Vad kul att dom enda som svarar i tråden är 2 stycken som har karat hemma och är färgade. Överraskande att dom rekommenderar Karat
Skulle nog tro att många av storköps-hifibutikerna i Tyskland är likvärdiga med Siba, Onoff osv.
Den enda som kan avgöra vad som låter bäst är du själv, så ut och lyssna.
<{POST_SNAPBACK}>
Nja, lite färgad kanske man är av naturliga skäl när man själv har grejerna. Men jag skrev ju faktiskt att jag egentligen inte kunde uttala mig då jag inte hört AP i någon "bättre" omgivning än SIBA-butik. Självklart ska man lyssna själv och bestämma för sig sen!
Ja, det är sannt. I Tyskland är det Saturn (och den kedjan som även äger mediamarkt) som är återförsäljare av Canton. Där finns samma problem som kanske AP har här i Sverige: dåligt med möjligheter till hemlån och kassa lyssningsmöjligheter i butik.
Säger absolut inte att någon kan tycka AP är sämmre än Canton i motsvarande prisläge! Däremot lite skevt att jämföra AP-BLUE serien med Canton-Karat, då AP-BLUE är en halvaktiv högtalare.
Redigerat av Unregistered40880, 21 February 2007 - 11:10.