Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Nintendo Ds eller PSP?

79 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara
Nintendo DS (Bärbara spelkonsoler) 3 8.849998 (19) Inga priser
Sony PlayStation PSP (Bärbara spelkonsoler) 3 9.331288 (162) Inga priser
4 relaterade trådar

#51

Postad 21 December 2005 - 08:55

Whopper
  • Whopper
  • Veteran

  • 1567 inlägg
  • 0
Då var det införskaffat... ett rosa med NinteDogs för 1500:- på ElGiganten.. och det är faktiskt till min dotter.. :( . Men självklart blir det till att skaffa ett bilspel åxå så pappa får provköra lite .. ;)

#52

Postad 21 December 2005 - 09:59

BioBerra
  • BioBerra
  • Guru

  • 5772 inlägg
  • 0
Kommer nog skaffa en DS efter jul, är väldigt sugen på Mario Kart. Rent spelmässigt verkar ju PSP inte ha mycket att komma med, dessutom är den för dyr för att vara en bärbar konsol tycker jag.

#53

Postad 21 December 2005 - 14:44

Zoiler
  • Zoiler
  • Transform

  • 38133 inlägg
  • 0

Då var det införskaffat... ett rosa med NinteDogs för 1500:- på ElGiganten.. och det är faktiskt till min dotter..  ;) . Men självklart blir det till att skaffa ett bilspel åxå så pappa får provköra lite ..  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Passa dig bara, bilspel är inte NDS starkaste punkt :wacko:

Det bästa spelet på maskinen är iofs ett bilspel, Mario Kart, men kanske inte ett sånt bilspel du menade. Bland de "realistiska" bilspelen är det knapert.

#54

Postad 21 December 2005 - 17:24

Unregisteredc5472c21
  • Unregisteredc5472c21
  • Lärjunge

  • 338 inlägg
  • 0
Läste att det skulle komma ut ett resident evil till ds:en. nästan så att man börjar bli sugen på en.
menar:Castlevania,Mariocart,Another Code: Two Memories ser även spännande ut,nya Metroid Prime, samt om resident evil kommer! :wacko:

#55

Postad 30 December 2005 - 23:18

Atari
  • Atari
  • Rookie

  • 1 inlägg
  • 0
Jag fick en Nintendo Ds i julklapp(lite före jul) och jag har aldrig spelat så mycket som jag har spelat dessa veckor!

Castlevaniaspelen är helt underbara och Dawn of sorrow, där är det ju jätteksönt att ha just två skärmar, det känner man om man sedan kör ett advance spel.

Sen det roliga utbudet på spel!
sonic, metroid, mariokart, mariobros, kirby..nintendogs, animal crossing...and on and on and on...


Som andra redan sagt, PSP är för dyr- och jag ser hellre film hemma än köper dyra filmer som man ska se på en lite skärm, som dessutom fryser lite ibland. Äger en PS2, och spelar sällan på den, så en DS kändes som ett rätt självklart val både spelmässigt och ekonomiskt.

Jag är jättenöjd med min DS.

Redigerat av Atari, 30 December 2005 - 23:21.


#56

Postad 31 December 2005 - 12:04

joovisst
  • joovisst
  • Rookie

  • 2 inlägg
  • 0
Köpte en PSP nu i mellandagarna, kul i början men med liten skärm = plåttrigt och litet i spelet. Ger nog bort konsollen och köper ett par nya spel till datorn (som är kopplad till min plasma 42) :)

#57

Postad 01 January 2006 - 21:30

Unregisterede7866599
  • Unregisterede7866599
  • Lärjunge

  • 310 inlägg
  • 0
Avslutade nyss en semester med några dagar i Singapore, och funderade över samma sak. PSP må vara överlägsen maskinellt, men jag kom inte på några spel jag ville ha. Så slog det mig: GTA har ju släppts till PSP.

Jag köpte en PSP Gigapack, och är helnöjd. En PS2 i fickformat.

#58

Postad 08 January 2006 - 11:40

Amrod
  • Amrod
  • Wannabe

  • 12 inlägg
  • 0
Jag har begge och det ska man ha. DS'n har betydligt bättre spelutbud för tillfället och vem vill inte missa Nintendos alla spel? Link eller Ratchet? Tss, enkelt.

PSP bjuder dock på fler multimedia funktioner som dock begränsas av batteritiden. Grafiken är betydligt bättre även om spela som Metroid Prime: Hunters håller DC grafik. Vilket inte är ljusår ifrån PS2.

DS'n har dessutom en massa inovativa funktioner så som mic, touchscreen, dubbla skärmar, Wifi (well, det har PSP'n med..) etc.

PSP'n känns dock betydligt flashigare och bättre platsutnyttjad. Inte skulle jag vilja gå ut på stan med en DS i handen men med en PSP hade jag nästan mer än gärna gått ut. Skärmen är betydligt bättre än DS's. Det kan dock finnas döda pixlar på de båda. Såklart.



Men. Man ska köpa den maskin vars spel tilltalar en mest. Gillar man sportspel, bilspel även valet enkelt. Gillar man istället Nintendo spel, FPS, nya inovativa spel med underlägsen grafik ska man välja DS.

Jag tog båda. =D

#59

Postad 09 January 2006 - 08:27

stellanb
  • stellanb
  • Användare

  • 222 inlägg
  • 0
Enligt spelbutikerna och elektronikförsäljarna typ Siba, El-giganten m.m. så har det sålts en hel del PSP under jul och mellandagar. De menade t.o.m. att det var helt sanslöst hur många PSP de har sålts. OBS! Dessa påståenden är från butiksbiträden när jag i mellandagsrean var runt och letade spel till sonens gameboy advance sp.

En annan sak angående PSP, det sägs att den också kommer att kunna användas som handkontroll till PS3 och kanske mer än så.. :P

#60

Postad 13 January 2006 - 11:50

stellanb
  • stellanb
  • Användare

  • 222 inlägg
  • 0
Rykten säger att Nintendo släpper en ny version av DS, information om detta skall släppas på måndag den 16 jan.

http://www.prylguide...p10art1537.aspx

#61

Postad 16 January 2006 - 00:00

DIFference
  • DIFference
  • Lärjunge

  • 423 inlägg
  • 0
PSP går ju sönder. Sämre kvalitet får man leta efter ju...

Köpte en DS idag. Så nöjd :o

#62

Postad 16 January 2006 - 00:20

liket
  • liket
  • Wannabe

  • 47 inlägg
  • 0
Jag köpte både en Nintendo DS och en Sony PSP förra året.
Personligen tycker jag att DS:en är bättre som spelmaskin, även fast jag är lite av en Sony-kille.
Är man en prylbög, gillar att titta på filmer och lyssna på musik på en klumpig, lättflottad, lättrepad maskin med pixelproblem, så kanske man ska köpa en PSP.

Jag fick min PSP skeppad med 4 st helljusa pixlar och 2-3 stycken som låg på en färg hela tiden. Detta syns dock bara om det är helt svar skärm men det är sånt som stör mig. Jag försökte få en ny, men för det behövdes det runt 10-12st trasiga pixlar.
Spelen jag köpte konsolen för var GTA och GT4 (som ännu inte släppts). Just nu har jag bara spelen Ridge Racer och GTA. Jag såg fram emot GTA grymt mycket men som vanlig blir man grymt besviken när man ska spela det på konsoler, eftersom det är så låg framerate och allting känns allmänt trögt. Ridge Racer var... tja, som Ridge Racer alltid är. Ett mediokert releasspel, ett tidsfördriv. Dock var båda spelen väldigt snygga.
Jag har inte riktigt sett någon releaselista över vad som ska släppas i framtiden till PSPn men hittils känns det som om det har varit ganska tunt med bra spel till PSPn. Om GT4 inte blir så bra som jag hoppas att det kommer bli, så kommer jag sälja min PSP, även om man kan koppla ihop den med PS3:an.

Min DS har jag kommit att älska väldigt mycket. Spelen jag köpt är Mario Kart, Advanced Wars och Castlevania. Alla spelen är enligt mig otroligt bra och även fast de inte är några grafiska under så är grafiken ändå spot on.
Hela konsolen känns så enkel och skönt och även om det här med touchscreenen känns lite överhypat så är det en rolig grej.
Jag har också hört att Nintendos garanti håller en noll-döda-pixlargaranti, vilket låter helt underbart.

Redigerat av liket, 16 January 2006 - 00:24.


#63

Postad 20 January 2006 - 23:54

vrapp
  • vrapp
  • Wannabe

  • 48 inlägg
  • 0
Har båda konsollerna, använder nästan bara DS:en för att psp:n aldrig har nog med batterier när jag väl skall ta med mig den när jag sticker till jobbet på morgonen (tunnelbanan går så mycket snabbare om man spelar något). :)

Har använt min DS en halvtimme varje morgon de senaste veckorna (ungefär 24 resor fram och tillbaka tror jag, totalt ca 12 timmar) på samma laddning, detta iof med GBA-spel hälften av tiden (Zelda: The minish Cap bl a.). Min PSP tar slut på batterierna efter ungefär tre-fyra dagar, 6-8 resor alltså (typ 2-3 timmar med spel från UMD, kanske det dubbla med film från memorystick).

Hittils har jag lagt ut ca 5000 på min PSP och 1500 på min DS. Gissa vilket köp jag är mest nöjd med...

Se regel 10.1 i reglerna angående annonser i forumet

/Zoiler

Redigerat av Zoiler, 21 January 2006 - 00:23.


#64

Postad 24 January 2006 - 11:59

Cerwin vega Al-1000
  • Cerwin vega Al-1000
  • Beroende

  • 1391 inlägg
  • 0

Har båda konsollerna, använder nästan bara DS:en för att psp:n aldrig har nog med batterier när jag väl skall ta med mig den när jag sticker till jobbet på morgonen (tunnelbanan går så mycket snabbare om man spelar något). :ph34r:

Har använt min DS en halvtimme varje morgon de senaste veckorna (ungefär 24 resor fram och tillbaka tror jag, totalt ca 12 timmar) på samma laddning, detta iof med GBA-spel hälften av tiden (Zelda: The minish Cap bl a.). Min PSP tar slut på batterierna efter ungefär tre-fyra dagar, 6-8 resor alltså (typ 2-3 timmar med spel från UMD, kanske det dubbla med film från memorystick).

Hittils har jag lagt ut ca 5000 på min PSP och 1500 på min DS. Gissa vilket köp jag är mest nöjd med...

Se regel 10.1 i reglerna angående annonser i forumet

/Zoiler

<{POST_SNAPBACK}>


Hej

Bara så du vet så kan du köpa ett 90 timmars batteri till psp =) Kostar inte så mycket....

Jag är svin nöjd med min psp.....grym grafik. Och snygg design...

MVH

#65

Postad 27 June 2006 - 22:06

Unregisteredc953a7c3
  • Unregisteredc953a7c3
  • Veteran

  • 1515 inlägg
  • 0
Ok, är lite intresserad av hur det är med homebrew, egen gjorda spel mm till den?. Har gärna ett minneskort med en massa spel och sen orginalspel löst. Gärna sparade på ett minneskort så jag kan välta typ 3spel och ha dem på ett minneskort, går det? Har haft alla game boys sen den första och vi gjorde oss av med advance sp p.g.a. tidsbrist och xbox. Nu så lär jag få lite över och funderar på en bärbar "konsoll" så psp eller ds liet. Psp:n har + för film, stor skärm och homebrew. Dock ett fåtalspel som man längtar efter att få test spela/köpa. Ds lite är mer "barnslig" som de andra game boysen. Mario mfl är alltid kul och wario world är också givet. Dock så funderar jag över film och homebrew till ds. Sen så lär polaren köpa ds lite så då har jag någon att spela med. Gör jag rätt om jag köper en ds lite p.g.a. spelglädje och inte p.g.a. funktioner & prestanda? Känns som jag lär tröttna på psp:n men inte på ds lite p.g.a. spelens enkelhet och spelglädje. Ligger dock en bit framåt i tiden. Har lite annat kul på inköpslistan först. :( Men är kul att forska och planera lite inför inköpen.

#66

Postad 03 July 2006 - 19:13

brewitz
  • brewitz
  • Användare

  • 150 inlägg
  • 0
New Super Mario Bros är ett köpargument så gott som alla.
Snart så kommer dessutom ett Zelda-spel i ALTTP-stil med den vettigaste användningen av bumerangen nånsin... du ritar upp med pennan hur du skall kasta så gör den det...

#67

Postad 03 July 2006 - 22:53

Unregisteredc953a7c3
  • Unregisteredc953a7c3
  • Veteran

  • 1515 inlägg
  • 0
är nu ialla fall en stolt DS lite ägare. Har dock bara mario kart ds, men har grymt roligt ialla fall. Ska skaffa fler spel vid löning. Ångrar inte att jag valde ds framför psp:n. Spelglädje går före grafik..:)

#68

Postad 29 July 2008 - 13:40

Unregisterede32cf070
  • Unregisterede32cf070
  • Guru

  • 5006 inlägg
  • 0
Herregud. Jag skulle köpt en DS istället för en Wii. Har bara spelat Zelda TP och RE4 på min Wii. Sen dess har den legat nedpackat i sin kartong p.g.a. bristande intresse från min sida. PSP och X360 är mycket intressantare.

#69

Postad 29 July 2008 - 13:45

Karlsson_K
  • Karlsson_K
  • Lärjunge

  • 250 inlägg
  • 0
Köp inte DS. Lika tråkig som Wii. Samma gamla spel. SÅlde min efter två månader.

#70

Postad 29 July 2008 - 14:55

mBr
  • mBr
  • Mästare

  • 3024 inlägg
  • 0
Köp DS. Inte lika tråkig som psp/ps3. MÅNGA spel som är riktigt roliga. inte spelat på min PSP något alls nästan sedan jag köpte DS.

#71

Postad 29 July 2008 - 16:05

Unregisterede32cf070
  • Unregisterede32cf070
  • Guru

  • 5006 inlägg
  • 0

Köp DS. Inte lika tråkig som psp/ps3. MÅNGA spel som är riktigt roliga. inte spelat på min PSP något alls nästan sedan jag köpte DS.

Håller med om att utbudet på PSP är lite trött, men då jag har moddat firmware på den kan jag köpa begagnade PS1-spel och lira de på PSP. På PSP:ns skärm ser de jättebra ut. Ska snart ta mig an Final Fantasy 7.

#72

Postad 29 July 2008 - 17:43

Zoiler
  • Zoiler
  • Transform

  • 38133 inlägg
  • 0
NDS måste man bara äga. Utklassar PSP spelmässigt. Gillar man RPG så är den guld värd.

#73

Postad 31 May 2009 - 19:11

Unregistered1689
  • Unregistered1689
  • Lärjunge

  • 365 inlägg
  • 0
Jag funderar också på att köpa ett Nintendo DS eller ett PSP, jag har kollat upp båda två konsolerna, just nu lutar det åt ett PSP pga grafiken (jag är lite av en grafiknörd), Final Fantasy XIII Agito som kommer sen och några fler spel som verkar intressanta. Men till DS så finns det hur mycket intressanta spel som helst... I teorin i alla fall. T ex Magician's Quest: Mysterious Times, låter ju jätteroligt när man tittar läser lite om det i tråden: https://www.minhembi...;hl=Nintendo Ds, men sen när man tittar på grafiken blir man så avtänd. Så jag undrar alltså om spelglädjen väger upp för den dåliga grafiken.
Jag hade för övrigt ett Wii men sålde den för att den var så värdelös. Värdelösa spel (förutom Zelda Twilight Princess) den värdelösa grafiken (återigen grafiknörd) osv. Dock så tror jag att många har mycket roligare med sitt DS än med sitt Wii på det här forumet, det är i alla fall uppfattningen jag har fått av att ha läst lite. Sen är ju Wii forumet inte så jätteaktivt heller.

edit: Glömde säga att jag är ett stort fan av RPGn. Inte så mycket Tekken-liknande spel och inte skjutspel, annars i princip allt, men gillar bäst RPGn.

Redigerat av Unregistered1689, 31 May 2009 - 19:33.


#74

Postad 31 May 2009 - 20:15

Zoiler
  • Zoiler
  • Transform

  • 38133 inlägg
  • 0
Om du gillar RPGn är det dock inget snack om saken. DS är RPG-kung, finns hur mycket som helst. Grafiken spelar ingen roll på den skärmen.

#75

Postad 01 June 2009 - 15:07

Unregistered1689
  • Unregistered1689
  • Lärjunge

  • 365 inlägg
  • 0
Ah, ok, jo jag tror nog att det lutar lite mer åt ett DS nu faktiskt om det är som du säger att grafiken inte spelar någon roll. För det finns ju helt klart fler intressanta spel till DS än till PSP.

#76

Postad 01 June 2009 - 15:36

Zoiler
  • Zoiler
  • Transform

  • 38133 inlägg
  • 0
Ja, spelar ingen som helst roll. Jag spelar senaste Fire Emblem på DS nu, hur kul som helst och tiden går tyvärr alldeles för fort. Grafiken på PSPn är ändå som en PS2 så en 360/PS3 ger ju mer i det avseendet.

Här har du en bra DS-tråd om du vill bli sugen på spel:

http://www.neogaf.co...ad.php?t=222049

Kolla in RPG-sektionen :)

#77

Postad 01 June 2009 - 18:50

Palter
  • Palter
  • Forumräv

  • 684 inlägg
  • 0
Länken funkar inte.

Har själv en DS och kan säga att den var betydligt roligare än vad jag hade väntat mig men lite som Zoiler säger så ska man inte förvänta sig för mycket av grafiken. Fast det är inte heller meningen utan det är spelen i sig som är så pass roliga att man inte kan sluta.

#78

Postad 01 June 2009 - 19:03

Unregisterede32cf070
  • Unregisterede32cf070
  • Guru

  • 5006 inlägg
  • 0

Ah, ok, jo jag tror nog att det lutar lite mer åt ett DS nu faktiskt om det är som du säger att grafiken inte spelar någon roll. För det finns ju helt klart fler intressanta spel till DS än till PSP.


Som du kan se tidigare i tråden så har jag ägt en PSP. Sålde den dock när jag upptäckte att jag knappt rörde den. Har en DS nu och spelar ett par timmar i veckan på den. Mycket roligare spel helt enkelt.

#79

Postad 01 June 2009 - 19:42

Zoiler
  • Zoiler
  • Transform

  • 38133 inlägg
  • 0

Länken funkar inte.

Deras forum är nere pga E3.

#80

Postad 01 June 2009 - 19:56

Unregistered1689
  • Unregistered1689
  • Lärjunge

  • 365 inlägg
  • 0
Har kollat lite mer nu på spel som jag hade missat till DS och kan säga att jag med 99.9% säkerhet kommer att köpa en DS. Kommer dock dröja någon månad eftersom jag har lite spel till PS3 och 360 att köpa, måste komma ikapp höstas, och nu inFamous osv. Tack göys för hjälpen!



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.