Samsung PS42V6S
(TV)
|
0
|
(0)
|
Inga priser |
Ljudutgång på Samsung PS-42V6SX (3 inlägg)
|
20 år sedan |
Postad 14 December 2005 - 22:43
Postad 14 December 2005 - 23:53
Som dom andra säger studiosädningar/direktsädningar ljusabilder= superbild lika bra som min systers LG RZ-42PX3RV med boxer. Sen är det inte lika kul längre mörka bilder med lågbildkvalite gamla filmer ser ut som fan. så även från dvd Hdmi-dvi eller komponent spelar ingen roll. med färgskifningar i ansikte. Har oxå varit på onoff flera gånger där ser den bättre utKonstigt!!!!! Jag har varit på OnOff flera gånger och bilden där har varit kanon och ändå matar dom typ 30 skärmar med samma signal genom scartväxlar så den kan ju inte bli sämre när jag matar bara den med min källa?
Och bilden har jag tyckt faktiskt utklassat andra plasmor på den väggen som kostar typ 6000 mer!
Har inga synproblem så det kan inte vara mig det är fel på hehe.
Jaja då har man väl köpt grisen i säcken men men jag ska koppla upp den och jag tror att den kommer att vara bra.
Snarre hur kommer det sig att bilden skiftar i dina ögon ?
Den kan ju inte plötsligt bli sämre.......om du tittar på samma källa?
Ser man på digitaltv så skiljer sig programmen för jälkla mycket i kvalitet o det beror på vem som gjort dem skillnaden märks t.o.m på min gamla 32" Thomson.
Redigerat av Unregisteredfb4a45a9, 15 December 2005 - 00:02.
Postad 14 December 2005 - 23:57
Synd för dej att dom gör så. Jag har lärt mej att alltid spara kartongenHopp, pratade med onoff precis och jag kan inte få pengarna tillbaka eller genomföra något byte eftersom jag inte har kartongen kvar. Det var verkligen 15 000 i sjön det, hur som helst så kan jag inte rekommendera den här tv'n till någon, när den visar ljusa nyanser typ utomhusscener och liknande så är bilden helt ok men så fort man tittar på en mörk film typ the Texas Chainsaw Massacre, Batman Begins eller Saw så är bilden outhärdligt dålig och det verkar inte vara en inställnigssak. Många av de mörka nyanserna blir helt fel, grönt eller rosa och man kan ofta se en hel del eftersläpningar. TV'n suger helt enkelt.
Postad 15 December 2005 - 00:00
Panasonic pa 50 har en mycket bra bild den står sej bra. Den har nog bäst svärta av alla plasmor jag har sett.Även jag kommer nog att byta min plasma mot en LG eller Panasonic pa 50. Samsungen skiftar för mycke i bild kvalite allt från bra till värdelös
Börjar inte Panna PA50 bli lite gammal nu? Är den fortfarande bra om man jämför med vad man kan få för 15-16' hos andra tillverkare?
Postad 15 December 2005 - 00:04
Kan bara instämmaNä, ser fortfarande ut som skit i mörka partier. T ex om det är någon med en mörkgrå kavaj, så blir den liksom rosa-aktig, märks grymt mycket nu när man sitter och tänker på det hela tiden :| Det värsta är ju att det är lika illa när man kör DVD.
Postad 15 December 2005 - 17:43
Men måste man se på gamla filmer med skitkvalitet ?
Jag föredrar rätt så nya med bra kvalitet hehe........
Postad 15 December 2005 - 18:28
component och progressiv scan (576p) då lyfter bilden. Sitt inte för nära plasman heller det gäller alla plasma apparater
Varför skall man ha en stor tv då för?
Postad 15 December 2005 - 18:45
Några tusen upp. Men då slipper jag färgskiftningar i ansikten typ från senaste starwars så mycke skitkvalite är det inte på filmer jag har testat.Och den kostade?
Men måste man se på gamla filmer med skitkvalitet ?
Jag föredrar rätt så nya med bra kvalitet hehe........
Postad 15 December 2005 - 19:02
Det jag sett av den är bättre än min gamla 32" Thomson WS och den är inte dålig alls.
Men om man kör progressive scan eller med dvd och zoran vaddis chip suger den ändå?
LG RZ-42PX3RV stod bredvid Samsungen och den har inte alls samma bildkvalitet så jag undrar om det är ojämn kvalitet på Samsungen? Vissa skit andra bra?
Postad 15 December 2005 - 19:29
Postad 15 December 2005 - 19:34
Onoff måste ha trimmade visningsex!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LOL
För som sagt var utav alla som hängde på väggen typ 30 st så var det bäst bild på Samsungen och då satt det ett gäng med HD plasmor runt omkring
Att tillägga: Jag var INTE onykter när jag tittade
Postad 15 December 2005 - 19:36
Är du säkerJäkligt märkligt .........
Onoff måste ha trimmade visningsex!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LOL
För som sagt var utav alla som hängde på väggen typ 30 st så var det bäst bild på Samsungen och då satt det ett gäng med HD plasmor runt omkring![]()
Att tillägga: Jag var INTE onykter när jag tittade
Postad 15 December 2005 - 21:07
Postad 15 December 2005 - 21:12
Hoppas att jag kan hämta den på Lördag för imorn är det julfest.
Jag tror att den är paj för jag har letat betyg o omdömmen på nätet över hela världen, och den har bara fått kanonbetyg och kritik, av privatpersoner.
Och så illa som du beskriver din monster då är det nog fel på den.
Postad 15 December 2005 - 21:19
Postad 15 December 2005 - 21:20
Köpte denna plasma på netonnet för 2 veckor sedan, jä-ligt snygg design o bra pris (14999). Hade kollat in den på expert där dom visade superhjältarna + lite annat animerat..Min första plasma- äntligen..
Kom hem glad i hågen o kopplar in mot min digitalbox (sagem itd64-boxer) samt dvd'n med mina snikscartkablar.. Till en början tycker jag att det är ok- "bilden kanske ska vara lite halvgrötig, den är ju så stor". Efter lite tittande kommer jag på mig själv med att hela tiden sitta och bedöma bilden och tänka -"nu..nu ser det rätt bra ut..", detta istället för att njuta av vad som visas. för att i nästa stund bli mer o mer irriterad över att mörka partier blir förbannat grötiga och som vissa nämnt, rosa istället. Inte heller blev det mycket bättre med dvd. Att visa mörka bilder och nyanser är tydligen inte denna plasmas främsta egenskap och detta verkar de flesta v6 ägare vara ense om.
Men jag vägrade tro att plasman är skräp, så jag gav mig ut på diverse forum för att söka visdom i ämnet.. Fick lära mig om RGB, komponent, olika kabelkvalitéer och inställningsmöjligheter. Började laborera med inställningar, köpte olika svindyra kablar att pröva med, scart o komponent (hanterar numera menyerna i tv'n o dvd'n i sömnen). Tillbringade timmar framför datorn på jakt efter olika tester av tv'n. Har för övrigt inte hittat ett enda proffesionellt test av den. Det ska sägas att den stundvis är riktigt bra. I princip alla studioprogram är kanon samt lite annat men vissa program är helt åt h-e. tex beck-filmerna och julkalendern på svt. sämst blir det när nyanser i ansikten ska framhävas, särskilt närbilder. Men vad är det som brister? är det sändningen? boxen?
Började med tiden inse att fan, tv'n e nog inte bättre än så här.. Således var det dags för nästa frågeställning: Ska jag behålla? (allt sker inom tidsramen för öppet köp). Börjar leta plasmor i samma prisklass. Kanske är det så att så här billiga plasmor inte är bättre helt enkelt, och är jag isåfall beredd att slänga på 5-6 papp för att komma upp i kvalité? Eller kan man leva med att det är lite grötigt?
Igårkväll kollade jag på "24" på tv4, lika grötig som alltid, och då insåg jag att jag sannolikt kommer irritera mig i all framtid på den här bilden.
Idag var jag tillbaks på netonnets lagershop med skräpet. 14- dagarsfristen går ut imorgon och jag har ju använt tv´n i 2 veckor, men jag packade ner den med all tillhörande emballage inkl de lilla tejpbitarna på hörnena, så ingen skulle ana oråd. Inga problem att åberopa öppet köp..
Så nu ligger jag här, 15 lakan rikare, och tittar på min 28" philips från -87 som jag ärvt. Det är som att titta på en 14" men fan vilken bild.....
Postad 15 December 2005 - 21:25
Postad 15 December 2005 - 21:29
Kan fasen inte släppa det här med att bilden var så j-la bra på OnOff och ändå så matades alla med samma signal via scartväxel .... kan inte begripa det om bilden på tv:n skulle suga så skulle den verkligen göra det då!!!!!!!
Postad 15 December 2005 - 21:58
En kille har hittat en tysk sida om samsung där han fick bort konstiga ansikten och färgfel med vissa inställningar.
Se nedan fritt översatt med Babelfish:
Attitudes: Contrast 55 brightness 51 sharpness 55 color 43 Farbtemp.kalt1 or normally digitally RM if I had color with 46-50, I could see to skin pictures with in towards Solis. Now which Solis are gone
Kan vara värt ett försök!!
Postad 15 December 2005 - 23:33
Var idag och köpte en profigold scart för att ha mellan digitalboxen och tv,n, vilket förövrigt blev bra tycker jag. Jag passade samtidigt på att kolla in några lcd/plasma för att kolla de problem som många har upplevt med sin v6a. Bla en panasonic plasma (kommer inte ihåg modell) för ca 28000. Nu vet jag inte vad den hade för anslutning osv, men jag tycker att "våra" problem till viss del fanns även här, då är den dubbelt så dyr.
Så som sagt, hoppas fler håller fast vid sin v6a, det känns lite bättre då, korkad man är.
Postad 16 December 2005 - 08:11
Postad 16 December 2005 - 18:23
haha ja den måste suttit fint..Det som var droppen för mej. Var när min 11åriga dotter frågade vad det var för konstiga färger i ansikten på tv:n
![]()
Postad 17 December 2005 - 13:42
Och det lilla jag tittat så är bilden både på dvd och tv (boxer) kanon .
Har inte sett något av det ni sagt så ??????????
Ändå har jag knappt gjort några justeringar ännu , bara dragit ner kontrasten
Så vad är problemet?
Mycket fin och prisvärd bild.....
Återkommer senare när jag tittat ordentligt.
Postad 17 December 2005 - 14:07
Gör du det jag väntarNu har jag hämtat den !!!!
Och det lilla jag tittat så är bilden både på dvd och tv (boxer) kanon .
Har inte sett något av det ni sagt så ??????????
Ändå har jag knappt gjort några justeringar ännu , bara dragit ner kontrasten
Så vad är problemet?
Mycket fin och prisvärd bild.....
Återkommer senare när jag tittat ordentligt.
Postad 18 December 2005 - 03:52
Postad 18 December 2005 - 13:54
Skall förbi honom idag och titta, han skall koppla in Xboxen. Han har också boxer med dubbla antennförstärkare. Får väl titta om bilden är så dålig som det framstår hos vissa här på forumet.
Priset på denna är jämför bar med DMtech's 42" plasma på Power. Han skulle köpt den, men den var tyvärr slut för tillfället. Så det blev denna på Elgiganten i stället.
Postad 18 December 2005 - 20:34
är denna ett bra köp snarre, eller kommer du tröttna även på denna? jag frågar för att jag kanske följer i dina spår och skaffar en jag med..42PX3RV
![]()
Postad 18 December 2005 - 21:39
Håller fortfarande på att tjafsa för att få pengarna utbetalda, och det har gått över 5 månader.
Samsung är ett märke man ska akta sig för. Har hört många som haft problem med Samsungs tv, såväl plasma som andra tv-tekniker.
Det är min erfarenhet iallafall.
Köp hellre LG om du vill ha en billig tv, eller kvalitetsmärken som Pioneer eller Panasonic om du är beredd att betala lite mer för att få bra kvalité.
Postad 18 December 2005 - 23:01
Ingen fara att du eller jag kommer tröttna på LG den levererar mycket bra bildär denna ett bra köp snarre, eller kommer du tröttna även på denna? jag frågar för att jag kanske följer i dina spår och skaffar en jag med..42PX3RV
![]()
Postad 19 December 2005 - 23:57
Tv : Beroende på inspelning mer eller mindre bra men för det mesta bra
Dvd : Bra överlag men som sagt var beroende på inspelning
HD-TV : Kanon !!!! vilken bild den rockar fett (äkta hd-tv 720p)
Sammanfattning : Jag är nöjd med min plasma och den är beroende av att inspelningen är bra kvalitet på men det har jag märkt även på dyrare plasmor.
Frågor?
Postad 20 December 2005 - 06:13
Postad 20 December 2005 - 09:00
Titta på Arvens hals då hon böjer sig över Arragorn, samt studera bakgrunden.
Om detta är "knivskarpt" på din TV så skulle jag bli mäkta förvånad då det på min, och på många andras i forumet (inte samma sekvens men samma "färger", har uppfattats som helt förkastligt.
En grön rosa röra i typ 256-färgs återgivning, pixlat och eländigt.
Skärmen klarar helt enkelt inte av färgskiftningar i övergångar mellan mörkt och ljust, det blir av outgrundelig anledning rosa och grönt och väldigt "pixlat".
Har även hört att det större Philips Plasma skärmarna beter sig på liknande sätt, har dock inte grävt djupare för att se om sammanträffandet har en logisk förklaring (samma skärm?).
Postad 20 December 2005 - 18:09
Scenen som du beskriver är "pixlig" men inte rosa eller grön hos mig mer brun i olika nyanser.
Det beror på inspelningen.....
I hd-tv formatet är bilden knivskarp!
På tv är bilden väldigt skiftande och amerikanska "såpor" är värst .. har de inte råd med bra kameror???
Philips har verkligen dom här problemen var senast igår o tittade och ta mej f-n så har varenda plasma detta beetende pga dåliga inspelningar.
Givetvis märks inte sådana fel på en CRT men när bilden blir så stor syns alla fel......
Pröva att köra en snutt med hd om du kan så märker du skillnad..
Frågor?
Postad 20 December 2005 - 19:39
Som jag sa att det är väldigt beroende på inspelningen
Scenen som du beskriver är "pixlig" men inte rosa eller grön hos mig mer brun i olika nyanser.
Det beror på inspelningen.....
I hd-tv formatet är bilden knivskarp!
På tv är bilden väldigt skiftande och amerikanska "såpor" är värst .. har de inte råd med bra kameror???
Philips har verkligen dom här problemen var senast igår o tittade och ta mej f-n så har varenda plasma detta beetende pga dåliga inspelningar.
Givetvis märks inte sådana fel på en CRT men när bilden blir så stor syns alla fel......
Pröva att köra en snutt med hd om du kan så märker du skillnad..
Frågor?
om det skulle bli bra med högupplöst (som ju för övrigt inte lär vara etablerat på xxx antal år) så är det väl knappast skäl nog att köpa denna plasma IDAG..
Postad 20 December 2005 - 20:15
Inte alla filmer och tv program suger...
Såg fantastiska fyran i söndags och den var klockren inte ett "fel"
Postad 20 December 2005 - 22:06
men nu när jag har tittat lite på den via canal digital inte en film utan konstiga ansikten mm
dvd lika dant så här illa kan det väl inte vara jag hävde mitt köp på elgiganten för jag alldrig fick tillbaka min Firstline men den så jag inget sådant på ock då skulle det sitta en samsungpanel i den
ska ringa samsung i mårgon ock fråga , den här var i stil med min första plasma Matsui
den betedde sig så här ,
Micke
Postad 20 December 2005 - 23:02
gneter skriv i forumet när du har pratat med samsung och vad du fick för svar!!!!!
Tack på förhand
Postad 21 December 2005 - 01:06
eller går det inte att se vad det är för något , min Matsui såg precis ut så här så man blir lite orolig
att den inte är bättre hoppas jag har fel bara , ock att det är en skystering i service menyn
Tittade också på OnOff ock där såg det kanon ut kollade både nära ock en bit bort ock där så jag inte något som liknade det här ,
suger tvåledarn så fort jag fått upp dom blå idag
Micke
Redigerat av gneter, 21 December 2005 - 01:10.
Postad 21 December 2005 - 12:42
Det som skiljer är hur pass kräsna vi är.
Jag hade förväntat mig bättre bild för 15000:- så jag lämnade tillbaka min.
Ni som nöjer er med den bild ni ser kan vara glada över er skärm då den rent designmässigt är en av de snyggare (enligt mig) på marknaden idag i den prisklassen.
Tack för mig.
Postad 21 December 2005 - 17:37
Okej, jag kan efter att ha läst igenom forumet konstatera att allas PS42V6 beter sig likadant.
Det som skiljer är hur pass kräsna vi är.
Jag hade förväntat mig bättre bild för 15000:- så jag lämnade tillbaka min.
Ni som nöjer er med den bild ni ser kan vara glada över er skärm då den rent designmässigt är en av de snyggare (enligt mig) på marknaden idag i den prisklassen.
Tack för mig.
Kan bara hålla med om designen ...Är grymt snygg.
Postad 21 December 2005 - 18:22
såg absolute inte dom tedenserna som denna visat , någon som vet något om dom här plasmorna jag nämde, är dom bra , dåligt
Micke
Postad 21 December 2005 - 18:55
Okej, jag kan efter att ha läst igenom forumet konstatera att allas PS42V6 beter sig likadant.
Det som skiljer är hur pass kräsna vi är.
Jag hade förväntat mig bättre bild för 15000:- så jag lämnade tillbaka min.
Ni som nöjer er med den bild ni ser kan vara glada över er skärm då den rent designmässigt är en av de snyggare (enligt mig) på marknaden idag i den prisklassen.
Tack för mig.
Kan bara hålla med om designen ...Är grymt snygg.
Jag tycker dock ett den ser billig och plastig ut.
case
Postad 22 December 2005 - 22:30
Bilden blir bara sämre och sämre......nu har jag verkligen fått den rödgröna röran i ansikten!!!!
Designmässigt den snyggaste men va sjutton klarar inte att se bilden längre så nu får bild gå före snygghet...
Bye bye plasman........
Postad 22 December 2005 - 23:39
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
0
Ljudutgång på Samsung PS-42V6SX
10 filmer
7 bilder
Minhembio - Senaste nyheterna





Fler
Vilka bilder visas här?