Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Högtalare för Metal (10.000kr)

303 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#101

Postad 10 June 2007 - 19:08

mr-välljud
  • mr-välljud
  • Mästare

  • 3700 inlägg
  • 0
Kan mycket väl vara. Men inspelning är inte att underskatta. Primare v-25 har jag själv och den är mycket trevlig för den ringa slant den betingar beg.

:)

#102

Postad 10 June 2007 - 19:22

Unregisterede74beff4
  • Unregisterede74beff4
  • Veteran

  • 1503 inlägg
  • 0
Jag har själv Primare v10 och den är grym för din lilla slant den kostar. Anledningen att jag inte valde en v25 är för att det är ungefär 1500kr dyrare och vad jag har hört är det väldigt små skillnader ljudmässigt mellan dessa. Dessutom är min V10 en uppgraderad version så det har tex komponent video m.m om man slänger in en dvd film nångång ibland.

#103

Postad 10 June 2007 - 19:38

zlay3r
  • zlay3r
  • Forumräv

  • 953 inlägg
  • 0
Satsvear: marantz brukar kunna upplevas lite mera ljus i toppen har märkt det på min CD-spelare. Men sedan kan rummet spöka rejält också. Störst trolighet är att du upplever dom något vassare är just för att du inte har heltäckningsmatta eller akustiktak "vilket Ljudshopen har", När dom byggde rummet på ljudshopen ville dom få till det rätt okej i den akustiska biten

Edit: Men med lite testning av placeringar så tror jag att du hittar ett bra mellanting. Sedan största rekommendationen är att labba lite med akustiken lite. Själv är mina uppgradering slut för tillfället utan har istället tagit kontakt med Svanå för att fixa till rummet lite, Men det kostar en del. Ska man fixa till problemen i basen, Upp med ett akustiktak på 9kvm och några andra diffuser vid sido, front och bakreflexer är du fort uppe i 30-40kkr

Redigerat av zlay3r, 10 June 2007 - 19:41.


#104

Postad 10 June 2007 - 19:53

Satsvear
  • Satsvear
  • Mästare

  • 3067 inlägg
  • 0
Tack zlay3r. Jo jag vet att ljudshopens rum är betydligt mer dämpad än mitt. Som sagt imorgon ska jag försöka pröva labba lite med placering och dylikt. Sedan ska jag skaffa mattor framför högtalarna och se om jag inte kan få upp lite mer på väggarna. Var främst rädd för att basen skulle bli för kraftig. Får se sedan när jag lyssnar mer aktivt oxå, hur jag upplever dem då.

// Sat

#105

Postad 10 June 2007 - 20:07

zlay3r
  • zlay3r
  • Forumräv

  • 953 inlägg
  • 0
Mattor kan göra underverk :P Själv har jag 3st mattor framför högtalarna för att det ens ska vara lidligt att lyssna på musik :)

#106

Postad 10 June 2007 - 20:27

Satsvear
  • Satsvear
  • Mästare

  • 3067 inlägg
  • 0
Felpost skulle varit

En renodlad cd spelare för drygt 11.000kr borde ju göra sitt till skillnad med en dvd spelare för ca 3000 oxå. Fick ett tips om en julklapp till mig själv med och det var riktiga spikes till dem.

// Sat

Redigerat av Satsvear, 10 June 2007 - 20:57.


#107

Postad 10 June 2007 - 21:24

TKvC-SainT
  • TKvC-SainT
  • Beroende

  • 1011 inlägg
  • 0
Kan tänka mig att ett par bra spikes är en väl värd investering, mina 680XT fick ett enormt lyft efter jag skaffade SuperSpikes.

Sen vet jag inte hur du kör dom uppställda, toe-in eller inte? Jag har placerat mina någorlunda efter en guide som jag hittade i instruktionsboken till GamuT´s L serie.

Placerings Guide Sidan 8 - 9 i den pdfen är det.


Hmm bra tips med mattor btw, får bli att dra in några och se om man får någon förbättring :)

Redigerat av TKvC-SainT, 10 June 2007 - 21:31.


#108

Postad 10 June 2007 - 21:36

zlay3r
  • zlay3r
  • Forumräv

  • 953 inlägg
  • 0
Jo i gamuts rekommendationer står det att man ska placera deras högtalare utan toe-in just för att slippa diffraktionerna från kabinettn där det bildas mest dist. Själv kör jag nu utan toe-in med strålande resultat. Jag vet inte hur Avance högtalarna är konstruerade men som sagt i gamuts L-serie är högtalarna optimerade för Off-axis lyssning.

Hmm men vill och orkar kan man ta kontakt med Avance och fråga dom vad dom rekommenderar.
För Avance och GamuT har olika konstruktörer på högtalarna men ändå snarlika mål med återgivningen. Avance konstruerades av Paul rossing och GamuT konstrueras av Lars Goller.

Edit: Som det står i handboken till gamut vill man optimera 3d bilden ska man begränsa energin i dom höga frekvenserna. Hmm ytterligare en sak jag har märkt är att ju större avstånd till bakväggen man kan ha "utan att tappa basen" ju större blir djupleds perspektivet.

Hyllor och annat som kan dämpa/diffusera ljudet från väggar är att föredra. även att man kanske dämpar lite mellan högtalarna och bakom lyssningspositionen

Redigerat av zlay3r, 10 June 2007 - 21:39.


#109

Postad 10 June 2007 - 21:42

TKvC-SainT
  • TKvC-SainT
  • Beroende

  • 1011 inlägg
  • 0
Ok, jaa jag själv har gått från riktigt mycket toe-in (högtalarna riktade rakt in mot sweetspot), till medel mycket toe-in (högtalarna riktade med diskanten ungefär mot öronen) och nu kör jag nästan ingen toe-in alls, det skiljer ca 5mm mellan inre kant och yttre kant. Tycker det har blivit bättre varje gång, stereobilden och djup och bredd spridning har blivit mer tydlig, det enda jag var orolig skulle bli sämre var att röster skulle bli mer mot höger och vänster och inte stanna i mitten, men det har det inte varit några problem med alls.

Mitt rum är ju rätt välmöblerat, då jag ska rymma TV, Stereo, Vinylspelare, Högtalare, Säng, Datorbord och ett minimalt sängbord. Så jag har ju massa tyg i mitt rum bl.a. 2 stora kuddar, täcke, filt upphängd på väggen (framför ett fönster, så det inte ska vara så ljust då man kollar på film) och sen har jag "lånat" några dynor till utemöbler som jag använder dels bakom högtalarna och även i hörnen bakom/till sidorna om där man sitter.

Redigerat av TKvC-SainT, 10 June 2007 - 21:47.


#110

Postad 10 June 2007 - 21:47

zlay3r
  • zlay3r
  • Forumräv

  • 953 inlägg
  • 0
Det är lite farligt att stirra sej blind på att rösten ska vara i mitten :) Allting kan hamna i mitten vid felplacering och så är det inte lika roligt :D

En bra skiva jag tycker man kan köra för att kolla ljudbilden är Sufjan Stevens, Greetings from Michigan - For the widows in paradise

Där märker man rätt fort om ljudbilden är bra för sångarna byter positioner under låten. Dvs huvudsångaren flyttar ut till höger vid samsången :P Nja det är en bra skiva att testa.

Även Deb Talan har bra låtar med en bra ljudbild där instrumenten får olika placeringar i rummet B)

Redigerat av zlay3r, 10 June 2007 - 21:48.


#111

Postad 11 June 2007 - 08:50

Satsvear
  • Satsvear
  • Mästare

  • 3067 inlägg
  • 0
Ok tack för tipsen om placeringen. Ska pröva lite om jag hinner idag. Frugan har em precis som jag så man ska väl åka på varenda affär i stan, då jag är den ända i familjen med körkort. Har även för mig om jag inte minns fel att placeringen ska vara typ 25grader toe in eller något liknande för det mest optimala.

// Sat

#112

Postad 11 June 2007 - 09:15

mr-välljud
  • mr-välljud
  • Mästare

  • 3700 inlägg
  • 0
Toe in eller inte måste testas och påverkar image mer än ändrar karraktär på ljudet. Testa en färgar kabel kan vara ett alternativ. En sak som kan hjälpa lita att lyfta ljudet och hjälpa till att få bätre focus på diskant är att tilta den bakåt lite. Att lägga in en 1cm tjock träkloss eller liknande under frakakant på högtalaren. Men som sagt den stora testskillnaden torde vara att ändra CD/DVD mot en med lite mera kropp och netutralitet än den Marantz du berskivit som lite ljus. Du vet hur det lät vid demon och vad prylrana kan prestera så ett tips är att ta det lige lugnt och ta en sak i taget. :)

#113

Postad 11 June 2007 - 09:26

Unregistered42611
  • Unregistered42611
  • Guru

  • 4120 inlägg
  • 0
Om man får komma med ett till låtexempel där du verkligen kan lyssna efter olika ljud från alla djup och bredder i ljudbilden.

Låten jag syftar på är Dire Straits - Telegraph road som återfinns på Love Over Gold. En låt som är dryga 14 minuter lång. Dra i gång den sätt dig ner blunda och lyssna på allt som kommer fram. En låt man kan köra i sitt provande efter rätt placering.

//Loofy

#114

Postad 11 June 2007 - 09:38

mr-välljud
  • mr-välljud
  • Mästare

  • 3700 inlägg
  • 0
Förövrigt mycket trevligare än metal också. :) :P

#115

Postad 11 June 2007 - 09:44

Unregistered42611
  • Unregistered42611
  • Guru

  • 4120 inlägg
  • 0
mrVälljud: :P hehe... Alltså har börjat lyssna mer och mer på lite rockigare musik...Men tyvärr kanske inspelningarna därifrån inte alltid håller den kvalitén eller de attributen som behövs för att kunna avgöra ifall högtalarna står rätt placerad.

I telegraph road så gillar jag bland annat - Den där hmm.. "trumman" som spelas lite då och då ganska långt bak ute till höger...Vid vissa placeringar så har den där trumman hållt sig tillochmed "utanför" högra högtalaren..., däremot vid en sämre placering så kan det hända att den som bäst hamnar på insidan intill den högra högtalaren.
(en detalj av många i den låten)

Edit:
Hehe.. blev änna sugen på att lyssna på de där Avanceburkarna nu! :) Finns de att lyssna på hos någonstans i Göteborg med omnejd? Vilka är agenter för dem?

//Loofy

Redigerat av Unregistered42611, 11 June 2007 - 09:54.


#116

Postad 11 June 2007 - 13:06

Satsvear
  • Satsvear
  • Mästare

  • 3067 inlägg
  • 0
Har iallafall hunnit få till högtalarna någorulunda. 71cm från bakvägg med väldigt lite toe-in. Plus skaffat ett par mattor som det för tillfället står på mest för att de medföljande spikesen skulle förstöra golvet för mycket. Mattorna flyttas fram när nya spikes kommer in.

Ljudet blev betydligt bättre. Ljudbilden sitter för tillfället ok, inte cm precis men godkänt. Precis som mr välljud säger så hörde jag ju vid demon vad de gick för, så cd står på julklappslistan. Eller helldre ännu före. Frugan hade ett förslag mot avbetalning men anser att kontant alltid är bäst. Även om det tar emot att vänta. Ska se om jag kanske får låna hem en cd från Rc, och då kan placera allt optimalt.

Tack för tipset på skivan Loofy, kanske blir att införskaffa en sådan då. Det ända som felet jag undrar över är om hin håle bor i anläggningen eller. Spelar sådärhögt och känns som den vill spela högre ändå så när man drar på, slår den på ännu hårdare bara utan att tappa någon som helt kontroll och verkar bara vilja ge mer. Nästan läskigt!

Ps. Tagit några halvkassa ostädade bilder, ska se om jag hinner slänga upp dem imorgon... Ds.

//Sat

#117

Postad 11 June 2007 - 13:22

TKvC-SainT
  • TKvC-SainT
  • Beroende

  • 1011 inlägg
  • 0
Rekommenderar verkligen att du kör utan/så lite toe-in som bara möjligt. Mina Avance 680XT började som jag sa tidigare bara låta bättre och bättre ju mindre toe-in jag hade. Mina problem ligger dock i att kunna ha högtalarna tillräckligt långt ut från väggen, men samtidigt får de inte komma för nära lyssningspositionen heller. Men har då efter mycket labbande fått till en mycket bra placering.

Angående testskivor så har jag en riktigt rolig demoskiva, som går igenom alla "audiofil termer", kommer inte riktigt ihåg vad den hette men Chesky Ultimate Demo Disc tror jag det var.

#118

Postad 11 June 2007 - 13:31

mr-välljud
  • mr-välljud
  • Mästare

  • 3700 inlägg
  • 0
Mina Avance fungerar bäst med lite toe in också. :) bara pyttelite.

#119

Postad 11 June 2007 - 16:55

Unregistered1197
  • Unregistered1197
  • Guru

  • 4219 inlägg
  • 0
Det är nog en kombination av placering, signalkälla och fötter som gör att det inte låter optimalt - ännu.

Det brukar ta ett tag innan man hittar optimal placering i ett rum. Ofta brukar man korrigera placering och vinkel etc allteftersom man lyssnar och lägger märke till att något låter lite underligt.

Fötterna är viktiga också. SuperSpikes gör en stor skillnad genom att rensa upp ljudet, göra basen mer stabil och förbättra placering och definition av instrumenten. Att låta högtalaren stå löst på en matta är nog ett av de sämre alternativen. Kör med spikes och lägg mynt mellan dem och golvet (10 kr) till dess att du har skaffat SuperSpikes (ett måste för bra högtalare). Det funkar t.o.m. om du fäster filtfötter på tiokronorna (på båda sidor så står det stabilt). Sedan är det bara att finjustera spikesen till dess att högtalaren är helt stabil.

Tredje är förstås att du kommer att få ett mer utmejslat ljud med en riktig CD-spelare jämfört med din DVD. Det finns billigare alternativ än en Primare för 10 papp om man inte prioriterar matchningen. Fråga TKvC-SainT om han har några bra tips på CD-spelare :)

Tillägg:

När du ska testa ljudbilden så rekommenderar jag någon inspelning av Trevor Pinnock med English Concert på Deutsche Grammophon. Det är en mindre kammarorkester som alltid gör superbt mickade inspelningar så att du verkligen får bra 3D-placering av instrumenten. Ofta brukar de ha en bild på uppställningen i CD-häftet så att man verkligen kan kontroller att alla instrumenten hamnar på rätt plats. Ett särskilt tips är denna CD med Bachs konserter.

Redigerat av Unregistered1197, 11 June 2007 - 17:10.


#120

Postad 11 June 2007 - 18:35

Unregisterede74beff4
  • Unregisterede74beff4
  • Veteran

  • 1503 inlägg
  • 0
Man kan ju köpa en primare v10 eller v25 som cd spelare annars. Mycket bra ljud ur dem opch de är billiga. v10 ligger mellan 15-2000kr beg och v25 3000-3500kr vanligtvis.

#121

Postad 11 June 2007 - 18:46

mr-välljud
  • mr-välljud
  • Mästare

  • 3700 inlägg
  • 0

Man kan ju köpa en primare v10 eller v25 som cd spelare annars. Mycket bra ljud ur dem opch de är billiga. v10 ligger mellan 15-2000kr beg och v25 3000-3500kr vanligtvis.


Helrätt. Perfek match både ljud och för ögat. :)

#122

Postad 11 June 2007 - 19:04

TKvC-SainT
  • TKvC-SainT
  • Beroende

  • 1011 inlägg
  • 0
Chris, undrar om du syftar på en viss underbar CD spelare med 2 stycken digitala ingångar, som du också brukar rekommendera rätt ofta :)

Har installerat 3 stycken "tygbitar" (filt, och 2 överkast) för att testa skillnaden, och dämpa den enda yta jag inte har något tyg på. Upplevde skillnad iaf, till det bättre. Skulle bara haft något snyggare, då det inte ser speciellt friskt ut just nu :P

Redigerat av TKvC-SainT, 11 June 2007 - 20:38.


#123

Postad 11 June 2007 - 20:39

Satsvear
  • Satsvear
  • Mästare

  • 3067 inlägg
  • 0
Vilken spelare som du rekomenderar Chris är ju inte så svårt att räkna ut. Tyvärr fastna jag järnet för Primares ljud. Tack för tipset om cd oxå ska ta och kolla upp den. Även om det inte är min typ av musik kan den vara ett bra riktmedel.

Superspikes blev jag rekomenderad på butiken och de står på önskelistan redan. Ska se om det inte blir ett par sådna till löningen. Får se lite var regeringen säger om det... Nu när jag ställt till dem någolunda blev det en ny typ av högtalare kändes det som. Märker att placering och dylikt verkligen gör något och inte bara är hififilisofi.

Är det någon som har koll på hur ljudmässigt Primares v25 ligger ljudmässigt emot cd21:an? I slutändan får börsen lida om cdn tar den!

// Sat

#124

Postad 11 June 2007 - 22:27

magnus123
  • magnus123
  • Wannabe

  • 43 inlägg
  • 0
Synd att du inte provlyssna focal chorus 816 (nu har jag ju iofs inte hört högtalarna du köpte...)
Men dom funkar finfint till metal. Gamla goa Dismember skivor och tex underbara At the gates - Terminal spirit disease låter underbart utan att bli vassa i diskanten.

Huvudsaken är att du är nöjd iaf :lol:
grattis till köpet skulle jag väl sagt från början istället kanske... :)

#125

Postad 11 June 2007 - 22:41

TKvC-SainT
  • TKvC-SainT
  • Beroende

  • 1011 inlägg
  • 0
Lustigt hur olika man kan tycka, har nämligen lyssnat på Focals 826 och 80x (nån av stativarna). Och jag tyckte de hade alldeles för "blöt" och odistinkt bas. Annars var det en kanon högtalare, speciellt diskanten tyckte jag verkligen var bra, men problemen i basområdet var tyvärr för mycket för att de skulle vara passande till metal.

#126

Postad 11 June 2007 - 23:00

magnus123
  • magnus123
  • Wannabe

  • 43 inlägg
  • 0
Tja, kanske är smaksak. Jag är ingen fena på hifi heller men i mina öron låter det bra.
Jag har ett ganska litet lyssningsrum också det spelar säkert in, och kringutrustningen naturligtvis.
Tänkte möblera om lite så då kanske basen blir lite sämre. Just nu känns den snabb och distinkt, hänger med rätt bra i de flesta av mina skivor, dom får det lite svårare med en cannibal corpse platta dock.Har säkert testat en 3-4 olika uppställningar på bara ett par dar, hifi är underbart! :lol:
Kul att du gilla diskanten iaf, den är underbar!
Grym närvarokänsla också! Riktigt kul att lyssna på live plattor!

#127

Postad 12 June 2007 - 00:46

xray
  • xray
  • Guru

  • 4296 inlägg
  • 0

Grattis till ditt val av Avance Dana!  :lol: Själv har jag Avance Signature 8 och har levt nöjd med dessa i 10 år. Deras ScanSpeak diskant (softdome) ger en detaljerad och luftig återgivning utan att bli hård och vass. Bas och mellanregister också från ScanSpeak vilka bidrar till ett mycket naturligt och följsamt ljud. Basen kanske inte är avgrundsdjup men det som finns levereras men kontroll och musikalitet. Ett fördel med dennes basåtergivning är dess midbasegenskaper. Takten hos musiken får då ett bra fundament då baskaggar och gitarriff ”hamras ut” på ett oförtröttlig vis.  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Låter roligt att de du har behållt de så länge! Vad kör du själv för elektronik till? Måste säga att mellanregistret är helt otroligt. SOm du säger den bara krossar ut alla toner utan att låta ansträngt eller problem att hålla ihop allt.

En annan tanke som jag har... De är vassare än när jag lyssnade på dem, men är rätt säker på att det är min Marantz dv 6600 som källa som är och spökar till 95%. Upplevde samma sak på de gamla högtalarna oxå. Nån som har lust att bekräfta detta för mig så inte ska börja söka efter andra saker. Obs högtalarna är mest provisoriskt uppställda mest för att kontrollera att allt fungerade.

// Sat

<{POST_SNAPBACK}>

Jag använder integrerad förstärkaren Classé cap-101 och slutsteget Classe ca-101 i bi-amp konfiguration. Som cd-spelare använder jag Pioneer Pd-s06 , denna skall snart bytas ut eller användas som tranport. Cd-spelaren har modifierats något genom uppdämning av kabinett och nya fötter (spikes). :)

Förövrigt har jag ställt Cd-spelare och övrig elektronik på stenplattor (diabas), och jag upplevde en tydligare förbättring då cd-spelaren gavs denna behandling. En förbättring var att basen kändes mer nyanserad. :lol:

Mina Avance Signature 8 står med lätt toe in mot lyssningspositionen. Högtalarens bakkant står ca 50 cm ifrån bakväggen och dessa står på mjuka fötter eftersom mitt golv är allför sviktande (funkade ej så bra med spikes).

Som jag nämnt tidigare är diskanten inte "hård", vilket inte alltid varit fallet. Från början då jag köpte högtalarna hade jag HK Avr-25ii och högtalarkablarna Supra Ply 3.4s. Då hade jag inga problem med diskanten från min Avance högtalare. Men då jag införskaffade Classé cap-101 och körde samma kablar som innan blev diskanten för energisk. Antar att mkt mer info i det högre registret släpptes igenom med Classé:n. Men då jag bytte ut högtalarkablarna till Audioquest Cv-4 var problemet med den vassa eller energirika diskanten borta. Vad jag vill ha sagt med detta är att det kan vara lönt att testa med olika kablar innan elektronik byts ut…

#128

Postad 12 June 2007 - 06:19

mr-välljud
  • mr-välljud
  • Mästare

  • 3700 inlägg
  • 0
Vanlig gatsten från byggmax fungerar hur bra som helst och kostar mästan inget. Filtassar under bara och högtalarna med spikes på. Bättre får man leta efter. :lol:

#129

Postad 12 June 2007 - 06:26

mr-välljud
  • mr-välljud
  • Mästare

  • 3700 inlägg
  • 0
Lika bra att visa en bild.

Bifogad fil  9_006.jpg   120.76K   0 Antal nerladdningar

#130

Postad 12 June 2007 - 11:51

xray
  • xray
  • Guru

  • 4296 inlägg
  • 0
Att placera högtalarna på stenblock är en utmärkt idé, speciellt om man lider av svankande golv. Men risken finns ju att högtalaren hamnar för högt upp…

I min egen högtalaruppställning använder jag endast mjuka fötter, de som medföljde högtalarköpet. Jag har haft funderingar på att köpa stenplattor och placera under men jag har kommit fram till att det inte blir så bra, eftersom avståndet från lyssningsposition till högtalarna är gaska begränsad eller liten. En höjdskillnad hos högtalarens placering blir ju då kanske extra märkbar i negativ bemärkelse. Detta med placeringens inverkan i höjdled beror givetvis på hur högt man sitter och hur resliga högtalarna är…

#131

Postad 12 June 2007 - 12:39

Satsvear
  • Satsvear
  • Mästare

  • 3067 inlägg
  • 0
Ok tack xray. Spikes som följde med högtlarna kör jag på just nu + att jag har en mjuk matta under för att bespara golvet. Upptäckte att de kunde göra ganska groteska märken efter sig. Eftersom det blev en del pengar mer än jag tänkt från början så ska jag se om jag inte kan införskaffa mig "riktiga" spikes under sommaren.

Tror som sagt att det är min källa som spökar. När jag lyssnade på dem var det Primare rakt igenom och nu är ju min Marre dvd källa. Signalkablarna är inte heller det bästa och högtalarkablarna är Primares flat kabel. Hade de vid demninen och trivdes så bra med dessa.

// Sat

#132

Postad 12 June 2007 - 13:22

xray
  • xray
  • Guru

  • 4296 inlägg
  • 0
Satsvear: Ja, det är antagligen din dvd spelare ger den förhöjda diskanten. Vad är det för signalkabel du använder?

#133

Postad 12 June 2007 - 14:12

Unregisterede74beff4
  • Unregisterede74beff4
  • Veteran

  • 1503 inlägg
  • 0

Ok tack xray. Spikes som följde med högtlarna kör jag på just nu + att jag har en mjuk matta under för att bespara golvet. Upptäckte att de kunde göra ganska groteska märken efter sig. Eftersom det blev en del pengar mer än jag tänkt från början så ska jag se om jag inte kan införskaffa mig "riktiga" spikes under sommaren.

Tror som sagt att det är min källa som spökar. När jag lyssnade på dem var det Primare rakt igenom och nu är ju min Marre dvd källa. Signalkablarna är inte heller det bästa och högtalarkablarna är Primares flat kabel. Hade de vid demninen och trivdes så bra med dessa.

// Sat

<{POST_SNAPBACK}>



Just primare är väldigt bra på topparna. Det finns många märken som har bra bas och mellan och rent fint ljud överlag med som har brister i topparna precis som du beskriver.

Undrar vilka skit så spikes då har fått med från början till dina högtalare som förstör golvet har inte haft sådanna problem med någon av de högtalare jag har haft.

#134

Postad 13 June 2007 - 09:40

Satsvear
  • Satsvear
  • Mästare

  • 3067 inlägg
  • 0

Satsvear: Ja, det är antagligen din dvd spelare ger den förhöjda diskanten. Vad är det för signalkabel du använder?

<{POST_SNAPBACK}>


Signalkabeln har nog oxå sin orsak. Använder till vidare nån skitkabel som jag hade liggandes hemma. Alldeles för lång oxå. Den ska bytas så småningom. Kostade typ 200 spänn om jag inte minss fel.

Celander... Kolla in TKvC-SainT högtalare. Har för mig att det är samma typ av spikes i dem. Det är som en uppånedvänd trekant med spetsen mot golvet. Skulle flytta till dem lite och självklart gjorde de märken i golvet direkt!

// Sat

#135

Postad 13 June 2007 - 10:55

Unregisterede74beff4
  • Unregisterede74beff4
  • Veteran

  • 1503 inlägg
  • 0
Han har ju superspikes på sina högtalare.

Sen tycker jag du ska satsa på en ny cd före kablar. Kablar är överskattat.

#136

Postad 13 June 2007 - 11:21

Satsvear
  • Satsvear
  • Mästare

  • 3067 inlägg
  • 0

Han har ju superspikes på sina högtalare.

Sen tycker jag du ska satsa på en ny cd före kablar. Kablar är överskattat.

<{POST_SNAPBACK}>


Ok sorry såg det när jag kollade igenom hans bilder. Du såg iallafall vad de gamla gjorde för fint spår efter sig.

Tänkte byta kablarna i samma veva som cd spelare.

// Sat

#137

Postad 13 June 2007 - 11:34

xray
  • xray
  • Guru

  • 4296 inlägg
  • 0
celander-: Jag tycker inte kablar är överskattat. Men man bör inte hoppas på några förbättringar om det felar någonstans i signalkedjan… I mitt fall hjälpte det att byta ut högtalarkabeln till en med mindre ”spretig” diskant… Låt oss bespara denna tråd om huruvida kablar ger bättre ljud eller inte och där tvivelaktiga suggestioner sägs ligga till grund för denna ståndpunkt.

Satsvear: Var dina högtalare inspelade när du köpte dem? Om högtalarna inte är inspelade kan ljudet kännas hård och aningen osammanhållen, men efter tillräkligt många inspelningstimmar kommer ”bitarna att falla på plats”.

En bra signalkabel kan vara avgörande för att man skall kunna komma närmare Hifinirvana. Men du bör förmodligen inte köpa något nytt här (inget dyrt i alla fall) om du nu skall byta ut din signalkälla. Men är din signalkabel av den sämre sorten kanske du inte hör alla förbättringar en ny signalkälla ger.

Redigerat av xray, 13 June 2007 - 11:35.


#138

Postad 13 June 2007 - 12:01

Satsvear
  • Satsvear
  • Mästare

  • 3067 inlägg
  • 0
Jo eftersom de var beg när jag köpte dem så är de inspelade. Var mellan 1 och 2år gammal, var inte så brytt om exakt tid, när jag tyckte att den var så lite. Tror eller vet att mycket beror på placering med.

Om jag inte misstar mig visst var det du som hade samma högtalare som mig va? Hur mycket toein har du på dina och har du något tips om detta? Lättare när man har något att utgå från och sedan finslipa om det inte blir bra.

Tyvärr känns cd spelaren en bit bort då den kostar ca 11000 (cd21 från Primare). Kabeln får räcka till tills dess. Eller iallafall över semestern, då byten kan springa iväg rätt fort.

Örigt kan jag inte hålla med om att diskutioner om hurvida kablar förbättrar eller inte gärna utgår då jag tycker det är upp till var och en...

Tackar alla som hjälp mig i jakten och alla tips jag fått. Roligt att tråden varit så aktiv av sig.

// Sat

#139

Postad 13 June 2007 - 13:23

xray
  • xray
  • Guru

  • 4296 inlägg
  • 0

Jo eftersom de var beg när jag köpte dem så är de inspelade. Var mellan 1 och 2år gammal, var inte så brytt om exakt tid, när jag tyckte att den var så lite. Tror eller vet att mycket beror på placering med.

Om jag inte misstar mig visst var det du som hade samma högtalare som mig va? Hur mycket toein har du på dina och har du något tips om detta? Lättare när man har något att utgå från och sedan finslipa om det inte blir bra.

Tyvärr känns cd spelaren en bit bort då den kostar ca 11000 (cd21 från Primare).  Kabeln får räcka till tills dess. Eller iallafall över semestern, då byten kan springa iväg rätt fort.

Örigt kan jag inte hålla med om att diskutioner om hurvida kablar förbättrar eller inte gärna utgår då jag tycker det är upp till var och en...

Tackar alla som hjälp mig i jakten och alla tips jag fått. Roligt att tråden varit så aktiv av sig.

// Sat

<{POST_SNAPBACK}>


Min högtalare Avance Signature 8 är föregångaren till den du har. Elementplaceringen skiljer sig mellan dessa (tyvärr hittade jag ingen bild på nätet så det får bli en liten beskrivning istället): Diskantelementet sitter inte högts upp som på den nya modellen, här finns istället här en 7 tums bas/mellanregister Scanspeak element. Under denna, något asymmetriskt placerat, finns diskanten och en bra bit under denna finns 7 tums bas elementet. Foten hos den nya högtalaren ser mer bearbetad ut (min är fanerad även här). Den nya är högtalaren är också något smalare än den jag har. Filterkonstruktionen kan också skilja sig mellan dessa, den nyare har säkert en mer förfinad/förbättrad filterkonstruktion.

Jag använder en lätt toe in mot lyssningspositionen, dvs från lyssningspositionen kan man fortfarande se sidorna hos högtalarlådan som är riktade mot mitten.

Ett sätt att sänka diskantnivån är att begränsa/dämpa direkta reflektioner från sidoväggarna. För att slippa klä hela väggen med dämpningsmaterial kan man placera t ex ett levande ljus på högtalaren och därefter låter du en medhjälpare gå utefter väggen med spegeln intill väggen. Själv sitter du i din lyssningsposition och noterar de ställen du kan se det levande ljuset på. På dessa specifika ställen kan du sedan hänga upp något som är bra på att absorbera diskant.

Kablar från Harmonic Technology kan ha en lugnande inverkan på diskanten. Själv kör jag Truth Link (mellan cd och integreradförstärkare) och Precision Link (från integrerad förstärkare till slutsteg). I ett tidigare inlägg i denna tråd har jag nämnt att jag hade problem med vasshet i diskanten. Då jag upplevde denna vasshet hade jag Truth Link (med detta vill jag poängtera att kabeln inte är beslöjande), men då jag bytte ut högtalarkabeln från Supra Ply 3.4 s till Audioquest cv-4 blev jag av med en allför energisk diskant. Truth Link finns säkert att köpa begagnat, annars är också Precision Link också en mycket kompetent kabel.

Redigerat av xray, 13 June 2007 - 18:46.


#140

Postad 13 June 2007 - 18:54

xray
  • xray
  • Guru

  • 4296 inlägg
  • 0
Avance Signature 8, dimensions (HWD): 102*22*30 cm, 26 kg
Avance Signature 8 Mk II (HWD): 106,5*20*34 cm, 28,3 kg

Så det skilljer sig lite i storlek och vikt mellan de båda högtalarna...

Förövrigt verkar de ha samma känslighet (89 dB) och samma frekvensomfång (38-20 kHz, +/- 2 dB).

#141

Postad 13 June 2007 - 22:46

Unregisterede74beff4
  • Unregisterede74beff4
  • Veteran

  • 1503 inlägg
  • 0

celander-: Jag tycker inte kablar är överskattat. Men man bör inte hoppas på några förbättringar om det felar någonstans i signalkedjan… I mitt fall hjälpte det att byta ut högtalarkabeln till en med mindre ”spretig” diskant… Låt oss bespara denna tråd om huruvida kablar ger bättre ljud eller inte och där tvivelaktiga suggestioner sägs ligga till grund för denna ståndpunkt.

<{POST_SNAPBACK}>



Säger verkar att det ger någon skillnad eller inte. Säger bara att det är inget att lägga vikt på i hans läge och för många andra. Skillnad om man sitter med ett high end system med är nöjd med.

#142

Postad 13 June 2007 - 23:08

TKvC-SainT
  • TKvC-SainT
  • Beroende

  • 1011 inlägg
  • 0
Själv måste jag fått en riktig "lyckoträff" då jag köpte kablar som jag blev rekommenderad då jag kollade på Monitor Audios RS6, men de funkar då fin fint i systemet nu också. Kör med Audioquest Diamondback signalkabel och Audioquest Type 4 högtalarkabel, snygga som tusan är kablarna också ;)

#143

Postad 14 June 2007 - 11:50

Unregistered1197
  • Unregistered1197
  • Guru

  • 4219 inlägg
  • 0
Audioquest rundar av diskanten och de är inte särskilt dyra heller så det kan vara ett bra tips.

För min egen del tycker jag att de skapar mer distortion än jag kan leva med men det är många som har dem och är nöjda så låt inte mig avskräcka.

#144

Postad 14 June 2007 - 12:36

Unregisterede74beff4
  • Unregisterede74beff4
  • Veteran

  • 1503 inlägg
  • 0

Audioquest rundar av diskanten och de är inte särskilt dyra heller så det kan vara ett bra tips.

För min egen del tycker jag att de skapar mer distortion än jag kan leva med men det är många som har dem och är nöjda så låt inte mig avskräcka.

<{POST_SNAPBACK}>



Har Audioquest Cobalt 2 själv. De distar inte. Kanske budget varianterna. Audioquest har bra tyngd i basen med.

#145

Postad 14 June 2007 - 13:01

TKvC-SainT
  • TKvC-SainT
  • Beroende

  • 1011 inlägg
  • 0
Nja, jag har ju själv Type 4 och tycker det inte är någon dist att prata om här. Har dock inte testat just något annat än kablarna jag har i dagsläget heller, men jag är då mycket nöjd med ljudet, så varför börja labba :wub:

#146

Postad 14 June 2007 - 17:22

Unregistered1197
  • Unregistered1197
  • Guru

  • 4219 inlägg
  • 0
Jag jämför framför allt med Nordost som ger mig ett betydligt klarare ljud än Audioquest. Nordost låter mig spela hur högt som helst utan att det låter fult medan Audioquest börja böka redan på medelhög volym. För mig, d.v.s. Jag har ju inte provat alla varianter, men en del.

#147

Postad 14 June 2007 - 19:42

Unregistered1022
  • Unregistered1022
  • Guru

  • 5433 inlägg
  • 0
MED EKK KAN MAN SPELA SVINHÖGT UTAN DIST

#148

Postad 14 June 2007 - 19:48

Unregistered1197
  • Unregistered1197
  • Guru

  • 4219 inlägg
  • 0
I know dis...

Nu kör jag med EKK som högtalarkabel och RG62 som signalkabel. De ger ungefär samma klarhet som Nordost men är aningens skarpare. En superb kombination för under 200 kr plus lite knåpande.

Välkommen tillbaka!

Redigerat av Unregistered1197, 14 June 2007 - 19:48.


#149

Postad 14 June 2007 - 20:08

Unregistered1022
  • Unregistered1022
  • Guru

  • 5433 inlägg
  • 0

I know dis...

Nu kör jag med EKK som högtalarkabel och RG62 som signalkabel. De ger ungefär samma klarhet som Nordost men är aningens skarpare. En superb kombination för under 200 kr plus lite knåpande.

Välkommen tillbaka!

<{POST_SNAPBACK}>

kör med samma kombo men andvänder rg59 till den digitalabiten,
jag kör mina ekk som dom är med det vita fina höljet och endast ändarna är tvinnade ca 20cm,
och tack för välkomnandet.

#150

Postad 14 June 2007 - 21:50

mr-välljud
  • mr-välljud
  • Mästare

  • 3700 inlägg
  • 0
Men EKK ock RG-62 är inget alternativ om du vill shapea med en kabel för att kompencera för något annat. ellerhur grabbs. :wub:



0 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 0 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.