Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Soundbridge (Roku, Pinnacle, JoS)

295 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#101

Postad 08 March 2007 - 19:08

ralnar
  • ralnar
  • Lärjunge

  • 484 inlägg
  • 0
Ett par frågor till som kanske kan hjälpa oss att hjälpa dig:
Kan du spela internetradio?

Har du uppgraderat till senaste firmware?

Hur ser nätverksanslutningen ut? Kör du trådlöst SB->router->dator? Det kan vara problem med vissa routers som inte släpper igenom all trafik.

Brandväggsprogram på datorn?

#102

Postad 08 March 2007 - 19:21

radio99
  • radio99
  • Wannabe

  • 18 inlägg
  • 0
ja jag har lagt in de 18 favoritkanalerna och de fungerar och har uppdaterat till senaste versionen på Soundbridgen. Kär inte trådlöst har köpt en router D-link.

Har Panda på datorn.

det som jag vill göra är:

att försöka få över fler radiokanaler än de 18 favoriterna till Soundbridgen. Vill ha andra än de förinställda samt spela upp låtar som jag har på datorn

#103

Postad 08 March 2007 - 23:18

ralnar
  • ralnar
  • Lärjunge

  • 484 inlägg
  • 0
För att få fler än de 18 inprogrammerade måste de serveras av musikservern på datorn.

Det finns en del tänkbara problem med mjukvarubrandväggar. Har du kollat på http://www.rokulabs....t_sb_ts_msf.php ?

#104

Postad 09 March 2007 - 07:18

Spear
  • Spear
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
Jag kan tänka mig att du måste definiera vilka musikmappar du vill dela ut för att du ska kunna spela dina mp3-filer. Kör som sagt själv med iTunes men det borde vara samma förfarande även med WMP.

Rätta mig någon om jag har fel... (Har aldrig hänt hittils!!!) :D

#105

Postad 09 March 2007 - 09:13

radio99
  • radio99
  • Wannabe

  • 18 inlägg
  • 0
ja det finns i WMP en tom ruta i mediadelning , ovanför den rutan skall man boka i att man vill dela med sig, där borde det väl stå en del ( ex SoundBridge)men den är tom. Har försökt läsa mig till detta genom hjälpavsnitt men förstår ändå inte.

Har i Tunes också på datorn men det fungerade heller inte, är nog något jag missat, tror jag får klara mig med de 18 kanalerna, verkar som denna mottagare inte är någonting för de som inte är så tekniska.

Sidan där man lägger in de 18 favoritkanalerna är ju enkel och fungerar direkt så den är bra.

För att få fler än de 18 inprogrammerade måste de serveras av musikservern på datorn, hur menar du då? har installerat både Firefly och Radio Snooper men förstår inte mycket av dessa och när teknik är svårt på svenska blir det inte lättare med engelska bruksanvisningar.

Tack för ert tålamod!

Redigerat av radio99, 09 March 2007 - 13:43.


#106

Postad 09 March 2007 - 17:32

Unregisteredf89c404c
  • Unregisteredf89c404c
  • Lärjunge

  • 254 inlägg
  • 0
Jag kom på att när man kör med On2Share måste man gå in på Uppspelning>Plugin-program>Annat och där bocka för On2Share, det kan inte vara nåt sånt?

#107

Postad 09 March 2007 - 21:18

radio99
  • radio99
  • Wannabe

  • 18 inlägg
  • 0
vet inte riktigt vad du menar

#108

Postad 11 March 2007 - 13:12

Unregisteredf89c404c
  • Unregisteredf89c404c
  • Lärjunge

  • 254 inlägg
  • 0
Nej, det förstår jag, jag förstår knappt själv...
I Mediaplayer i menyn under "uppspelning" finns det ett val för plugin-program, kolla om firefly dyker upp där så att du kan bocka för den...

#109

Postad 14 March 2007 - 19:13

Unregistered59e1f178
  • Unregistered59e1f178
  • Lärjunge

  • 375 inlägg
  • 0
hej allesammans!

tänkte fråga om ni har problem med att soundbridgen "buffrar" mkt när man kör radio?? Jag har jävligt mkt problem med det, lite olika tidpunkter dock. Ibland kan det det gå flera timmar utan buffer, ibland så buffer hela tiden.

Kan det bero på att jag har en router? Kör för övrigt kabel mellan soundbridgen och routern. Har bra uppkoppling 100/10 fiber.

tacksam för svar..

//ante

Redigerat av Unregistered59e1f178, 14 March 2007 - 19:16.


#110

Postad 15 March 2007 - 07:51

radio99
  • radio99
  • Wannabe

  • 18 inlägg
  • 0
nej det har inte jag några problem med men kan enbart spela upp de 18 favoritkanalerna.

har några frågor:

datumet försvann från Soundbridgen enbart klockan står, kunde reglera det på Soundbridge hemsida förrut men klickar där men det händer inget, tips?

Har uppgraderat Panda antivirusprogram och då kom Soundbridgen med i mediadelning, men det kommer inget ljud ändå... ( VMP 11 )

på Soundbridgen kan jag se datamappens namn där jag har musiken under dokument och settings men ändå fungerar det inte, var ändrar jag detta?

#111

Postad 15 March 2007 - 08:47

phil neal
  • phil neal
  • Mästare

  • 2625 inlägg
  • 0

hej allesammans!

tänkte fråga om ni har problem med att soundbridgen "buffrar" mkt när man kör radio?? Jag har jävligt mkt problem med det, lite olika tidpunkter dock. Ibland kan det det gå flera timmar utan buffer, ibland så buffer hela tiden.

Kan det bero på att jag har en router? Kör för övrigt kabel mellan soundbridgen och routern. Har bra uppkoppling 100/10 fiber.

tacksam för svar..

//ante

<{POST_SNAPBACK}>


Verkar skumt, om du har 100/10 fiber så borde det verkligen inte buffra, kolla upp din router. Själv har jag Telias ADSL 8mbit, funkar för det mesta, men någon enstaka kanal kan stöka lite. Tex "The Rock Radio.com" kan vara svår.

#112

Postad 17 March 2007 - 18:08

B727-230
  • B727-230
  • Rookie

  • 3 inlägg
  • 0
Jag är nog villig att påstå att detta är det bästa hemelektronik-köp jag nånsin gjort!

Jag har min Soundbridge via kabel till routern och det funkar alltid, ibland kan några stationer buffra men det är förmodligen hård belastning på stationens server. Är det inte så att det finns ett maxantal på anslutningar till nätradiostationer?

En liten historia har jag ändock, som kanske kan hjälpa någon som fått problem:

Kör min delning via WMP. Uppgraderade till Vista för några veckor sedan och fick då WMP 11, efter ett tag blev det problem med delningen på så sätt att WMP efter varje omstart av datorn påstod att mediedelning var avstängt. Efter att man startat delningen funkade det igen. Jag kollade vilka tjänster som körs och startas automatiskt (services.msc), och upptäckte att "SSDP Discovery Service" var avstängd varje gång trots att jag tidigare ställt in den på automatisk start. Denna tjänst gör att uPnP-enheter hittas i nätverket.

Detta hängde med någon vecka. Eftersom jag gillar att hålla rent i datorn så kör jag regelbundet "WindowsCare Personal" för att rensa ut fel i register och liknande. Det optimerar även registret...och en dag upptäckte jag att en "optimering" detta program i Vista gör är att ändra just denna tjänst från automatisk till manuell start av "säkerhetsskäl". Hej prästost - då dog mediedelningen...

Kanske inte ett särskilt vanligt fel men är man van med att trimma inställningarna i Windows själv så...

#113

Postad 12 April 2007 - 08:15

nypan
  • nypan
  • Wannabe

  • 13 inlägg
  • 0
Tja,

Är grymt sugen på att införskaffa denna lilla utsökta pryl jag med :D

Har dock bara en fråga, är det någon som styr den med en universalfjärr?

Har en One For All URC 8206 Kameleon 6 (G2) som jag gärna skulle vilja styra Soundbridgen med.. Tror ni det ska det gå?

Ha det!

/ Johan

#114

Postad 12 April 2007 - 09:55

Spear
  • Spear
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
Har fjärren bara inlärningsfunktion så ska det inte vara några problem. Kör själv med en Philips SBC-RU760. Funkar klockrent. Lite meckigt att komma ihåg vilka knappar som är associerade med vilken funktion men det problemet har man ju med alla apparater. :D

#115

Postad 12 April 2007 - 11:39

toska
  • toska
  • Forumräv

  • 616 inlägg
  • 0

Detta hängde med någon vecka. Eftersom jag gillar att hålla rent i datorn så kör jag regelbundet "WindowsCare Personal" för att rensa ut fel i register och liknande. Det optimerar även registret...och en dag upptäckte jag att en "optimering" detta program i Vista gör är att ändra just denna tjänst från automatisk till manuell start av "säkerhetsskäl". Hej prästost - då dog mediedelningen...

Kanske inte ett särskilt vanligt fel men är man van med att trimma inställningarna i Windows själv så...

<{POST_SNAPBACK}>


Bra tips, tack så mycket.

#116

Postad 20 April 2007 - 16:36

reffo
  • reffo
  • Rookie

  • 7 inlägg
  • 0
Min display fungerar inte, har testat att reseta den men inget hjälper. Finns det något mer jag bör göra innan jag skickar tillbaks den? ja just det, lamporna till ethernet lyser så den får ström.

#117

Postad 25 April 2007 - 15:11

Unregisterede583a29a
  • Unregisterede583a29a
  • Användare

  • 116 inlägg
  • 0
Efter att ha läst denna tråd har jag bestämt mig för att inhandla en Pinnacle SoundBridge HomeMusic.

2 frågor innan jag slår till:

1. Stämmer det att man måste köra ett program på datorn som delar ut musiken till SB:en, om ja, hur sorteras musiken, efter mappar eller efter id3-taggar? Jag har nämligen min musik sorterad i mappar och id3-taggarna stämmer dåligt.
Jag vill alltså undvika att dela ut min musik från en databas som sorterar efter id3-tag.

2. vilken matningsspänning och ungefärlig strömförbrukning har den?, det vore kung om den drevs på 12V likspänning och inte drar alltför mycket ström! Har nämligen byggt egna aktiva högtalare som drivs på en 12volts blyackumulator.

#118

Postad 13 May 2007 - 12:35

pjeta
  • pjeta
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0
problemet löst

Redigerat av pjeta, 13 May 2007 - 14:11.


#119

Postad 15 May 2007 - 19:44

kakarot
  • kakarot
  • Rookie

  • 5 inlägg
  • 0
nåra frågor som inte riktigt är så tydligt besvarade.

1. precis vad behöver man?, kan man köra trådlöst med endast ett trådlöst nätverkskort i datorn och köra så direkt till SBn ? och då ha ett vanligt nätverkskort som man har internet via kabel.

eller måste man verkligen ha en router ?

2. kan man isf köra med trålöst nätverkskort, till trådlös router, som i sin tur är kopplat till en annan vanlig router med kabel ?


kanske lite krånglit.. men ja får verkligen inte det att funka med endast nätverkskort och SBn.
vill inte köpa en trådlös router utan att veta säkert..

tack för svar

#120

Postad 15 May 2007 - 23:11

Unregisteredcef01715
  • Unregisteredcef01715
  • Amatör

  • 84 inlägg
  • 0
Du måste inte köra trådlöst för att få SB att fungera, jag kör 100% tråd.

Jag har en "router/brandvägg" som är DHCP-server, sen har jag ett antal datorer på insidan som kör tråd. SB'n hämtar musik från två datorer i huset, streamar radio från Internet.

Funkar hur bra som helst.

-Thomas

#121

Postad 16 May 2007 - 03:36

kakarot
  • kakarot
  • Rookie

  • 5 inlägg
  • 0
tack för svaret Thomas men skulle kanske nämt att hela grejen är att ja vill ha trådlöst.

men funkar de inte med bara trådlöst nätverkskort utan router så får ja nog köra kabel ändå.

#122

Postad 24 May 2007 - 12:40

Unregistered5714e0fd
  • Unregistered5714e0fd
  • Användare

  • 190 inlägg
  • 0
Tycker att SB verkar vara ett intressant alternativ som sekundär uppspelningskälla. Är dock total noob på området och undrar om någon kan beskriva kortfattat vad man minst behöver i hård- och mjukvaruväg för att komma igång med att spela musik via SB. Det jag har är dator med kabelanslutet adsl-modem och en två-kanals stereoanläggning utan digitala ingångar.

Har tidigare provat enklare varianter med trådlös överföring av ljud med det har inte fungerat pga störningar. Hur känslig är SB för tex microvågsugnen, eller trådlösa telefoner?

Mvh Borka

#123

Postad 25 May 2007 - 14:12

ralnar
  • ralnar
  • Lärjunge

  • 484 inlägg
  • 0
Du behöver:
1 skaffa trådlös router (om du vill köra trådlöst mot SB). Koppla in den på ADSL-modemet, och koppla in PC via kabel i router.
2 på PC, installera serverprogram Firefly (gratis) och läs in dina musikbibliotek
3 Koppla SB till stereo
4 Konfigurera SB så det kommer in på det trådlösa nätverket
5 Spela!

Om du inte vill ha PC igång varje gång du skall lyssna på musik kan du istället för 2:
Skaffa en NAS-server med UPnP AV, dvs extern Ethernethårddisk med inbyggd mediaspelare. Koppla in på routern, överför musikkataloger till hårddisk och starta mediaserver. Jag har en Lacie Ethernet Disk 320 GB, kostade ca 1800kr. Funkar hyfsat med SB, kanske inte lika bra bläddring som PC+Firefly, men inga problem med uppspelning. Den låter en del, men jag har min i "teknikskrubben" där ADSL-modem och router står också.

Jag har inte märkt några störningar från mikro eller telefoner, men det kan nog variera rätt mycket

#124

Postad 25 May 2007 - 14:19

ralnar
  • ralnar
  • Lärjunge

  • 484 inlägg
  • 0

tack för svaret Thomas men skulle kanske nämt att hela grejen är att ja vill ha trådlöst.

men funkar de inte med bara trådlöst nätverkskort utan router så får ja nog köra kabel ändå.

<{POST_SNAPBACK}>

Du vill alltså få datorn att agera router, och dela med sig av Internetuppkopplingen till SB. Jag körde så ett tag, fast med en Mac, och det går bra. Lite meck för att få till rätt nätverksinställningar men det gick. Någon annan kan säkert berätta hur man gör det på en PC.

#125

Postad 26 May 2007 - 15:33

Unregisteredcef01715
  • Unregisteredcef01715
  • Amatör

  • 84 inlägg
  • 0
Vettig router med trådlöst kostar väl ~500 spänn idag, förstår inte vitsen med att ens orka börja blandan in en mjukvarulösning typ "Windows Internetdelare" ...
Bygg ett riktigt nätverk från början istället, så blir livet mycket lättare sen.

my $0,02

#126

Postad 27 May 2007 - 17:31

Unregistered5714e0fd
  • Unregistered5714e0fd
  • Användare

  • 190 inlägg
  • 0

Du behöver:
1 skaffa trådlös router (om du vill köra trådlöst mot SB). Koppla in den på ADSL-modemet, och koppla in PC via kabel i router.
2 på PC, installera serverprogram Firefly (gratis) och läs in dina musikbibliotek
3 Koppla SB till stereo
4 Konfigurera SB så det kommer in på det trådlösa nätverket
5 Spela!

Om du inte vill ha PC igång varje gång du skall lyssna på musik kan du istället för 2:
Skaffa en NAS-server med UPnP AV, dvs extern Ethernethårddisk med inbyggd mediaspelare. Koppla in på routern, överför musikkataloger till hårddisk och starta mediaserver. Jag har en Lacie Ethernet Disk 320 GB, kostade ca 1800kr. Funkar hyfsat med SB, kanske inte lika bra bläddring som PC+Firefly, men inga problem med uppspelning. Den låter en del, men jag har min i "teknikskrubben" där ADSL-modem och router står också.

Jag har inte märkt några störningar från mikro eller telefoner, men det kan nog variera rätt mycket

<{POST_SNAPBACK}>


Lysande, jag tackar :)

Borka

#127

Postad 07 June 2007 - 15:31

wedelin
  • wedelin
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0
Hej!

Hur läser den här manicken upp låtarna från min server egentligen? Dvs i mitt fall så har jag använt Creative för att hantera mina låtar istället för Windows Media. Är detta ett problem eller läser Soundbridge ändå direkt från hårddisken?

Vilket OS kräver den? Dvs är Win2000 ok eller måste det vara XP?

/Magnus

#128

Postad 07 June 2007 - 20:37

DietButcher
  • DietButcher
  • Användare

  • 211 inlägg
  • 0
Hmmm, det verkar som om olika personer som skrivit i denna tråd haft olika problem med olika mediaservrar. Det skulle sannerligen underlätta för mig att kunna köra med WMP 11, då det är det programmet jag kör annars för medieuppspelning på datorn. Men om man skulle vara tvungen att använda sig av firefly istället, är det ett fullgott alternativ till WMP 11?

#129

Postad 20 June 2007 - 20:37

Unregistered33aea5f7
  • Unregistered33aea5f7
  • Veteran

  • 1610 inlägg
  • 0

Hmmm, det verkar som om olika personer som skrivit i denna tråd haft olika problem med olika mediaservrar. Det skulle sannerligen underlätta för mig att kunna köra med WMP 11, då det är det programmet jag kör annars för medieuppspelning på datorn. Men om man skulle vara tvungen att använda sig av firefly istället, är det ett fullgott alternativ till WMP 11?

<{POST_SNAPBACK}>

Jag har använt Firefly (elller mt-daapd som den hette från början) i flera år. Fungerar lysande, och om du kör den på Windows kan du köra den som en Windows Service så att den alltid ligger i bakgrunden och kör även om du inte är inloggad.

Firefly är ju en iTunes-server och supportar inte UPnP så den kan bara serva musik till iTunes-klienter såsom Soundbridge, inte Squeezebox. Squeezebox kräver Slimserver, som också fungerar bra. Båda finns för alla möjliga plattformar.

Man kan alltså inte ha Soundbridge och Squeezebox körande mot samma server.

/P-O

#130

Postad 26 June 2007 - 22:09

Unregisteredf89c404c
  • Unregisteredf89c404c
  • Lärjunge

  • 254 inlägg
  • 0

Hmmm, det verkar som om olika personer som skrivit i denna tråd haft olika problem med olika mediaservrar. Det skulle sannerligen underlätta för mig att kunna köra med WMP 11, då det är det programmet jag kör annars för medieuppspelning på datorn. Men om man skulle vara tvungen att använda sig av firefly istället, är det ett fullgott alternativ till WMP 11?

<{POST_SNAPBACK}>

http://www.on2share.com/

#131

Postad 27 June 2007 - 16:35

Unregistered15f9470c
  • Unregistered15f9470c
  • Amatör

  • 89 inlägg
  • 0
Har nu skaffat mig en Roku M1001 och har en fråga.

Det funkar perfekt för mig att välja låt i SB'n, men hur gör jag för att det ska fungera tvärtom?

Dvs att jag väljer låt i iTunes på datorn så spelas den upp genom SB'n?

Jag har Vista, Bonjour, FireFly och iTunes 7.0. Ett krav är att jag kan fortsätta använda iTunes.

Tacksam för snabba svar :)

#132

Postad 11 July 2007 - 00:03

Hök
  • Hök
  • Wannabe

  • 44 inlägg
  • 0
Hej alla snillen!

Har nu ägt denna underbara tingest i ett par veckor och jag supernöjd. Än så länge har den mest spelat den lagrade musiken på datorn och har lyckats med bravur. Dock vill jag nu ordna lite radiostationer och efter att ha läst tråden samt installerat och startat Roku Radio Snooper fastnar jag...

Jag får ett felmeddelande:
"Automatic Network Adapter Detector FAILED
ERROR: Failed to find att suitable network driver.
Please ensure that you have a valid internet connection and try again, or try to set your adapter manually from advanced mode."

Vad kan orsaken vara och hur åtgärdas detta på bästa sätt?

Jag är usel på nätverk och är glad att jag lyckats få SB att funka på mitt trådlösa, ska kanske tilläggas. :)

Mycket tacksam för pedagogiska svar.

/Markus P

#133

Postad 12 July 2007 - 00:37

Teppic
  • Teppic
  • Forumräv

  • 676 inlägg
  • 0
Fick samma fel när jag skulle köra det första gången.
Hittade svaret i Roku's forum där de ger rådet att man ska gå in och ta bort "Auto determine Network Adapter on Startup" under "General Options".
En bit ner under "Network Sniffing Options"->"Network Adapter" så sätter du sedan manuellt första möjliga nätverksadapter som listas utom "Adapter for generic dialup and VPN capture". (Om det listas fler nätverksadaptrar än 2 så kan du behöva pröva någon av de andra om det inte funkar med första valet.)
Gå sedan in på "Search" tabben och tryck på "Sniff Network". Förutsatt att du nu dessutom lyssnar på en webradio station så kommer det allt eftersom listas URL:er för den/de stationer som streamas. Om du även bockar i "Test SoundBridge compatibilty of URLs...." lite längre ner så kommer programmet även indikera i kolumnen "SoundBridge support" om den specifika URL:en är en kompatibel för att användas med SoundBridgen.

*edit* det kan hända att du måste starta om programmet en gång först efter att ha bockat ur autodetect inställningen och satt nätverksadaptern manuellt, har för mig att det inte fungerade korrekt för mig förrän jag hade gjort det... *edit*

Redigerat av Teppic, 12 July 2007 - 00:39.


#134

Postad 12 July 2007 - 08:34

ralnar
  • ralnar
  • Lärjunge

  • 484 inlägg
  • 0

Har nu skaffat mig en Roku M1001 och har en fråga.

Det funkar perfekt för mig att välja låt i SB'n, men hur gör jag för att det ska fungera tvärtom?

Dvs att jag väljer låt i iTunes på datorn så spelas den upp genom SB'n?

Jag har Vista, Bonjour, FireFly och iTunes 7.0. Ett krav är att jag kan fortsätta använda iTunes.

Tacksam för snabba svar :P

<{POST_SNAPBACK}>

Jag vet inte om det här kan hjälpa dig:
En virtuell remote och display
Du använder inte iTunes för att välja låt. Det är en simulering av remote och display som styr SB. Har funkat ypperligt för mig.
Vad jag vet fungerar inte SB som "fjärrhögtalare" men om du kollar i Rokus forum kan du säkert hitta info där om det går.

#135

Postad 15 July 2007 - 21:16

Unregistered59e1f178
  • Unregistered59e1f178
  • Lärjunge

  • 375 inlägg
  • 0

Har nu skaffat mig en Roku M1001 och har en fråga.

Det funkar perfekt för mig att välja låt i SB'n, men hur gör jag för att det ska fungera tvärtom?

Dvs att jag väljer låt i iTunes på datorn så spelas den upp genom SB'n?

Jag har Vista, Bonjour, FireFly och iTunes 7.0. Ett krav är att jag kan fortsätta använda iTunes.

Tacksam för snabba svar :D

<{POST_SNAPBACK}>


du behöver ett program som heter on2share.

http://www.on2share.com/UPnP/

finns för provning i 10 dagar typ, sen kostar det en mindre slant att köpa. Fungerar fin fint.

//A

#136

Postad 16 July 2007 - 13:01

maDa3
  • maDa3
  • Rookie

  • 4 inlägg
  • 0
Är jäkligt sugen på denna grej. Men jag är lite fundersam.

Jag orkar inte dra en extra nätverkskabel dit till stereon, så det får bli trådlöst. Jag kör WPA2-PSK kryptering idag, hur klarar sig SoundBridge'n med det?

Jag har en Linux-filserver i gardroben där har jag musik och annat på. Jag använder varken iTunes eller WMP (avskyr dem) utan klassiska WinAmp bara. Det var ju bra att Firefly (iTunes-server? samma som mt-daapd?) Men fungerar det bra?

Finns det möjlighet till playlists? Känns lite omständigt med alla 30,000 låtar i samma playlist. Inte alltid man vill höra alla, när man har Fest. osv..

#137

Postad 17 July 2007 - 06:32

Unregistered59e1f178
  • Unregistered59e1f178
  • Lärjunge

  • 375 inlägg
  • 0

Är jäkligt sugen på denna grej. Men jag är lite fundersam.

Jag orkar inte dra en extra nätverkskabel dit till stereon, så det får bli trådlöst. Jag kör WPA2-PSK kryptering idag, hur klarar sig SoundBridge'n med det?

Jag har en Linux-filserver i gardroben där har jag musik och annat på. Jag använder varken iTunes eller WMP (avskyr dem) utan klassiska WinAmp bara. Det var ju bra att Firefly (iTunes-server? samma som mt-daapd?) Men fungerar det bra?

Finns det möjlighet till playlists? Känns lite omständigt med alla 30,000 låtar i samma playlist. Inte alltid man vill höra alla, när man har Fest. osv..

<{POST_SNAPBACK}>


Soundbridgen klarar wpa2--psk fint, inga problem. Winamp fungerar oxå bra till SB. Playlister går att ordna.

/A

#138

Postad 18 July 2007 - 00:48

Hök
  • Hök
  • Wannabe

  • 44 inlägg
  • 0
Har råkat ut för ett bekymmer med denna lilla ögonsten...

Drog ur strömmen från väggen när dagens åskväder drog fram och när jag sedan pluggade in min Roku var den död. :unsure:

Har konstaterat efter lite hemtester att det är strömkabeln som spökar. Blir spännande att se hur detta handskas från inWarehouse...

För de som vill; fortsättning följer....

#139

Postad 22 July 2007 - 10:13

Unregistered5714e0fd
  • Unregistered5714e0fd
  • Användare

  • 190 inlägg
  • 0
Jag har inte riktigt fått klart för mig om Soundbridgen klarar att spela upp från en extern hårddisk? Behövs det någon "plug-in" eller liknande i så fall? Eller ligger begränsningen i vilket server-program man använder?

Om man vill spela upp med Windows Media Player, behövs inte serverprogram alls då?

Hoppas någon har koll

Mvh
borka

#140

Postad 22 July 2007 - 16:54

ralnar
  • ralnar
  • Lärjunge

  • 484 inlägg
  • 0

Jag har inte riktigt fått klart för mig om Soundbridgen klarar att spela upp från en extern hårddisk? Behövs det någon "plug-in" eller liknande i så fall? Eller ligger begränsningen i vilket server-program man använder?

Om man vill spela upp med Windows Media Player, behövs inte serverprogram alls då?

Hoppas någon har koll

Mvh
borka

<{POST_SNAPBACK}>

Vet inte riktigt hur du menar. Du kan spela upp från en:
- dator med musikserver. Musiken kan ligga på en extern hårddisk kopplad till datorn om du vill, men både dator och HD måste ju vara igång. Musikserver kan vara Windows Media, Firefly eller Twonky t.ex.
- NAS, eller nätverkshårddisk, som har musikserver. Det finns färdiga lösningar (Lacie, Synology m. fl.) eller sådana som kräver firmware-flashning och lite Linux (Linksys SLUG t.ex.).

#141

Postad 22 July 2007 - 20:30

Unregistered5714e0fd
  • Unregistered5714e0fd
  • Användare

  • 190 inlägg
  • 0

Vet inte riktigt hur du menar. Du kan spela upp från en:
- dator med musikserver. Musiken kan ligga på en extern hårddisk kopplad till datorn om du vill, men både dator och HD måste ju vara igång. Musikserver kan vara Windows Media, Firefly eller Twonky t.ex.
- NAS, eller nätverkshårddisk, som har musikserver. Det finns färdiga lösningar (Lacie, Synology m. fl.) eller sådana som kräver firmware-flashning och lite Linux (Linksys SLUG t.ex.).

<{POST_SNAPBACK}>


Jupps, egentligen räcker det för mig att veta att Soundbridgen tillsammans med Windows Media Player kan spela upp musik med datorn och extern hårddisk igång.

Tack för det
Mvh borka

#142

Postad 30 July 2007 - 06:11

Unregistered40467
  • Unregistered40467
  • Amatör

  • 69 inlägg
  • 0
Hallå!


har funderat på köpa en Soundbridge M1001.

Funderar om det går koppla in flera datorer på den??

Både trådlöst och via kabel??

Jag har en mac och 2 pc. (2 trådlöst + HTPC)

Tacksam för svar. Gärna PM

/ Emil

#143

Postad 31 July 2007 - 19:55

Unregistered40467
  • Unregistered40467
  • Amatör

  • 69 inlägg
  • 0
Dog denna tråd eller?

Kan man koppla in flera enheter till Soundbridge Pinnacle ????

Mac och PC?

#144

Postad 31 July 2007 - 20:41

Vtunabo
  • Vtunabo
  • Forumräv

  • 583 inlägg
  • 0
Du kan ansluta till hur hur många servrar som helst.

Har du tex en mediaserver rullande på 2st datorer samtidigt så får du välja vilken du vill ansluta mot och du har då tillgång till den musik som just den servern delar ut.

Du kan dock inte spela musik från 2 olika samtidigt

#145

Postad 31 July 2007 - 20:46

Unregistered40467
  • Unregistered40467
  • Amatör

  • 69 inlägg
  • 0
okej, men det går att välja vilken dator jag ska spela ifrån alltså?

Låter som en fin leksak till samlingen...

Funkar den med itunes eller??

#146

Postad 31 July 2007 - 21:19

Vtunabo
  • Vtunabo
  • Forumräv

  • 583 inlägg
  • 0
Du finner nog dom enkla svaren här http://www.rokulabs....port_sb_faq.php
Besök annars deras forum som är utmärkt

#147

Postad 01 August 2007 - 12:05

ralnar
  • ralnar
  • Lärjunge

  • 484 inlägg
  • 0

okej, men det går att välja vilken dator jag ska spela ifrån alltså?

Låter som en fin leksak till samlingen...

Funkar den med itunes eller??

<{POST_SNAPBACK}>

Om du köper en Pinnacle-brandad enhet måste du köra Firefly server för att dela ut iTunesmusiken. Det funkar bra på min Mac, och man behöver inte ha iTunes igång.

#148

Postad 03 August 2007 - 21:52

Unregistered5714e0fd
  • Unregistered5714e0fd
  • Användare

  • 190 inlägg
  • 0
Hmm, lyckas inte få igång min nyköpta Soundbridge. Kör trådlöst med en Zyxel W-320 och Win XP Home. Hade tänkt att köra Windows Media Player 11 som musikserver.

Till att börja med var jag tvungen att stänga av brandväggen i routern för att Soundbridgen skulle hitta nätverket, detta kan jag nog lösa. Kunde efter detta se mitt SSID och knappa in lösenordet, men soundbridgen kunde inte hitta några musikfiler.

När jag har aktiverat mediedelning i WMP11 kommer inte några utdelningsalternativ upp. WMP kan inte hitta soundbridgen alltså. Har inte testat några andra mediaservrar för jag tyckte det verkade enkelt med WMP... ;)

Hoppas någon kan komma med tips!

Mvh borka

#149

Postad 05 August 2007 - 15:51

Unregistered5714e0fd
  • Unregistered5714e0fd
  • Användare

  • 190 inlägg
  • 0
Har testat vidare med viss framgång. Installerade Firefly och lyckades få kontakt och kunde bläddra i den utdelade mappen. Jag tycker dock att det är så mycket enklare att välja i datorn och sedan streama över musiken, så jag vill helst inte köra Firefly. Det måste ju gå att få igång...

WMP 11 lyckades sedan hitta en okänd enhet (kunde ej identifiera Soundbridgen) men jag kunde ändå inte välja musik i datorn och spela upp den i Soundbridgen.

Har nu installerat On2Share Pro, men inte heller den hittar Bridgen. :blink:
Detta verkar annars vara det ultimala för mig, endera WPM 11 eller med On2Share.

I inställningsprogrammet för routern har den lagt till Soundbridgen som en DHCP?-client med eget IP-nummer.

Routern har hittat nätverket och jag har kunnat knacka in lösenordet och kan spela Web-radio.
Jag har återställt fabriksinställningarna och har den senaste mjukvaran i Bridgen.

Någon som vet i vilken ände jag ska börja....

borka

#150

Postad 06 August 2007 - 09:26

ralnar
  • ralnar
  • Lärjunge

  • 484 inlägg
  • 0
Själva grundidén med Soundbridgen är ju att du inte väljer på datorn, men det finns lösningar.
Jag tycker Firefly funkar bra som server i botten.

Testa:
1. Java Roku Remote
Emulerar Soundbridgens gränssnitt och fjärr. Det skall räcka med att knacka in Soundbridgens IP för att få kontakt.

2. Cidero



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.