/Jimmy
Spotlights i hylla: hur, var köpa, värmeproblem?
Postad 14 juli 2005 - 00:43
/Jimmy
Postad 14 juli 2005 - 06:34
Postad 14 juli 2005 - 09:09
Redigerat av AgentFlynt, 14 juli 2005 - 09:12.
Postad 14 juli 2005 - 11:24
Postad 14 juli 2005 - 16:21
Postad 14 juli 2005 - 19:57
Postad 17 juli 2005 - 22:57
Jag hade också tänkt sätta upp ett par Lack-hyllor med infällda spots. Ser att hyllan är 5 cm tjock. Det är alltså tillräckligt för att inte spotsen ska komma fram på ovansidan? Sen är väl bästa lösningen att borra hål bakifrån mot spotsen så man dra kabeln där?! Sen är det väl lämpligast att ha transformatorn någonstans vid golvet, eller?
Det beror på vilka du köper.
Det finns även väldigt tunna, fina utanpåliggande spottar med.
Den elektroniska trafon kan gömmas i hyllan om du inte har ngt annat alternativ då den kan bli varm och gå isönder om du har otur.
Men belastas den inte för mkt så skall det inte vara några problem.
Postad 25 juli 2005 - 21:11
ska dra till jobbet imorn o chacka en kable kanal..
Bifogad fil(er)
Postad 25 juli 2005 - 21:21
Postad 26 juli 2005 - 16:00
Jag hade iof sig tänkt borra igenom o låta dessa spots luftas ovanifrån.
Bra eller dålig ide ?
Postad 26 juli 2005 - 21:43
men ja har inte mina lampor på längre stunder.. men ja vet inte hur andra har gjort.. me nde blev feeeett mysigt .. rumemt fick en heelt annorludna karaktär.. e så nöjd så ja ska montera 2 st lesbiska skärmar.. under o koppla in tv -spel.. =)
- 021 -
Postad 27 juli 2005 - 01:02
Det finns de infällda spottar som inte är så djupa som är avskärmade uppåt som allså leder ut värmer neråt via lampan.
Bra va?

Postad 27 juli 2005 - 01:04
Har haft samma ide med lackhyllan och spottarna i den, men som ovanstående skrev så blir inte för varmt i hyllan om man inte borrar igenom ??
Jag hade iof sig tänkt borra igenom o låta dessa spots luftas ovanifrån.
Bra eller dålig ide ?
Beror på vilken modell du använder.
Köp rätt istället o slipp merjobbet

Postad 27 juli 2005 - 22:59
På HORNBACH här i Göteborg hittade jag låga spotlights som endast krävde 3 cm fritt utrymme ovanför. Blir väl ändå ett gränsfall i LACK-hyllan men jag kopplade in dem utanför hyllan en stund och de blev inte alls varma på ovansidan så det ska inte vara någon fara. Jag vet dock spotlights som blir väldigt varma så man får nog vara lite försiktig med vilka man väljer.
Mina såg ut så här och kostade endast 159:- för 3 st inkl. transformator.

Närbild på en spot.

När jag väl kom hem och öppnade paketet fann jag en anledning till det billiga priset. Transformatorn var av gammal hederlig järnkärnetyp, vägde bly och var allmänt otymplig. Lämpar sig dessutom inte om man vill dimma sina spotlights vilket jag tänkt göra. Som tur var hade jag en elektronisk trafo liggande hemma som jag använde istället.
Här har jag kopplat in trafon och satt på längre kabel som skall dras till 220-uttaget.

Här har jag sågat hål i hyllan med hålsåg och man kan se den papp som finns inuti hyllan. En del av pappen får tas bort för att få in spoten.

Spoten inkopplad. Tänkte först dra alla kablarna mellan spotarna inuti hyllan men lyckades inte få hål genom alla papp och jag ville inte ta ut all papp ur hyllan. Gjorde istället 1 hål på baksidan hyllan för varje spot där jag kunde dra in kabeln. Det finns ett litet utrymme mellan hylla och vägg där kabeln får plats.
Trafon syns inte på dessa bilder men den stoppade jag in i ett av hålen så den ligger inne i hyllan. (Kollade först så att inte heller denna blev för varm när spotarna var tända.)



Och såhär blev slutresultatet. Svårt att få bra bilder med spotarna tända men ni ser på ett ungefär. Är själv väldigt nöjd!


Redigerat av Unregisteredbcf42efe, 27 juli 2005 - 23:24.
Postad 27 juli 2005 - 23:55
fäste du sedan hyllan på själva väggen? Är det dolda beslag och så?
Postad 28 juli 2005 - 01:23
Tack för en mkt bra och utförlig beskrivning. En fråga bara, hur
fäste du sedan hyllan på själva väggen? Är det dolda beslag och så?
Ja det är en dold upphängning som man först skruvar upp på vägen och sedan skjuter man in hyllan på ett par utstickande pinnar. Lite svårt att beskriva men det är en väldigt fiffig och snygg lösning.
Postad 28 juli 2005 - 21:50
Om man nu vill ha dimmer på sina lampor,vart kopplar man in den?
Postad 29 juli 2005 - 07:34
Om man nu vill ha dimmer på sina lampor,vart kopplar man in den?

Redigerat av Unregisteredbcf42efe, 17 augusti 2005 - 18:25.
Postad 01 augusti 2005 - 10:00
Postad 01 augusti 2005 - 13:13
Kan man använda sig av en vanlig sladddimmer till en elektronisk trafo eller är det en speciell typ av dimmer som behövs användas?
Sladd-dimmer funkar inte. Du skall ha en dimmer anpassad för elektroniskt trafo.
På t ex Clas Ohlsson finns lite olika dimmers. De är benämnda GL=Glödljus (vanliga glödlampor) MT=Mekanisk trafo (järnkärna) eller ET=Elektronisk trafo
Postad 03 augusti 2005 - 10:16
Liter inte på personalen i aktuell butik då de verkar rätt okunniga trots sitt rykte.
Redigerat av Bräken, 03 augusti 2005 - 10:17.
Postad 03 augusti 2005 - 17:38
Enligt en butik där jag bor ska det finnas sladdimmer för elektronisk trafo men jag har aldrig själv sett en sådan eller hört talas om det. Är det någon som vet om detta stämmer?
Liter inte på personalen i aktuell butik då de verkar rätt okunniga trots sitt rykte.
En "sladdimmer" säger ju egentligen inget om vad det är för typ av dimmer mer än att den är monterad på en sladd. Så det är väl inte helt otroligt att det skulle finns sådana som fungerar även för elektroniska trafos. Men den vanligaste varianten av sladddimmer är såvitt jag vet inte avsedd för dessa.
Postad 16 augusti 2005 - 15:49

Postad 16 augusti 2005 - 20:27
Du bör vara nogrann med vilken typ av spottar du väljer då en del blir väldigt varma på ovansidan och kräver en del fritt utrymme. Men det finns spottar som funkar även i LACK-hyllan. Fast frågar du någon på IKEA så rekommenderar de säkerligen inte detta.
Edit: Efter ihopslagning av två trådar så redigerade jag din text något. Istället för att hänvisa till den nu icke-existerande tråden la jag till texten "Högre upp i denna tråd...". /Tomas_D700
Redigerat av Unregisteredbcf42efe, 17 augusti 2005 - 18:30.
Postad 17 augusti 2005 - 17:13
Postad 17 augusti 2005 - 17:35
Precis som diskussionen högre upp i den här tråden så beror det helt och hållet på vilken modell spotten har.
Om du använder en spot för badrumbelysning, i en t ex baldakin så är dessa spottar tillverkade, för att all värmereflektionen ska gå nedåt.
Så det är med andra ord ingen risk med en sådan montering = godkänd
Mvh
Passerati
Edit: Efter ihopslagning av två trådar så redigerade jag din text något. /Tomas_D700
Redigerat av Unregistered1041101d, 17 augusti 2005 - 18:34.
Postad 19 augusti 2005 - 08:35
De har även samma teknik fast med 20 cm långa "pinnar" i olika färger.
Hittar dem inte på webben dock, men jag fick intrycket av att de var helt nya.
Vill ni så kan jag ta några bilder, jag kunde givetvis inte låta bli att köpa dem.
/Jimmy
Postad 19 augusti 2005 - 08:49
Vill ni så kan jag ta några bilder, jag kunde givetvis inte låta bli att köpa dem.
Ja bilder är alltid trevligt!

Postad 19 augusti 2005 - 22:49
Gick tyvärr inte att länka direkt så här kommer en förklaring hur du hittar fram: http://www.elektroskandia.se
Klicka på Produkter, Katalogen, 74 Spot- och downlights, kontaktskenor, DOWNLIGHTS HIDE-A-LITE, Klenspänningsdownlights, Minidownlight 1202.
Postad 19 augusti 2005 - 22:53
Postad 20 augusti 2005 - 11:34
Här kommer några bilder =)
/Jimmy
Hur fäster man fast dom där pinnarna? Vad kostade grejjerna? Såg ju oerhört smidigt ut måste jag säga.
Postad 20 augusti 2005 - 18:38
Hur fäster man fast dom där pinnarna? Vad kostade grejjerna? Såg ju oerhört smidigt ut måste jag säga.
Man fäster alla varianter men medföljande självhäftande tejp.
Tyvärr så har jag för tillfället förlagt kvitto men de kostar mellan 350 och 400
Spottarna har jag för mig var lite billigare 250-300.
Man får 4 stav båda så det är inte så jäkla dyrt egentligen
På Ikea så hade de ett demo där de satt spottarna under en glashylla... Riktigt snyggt =)
/Jimmy
Postad 20 augusti 2005 - 21:47
Hur fäster man fast dom där pinnarna? Vad kostade grejjerna? Såg ju oerhört smidigt ut måste jag säga.
Man fäster alla varianter men medföljande självhäftande tejp.
Tyvärr så har jag för tillfället förlagt kvitto men de kostar mellan 350 och 400
Spottarna har jag för mig var lite billigare 250-300.
Man får 4 stav båda så det är inte så jäkla dyrt egentligen
På Ikea så hade de ett demo där de satt spottarna under en glashylla... Riktigt snyggt =)
/Jimmy
Vore riktigt schyst om du kunde lägga upp en bild på det färdiga resultatet!
Postad 21 augusti 2005 - 11:31
Vore riktigt schyst om du kunde lägga upp en bild på det färdiga resultatet!
Just nu så har jag inte ens en duk

Man ska beställa tyg snart... hade en duk på rulle förut men nu nör jag flyttat så ska det både bli större och bättre

Men så snart jag har nått på banan så skickar jag upp lite bilder.
/Jimmy
Postad 21 augusti 2005 - 13:20
Förresten, hur lång är en sådan ljuspinne ?
Tack på förhand // Johan.
Redigerat av Unregistered592cec63, 21 augusti 2005 - 13:22.
Postad 22 augusti 2005 - 11:55
Förresten, hur lång är en sådan ljuspinne ?
Den är 29-31 (det är ca 29cm som är upplyst och sedan kontakt.
HuxFlux och JMC, vad heter diodbelysningen på ikea?
"trettioen" heter pinnarna och "tjugofyra" heter spottarna
/Jimmy
Postad 23 augusti 2005 - 17:57
så man slipper dem fula sladdarna från hyllorna?
Postad 24 augusti 2005 - 06:43

Postad 25 augusti 2005 - 08:40
Hur fäster man fast dom där pinnarna? Vad kostade grejjerna? Såg ju oerhört smidigt ut måste jag säga.
Man fäster alla varianter men medföljande självhäftande tejp.
Tyvärr så har jag för tillfället förlagt kvitto men de kostar mellan 350 och 400
Spottarna har jag för mig var lite billigare 250-300.
Man får 4 stav båda så det är inte så jäkla dyrt egentligen
På Ikea så hade de ett demo där de satt spottarna under en glashylla... Riktigt snyggt =)
/Jimmy
Får man 4 spottar oxo för det priset? Hoppas att det inte är styckpris....
Postad 25 augusti 2005 - 10:03
Hur fäster man fast dom där pinnarna? Vad kostade grejjerna? Såg ju oerhört smidigt ut måste jag säga.
Man fäster alla varianter men medföljande självhäftande tejp.
Tyvärr så har jag för tillfället förlagt kvitto men de kostar mellan 350 och 400
Spottarna har jag för mig var lite billigare 250-300.
Man får 4 stav båda så det är inte så jäkla dyrt egentligen
På Ikea så hade de ett demo där de satt spottarna under en glashylla... Riktigt snyggt =)
/Jimmy
Får man 4 spottar oxo för det priset? Hoppas att det inte är styckpris....
Iom att det är Ikea så är det garanterat 4 stycken för det priset annars vore det svindyrt

Postad 25 augusti 2005 - 10:35
Japp båda varianterna innehåller 4stFår man 4 spottar oxo för det priset? Hoppas att det inte är styckpris....
/Jimmy
Postad 05 september 2005 - 10:17
Och går man in i en renodlad lampaffär, så får man ju betala säkert 200:- st minst om man ska ha något liknande, och ska man då ha 4-6st så blir det för mycket för ett par jäkla lampor!
Ingen som kan komma med nått konkret var man kan hitta lämpliga!?

Det bästa vore ju om man kunde få tag på dom lamporna som grossisthandlaren ovan sålde, men vart hittar jag dom!?? Sådana LED lampor från IKEA är inget alternativ! Dom ser inte snygga ut och ger inte samma fina ljus som ett par riktiga spotar, kanske funkar under ett par glashyllor när man inte har andra alt. men inte till ändamålet att byggas in i ett par LACK hyllor, anser iaf jag!

Postad 05 september 2005 - 12:50
Det bästa vore ju om man kunde få tag på dom lamporna som grossisthandlaren ovan sålde, men vart hittar jag dom!??
Ett bra tips är om du känner någon elektriker så kan han beställa dessa till dig. Ge honom bara E-numret som är angivet i katalogen så fixar han det. Har du tur kan du kanske få hans rabatter också, dessa kan vara upp till 50% om man jobbar på en stor firma som köper mycket grejer.
Postad 05 september 2005 - 18:30
3 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 3 gäster, 0 anonyma medlemmar