Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Sony bygger ny fabrik för LCD-TV i Slovakien

1 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 23 oktober 2006 - 15:51

Minhembio
  • Minhembio
  • Nyhetsankare

  • 34 inlägg
  • 0
 

Pressmeddelande - Sony Sverige 2006-10-23


 


Sony bygger ny fabrik för LCD-TV i Slovakien – investerar 680 miljoner kronor i ett första skede


Mot bakgrund av den starkt växande efterfrågan på LCD-TV i Europa satsar Sony Europe initialt 680 miljoner kronor i en helt ny produktionsanläggning i Slovakien. Den nya fabriken i staden Nitra ska stå klar i september nästa år. Enligt planerna kommer den att producera tre miljoner LCD-TV-apparater om året.




Idag har Sony två fabriker i Europa – en i Barcelona och en i Trnava i Slovakien. En starkt bidragande orsak till att även den nya fabriken hamnar i Slovakien är just närheten till den befintliga fabriken i Trnava. Sony kan därmed dra fördel av ett redan välutvecklat yrkeskunnande i regionen.

 


Tre miljoner LCD-TV om året

Efter en övergångsperiod planerar Sony att koncentrera tillverkningen av LCD-TV

till den nya anläggningen i Nitra. Med start i september 2007 kommer ca 3 000 Sony-anställda producera tre miljoner TV-apparater om året på en total produktions-yta av 400 000 m² .




– Med 10 års erfarenhet av att tillverka TV-apparater i Slovakien i ryggen, så är vi naturligtvis mycket glada över att kunna placera ännu en fabrik där, säger Per-Martin Öhman, produktchef för TV, Sverige. Utöver det faktum att vi säkrar tillgången på LCD-TV i Europa, så kommer den nya fabriken att utgöra en viktig del av vår strävan att göra Sony BRAVIA till det ledande märket på marknaden.

 


– Det känns naturligtvis bra att även Sonys nya fabrik hamnar i Slovakien. Det är ett förtroende som kommer att sporra andra globalt verksamma företag att titta närmare på oss, säger Slovakiens ekonomiminister Lubomir Jahnatek i en kommentar till Sonys beslut.

 


Fabriken i Barcelona kommer att fortsätta producera LCD-TV även efter att den nya anläggningen i Slovakien tagits i bruk. Anläggningen i Barcelona är också Sonys europeiska teknikutvecklingscentrum för LCD-TV.



SLUT




 


#2

Postad 23 oktober 2006 - 23:35

Unregistered76636631
  • Unregistered76636631
  • Beroende

  • 1 029 inlägg
  • 0
kan dom inte producera PS3:an där också.... :)



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Nya Hifi-bänken
    joga
    2025-05-02 18:25:13
  • JBL M2 igen…..
    Anton
    2025-05-01 16:07:43
  • JBL M2!!!!!!!
    Anton
    2025-04-30 16:22:03
  • Front Atmos
    Globe
    2025-04-28 19:35:47
  • The12 Passive
    Globe
    2025-04-28 19:33:57
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.