte för sig, för detta var en feature :)

<{POST_SNAPBACK}>

Med andra ord så rekommenderar du att man skall hålla sig undan från alla moderkort med intels inbyggda grafik om man tänker köra med HDMI? Eller åtminstonde tills Intel fattat galoppen och ändrar sina drivers.

/Wendt



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.