Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Mirai DTL-532W100

615 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#401

Postad 10 October 2006 - 20:01

Maverick221
  • Maverick221
  • Wannabe

  • 19 inlägg
  • 0

Finns även ljudutgångar i scartkontakterna. Det är bara att skaffa rätt kable scart->RCAx2.
(Om man har en scart ledigt på tvn, dvs.)

<{POST_SNAPBACK}>



En annan fråga, fungerar komponent ingången på tvn endast med 720p eller 1080i, testade med en yamaha dvd med progressive scan via komponent och får ej bild???? Har jag gjort något fel???

Skit skumt , fel på kabeln ( beställt över ebay, ny från hongkong), testa en polares kabel o då funka det B) Skit bakom spakarna :rolleyes:

Redigerat av Maverick221, 11 October 2006 - 12:20.


#402

Postad 11 October 2006 - 00:35

Shunon
  • Shunon
  • Lärjunge

  • 255 inlägg
  • 0

re: Eftersom min Philips 32" har bestämt sig för att "kasta in handduken" så har jag börjat kolla efter ersättare, men 10k för en lcd som inte verkar leverera 100% känns dyrt och onödigt...

men efter att ha hamnat på denna tråd så har jag sett ett ljus i tunneln (tror jag..) Priset verkar passa min något ansträngda plånbok (små monster kostar skjortan...) men det är några saker som jag hoppas någon kan svara på.

1. Hur ser det ut med audio-ut på denna pjäs ifall man vill köra tv ljudet till hemmabiofördtärkaren
2. Funkar den med analog Tv-signal (UPC) är detta att tänka på eller måste man underkasta sig UPC´s sunkiga överpris/underpresterande motorola box
3. Kan man ta bort foten på den om man vill hänga den på väggen (med misco´s väggfäste) eller får man ha foten hängande som ett bihang undertill???
4. Min Philips crt har en super knapp som flippar mellan den aktuella kanalen och den föregående med en knapptryckning... finns det nån sådan på mirai´en (kanske lite trivialt, men va faan)

hoppas nån har svar på dessa frågor..

/r





Jag har inte lyckats hitta nån audio out på LCDn. Jag kör via hörluruttaget o in i hemmabioförstärkaren. Funkar hyffsat.
Har även UPCs analoga signal och det e väl godkänt efter en del pillande med att hitta rätt inställning. Men visst, CRT e helt klart att rekommendera. Foten vet jag ej om man kan ta bort än. Min e stående(än så länge). Den knappaen du söker efter på fjärrkontrollen finns JA;-)

/Q

<{POST_SNAPBACK}>


Svar på fråga 3..
Postad bild

Redigerat av Shunon, 11 October 2006 - 00:36.


#403

Postad 11 October 2006 - 10:36

Unregisteredde82a31e
  • Unregisteredde82a31e
  • Amatör

  • 71 inlägg
  • 0
hej har varit rätt så sugen på den hära tven en stund nu...
men sen så när jag blippa omkring o kolla lite så hittade jag den hära sidan
http://www.hardware-...how.asp?id=6019
o där ser de ju inte så värst bra ut...
är de nån som kan säga om de verkligen är så där dålig bild som de är på den dära sidan?

#404

Postad 11 October 2006 - 13:03

Shunon
  • Shunon
  • Lärjunge

  • 255 inlägg
  • 0
Har varit uppe tidigare om deras test sök i tråden.

#405

Postad 11 October 2006 - 14:09

Unregistered3f62ad5b
  • Unregistered3f62ad5b
  • Användare

  • 177 inlägg
  • 0
är sugen på att beställa på momangen men tror ni det blir nåt stort prisras inom en snar framtid?


ps
jag skulle egentligen behöva 3 st komponentingångar, som som vet om det finns en komponent-delare eller nåt att köpa?
ett alternativ är annars att köra x360 genom VGA, nån som testat det på denna TV?

Redigerat av Unregistered3f62ad5b, 11 October 2006 - 14:24.


#406

Postad 11 October 2006 - 16:19

Unregistered4bf3ef89
  • Unregistered4bf3ef89
  • Wannabe

  • 31 inlägg
  • 0

är sugen på att beställa på momangen men tror ni det blir nåt stort prisras inom en snar framtid?

ps
jag skulle egentligen behöva 3 st komponentingångar, som som vet om det finns en komponent-delare eller nåt att köpa?
ett alternativ är annars att köra x360 genom VGA, nån som testat det på denna TV?

<{POST_SNAPBACK}>



Skrev just ett kort inlägg om komponentdelare på ett annat forum.
http://www.playing.s...phtml?id=305278

Inlägget med alla bilderna.
Funkar fint för mig, och var ju snorbilligt.... under 150kr för boxen liksom :)

Postad bild
3st ingångar på den B)
http://www.lik-sang....roducts_id=4088

Redigerat av Unregistered4bf3ef89, 11 October 2006 - 16:20.


#407

Postad 11 October 2006 - 16:59

Fräddä
  • Fräddä
  • Användare

  • 157 inlägg
  • 0

är sugen på att beställa på momangen men tror ni det blir nåt stort prisras inom en snar framtid?

ps
jag skulle egentligen behöva 3 st komponentingångar, som som vet om det finns en komponent-delare eller nåt att köpa?
ett alternativ är annars att köra x360 genom VGA, nån som testat det på denna TV?

<{POST_SNAPBACK}>



Skrev just ett kort inlägg om komponentdelare på ett annat forum.
http://www.playing.s...phtml?id=305278

Inlägget med alla bilderna.
Funkar fint för mig, och var ju snorbilligt.... under 150kr för boxen liksom :)



Så det blir inte sämre bild med denna komponentdelare? Om inte är den mtk. intressant, speciellt för de pengarna!

Redigerat av Fräddä, 11 October 2006 - 17:08.


#408

Postad 11 October 2006 - 17:27

Unregistered4bf3ef89
  • Unregistered4bf3ef89
  • Wannabe

  • 31 inlägg
  • 0
Inget som jag märkt i alla fall

#409

Postad 11 October 2006 - 17:42

Unregistered3f62ad5b
  • Unregistered3f62ad5b
  • Användare

  • 177 inlägg
  • 0
ha! verkar vara precis det jag söker. tackar, tackar. nu blir det garanterat ett köp.

#410

Postad 11 October 2006 - 22:48

Unregistered0733d321
  • Unregistered0733d321
  • Rookie

  • 7 inlägg
  • 0
ÄNTLIGEN! Fick den idag, efter lite beskymmer med budkontakt, som skulle leverara den. Tycker att bilden är OK via det analoga nätet, på visa kanaler är det riktigt bra och på andra sämre. Fast jag köpte tvn pga av en anledning i stort sett, x360! Och bildkvaliten där är helt underbar. Har dock inte hunnit testat hur det blir kvallen med det digitala nätet eller kollat på dvd, men det kommer jag göra inom kort. Iallfall är bildkvaliten jävligt bra för priset och jag är riktigt nöjd. rekommenderas!

Redigerat av Unregistered0733d321, 11 October 2006 - 22:50.


#411

Postad 12 October 2006 - 14:04

Unregistered1165
  • Unregistered1165
  • Amatör

  • 78 inlägg
  • 0
Så J*VLA bra TV!
Att klaga är bara löjligt. Jag har Com Hem Kabel-TV och bilden är knivskarp.
Ebox 360 och TV:n = Guld.
Mer behöver faktiskt inte sägas.

Redigerat av Unregistered1165, 12 October 2006 - 14:05.


#412

Postad 14 October 2006 - 16:41

Unregisterede23ca3dc
  • Unregisterede23ca3dc
  • Användare

  • 140 inlägg
  • 0
Funderar på denna tv till sovrummet.
Är det någon som vet var man kan ladda hem manualen? Hittar inget sådant på deras hemsida.
Det här med bakgrundsljuset som nämns tidigare i tråden, är det typ som "ambilight" som Philips har(det lyser upp väggen bakom tv i matchande färger), eller ställer man ljuset på panelen? I så fall är det väl inget nytt, att ställa ljuset har väl funnits sedan den första tv'n kom? :)
Vad är det speciella med det isf?

#413

Postad 14 October 2006 - 22:12

Phille86
  • Phille86
  • Rookie

  • 1 inlägg
  • 0
Hej hej!

Är riktigt sugen på att köpa den här tvn jag med som många andra. Har hört mycket bra om den men har en fundering. Hur stor skillnad är det, kvalitetsmässigt och bildkvalité, på denna tv och en för 1500 kr mer, typ Hyundai ImageQuest Q321?

Om det är stor skillnad så lägger jag ju gärna ut 1500kr mer men om det är marginell skillnad känns de ju helt onödigt. Kommer mest använda denna tv kopplad dator, xbox360 och se på dvd film kanske även ska tilläggas...

Är tacksam för svar, mvh Philip

#414

Postad 14 October 2006 - 22:36

Shunon
  • Shunon
  • Lärjunge

  • 255 inlägg
  • 0
Om du nu ska lägga ner 6-7 tusen så tycker jag att du kan ta och läsa igenom tråden det mesta har diskuterats i den..

#415

Postad 15 October 2006 - 10:51

Unregistered1197
  • Unregistered1197
  • Guru

  • 4219 inlägg
  • 0

Om du nu ska lägga ner 6-7 tusen så tycker jag att du kan ta och läsa igenom tråden det mesta har diskuterats i den..

<{POST_SNAPBACK}>


Ärligt talat är det segt att läsa igenom 14 sidor med 80% svammel, så varför inte hjälpa killen med en sammanfattning? :blink:

#416

Postad 15 October 2006 - 16:32

dalstorp
  • dalstorp
  • Rookie

  • 7 inlägg
  • 0
Hej,

Köpte först en Huyndai Q320 baserat på testerna i tidningen M3. Men vart så besviken på bildkvaliteten från analoga källor och den inbyggda digital tv mottagare, vika var klart sämre än jag väntat mig, så jag skickade tillbaka den.

Köpte istället nyligen en Mirai baserat på vad lag läst i denna tråd och tycker att bildkvaliteten från analoga källor är bättre än jag väntade mig, klart bättre än Q320 och i klass med apparater som kostar mer än det dubbla.

Q320 hade lite bättre bild från VGA dom få gångerna den hittade rätt upplösning (1360x768). Mirai däremot har rätt upplösning varje gång man kopplar på datorn.
Har inte prövat den digitala HDMI ingången än. Mirai kan ibland hänga sig när datorn byter signal på VGA porten (när jag växlar skärm), då måste man stänga av och på skärmen igen, räcker inte med att byta källa.

Med tanke på priset är jag jättenöjd med Mirai. Bra bild, både analog och digital (VGA) Den är lätt (15 kg) och ganska snygg också. Brummandet vid lägre ljusnivåer hörs inte med ljud på, bara om ljudet är avstängt.

#417

Postad 15 October 2006 - 17:40

Unregistered29f92f07
  • Unregistered29f92f07
  • Wannabe

  • 18 inlägg
  • 0
Någon som har tips på bildinställningar?
Har försökt pyssla ihop en bra inställning men jag lyckas inte. De förinställda lägen tycker jag inte heller är vidare bra.

Några förslag på vad man ska slå av respektive ha på?

#418

Postad 15 October 2006 - 19:51

Lord_Tito
  • Lord_Tito
  • Användare

  • 152 inlägg
  • 0

Någon som har tips på bildinställningar?
Har försökt pyssla ihop en bra inställning men jag lyckas inte. De förinställda lägen tycker jag inte heller är vidare bra.

Några förslag på vad man ska slå av respektive ha på?

<{POST_SNAPBACK}>


Display

Contrast: 53
Brightness: 57
Sharpness: 15
Saturation: 45

Advance

LTI: ON
DCI: OFF

System:

Lamp: 0

det här är de inställningarna jag använder just nu ^^

#419

Postad 15 October 2006 - 22:02

ChicoPato
  • ChicoPato
  • Wannabe

  • 25 inlägg
  • 0
Lord Tito
Vad använder du dom inställningarna till? Vilken utgång?

#420

Postad 15 October 2006 - 22:35

Lord_Tito
  • Lord_Tito
  • Användare

  • 152 inlägg
  • 0
använder de inställningarna mest till DVI <---> HDMI fast de funkar perfekt också på mitt nes, snes (anlogt), n64 och Gamcecube (scart)

#421

Postad 15 October 2006 - 22:38

ChicoPato
  • ChicoPato
  • Wannabe

  • 25 inlägg
  • 0
okej sjysst..är inte riktigt nöjd med mina dvi-hdmi inställingar från pc..ska testa och se..

#422

Postad 16 October 2006 - 01:53

Shunon
  • Shunon
  • Lärjunge

  • 255 inlägg
  • 0

Om du nu ska lägga ner 6-7 tusen så tycker jag att du kan ta och läsa igenom tråden det mesta har diskuterats i den..

<{POST_SNAPBACK}>


Ärligt talat är det segt att läsa igenom 14 sidor med 80% svammel, så varför inte hjälpa killen med en sammanfattning? :blink:

<{POST_SNAPBACK}>


kanske för att jag gjort det ett antal gånger redan.. både genom pm och här..

#423

Postad 16 October 2006 - 19:48

Unregistered1197
  • Unregistered1197
  • Guru

  • 4219 inlägg
  • 0

Om du nu ska lägga ner 6-7 tusen så tycker jag att du kan ta och läsa igenom tråden det mesta har diskuterats i den..

<{POST_SNAPBACK}>


Ärligt talat är det segt att läsa igenom 14 sidor med 80% svammel, så varför inte hjälpa killen med en sammanfattning? B)

<{POST_SNAPBACK}>


kanske för att jag gjort det ett antal gånger redan.. både genom pm och här..

<{POST_SNAPBACK}>


Va? Samma kille?

#424

Postad 16 October 2006 - 19:58

steelneck
  • steelneck
  • Wannabe

  • 21 inlägg
  • 0
Någon som vet om det finns någon möjlighet att stänga av auto-detect? Min Mirai tappar alltid signalen när man tittar på tv när det blir reklamavbrott (på digitalboxen på scart) jävligt drygt.. har hittils inte hittat någon inställning om man kan stänga av auto-detect..

#425

Postad 17 October 2006 - 13:53

Unregisterede23ca3dc
  • Unregisterede23ca3dc
  • Användare

  • 140 inlägg
  • 0
Funderar på Mirai-tv'n eller en Samsung LE-32T51 från ONOFF som dom nu säljer för 7990:-
Är det någon som sett/jämfört dessa två samtidigt eller som har synpunkter, så är dom hjärtligt välkomna.
Den ska bli en sovrums-tv, och kommer främst att bli matad med en halvsunkig analog signal, eventuellt kommer jag koppla in min bärbara och använda som monitor ibland.

Redigerat av Unregisterede23ca3dc, 17 October 2006 - 16:02.


#426

Postad 17 October 2006 - 15:45

980406
  • 980406
  • Rookie

  • 4 inlägg
  • 0
Är det detta väggfäste som det talas om från Misco.se? Det ska funka bra alltså? Nån som har det, kan man vrida TV'n överhuvudtaget?

#427

Postad 17 October 2006 - 16:41

Unregisterede150bec6
  • Unregisterede150bec6
  • Wannabe

  • 22 inlägg
  • 0
Har letat LCD tv rätt så länge nu.. kollade runt lite på pricerunner häromdan och fastna för
Mirai 32".

Har sedan 2 dagar tillbaka gått igenom hela den här tråden och lusläst precis allt.
Bestämde mig idag och det fick bli en Mirai DTL-532W100.
Beställde den från NetOnNet, förhoppningsvis landar den innan helgen.

Har tänkt använda den till allmänt Tv-tittande, lite x360 lir och film från dator :D

/mauds

#428

Postad 17 October 2006 - 22:08

Unregisteredff518a99
  • Unregisteredff518a99
  • Wannabe

  • 11 inlägg
  • 0
Tänkte bara ställa en fråga skaffa mig en Mirai DTL-532W100 idag tänkte lira xbox360 på den.
Köpte en Microsoft - Xbox 360 VGA HD AV Cable osså och bilden blir kanon men får inte igång ljud från tv:n :*. Har testat alla ingångar för ljudet men funkar inte måste man verkligen gå igenom stereo för att kunna få ljud? är inte så hemma i detta som ni kanske förstår skulle uppskatta tips :D.

#429

Postad 17 October 2006 - 22:56

Alfahanen
  • Alfahanen
  • Wannabe

  • 15 inlägg
  • 0
Jag sitter också och funderar på denna tv. Nu har ju onoff dykt upp med ett bra erbjudande på Samsungs 32t51. Någon som har några kommentarer?
Känns ju nästan som att det vore ett smart val att välja Samsungen om inte annat pga av att det just är en Samsung. Èller?

#430

Postad 18 October 2006 - 02:04

slowmove
  • slowmove
  • Veteran

  • 1691 inlägg
  • 0

Jag sitter också och funderar på denna tv. Nu har ju onoff dykt upp med ett bra erbjudande på Samsungs 32t51. Någon som har några kommentarer?
Känns ju nästan som att det vore ett smart val att välja Samsungen om inte annat pga av att det just är en Samsung. Èller?

<{POST_SNAPBACK}>


så typiskt svenskt tänkt...kan inte förstå att marknaden inte är likadan som för ett par år sedan då allt utom "toppmärkena" va typ skit

#431

Postad 18 October 2006 - 04:02

Shunon
  • Shunon
  • Lärjunge

  • 255 inlägg
  • 0

Jag sitter också och funderar på denna tv. Nu har ju onoff dykt upp med ett bra erbjudande på Samsungs 32t51. Någon som har några kommentarer?
Känns ju nästan som att det vore ett smart val att välja Samsungen om inte annat pga av att det just är en Samsung. Èller?

<{POST_SNAPBACK}>


T51 är ju som alla vet samsungs snik modell men för ca 2000 extra så kanske du borde ta den.

#432

Postad 18 October 2006 - 09:05

dalstorp
  • dalstorp
  • Rookie

  • 7 inlägg
  • 0

Någon som vet om det finns någon möjlighet att stänga av auto-detect? Min Mirai tappar alltid signalen när man tittar på tv när det blir reklamavbrott (på digitalboxen på scart) jävligt drygt.. har hittils inte hittat någon inställning om man kan stänga av auto-detect..

<{POST_SNAPBACK}>


Har liknande problem när jag tittar på filmer från videon, vid vissa scenbyten så får jag blå skärm i nån sekund innan bilden kommer tillbaka. nån som har något tips?

#433

Postad 18 October 2006 - 09:28

dork
  • dork
  • Rookie

  • 8 inlägg
  • 0
Jeg har også samme problem, tvn mister signal i reklamepausene :-(

#434

Postad 18 October 2006 - 09:41

Hexador
  • Hexador
  • Rookie

  • 3 inlägg
  • 0
Hallå alla glada ;) har läst denna forumtråd och också blivit sugen på och köpa denna TV, eller jag den ersättande modellen som jag hoppas är "bättre" alltså inte har dom barnsjukdomar denna modell har. här e länken till nya modellen:

http://www.inet.se/artikel/2202308

tryck bara på länken "Utgått. Ersättande modell: DTL-332M100 " så kommer ni till nya modellen.


Glad halloween! (ja inte så långt kvar iaf)


Edit: Ville också lägga till att jag emailade inet och fick svar snabbt att tvn kommer in i slutet på veckan, senast veckan därpå. ;)

Redigerat av Hexador, 18 October 2006 - 10:11.


#435

Postad 18 October 2006 - 09:42

eosforos
  • eosforos
  • Rookie

  • 5 inlägg
  • 0
Jag har COMHEM analog kabel tv och jag har följande problem som jag vet inte om det är en sändning problem eller Mirais tv problem : SVT1, SVT2 & TV4 visas i 4:3 format (svarta sidor-höger & vänster eller svart ram runt om bilden i deras ''widescreen'' sändning) och jag måste bytta till full läge manuellt med fjärrkontrollen varje gång jag ser på de! Alla andra kanaler (TV4+, TV3, Kanal5, TV6, MTV, Barnkanalen, EuroSport, Discovery Mix,etc) visas automatisk i full skärm!
Är det så med alla eller??? ;)

#436

Postad 18 October 2006 - 10:42

Unregisteredde82a31e
  • Unregisteredde82a31e
  • Amatör

  • 71 inlägg
  • 0
hej hej köpte fick hem min mirai igår...
har den kopplar till min dator via hdmi, kör på 1360*768 pixelmappat o de blir skarp men de ser ut som man man skulle köra på 16 bitar eller nått...
ser det lite på fönster o sånnt i windows men de är värst om man tex kollar på film, då blir himlen som uppdalad av jätte få färger om ni förstår vad jag menar.
är de nån som har samma problem?
kan lägga in lite bilder senare idag när jag kommer hem

ska bara tillägga att Samsung 32t51 är inte nån höjdare direkt, tycker att den har väldigt brusig/grynig bild och sen så är den ju på 12ms o de tycker jag att man märker ibland

Redigerat av Unregisteredde82a31e, 18 October 2006 - 13:10.


#437

Postad 18 October 2006 - 11:43

Unregistered1197
  • Unregistered1197
  • Guru

  • 4219 inlägg
  • 0

Jag sitter också och funderar på denna tv. Nu har ju onoff dykt upp med ett bra erbjudande på Samsungs 32t51. Någon som har några kommentarer?
Känns ju nästan som att det vore ett smart val att välja Samsungen om inte annat pga av att det just är en Samsung. Èller?

<{POST_SNAPBACK}>


Personligen tycker jag att T51har blek och brusig bild. För att få en 32" LCD med bra kontrast och skärpa får man kika på modellerna runt 12 tkr. Det tycker jag är för dyrt för en 32" TV särskilt när man får en 42" plasma för samma pris.

Hela idén med Miraien är ju att den har en acceptabel bildkvalitet till ett lågt pris, om man får tro omdömena, för jag har inte sett den själv.

Funderade själv på att byta ut min 32" Panasonic CRT i sovrummet mot en Mirai 32", främst för att kunna väggmontera och få mera plats. Tyvärr är det så att bilden på min CRT är otroligt bra så en billig 32" LCD kan bara bli ett nedköp innan HD slår igenom ordentligt.

Redigerat av Unregistered1197, 18 October 2006 - 11:44.


#438

Postad 18 October 2006 - 13:30

Alfahanen
  • Alfahanen
  • Wannabe

  • 15 inlägg
  • 0
Tack för svaren!

Kanske ska vänta till Mirais uppföljare kommer strax då å satsa på den.

#439

Postad 18 October 2006 - 15:09

Fagerlund
  • Fagerlund
  • Amatör

  • 88 inlägg
  • 0
Skickade tillbaka min Mirai eftersom den slocknade hela tiden, de skulle byta ut den och skicka en helt ny tv till mig. Problemet är att det nu gått 3 veckot och de har fortfarande inte fått in någon tv att skicka (compare support). Läst på flera sidor att produkten utgått och ska ersättas, någon som vet om jag kan kräva en sådan tv eller hur fan jag ska göra?

#440

Postad 18 October 2006 - 15:11

Hexador
  • Hexador
  • Rookie

  • 3 inlägg
  • 0
Fagerlund det skadar aldrig o fråga, om du kan få den ersättande modellen istället (kostar ju lika mycket i princip)

#441

Postad 18 October 2006 - 15:41

Unregistered3f62ad5b
  • Unregistered3f62ad5b
  • Användare

  • 177 inlägg
  • 0
nån som vet vad "component (YPrPb over VGA)" innebär? stod så om den ersättandr modellen på mirais hemsida.

#442

Postad 18 October 2006 - 17:06

iNDePeNDeNt365
  • iNDePeNDeNt365
  • Amatör

  • 74 inlägg
  • 0
Vad skulle vara bättre med den ersättande modellen? Kollade bara snabbt och vad jag förstår har den inte PiP?! Är det därför den oxå är billigare?? Hmm.. ;)

Är klart sugen på denna tv´n men har även kollat lite på denna: Gericom GTV-3203
Tysk-tillverkad i Aluminium.. Är det någon som sett den? eller vet om den är nåt att ha?

Eller är alla i denna prisklassen lika "bra"??

Tack på förhand!

#443

Postad 18 October 2006 - 19:26

-PhoEniX-
  • -PhoEniX-
  • Wannabe

  • 33 inlägg
  • 0
Skillnader från pdf-erna på mirai's site:

Display Color
DTL-332M100: 16.7M
DTL-532W100: 17,6M

Control Panel
DTL-332M100: SCART 2/TV/AV/SV/VGA/HDMI)
DTL-532W100: SCART 2/TV/AV/SV/YPbPr/VGA/HDMI)

Terminal I/O
DTL-332M100:
component video (YPbPr) over VGA Input
HDMI
Composite Video+S-Video-R/L Input

DTL-532W100:
Component Video(YPbPr) -R/L Input
HDMI-R/L input
Composite Video-R/L Input

Teletext
DTL-332M100: 252 pages
DTL-532W100: supported

Power Supply
DTL-332M100: AC 220-240 V
DTL-532W100: AC 100-240 V, 2A, 50/60Hz

Power Consumption Operation
DTL-332M100: < 160W
DTL-532W100: < 160W, Standby < 1W

Safety / EMC
DTL-332M100: TUV-GS / CE / RoHS / WEEE
DTL-532W100: TUV-GS / RoHS / WEEE

System Dimension / Carton Size
DTL-332M100: 944(W) x 522(H) x 207(D) mm / 1050(W) x 600(H) x 280(D) mm
DTL-532W100: 944(W) x 552(H) x 207(D) mm / 1040(W) x 660(H) x 280(D) mm

N.W. / G.W.
DTL-332M100: 15 Kg / 15.5 Kg
DTL-532W100: 15.0 Kg / 15.45 Kg

PIP Function
DTL-332M100: Fanns inte med i pdf:en
DTL-532W100: 1/3, 1/4, 1/5 Window Size

Verkar inte 532W100 bättre än ersättaren 332M100?

Redigerat av -PhoEniX-, 18 October 2006 - 19:27.


#444

Postad 18 October 2006 - 19:36

Gits
  • Gits
  • Wannabe

  • 13 inlägg
  • 0

Verkar inte 532W100 bättre än ersättaren 332M100?

<{POST_SNAPBACK}>


Jag vill iallafall ha PiP så jag beställde en 532W100 i eftermiddags.

#445

Postad 18 October 2006 - 20:28

Unregisteredde82a31e
  • Unregisteredde82a31e
  • Amatör

  • 71 inlägg
  • 0
hej hej ska bara säga att jag har testat en annan dator nu genom vga ingången o de blir lika dant, o samma på dvd så de hära tven va ju inte nån höjdare... grymmt besviken
den är väll ok om man enbart ska använda den att surfa med men sen när de kommer till film o sånnt så är den ju verkligen dålig..
förstår inte hur andra kan tycka den är bra?

#446

Postad 18 October 2006 - 20:43

-PhoEniX-
  • -PhoEniX-
  • Wannabe

  • 33 inlägg
  • 0

hej hej ska bara säga att jag har testat en annan dator nu genom vga ingången o de blir lika dant, o samma på dvd så de hära tven va ju inte nån höjdare... grymmt besviken
den är väll ok om man enbart ska använda den att surfa med men sen när de kommer till film o sånnt så är den ju verkligen dålig..
förstår inte hur andra kan tycka den är bra?

<{POST_SNAPBACK}>


Du verkar ha samma fel som den här killen?

Körde en HD demo där det såg ut som jag hade 256 färger (prison break 720p såg ok ut iaf)

<{POST_SNAPBACK}>


Han löste det med en annan DVD-spelare, men du har testat flera datorer säger du...
Uppenbarligen får andra människor fin bild, så det måste vara något skumt med antingen anslutningen, de anslutna apparaterna, eller så har du fått en dålig tv. Tråkigt.

#447

Postad 18 October 2006 - 20:59

Unregisteredde82a31e
  • Unregisteredde82a31e
  • Amatör

  • 71 inlägg
  • 0
hmm ja jag vet inte jag.. är mest arg nu. vet inte vad jag ska göra....

här har ni en bild som visar hur dåligt de är
hdklipp och pixelmappat :D

Bifogad fil(er)


Redigerat av Unregisteredde82a31e, 18 October 2006 - 21:00.


#448

Postad 18 October 2006 - 21:08

Unregistered1197
  • Unregistered1197
  • Guru

  • 4219 inlägg
  • 0

hmm ja jag vet inte jag.. är mest arg nu. vet inte vad jag ska göra....

här har ni en bild som visar hur dåligt de är
hdklipp och pixelmappat :D

<{POST_SNAPBACK}>


Uj! Vad har du för grafikkort? Har du provat DVI - HDMI?

#449

Postad 18 October 2006 - 21:10

Unregisteredde82a31e
  • Unregisteredde82a31e
  • Amatör

  • 71 inlägg
  • 0
7600gt och har en DVI - HDMI kabel för 300kr

#450

Postad 18 October 2006 - 21:18

Unregistered1197
  • Unregistered1197
  • Guru

  • 4219 inlägg
  • 0
Är färgskalan lika grov oavsett om du har stillbild eller rörlig bild?



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.