![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser | |
![]() |
![]() |
![]() |
Inga priser |
![]() |
14 år sedan |
![]() |
14 år sedan |
![]() |
15 år sedan |
![]() |
16 år sedan |
![]() |
16 år sedan |
![]() |
16 år sedan |
Postad 13 november 2008 - 21:29
Postad 13 november 2008 - 22:12
Nokian har bättre skärm, större skärm, fler program o spel eftersom det är en smartphone, 3.5mm hörlursuttag, fm-sändaren o det medföljer 8GB minne.
Prioriterar du att ta bilder mycket skall du dock välja C905.
Redigerat av Dunis, 13 november 2008 - 22:13.
Postad 13 november 2008 - 22:29
Jag tror att du måste fundera lite mer på vad det är som är viktigt för dig, för så fort du har gjort det så kan du avgära vilken av telefonerna som passar dina behov bäst. Att bara fråga vilken man ska välja av en smartphone med hyffsad kamera, och en kameratelefon med hyffsade smartphone-funktioner säger inte så mycket.
Postad 14 november 2008 - 09:00
"Freezing and crashing issues beleaguered the C902, the W910i and the K850i
in the summer, with some retailers claiming as many as 50% of handsets were
being returned in some areas."
http://www.mobiletod...s.aspx?id=43454
Postad 14 november 2008 - 15:27

Postad 14 november 2008 - 15:46
Postad 16 november 2008 - 10:27
Postad 16 november 2008 - 13:06
Postad 16 november 2008 - 19:59
Jag köpte C905 men ångrar det köpet. Tycker att det saknas en del från N95 jag hade tidigare, plus att det bara finns en kamera på C905 så videosamtal fungerar mycket dåligt. Jag kommer att sälja C905 och köpa N85 istället. Kameran på N85 är ju den samma som på N95 och den tar riktigt bra bilder. Plus att det inte går att jämföra video inspelningen som är klart bättre på nokian. Hoppas att det kan ge dig några svar på dina frågor.
Jag kommer nog inte att använda videosamtal så mycket, men det kan vara bra att veta. Men jag tycker att det är intressant att höra att du kommer att gå tillbaka till Nokia. Jag har aldrig haft en Nokia förrut så det kan bli den första, bryr mig inte så mycket om vad telefonen heter. Bara jag känner att jag får en bra telefon som jag är nöjd med.
Postad 16 november 2008 - 20:30
Som kameramobil tror jag nog att C905 är snäppet bättre (har inte provat den, men läst en hel del om den), men med alla andra funktioner inräknade tar nog Nokian hem segern lekande lätt.
Enligt mig är den snyggare också.

Postad 16 november 2008 - 20:33
Postad 17 november 2008 - 09:59
Postad 17 november 2008 - 17:01
Står också och velar mellan de två telefonerna N85 eller C905... Vinnaren blir den som har bäst stöd för Google Calendar. Vill ha Google Kalender integrerad i telefonens ordinarie kalender, så att jag slipper starta en webbläsare varje gång. Någon som vet, har provat eller känner till väl fungerande sync-program till respektive telefon?
Jag vet inte hur N85:an sync är men Sony Ericsson PC Suite 4.0 är riktigt schysst både när det gäller kalender och adressbok.
Svårt val, känns som om valet står lite mellan att ha en Nokia eller en Sony Ericsson, S60v3 mot JP-8.4. Personligen så tycker jag att JP-8.4 är snyggare än S60v3 men S60v3 är kraftfullare.
Det bästa med C905:s kamerafunktion är inte de 8MP utan snarare att knapparna ligger schysst, att det går snabbt att ta bilder samt att blixten ger mycket.
Postad 17 november 2008 - 19:53
Har en n73a idag som jag tycker är ruskigt seg. Det mesta laggar alldeles för mycket.
N95an tycker jag är något snabbare. Hur är 85an?
Hur fungerar gpsen. Funkar bra för bilkörning? Vad är det för kartor?
Postad 18 november 2008 - 19:30
goosync funkar bra till min SE 810i, och det funkar så att man synkar kalendern över webben. tror att de har stöd för de allra flesta mobiler på marknadenStår också och velar mellan de två telefonerna N85 eller C905... Vinnaren blir den som har bäst stöd för Google Calendar. Vill ha Google Kalender integrerad i telefonens ordinarie kalender, så att jag slipper starta en webbläsare varje gång. Någon som vet, har provat eller känner till väl fungerande sync-program till respektive telefon?
Postad 18 november 2008 - 20:57
Postad 19 november 2008 - 17:53
Postad 19 november 2008 - 20:11
Jag har N73an och garmin xt installerat...röstnavigeringen ser till att kartan laggar som f n. Däremot sygic, navigon och tomtom har fungerat klanderfritt.någon som haft n73an eller n95an och kan jämföra hastigheten i navigering av telefonen?
Har en n73a idag som jag tycker är ruskigt seg. Det mesta laggar alldeles för mycket.
N95an tycker jag är något snabbare. Hur är 85an?
Hur fungerar gpsen. Funkar bra för bilkörning? Vad är det för kartor?
Flickvännen har köpt N-85an och jag kunde inte hålla fingrana i styr och installerade Garmin på hennes lur och provade..ingen laggning där inte.. Gpsmott fungerade snabbt.. nu vet du=)
Postad 20 november 2008 - 11:42
Jag har inte lekt så mycket med just FM-sändaren, men den fungerar tillfredsställande 1-2 meter från morsans köksradio iaf, så att ha den i byxfickan och sända till hörselkåporna är nog inga problem.Djungelmeister,,,Hur funkar FM-sändaren tycker du. Vore gött att ha den i mina arbetsbyxor och sända till mina hörselkåpor när jag jobbar.

Den är dock lite känslig, så kommer dina P3-lyssnade arbetskamrater med hörselkåpor i närheten finns risken att det kan brusa lite i dina. Exakt hur känslig den är kan jag dock inte svara på.
Menar du navigering i själva telefonen, eller navigering i form av GPS:en? Jag hade en N73 innan jag bytte upp mig till N85 och det var en påtaglig skillnad i hastighet modellerna mellan. Allt känns betydligt snabbare i N85:an och navigeringen runt i menyerna är som natt och dag mellan telefonerna.någon som haft n73an eller n95an och kan jämföra hastigheten i navigering av telefonen?
Har en n73a idag som jag tycker är ruskigt seg. Det mesta laggar alldeles för mycket.
N95an tycker jag är något snabbare. Hur är 85an?
Hur fungerar gpsen. Funkar bra för bilkörning? Vad är det för kartor?
GPS:en fungerar helt OK (har inte haft någon GPS innan så jag har inga att jämföra med). Din position hittas rätt snabbt och det är lätt att följa kartan när du väl har angett ett slutmål. Tänk dock på att N85:ans display är mindre än på många "vanliga" GPS:er, så vill du ha stort kanske du ska köpa en sådan istället. Men jag tycker iaf att N85:an är tillräckligt stor.
Postad 20 november 2008 - 12:11
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar