Betyg/omdömen för gallerierna
152 svar till detta ämne
#101
Postad 29 April 2006 - 20:56
Tomas_D700
-
Tomas_D700
-
Rådgivare
-
-
5023 inlägg
Hej!
Kul idé Krasse
Först vill jag meddela att det nya betygssytemet inte på något sätt är glömt. Att det fortfarande dröjer beror helt enkelt på att Franz är extremt upptagen med serveruppgraderingar och annat som är viktigt för att forumet överhuvudtaget ska fungera tillfredställande  Jag påminner honom dock minst en gång om dagen så det kommer att ske förr eller senare. Kommer att följa ditt lilla projekt med stort intresse och det bör kunna vara till nytta för på vilket sätt det nya betygssytemet utformas  Eventuella funktioner bör dock byggas in i galleriet så att över 40 000 medlemmar inte ska behöva starta polltrådar samt att det fortfarande bör vara möjligt att se vem som röstat vad. Hur ska man annars kunna hämnas  haha
Redigerat av Tomas_D700, 29 April 2006 - 21:04.
#102
Postad 29 April 2006 - 23:53
Unregistered959
-
Unregistered959
-
Guru
-
-
5007 inlägg
Inlägg flyttat till "Betygsätt mitt "nya" galleri, Testar en variant på betygsatt galleri". Eftersom jag tyckte inlägget passade bättre i den tråden än här.
Redigerat av Unregistered959, 30 April 2006 - 10:09.
#103
Postad 30 April 2006 - 00:21
Unregistered959
-
Unregistered959
-
Guru
-
-
5007 inlägg
Sådär! Nu har jag "lekt" lite till på min nya "gallerisida". Vad tycks? Betygsätt mitt "nya" galleri
#104
Postad 30 April 2006 - 00:30
Unregistered1113
-
Unregistered1113
-
Veteran
-
-
1889 inlägg
hej Krasse .
Jag röstade på din poll som jag förövrigt gillar väldigt mycket som en liten koll på hur man resonerar i sina omdömen.
Jag tycker att du har en väldigt massa bra ideer och smarta lösningar hemma  som typ Racken som är väldigt snygg men också praktisk o stabil och håller på att skissa på en egen variant på detta. (som jag berättade en annan gång här  så jag hoppas att detta ska bli gjort i år??? hmmm du vet tid!! .
Gillar skarpt dom skåpen i Björk som ger hemmet en harmoni .
jag gillar att själv pyssla och fundera på lösningar hemma och skissar o finslipar ider hela tiden, ibland så märker jag att man lätt över arbetar med lösningarna och det blir för mycket av smarthet i iden men som tur så har man frugan som kommer med hjälp o ider själv och man får sorterat i ritningen lite?!!(i huvudet då hehe) hon lyckas för det mesta
Det bästa som jag upplever det att drömen har gått från en tanke till en färdig lösning och sedan blivigt förvekligat  detta är en skön känsla att man har lyckats  .
Så att man ska få dåliga betyg för man gillar att ha ett hem som ska vara trivsamt tycker jag visar på ett dåligt omdömme från dessa personer, och att ge detta utryck i form av dåligt betyg anser jag är ett angepp i syfte att skada och detta ska inte vara en möjlighet i detta forum.
Därför kom jag med den iden att om man ska ge betyg så måste man ge en kommentar oxå(oavsätt betygs nivå) för att komma ifrån detta med betyg med sjärnor, dock så tycker inte Rådgivare Tomas_D700 att detta är en bra lösning på problemet.
Visserligen så har ju alla Mod/ADMIN en bra kontroll på detta och ser till att dessa kommer bort så fort detta har uppmäksamats och detta är ju bra. Jag hoppas att den nya lösningen kommer att fungera för jag gillar den lösning som både du och Tomas_D700 har och har stora förhoppningar på detta  .
Edit.Tillägg
Lycka till med dina ideer Krasse för jag kollar in dig och hämtar en del input från dig.
mvh Golfen
Redigerat av Unregistered1113, 30 April 2006 - 00:52.
#105
Postad 30 April 2006 - 01:17
Unregistered959
-
Unregistered959
-
Guru
-
-
5007 inlägg
Nu har jag suttit och klippt och klistrat i en lång stund.
På bilden nedan är ett exempel på hur jag har tänkt att gallerisidorna skulle kunna se ut.
Nytt_galleri.jpg 162.01K
79 Antal nerladdningar
Ungefär som det befintliga galleriet till att börja med för att sen låta sidan avslutas iform av en tråd med kommentarer och diskussioner.
Allt på samma sida, för att på så sätt kunna diskutera det som finns på just denna gallerisidan.
Ungefär som min "poll-tråd" men med galleriets utseende istället...
Vad tycker ni andra? Ser det vettigt ut...
#106
Postad 30 April 2006 - 01:25
Unregistered1113
-
Unregistered1113
-
Veteran
-
-
1889 inlägg
Hej. Ja krasse det ser bra ut , mycket bra lösning  skulle nog fungra bättre än i dag med en massa stjärnor helt klart. //Golfen I framtiden när jag har helt uppgraderat mitt system och lagt upp nya bilder tänker jag inte aktivera några betyg utan vill folk kommentera så kan dom lika gärna göra det i min gästbok.
<{POST_SNAPBACK}>
Japp så har jag det nu och gissa om det fungerar?? för nu är det lungt ska du veta  för det är sällan kommentarer eller aldrig för det är inte lika roligt längre att skriva korkade kommentarer så nu förtiden så slipper man fundera på detta. Edit: ändring //Golfen Inte mening att vara forumpolis men jag tycker det har blivit värre på sistonde och det finns olika sätt att uttrycka sig på. Är det jag som är känslig eller har det blivit värre?
Mvh kim
<{POST_SNAPBACK}>
Hej. Nä det är du inte för jag håller med dig helt Kim och jag är själv trött på dessa personer som håller på och då har jag bara varit här i c:a 3månader men det är många som har problem med att komma med något konstruktivt i sin kritik. Så du är inte känslig utan jag känner på samma sätt Kim. //Golfen
#107
Postad 30 April 2006 - 10:27
Unregistered1113
-
Unregistered1113
-
Veteran
-
-
1889 inlägg
Hej Krasse!
Nu har jag varit inne i den tråd som du flyttade oxå och som sagt så är dina ideer bra o gillar dom för detta är en bättre lösning än att hålla på med stjärnor.
//Golfen
#108
Postad 30 April 2006 - 19:52
Ageve
-
Ageve
-
Über-Guru
-
-
12482 inlägg
Nu har jag suttit och klippt och klistrat i en lång stund. På bilden nedan är ett exempel på hur jag har tänkt att gallerisidorna skulle kunna se ut.
<{POST_SNAPBACK}>
Ser bra ut, tänkte föreslå att ha gästboken direkt i galleriet, och ersätta betygskommentarerna med den, men det hade du redan gjort Det som däremot kanske kunde se lite annorlunda ut är de olika betygen, så att det blir lättare att översätta till ett genomsnittligt betyg. Ett förslag: Inte riktigt min smak. Ser helt okej ut. Trevligt. Mycket fint. Grymt! osv  Säg då att 10 personer har röstat så här: 1. Inte riktigt min smak. 1. Ser helt okej ut. 2. Trevligt. 3. Mycket fint. 3. Grymt!. Medelbetyget för galleriet blir då "Mycket fint", sen kan användaren själv välja om alla betyg ska visas, eller enbart det genomsnittliga. Poängen med det hela är ju att, som någon skrev innan, "inte riktigt min smak" klingar inte alls lika dissande som betyget 1 på en skala från 1-10. Är jag helt fel på det?
Redigerat av Ageve, 30 April 2006 - 19:56.
#109
Postad 01 May 2006 - 12:52
Unregistered1113
-
Unregistered1113
-
Veteran
-
-
1889 inlägg
Ja Ageve jag tror att dom har varit inne på detta oxå, men inte riktigt med dom orden då men detta är ett ytterligare bra förslag
För detta med stjärnor är dåligt(1-10) fungerar inte utan det borde istället ersättas med ord som: "mycket bra", "inspirerande", "inte min smak"," ser helt Ok ut" ,"mycket seriöst ", "snyggt". osv
Jag önskar att både Franz och Tomas_D700 lämnade detta med stjärnor helt för det fungerar helt enkelt inte.
Min Åsikt o Tankar om detta.
Edit: Stavfel
mvh Golfen
Redigerat av Unregistered1113, 01 May 2006 - 12:55.
#110
Postad 01 May 2006 - 14:50
Tomas_D700
-
Tomas_D700
-
Rådgivare
-
-
5023 inlägg
Jag önskar att både Franz och Tomas_D700 lämnade detta med stjärnor helt för det fungerar helt enkelt inte.
Det har vi väl lämnat för länge sedan, närmare bestämt redan i detta mitt första inlägg i tråden  För betygsdelen skulle jag vilja ha bort sifferbetygen och i stället ersätta dem med färdiga standardbetyg i textform av typen:
[Härligt, en favorit] [Mycket trevligt] [Godkänt] [Inte riktigt min smak]
<{POST_SNAPBACK}>
Efter detta fick jag en kommentar från en viss medlem  Japp det är en bättre lösning faktiskt Tomas...
<{POST_SNAPBACK}>
Kort efter detta: Jag är övertygad. Det kommer att ske en reformering av betygsystemet för albumen Troligen åt det hållet som Tomas_D700 föreslagit.
<{POST_SNAPBACK}>
#111
Postad 02 May 2006 - 00:39
Unregistered1113
-
Unregistered1113
-
Veteran
-
-
1889 inlägg
Det har vi väl lämnat för länge sedan, närmare bestämt redan i detta mitt första inlägg i tråden 
ja du det har du!! opps!! sorry Tomas_D700, jag trodde att ni skulle kombinera Stjärnor med text betyg?!! men jag blandar ihop tankarna lite  jag har ju föreslagit ett liknande utseende på film forumet(som det tydligen kommer att bli på galleriet) vad gäller betygsdelen, men där man menar att det är bättre med sifferbetyg istället, sedan var det ju en del andra saker som att dela upp betygs delen med att kunna betygsätta fler delar i filmdelen där jag menar är oxå ett ställe att hålla på med en diverse elekheter och att det blir en allt för detaljerad betygs form som blir lite för mycket personligt tyckande och speglar inte filmens verkliga betyg i form av ett snitt som det är idag . Men vad glad jag blir av att få en bekräftelse på att det blir en rejäl reformering av galleri betygen Tomas_D700  , hoppas att du inte blir alltför irreterad . //Golfen
#112
Postad 05 May 2006 - 15:42
Ageve
-
Ageve
-
Über-Guru
-
-
12482 inlägg
Ja Ageve jag tror att dom har varit inne på detta oxå <{POST_SNAPBACK}>
Jo, jag vet. Skrev kanske lite luddigt men menade att jag tror det första alternativet är bäst. Även om man ska undvika ett betygssystem där man kan ge nedvärderande betyg utan motivering så måste det ju ändå finnas en skillnad mellan sämsta och bästa betyget, annars blir det en aning meningslöst
#113
Postad 05 May 2006 - 18:47
Unregistered662e8354
-
Unregistered662e8354
-
Lärjunge
-
-
456 inlägg
Ska bli intressant och se hur det nya upplägget av våra gallerisidor, som nämnt så har det varit lite si och så med kommentarena under omdömmena, ex.vis om en person gett ett omdömme på mitt galleri oavsett betyg,kommentar så brukar jag givetvis gå till den personens galleri för att se hur han/hon har det samt avlägga min kommentar, betyg.Bara för att den personen gett mig en 8a så innebär ju inte det att jag måste ge en 8a eller högre på den personens galleri för då är ju vitsen borta, utan man ger ju sitt betyg efter hur man själv tycker.
Brukar skilja på vanliga vardagsrum vs dedikerade rum annars skulle "vanliga" v-rum endast komma upp till låt oss säga en 7a som max.
Struntsamma, in med det nya å bort med det gamla
#114
Postad 11 May 2006 - 20:02
Mieron
-
Mieron
-
Forumräv
-
-
918 inlägg
Nu är jag en som gillar snabbkommandon, snabbknappar och länkar otroligt mycket.
Har även på senare tid ägnat mig alltmer åt andras gästböcker och finner där väldigt trevlig läsning.
Det blir lite mer personligt att läsa där.
Så jag undrar då om det inte går att lägga upp en länk till gästboken under avataren, bredvid gallerilänken?
Visst det är ju inte så mycket att klicka på galleriet och sen in på gästboken, men som tidigare nämnts så gillar jag "snabblänkar".
#115
Postad 11 May 2006 - 20:37
Ageve
-
Ageve
-
Über-Guru
-
-
12482 inlägg
Ännu en baksida med nuvarande betygssystem...
Vill börja med att nämna, att inlägget gäller betyg, inget annat. Av någon anledning får man
tydligen inte diskutera modereringen alls. Vill ändå nämna att den ena är helt oförtjänt, den
andra på konstiga grunder.
Nog om det.
Jag har aldrig haft för avsikt att rösta negativt i något galleri, har då hellre valt att inte rösta,
något som jag tycker att fler borde fundera över. Vad ger egentligen en dissning av någons
galleri, oavsett hur det ser ut eller vilka grejer finns på bild?
Hursomhelst har jag nu två varningar, och kan inte rösta, trots att jag aldrig har missbrukat
betygssystemet.
Inte helt bra system, eller hur?
Redigerat av Ageve, 11 May 2006 - 20:48.
#116
Postad 17 May 2006 - 12:58
Cerwin vega Al-1000
-
Cerwin vega Al-1000
-
Beroende
-
-
1391 inlägg
Många som skriver till mig att jag ska rösta en tia på deras gallerier, men tycker jag inte de är bra skriver jag inget och röstar inte.
De är väl ändån huvudsaken att personen tycker om sin stereo
För att hålla en trevlig miljö, så ska man undvika att komma med dumma kommentarer har man inget bra att säga så ska man inte spy ut skit.
Bara se på galleri = Väldigt bra exempel på hur de inte ska gå till i ett betygsystem iofs är där många väldigt bra kommenterar med som jag är tacksam över
MVH
#117
Postad 23 May 2006 - 22:19
Unregistered8f4a4b7a
-
Unregistered8f4a4b7a
-
Lärjunge
-
-
315 inlägg
[size=1][SIZE=1]Ber om ursäkt om jag inte läst all text som skrivets i denna tråd. Men jag skulle villa önska en sak och det är att man kunde ge ett svar under den text personen har skrivet. Tradera har det jag tänker på. Kunna ge en kommentar
Redigerat av Unregistered8f4a4b7a, 23 May 2006 - 22:29.
#118
Postad 29 May 2006 - 21:54
Unregisteredc953a7c3
-
Unregisteredc953a7c3
-
Veteran
-
-
1515 inlägg
Ser det nya systemet som posetivt och lite negativt.
+Slipper orättvisa betyg (till stor del)
+Slipper olika hämdauktioner
+Enkelt
-Gillar att sitte och glo på alla med högts betyg från 9,99-7,5 och det är mycket enklare än om man har färre svars alternatvit. Alternativt att alla sammanlagda betyg genererar ett svar som Mysigt, Insperations källa, Mardrömm mfl.
#119
Postad 30 May 2006 - 12:35
Cerwin vega Al-1000
-
Cerwin vega Al-1000
-
Beroende
-
-
1391 inlägg
Jag kom på en grej
När man har fått två varningar, då kan man inte rösta i galleri mera, då tycker jag att de rösterna som den varnade har, ska tas bort, och inte att de är kvar för alltid, detta kommer göra fler nöjda tror jag
Tyvärr finns de dom som registerar sej, sedan röstar de ner alla galleri får varningar sen ligger deras röster kvar, inte bra
MVH
#120
Postad 04 June 2006 - 10:52
Ageve
-
Ageve
-
Über-Guru
-
-
12482 inlägg
Jag kom på en grej
När man har fått två varningar, då kan man inte rösta i galleri mera, då tycker jag att de rösterna som den varnade har, ska tas bort, och inte att de är kvar för alltid, detta kommer göra fler nöjda tror jag
Tyvärr finns de dom som registerar sej, sedan röstar de ner alla galleri får varningar sen ligger deras röster kvar, inte bra
MVH
<{POST_SNAPBACK}>
Det betyder att alla dina röster försvinner isåfall. Du har ju två varningar. Om jag inte minns fel så fick du den ena pga dubbla konton och missbruk av galleri, röstning osv. Det var ju helt åt skogen fel*, men blev du av med varningen/varningarna efter det? *Flera personer kan faktiskt logga in från samma dator eller lokala nätverk bakom router, utan att det är en katastrof
#121
Postad 04 June 2006 - 17:28
Tomas_D700
-
Tomas_D700
-
Rådgivare
-
-
5023 inlägg
Hej  Det betyder att alla dina röster försvinner isåfall. Du har ju två varningar.
Varken dina egna eller Cerwin vega Al-1000:s utdelade omdömen är borta eftersom era varningar inte berör ömdömesfunktionen, den sköter ni alldeles utmärkt tycker jag  Däremot så plockar vi bort omdömen som bryter mot våra regler i den takt vi upptäcker dem eller när någon upplyser oss om dem. Om större delen av en medlems omdömen är "av ondo" så brukar vi ibland rensa alla omdömen utdelade av denna medlem samt stänga av möjligheten att dela ut flera. Att du själv och Cerwin Vega Al-1000 inte kan dela ut omdömen just nu är bara att beklaga och inget som är bra varken för er, oss eller de som ev. skulle ha mottagit trevliga omdömen av er. Det kommer snart att bli en funktion tillgänglig där vi enkelt kan stänga av en medlems möjlighet att dela ut omdömen utan att behöva blanda in varningssystemet.
#122
Postad 10 August 2006 - 15:58
Unregistered682
-
Unregistered682
-
Användare
-
-
246 inlägg
Skulle det inte fungera om man istället gav varje enskild bild betyg? Sen räknas dessa ihop till ett medel för det albumet.
#123
Postad 12 August 2006 - 14:11
Unregistered03603e68
-
Unregistered03603e68
-
Användare
-
-
107 inlägg
EDIT: Raderat inlägg eftersom jag även tagit bort mitt galleri (trots bra betyg) och inlägget då blir ointressant. Galleriet kommer upp igen när betygsystemet ändrats.
Lycka till ni som håller på att arbeta med betygsystemet. /Truelies
Redigerat av Unregistered03603e68, 13 August 2006 - 22:24.
#124
Postad 14 August 2006 - 18:31
Unregistered8f4a4b7a
-
Unregistered8f4a4b7a
-
Lärjunge
-
-
315 inlägg
Ditt galleri kan du ha kvar. Och så kan du ta bort omdömes funktionen. Så ingen kan rösta. Visserligen har du redan tagit bort bilderna men det var bara en tanke.
#125
Postad 14 August 2006 - 19:09
Unregistered03603e68
-
Unregistered03603e68
-
Användare
-
-
107 inlägg
Jodå, jag vet att man kan stänga av betygstjänsten men valde att plocka bort galleriet eftersom jag tänkt ta nya och förhoppnigsvis bättre bilder. Tyckte då att det var lika bra att vänta tills det nya systemet är klart.
#126
Postad 14 August 2006 - 21:16
Unregistered682
-
Unregistered682
-
Användare
-
-
246 inlägg
Mina idéer:
1. För att ge kunna ge betyg så måste man själv ha ett galleri med egna bilder som kan betygsättas.
2. Galleriet bedöms på flera kriterier, dvs man har 2-4 olika betygsskalor, tex:
- Allmänt betyg: Allmänt intryck.
- Produktbetyg: hur vassa är de enskilda komponenterna i anläggningen
- Fotobetyg: Estetik & kvalité på bilderna (skakig mobilkamera vs. proffsfoto)
- Rumsbetyg: Tapeter, kabeldragning, soffa
3. Betyg kan heller inte ges utan kommentar om minst 50-100 tecken.
4. För att galleriet ska kunna betygsättas måste det tex. innehålla:
- Minst 10 bilder
- 3-5 översiktsbilder
- 3-5 bilder på enskilda komponenter
- 1-2 närbilder
- osv.
#127
Postad 14 August 2006 - 21:53
Unregistered03603e68
-
Unregistered03603e68
-
Användare
-
-
107 inlägg
yfront: Problemet blir ju ändå detsamma. Finns ju en del här som fixerar sig på vissa saker och en del som är direkt spydiga eller otrevliga i sina kommentarer (trots eget galleri). Alltid svårt när det ska sättas betyg men har för mej att jag läste i tråden tidigare (orkar inte leta igen) om något förslag som verkade vettigt.
Om jag inte minns fel handlade det om att man kunde "kryssa i" en del alternativ som var ganska "snälla" allihop. Det värsta alternativet var väl något i stil med "Inte riktigt min smak". Sedan skulle man ju kunna skriva kommentarer i gästboken t.ex. Man skulle också kunna dela upp i olika kategorier som t.ex. Vardagsrum & Bio, Dedikerat Biorum, Hifi Rum och Allrum med Hifi eller TV. Då innebär det ju att man ger sin röst efter vilken kategori galleriet befinner sig och och att man betygsätter de olika gallerierna på lika villkor.
Däremot håller jag med dej om att man ska själv ha bilder i galleriet för att få rösta.
#128
Postad 25 August 2006 - 09:14
Cerwin vega Al-1000
-
Cerwin vega Al-1000
-
Beroende
-
-
1391 inlägg
Skulle det inte fungera om man istället gav varje enskild bild betyg? Sen räknas dessa ihop till ett medel för det albumet.
<{POST_SNAPBACK}>
Detta tycker jag är en bra idé faktiskt  smart tänkt MVH
#129
Postad 27 December 2006 - 08:38
Unregistered959
-
Unregistered959
-
Guru
-
-
5007 inlägg
Hej!
Kul idé Krasse Först vill jag meddela att det nya betygssytemet inte på något sätt är glömt. Att det fortfarande dröjer beror helt enkelt på att Franz är extremt upptagen med serveruppgraderingar och annat som är viktigt för att forumet överhuvudtaget ska fungera tillfredställande Jag påminner honom dock minst en gång om dagen så det kommer att ske förr eller senare. <{POST_SNAPBACK}>
29 april -06... ... Håller Franz fortfarande på med serveruppgraderingar  ? Vilken generation är vi uppe i nu då??
#130
Postad 06 January 2007 - 22:02
Unregistered682
-
Unregistered682
-
Användare
-
-
246 inlägg
En anledning till att betygen itne fungerar kan ju vara för att minhembio inte satt några direktiv för vad som är vad. Dvs, vad bör vi tolka som en 5:a, 10:a osv.
Låt stjärnorna vara kvar, men ge en fingervisning om resp. nivå.
1 = Inte alls bra
5 = Riktigt fint
10 = Proffsigt!
Hmm, eller så skulle betyget kunna baseras på 1) antalet besök och 2) antalet kommentarer ens galleri får. På så sätt skulle de bästa automatiskt få högre betyg.
Redigerat av Unregistered682, 06 January 2007 - 22:05.
#131
Postad 06 January 2007 - 22:03
Squeezemaster
-
Squeezemaster
-
☆ ☆ ☆ ☆ ☆
-
-
19825 inlägg
Jag kan lova er alla att det klias i huvudena bakom kulisserna rätt rejält när det gäller många saker, detta är en av dom.
Saken är att det måste vara något som verkligen kommer att funka sen då det inte alltid är gjort i en handvändning att ändra någonting
Men vi kollar på det som sagt!
#132
Postad 07 January 2007 - 00:23
Unregistered959
-
Unregistered959
-
Guru
-
-
5007 inlägg
Och under tiden så råder i det närmaste fullständig omdömes-anarki, där omdömen delas ut på vilka grunder som helst. Både till glädje och förtret för många  ...
Är det fräckt att fråga varför det tar sådan tid  ?
Mitt lilla experiment funkar ju, med reservation för att det är lite bökigare för den som vill ha ett galleri, eftersom det inte finns något färdigt "gräns-snitt" och man själv måste sitta och "pula" en hel del för att få ihop det på ett vettigt sätt...
Nu säger jag inte, -Gör som jag säger! Men det är snart ett år sedan jag testade "min" variant och sen Franz påstod att en "reform" kommer (14 mars närmare bestämt)...
Jag har full förståelse för att det kan finnas mycket annat att jobba med, men mitt tålamod blir bättre med lite bättre insikt i vad som pågår bakom kulisserna...
Som läget är nu så har det gott drygt 10 månader utan att det har hörts ett knäpp, ens en gång...
#133
Postad 07 January 2007 - 00:52
Unregisteredaefc5739
-
Unregisteredaefc5739
-
Användare
-
-
204 inlägg
Varför inte bara ta bort betygen för gallerierna och endast tillåta skriftliga betyg?
Enligt mig så säger en kommentar på ca fyra rader mer än vad ett betyg mellan ett och tio gör.
#134
Postad 07 January 2007 - 06:49
Squeezemaster
-
Squeezemaster
-
☆ ☆ ☆ ☆ ☆
-
-
19825 inlägg
Som sagt, jag har inget att göra med kodningen personligen, jag vidarebefodrar bara info. Ska se om vi kan få en kommentar från någon av dom som kodar
#135
Postad 07 January 2007 - 14:15
Unregistered682
-
Unregistered682
-
Användare
-
-
246 inlägg
Tycker absolut inte att betygen ska tas bort.
Betygen tillsammans med minhembios favoriter, samt fokusgalleriet (högst betyg senaste 30) är en grym inspirationskälla (ibland).
Även fast jag varit medlem sen -03 så gissar jag att det fortfarande finns guldkorn på forumet som jag ännu inte sett. Dessa måste kunna lyftas fram och sållas ut på ett bra sätt.
Edit: Eller om man kunde ge varje enskild bild ett betyg. Då skulle man tvinga fram de bästa bilderna automatiskt.
Redigerat av Unregistered682, 11 January 2007 - 23:22.
#136
Postad 21 January 2007 - 16:19
mill
-
mill
-
Lärjunge
-
-
383 inlägg
Jag gillar en del av yfronts idéer: Mina idéer:
1. För att ge kunna ge betyg så måste man själv ha ett galleri med egna bilder som kan betygsättas.
2. Galleriet bedöms på flera kriterier, dvs man har 2-4 olika betygsskalor.
- Allmänt betyg: Allmänt intryck. - Produktbetyg: hur vassa är de enskilda komponenterna i anläggningen - Fotobetyg: Estetik & kvalité på bilderna (skakig mobilkamera vs. proffsfoto) - Rumsbetyg: Tapeter, kabeldragning, soffa
<{POST_SNAPBACK}>
Förslag: - Elektronik (bra komponenter etc) - Inredning (fint och städat) - Helhet (hur bra kombinerat elektronik/inredning är med tanke på plånbok och prisvärdhet) Flera betygskriterier låter i mina öron bra, och vilka man vill ha ska vara valfria. Så de som inte är det minsta intresserade av tex inredning/helhet ska inte behöva kritiseras för det heller. Jag tycker betygen fyller en viktig funktion i och med att det gör det lätt att hitta andras gallerier som är bra och på så sätt kan inspirera andra och en själv. Anonyma betyg låter i mina öron också helt perfekt -- då slipper man klubbar för inbördes beundran och "krig". Har för övrigt bara blivit påhoppad en gång av 66 möjliga.
Redigerat av mill, 21 January 2007 - 17:01.
#137
Postad 21 January 2007 - 20:34
Unregistered959
-
Unregistered959
-
Guru
-
-
5007 inlägg
Tråden börjar visserligen bli riktigt gammal, men det finns faktiskt ett färdigt förslag som dessutom ska vunnit gillande hos sajtens administratörer.
Det enda jag går och väntar på nu är någon slags tecken på att en förändring är på gång. Det verkar inte som Martin.M's frågor har väckt någon större lust hos admin att dämpa min och andras nyfikenhet och förväntan  ...
#138
Postad 21 January 2007 - 20:37
mill
-
mill
-
Lärjunge
-
-
383 inlägg
Tråden börjar visserligen bli riktigt gammal, men det finns faktiskt ett färdigt förslag som dessutom ska vunnit gillande hos sajtens administratörer.
<{POST_SNAPBACK}>
Va? Var? =) läste de första sidorna och den sista så jag kanske missat ngt =)
#139
Postad 21 January 2007 - 20:51
Squeezemaster
-
Squeezemaster
-
☆ ☆ ☆ ☆ ☆
-
-
19825 inlägg
Har ingen mer info jag heller tyvärr ... Kan inte göra annat än att säga att frågan ligger på bordet
#140
Postad 21 January 2007 - 20:58
Unregistered959
-
Unregistered959
-
Guru
-
-
5007 inlägg
Va? Var? =) läste de första sidorna och den sista så jag kanske missat ngt =)
Här har du det. I inlägg 62. Jag är övertygad. Det kommer att ske en reformering av betygsystemet för albumen Troligen åt det hållet som Tomas_D700 föreslagit.
<{POST_SNAPBACK}>
Har ingen mer info jag heller tyvärr ... Kan inte göra annat än att säga att frågan ligger på bordet
Vis av erfarenhet, så vet jag att det inte är lönt att tjata på någon som har mycket att göra. Men lite besviken är jag dock över bristen på information... Det där bordet verkar vara väldigt stort. Stort nog för att en fråga ska kunna undvika uppmärksamhet i snart ett år!
Redigerat av Unregistered959, 21 January 2007 - 21:04.
#141
Postad 21 January 2007 - 21:30
Joakim
-
Joakim
-
Mästare
-
-
3956 inlägg
Jag vill påpeka att det här ämnet har diskuterats intensivt bland oss admins och moderatorer. Det är inget problem man löser enkelt. Vi har fått många bra förslag i bland annat den här tråden, men även den till synes bästa lösningen kan föra med sig nackdelar på längre sikt. Det tar sin tid att överväga alla alternativ.
Men det är naturligtvis inte den enda anledningen till att detta dröjt. Det är helt enkelt så att våra kodare är hårt belastade och översvämmas av arbete. Det är dels buggar som ska fixas, och dels ska ny utveckling ske. Ibland behöver man lämna sådana här fixar till förmån för större uppgraderingar som kanske helt ersätter det gamla systemet och på så sätt återgärdar de tidigare problemen. Man brottas ständigt med tiden för att hinna med allt. Vi har nyligt sett en uppgradering av Prisjakt och jag gissar på att det är rimligt att vänta sig att Minhembio står på tur härnäst.
Det här är ingen ursäkt, det är en förklaring. Och, hoppas jag, en liten ljusglimt.
#142
Postad 27 January 2007 - 18:38
Fjant
-
Fjant
-
Lärjunge
-
-
409 inlägg
Sånt här är inte kul att få:
"bokartony 2007-01-26 22:36:51
en 1a för att du ger arnoldsvartneger en 10a. Fjantigt värre.. ha ha "
Den här killen gav mig en 1a för att jag gett en annan killes galleri en tia?!!!
Vem ska man ta detta med?, tycker det betyget och uttalandet om att mitt betygsättande är fjantigt bryter mot forumreglerna.
Tycker precis sådana här löjliga motiveringar förstår för oss
som lägger ner tid och möda på att lägga upp fina bilder på våra hemmabio system och så får man sånt här som tacken
#143
Postad 27 January 2007 - 18:43
Unregistered11bf6fd0
-
Unregistered11bf6fd0
-
Forumräv
-
-
848 inlägg
Sånt här är inte kul att få:
"bokartony 2007-01-26 22:36:51 en 1a för att du ger arnoldsvartneger en 10a. Fjantigt värre.. ha ha "
Den här killen gav mig en 1a för att jag gett en annan killes galleri en tia?!!! Vem ska man ta detta med?, tycker det betyget och uttalandet om att mitt betygsättande är fjantigt bryter mot forumreglerna.
Tycker precis sådana här löjliga motiveringar förstår för oss som lägger ner tid och möda på att lägga upp fina bilder på våra hemmabio system och så får man sånt här som tacken 
<{POST_SNAPBACK}>
Att du orkar ta åt dig, tabort betygsfunktionen? Enkel lösning? Finns alltid idioter (syftar inte på han som kommenterat ditt album). Huvudsaken är att man är nöjd själv, och inte vad andra tycker. Personligen skulle jag aldrig höra skillnad på ett ljudsystem för 10k och 100k men det skulle självklart märkas i betygssättningen. Jag vill bara inspirera folk med mitt album inte få bekräftelse eller feedback.
#144
Postad 27 January 2007 - 18:57
Fjant
-
Fjant
-
Lärjunge
-
-
409 inlägg
Att du orkar ta åt dig, tabort betygsfunktionen? Enkel lösning? Finns alltid idioter (syftar inte på han som kommenterat ditt album). Huvudsaken är att man är nöjd själv, och inte vad andra tycker. Personligen skulle jag aldrig höra skillnad på ett ljudsystem för 10k och 100k men det skulle självklart märkas i betygssättningen. Jag vill bara inspirera folk med mitt album inte få bekräftelse eller feedback.
<{POST_SNAPBACK}>
Men jag vill ha feedback och synpunkter på mitt galleri, men inte sånt där trams som hör hemma i en sandlåda. Bryter inte denna person mot nån av dessa regler? "3.1 Uppträd vårdat & trevligt - 060221 Ett vårdat språk och trevligt uppträdande ökar dina chanser att få svar och bli vänligt bemött. På grund av detta så tillåter vi generellt inga inlägg som innehåller svordomar, könsord och liknande eller som är allmänt otrevliga, spydiga eller sarkastiska i sin utformning. 3.2 Insinuationer eller påhopp accepteras inte - 051018 Personangrepp, förolämpningar, nedsättande kommentarer, kränkningar" "11.6 Missbruka inte omdömesfunktionen - 060221 Medlemmar har möjlighet att dela ut omdömen för bland annat gallerier, produkter, artiklar, recensioner med mera. Denna möjlighet får under inga omständigheter missbrukas för personliga hämdaktioner, egen vinning, lustigheter etc. och måste i övrigt följa de regler som finns, speciellt reglerna 3.1, 3.2 & 3.3. Omdömen måste alltid åtföljas av en konstruktiv, välgrundad och välformulerad motivering vilket är extra viktigt när det gäller de lägre betygen." Det tycker jag att han gör iaf.
#145
Postad 27 January 2007 - 20:30
Berggren
-
Berggren
-
I Am The God Of Hellfire
-
-
3967 inlägg
Det stämmer att han inte har beaktat de regler som gäller för betygsystemet här hos oss.
Har korrigerat i ditt galleri.
#146
Postad 27 January 2007 - 21:20
Unregistered959
-
Unregistered959
-
Guru
-
-
5007 inlägg
Jag vill bara inspirera folk med mitt album inte få bekräftelse eller feedback.
Håller med hajpojken till 100%... Enda anledningen att jag lägger upp bild efter bild på mina gallerisidor är för att jag själv vet hur kul det är söka inspiration i andra människors hem. Mina bilder är mitt bidrag som inspirations-källa. Orsaken till att jag trots detta tillåter betygsättning och kommentarer är för att ibland så skulle man vilja kommentera något man ser på en bild och om nu någon roas av att dela ut betyg så tycker jag, -låt gå... Jag är inte mer än människa, så visst tycker jag att det är kul om någon dessutom gillar vad de ser, när de tittar på mina bilder, men som sagt... Det är inte därför jag lägger upp bilderna. Det är nu flera år sedan jag hittade hit och det som fick mej att hitta MinHembio.com var just mitt sökande efter inspiration. Jag har haft stor glädje av alla galleribilder. SAMTLIGA bilder skulle jag vilja påstå. Vissa är av sorten som får mej att tänka, -Aldrig i livet att det kommer att se ut just så där, hemma hos mej. Andra bilder får mej att tänka lite annorlunda. Hur som helst så kan både trevliga bilder och mindre trevliga bilder hjälpa mej att "sätta fingret" på något som jag antingen vill behålla eller ändra på... Det är bra att få se saker ur olika perspektiv ibland... Det är detta som ligger som grund för mina åsikter kring betygsystemet. Enligt min mening så hade det passat mej avsevärt bättre om betygsystem och omdömen byttes ut till någon slags forum del (typ gästbok) där man på ett lite mer direkt sätt kan kommentera och ställa frågor kring de bilder som finns i folks gallerier. Idealet hade ju egentligen varit någon slags "tråd" för varje bild, men eftersom det går att skapa sej många olika album så funkar det ju praktiskt taget lika bra en tråd i varje album. Jag testade faktiskt en variant med de befintliga medel som redan finns på forumet. Kolla mina tidigare inlägg. En variant där jag möjlig-gjorde betygsättning i form av en poll. En poll där jag själv hade valt och formulerat mina svars-alternativ. Min variant bestod alltså av en vanlig tråd (poll-tråd), där första inlägget innehöll alla de bilder jag ville dela ut och i de efterföljande inläggen så diskuterades bilderna... Jag har inte följt upp denna tråd, men det beror på att med nuvarande verktyg så är det lite bökigt och framförallt så är det bökigt att leta reda på den gamla tråden, i jämförelse med hur svårt det är att nå sina galleri-sidor...
#147
Postad 07 February 2007 - 02:23
Kung-Rune
-
Kung-Rune
-
Rookie
-
2 inlägg
Måste säga att jag håller med Hajpojken och krasse.
Men anledningen till att jag slängde upp några fula bilder på hur jag hade det i min ex-lägenhet är att jag ändå vill kunna ge lite konstruktiv kritik till andra, alltså inte bara suga åt min inspiration utan även kunna sprida lite...
Dock så står det fortfarande såhär för mig:
Du måste ha bilder i ditt eget galleri alternativt skrivit minst 20 inlägg i forumet för att få ge omödmen.
Vaför det? jag har ju trots allt 5 bilder i mitt galleri numera.. jaja
Roger över roger ut/ K
Edit: Ser nu också att det står hät till höger att jag har 0 bilder i galleri, men klickar man där ser man mina bilder.. =) jaja.. det löser sig väl till slut
Redigerat av Kung-Rune, 07 February 2007 - 02:25.
#148
Postad 07 February 2007 - 02:30
Squeezemaster
-
Squeezemaster
-
☆ ☆ ☆ ☆ ☆
-
-
19825 inlägg
För att svara på dina frågor... Ingen av dina bilder är produktkopplade, då räknas dom som skräp, dvs inte alls 
20 inlägg är för att vi har stora problem med folk som reggar användare enbart för att sabotera i gallerier.
Det är anledningen. Om folk kunde sköta sig skulle det inte behövas.
#149
Postad 07 February 2007 - 03:02
Kung-Rune
-
Kung-Rune
-
Rookie
-
2 inlägg
Ahaa.. tack och tack... står denna information någonstanns, alltså att bilderna måste vara produktkopplade för dom skall räknas och man ska kunna göra inlägg?
gör det det så missade jag det.. =) om inte så kanske det skulle stå någonstanns..
Danke shööön i alla fall
/K
#150
Postad 07 February 2007 - 03:27
Squeezemaster
-
Squeezemaster
-
☆ ☆ ☆ ☆ ☆
-
-
19825 inlägg
Ahaa.. tack och tack... står denna information någonstanns, alltså att bilderna måste vara produktkopplade för dom skall räknas och man ska kunna göra inlägg? gör det det så missade jag det.. =) om inte så kanske det skulle stå någonstanns..
Danke shööön i alla fall
/K
<{POST_SNAPBACK}>
Bra fråga... någonstans står det säkert. Får kolla runt
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Svara på citerade inlägg Rensa
-
-
Minhembio forum
-
→
Minhembio & Prisjakt
-
→
Kommentera & Felrapportera
-
Personuppgiftspolicy
|
-
Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
nimman
2026-06-08 07:49:07
-
-
-
Två sittplatser men behöver två till
genstruktur
2026-06-04 20:51:09
-
-
Fler
|
Vilka bilder visas här?
-
Listan visar de senaste galleribilderna av typen "Egen bild", dvs. bilder som medlemmarna själva tagit. För att bilder ska listas krävs att albumet är synligt samt att det inte är av typen "Historik", "Önskelista", "Övriga byggbilder" eller "Övrigt".
|