Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Vånda att handla projektor...... lång

44 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 14 January 2003 - 19:24

Hinken74
  • Hinken74
  • Veteran

  • 2346 inlägg
  • 0
Är tvungen att skriva av mig lite. Har inte tänkt att nämna butikerna vid namn utan nöjer mig med A, B, C.
Allt började för ca: 2månader sedan. Jag hade precis sålt min gamla Cx1:a och var på väg att införskaffa mig en nya projektor. Jag bestämde för att åka till plats A för att titta närmare på en HS10 de precis hade fått in och Sanyos då nya Z1. Först började jag titta på Z1 som matades med component och var mäkta imponerad av bilden. Sen var det dags för en shootout mot Hs10. Hs10:an gav sämre bild än Z1 trots dess högre upplösning och pris. Jag frågade personalen, "är verkligen alla inställningar rätt.... Ja det gick inte å få den bättre var svaret. Nähä så man åkte hem och började bestämma sig för en Z1 som skulle importeras från Tyskland. Det blev ju heller inte sämre när man fick reda på att Z1 hade fått sin varierande hastighet på fläkten modifierad. Detta visade sig senare bara vara ett smärre ingrepp så att de nu går på högre varv i fall det blir ca:2 grader varme än tidigare. Iom att jag aldrig köper något förhastat så bestämmde jag mig för att ringa till butik B och höra om deras erfarenheter. "Hs10 är fruktansvärt bra, faktisk bild bättre Ht10 och lika bra som 11...." Jaha tänkte ja faan att butik A redan bestämmt sig för att skicka tillbaka den. Men frågade jag Sanyos Z1 da den är väl riktigt bra. "Nä den har vi haft massa tekniska fel med å sen varierar fläktljudet så att man blir tokig". Så efter Ca: 1 vecka var jag tillbaka på scratch igen.
Nu kom det sig att förra veckan hade jag möjlighet att åka till staden där butik B finns å själv titta närmare på Hs10 och Lg:s nya 16:9 modell, där fanns även Garbo matchline.
Nåväl man kommer in i butiken å får Hs10 och Lg testade mot varandra. Båda projektorerna går med S-video då de ej har möjlighet att koppla komponent där inne. Hs10:ans bild är bra mycket bättre än Lg:s (dock ej lika bra som den jag varit å tittat på i en annan butik D i stadens som demats med komponent. Lg:s framstår som mycket suddigare och inte lika bra svärta och färger som Hs10:an. Men killen i butiken säger att Lg:n blir grymm med en Htpc. Han hade haft en riktig data kille inne hos sig förra veckan som hade bestämmt sig för en Hs10:a men valde Lg:n iom att den blev så bra med Htpc.
Ok så nu låg lg:n bäst till för att bli affär.
När jag kommit hem igen ringde jag till butik A då jag via deras hemsida hade fått reda på att de hade lg:s nya inne. Tänkte mig en shoutout Z1 och Lg. Då hade de skickat hem Lg:n för de inte tyckte att de gick att göra några bra inställningar på den. Nähä sa jag uppgivet "är ni säkra på att den var rätt inställd eller den kanske var trasig". för både sandstream på den här sidan samt butik B och även en annan butik sa att lg:n var ett riktigt bra löp. "Nja de iofs vet vi ju inte säger den anställde då. Och dem kan inte kolla på någon annan för de har redan skickat bort dem. Men de rekommenderade Hs10 som de snart skulle få in och tyckte det var synd att den hade varit felinställd när jag varit å tittat på den!!!!!!!.

Skall det behöva vara såhär. Här skall vi konsumenter ut med 30-40tkr å får inte rätt förutsättningar för bedömningar pga antingen ej ultimata anslutningar eller också grovt felinställda projektorer.

#2

Postad 14 January 2003 - 19:47

Unregistered3af9d06e
  • Unregistered3af9d06e
  • Användare

  • 184 inlägg
  • 0
Jag är rädd för att projektorer är lite vilda västern ännu på grund av att det krävs så mycket plats att kunna dema flera samt att det blir dyrt att lagerhålla många modeller. Det är nog bäst att läsa på och sen köpa tror jag.

#3

Postad 14 January 2003 - 19:58

Perra1
  • Perra1
  • Veteran

  • 2077 inlägg
  • 0
Tycker inte att du skall ställa några krav över huvudtaget eftersom du ändå tänker snedimportera projektorn.....

Tycker att du skall tänka igenom varför butiker finns, och skillnaden mellan BRA service och billiga priser - Ta konsekvensen av ditt handlande.

Jag förstår att du är ute efter ett lågt pris men försök att förstå att detta förstör servicekvaliten som alla som handlar direkt av seriösa butiker skulle ha fått - detta eftersom de säljer mindre till lägre marginaler och inte kan ha den tid att sätt sig in i produkter som de kanske vill beroende på b.la. lägre försäljning till sådana som dig.

Handla gärna på nätet, men förvänta dig inte att seriösa handlare skall fungera som en test plattform för dina funderingar när du inte köper av dem.

/P

#4

Postad 14 January 2003 - 20:03

TM
  • TM
  • Användare

  • 184 inlägg
  • 0
Samtidigt kan man höra från handlare + andra som argumenterar för att vi ska handla i svenska butiker (till ett avsevärt högre pris), ist för t ex tyska nätbutiker, pga av deras service & erfarenhet/kunnande. Nä, då ska de åtminstone kunna göra en bra demo av de produkter de säljer. De flesta "seriösa" hembiobutiker som säljer projektorer lagerför även progressiva spelare, ordentliga kontaktdon mm. Så vad är egentligen problemet, lathet/ointresse?...

/TM

#5

Postad 14 January 2003 - 20:12

Unregistered595b73fd
  • Unregistered595b73fd
  • Forumräv

  • 698 inlägg
  • 0
Perra1, jag kunde inte uttryckt det bättre själv. Det är inte lite fräckt att ha mage att klaga på butikernas service när man redan planerat att importera själv och bara har i syfte att utnyttja butikernas demonstrationer. Det är så man skäms...

#6

Postad 14 January 2003 - 20:32

Dr. Death
  • Dr. Death
  • Guru

  • 5782 inlägg
  • 0
Håller oxå med!!!

Att ha mage att gå och gnälla på demostrationerna när man ändå inte tänkt handla där i vilket fall som helst!

Vad vissa här inte verkar fatta är att smaken är olika, vissa tycker en viss projje är bäst medan en annan tycker att en annan projje är bäst...

Nåt som skall tilläggas är oxå att vad jag vet är sandstream relativt ny på det här med projjar och har knappast den erfarenhet/expertis som många hembiobutiks ägare har
efter åratal med handhavande av projektorer i alla olika tekniska utförande.

Bara för att dom inte redogjort skriftliga tester av vartenda projje dom stött på betyder inte att man inte ska ta dom på allvar!

#7

Postad 14 January 2003 - 20:58

Unregistered3e8a25cd
  • Unregistered3e8a25cd
  • Beroende

  • 1114 inlägg
  • 0
perra1, frallan och dr.death: Kan till viss del hålla med er om att det kanske är lite fräckt att springa runt hos butiker och sedan köpa från någon annan.
Å andra sidan undrar jag hur ni resonerar fall ni går in på butik A och får en demo av projektorn X. Sen går ni till butik B och ser att de säljer projektor X ett par tusen billigare än butik A. Går ni tillbaks till butik A, tackar för demon och köper projektorn av dem eller köper ni den från butiken B och tjänar ett par 1000-lappar?

Svarar ni att ni går tillbaks till butik A så tror jag er inte.
Svarar ni att ni köper den hos butik B så gör ni tvärtemot vad ni själva säger.

Ta nu detta på rätt sätt bara!

perra1: Snedimportera? Vilken värld lever du i? Har du hört talas om EU?
Du kanske gillar att svenska generalagenter styr priserna på sina produkter (olagligt!)?
Förklara gärna vad du menar!

quote:Originally posted by Dr. Death
Nåt som skall tilläggas är oxå att vad jag vet är sandstream relativt ny på det här med projjar och har knappast den erfarenhet/expertis som många hembiobutiks ägare har
efter åratal med handhavande av projektorer i alla olika tekniska utförande.

Första delen stämmer bra (kolla när den första projektortesten gjordes) men att det skulle finnas någon djupare kunskap om projektorer hos de flesta hembiobutiker kan jag inte hålla med om.
Genom att själv besöka butiker i Stockholm och läsa vad som skrivs på det här forumet kan man lugnt konstatera att många så kallade experter vet mindre än vad de flesta av oss vet om projektorer.
Ta bara en sån simpel sak som att kalibrera projektorn och förse den med en signal som gör att den presterar ett bra resultat. De verkar bara vara ett fåtal butiker som behärskar det.

#8

Postad 14 January 2003 - 21:06

Unregistered8d58f4e2
  • Unregistered8d58f4e2
  • Amatör

  • 99 inlägg
  • 0
Jag tycker det är helt perfekt. Först står man och lyssnar på idioternas säljsnack tills öronen trillar av sen beställer man produkten billigt på nätet. Varför ska man bry sig? Det är mina pengar, vill dom ha dom får dom sänka priserna!

#9

Postad 14 January 2003 - 21:14

Hinken74
  • Hinken74
  • Veteran

  • 2346 inlägg
  • 0
Tänkte isåfall köpa projektorn i Sverige ev hos Hembiobutiken. Jag uplever att både sandstream och killen på bigscreen kan betydligt mer än de flesta andra som jobbar i butik.
Sen om man skulle importera vad spelar de för roll. Personalen som jobbar i en specialiserad hembioaffär bör väl veta vad han talar om, eller?
Sandstream: När kommer du testa Hs10:an? Jag upplevde svärtan som lite blaskig samt att bilden var lite oskarp på lg:n ung som Garbo fast med bättre upplösning, vad tyckte du. Har du testat den med Htpc?

#10

Postad 14 January 2003 - 21:27

Dr. Death
  • Dr. Death
  • Guru

  • 5782 inlägg
  • 0
Tycker det är lite farligt att dom alltid ska förse projjen med bästa signal då många inte äger en dvd med komponent och än mindre prog. scan!

Då blir man lätt besviken när man kommer hem och pluggar in den med s-video till sin gamla goda Pioneer 717...

För man har ju inte råd med MacLaren dvd:n med för 50000kr-100000kr som dom hade projjen riggad till i butiken![:D]

Tycker självklart att dom ska kunna fixa om du frågar specifikt, men jag tycker inte att man ska förvänta sig det utan att kolla upp det.


För övrigt har jag väl haft tur när jag varit i butiker och testat, har bara varit i 2st och gjort riktigt grundliga tester, MYCKET kunnig personal som man märker blir intresserade och inte skrämda när man drar igång det tunga teknik snacket, står heller inte som frågetecken![:o]


Stäppvargens inlägg tyder ju bara på att han antingen är korkad eller bara oinsatt/oerfaren om hur det funkar!

Tanken har inte slagit dig att stora butikslokaler med en massa dyra prylar för demo plus en del lager samt en bunke serviceinriktad och kunnig personal (som inte vill jobba gratis[:0], för det gör väl du??) kostar mer än att sitta och kränga prylar på nätet?

Tycker inte det är fel att handla på nätet, men det är ju svinit att utnyttja butikerna. Nät butikerna är bara parasiter, som man har svårt att låta bli att falla för!


Sandstream:

Det exemplet du gav, det var ju jämnlik konkurrans mellan två butiker på samma nivå, + att det var inget som var planerat från början!

Hade jag hamnat i den sitsen, och jag varit nöjd med demon jag fått och deras bemötande/hjälp, så hade jag gett dom en chans att justera priset så jag kan handla hos butik a ändå!

Kan butik B sälja för ett pris så kan butik A säkert det oxå!

Men butik A kan INTE sälja till samma pris som en gigantisk nätbutik i tyskland, av förklarliga skäl, som inte bara butiksägaren är rådande över!

#11

Postad 14 January 2003 - 22:09

Unregistered65acf54d
  • Unregistered65acf54d
  • Rookie

  • 6 inlägg
  • 0
Dr. Death: Håller med dig om att anständighet skall råda
så tillvida att man ger den trevliga, kunniga butiken chans
att möta med ett konkurranskraftigt pris. Tror de flesta
inser att personal, lagerhållning, lokal mm kostar lite och
därför återspeglas i ett möjligen något högre pris. Många
av oss är nog beredda att acceptera ett något högre pris.

Men alltför ofta ser man priser som inte kan motiveras av
nämnda merkostnader eller den svenska relativt höga
momsen. En trolig förklaring är bl a det Sandstream talade
om rörande generalagenter och att det helt enkelt finns
för många mellanled som måste tjäna pengar.

Vi som konsumenter väljer fritt och genom detta kommer
priserna även i Sverige harmonisera med omvärlden.
Det är naturligtvis så att vissa inte klarar denna omställning
och kanske tvingas upphöra med sin verksamhet.

Vi lever faktiskt i en marknadsekonomi som inte stannar
vid Sveriges gräns.

MH

#12

Postad 14 January 2003 - 23:05

Perra1
  • Perra1
  • Veteran

  • 2077 inlägg
  • 0
Först måste jag säga att jag blev positivt överaskad av att så många höll med mig när jag stack ut hakan - Tack till Dr. Death som på ett mycket bra sätt har förtydligat vad jag tyckte.

-------------------------------------------------
"perra1: Snedimportera? Vilken värld lever du i? Har du hört talas om EU?
Du kanske gillar att svenska generalagenter styr priserna på sina produkter (olagligt!)?
Förklara gärna vad du menar!"
-------------------------------------------------

Jag blev ombedd att förklara uttrycket snedimport - Kanske lite grovt använt, men i slutändan så är detta något som drabbar alla konsumenter som inte har lust/kunskapen att handla från Tyskland-Japan etc. vidare förklaring lite längre ner....

Vad det gäller att styra priser så undrar jag däremot vad du menar med olagligt? Har man en generalagentur så måste man ju sätta riktpriser på varor - detta är inte olagligt!!! Att sedan de flesta handlare håller sig till dessa priser har helt enkelt att göra med att marginalerna är så låga, medan kostnaderna är mycket lika.

Sandstream71, du vet nog detta, men en förklaring kan vara på sin plats - Det som en generalagent gör med sina märken är en uppskattning av marknaden för olika produkter, detta avspeglar dessutom vilka marginaler han kan erbjuda sina butiker.

En generalagent får i sin tur sina priser baserade på den försäljning som verkligen sker. Om detta marknadsunderlag signifikant ändrar sig beroende på att en större del av marknaden går utomlands får handlare sämre marginaler vilket leder till:

- Ökade priser
- Mindre personal
- Har inte samma tid att utbilda sig på produkter
- Kan inte erbjuda schyssta provmiljöer
- Mindre lager = långa väntetider

Viktigt att påpeka är att jag INTE arbetar som generalagent och INTE i någon butik, MEN däremot så ser jag faran av att fler och fler nyttjar butiker som testplattform/bollplank (vilket de mer än gärna gör) men handlar på nätet. Detta gör att butiker får en större overhead och sämre marginaler vilket i längden urarmar möjligheten att få en personlig kontakt med en butik med specialister.

Jag har handlat från en och samma butik mycket länge, vilket gör att jag har fått mycket bra service, många goda råd, och bra rabatter. Det tar tid att bygga upp en relation, men ännu längre tid att bygga upp kunskap. Jag är inte emot näthandlare, men jag tycker inte att det är rätt lågt att förvänta sig att seriösa butiker skall täcka upp för dålig service i nätbutiker när de inte får tillbaka något - kommentarer??

/P

#13

Postad 14 January 2003 - 23:56

Unregistered59dcaef6
  • Unregistered59dcaef6
  • Guru

  • 5025 inlägg
  • 0
Alltså, jag driver företag, inte en butik men ändå... Har haft eget i 10 år i år.
Ingen vettig kund, jag säger ingen är villig att betala mer bara för att jag råkar ha högre kostnader i form av dyra lokaler, låg volym etc.
Det enda som en vettig kund skall vara villig att betala mer för är:
Bättre service, snabbare service samt större kunnande hos säljaren.
Alla dessa tre faktorer kan nämligen bidra till att kunden sparar egen tid och egna pengar i långa loppet.
Dessa faktorer påverkas till största delen av en sak, anser jag: Nämligen vilka anställda man har och hur de handskas med sitt uppdrag.
Om man som näringsidkare inte ser till att ge de anställda möjlighet att förse kunderna med bra och snabb service och ett stort mervärde i form av kunnande så finns det ingen anledning att betala mer.

Jag upplever samma sak som Hinken. Nämligen att den lilla, ja faktiskt lilla, kunskap man oftast stöter på ute i HiFi-handeln inte på ngt sätt berättigar deras högre priser.
Det finns undantag. Ett av dem råkar vara Hembioconsult i Floda. Lennart på detta företag säger nämligen: "Jag vet inte, men jag kan ta reda på det om du vill." när han inte vet. Det finns inget som, iaf hos mig, inger lika mkt förtroende som när en säljare säger så. För då vet jag nämligen att han tar min fråga på allvar.

För mig som kund spelar det inte det minsta roll ifall säljaren finns i centrala sta'n eller i Kuala Lumpur, sålänge han vet vad han pratar om.
Om servicen är exceptionell och säljarens kunskap ger ett mervärde så betalar jag gärna lite mer.
Detta är dock inte på något sätt givet då man går in i en liten HiFi-butik. Inte alls...

#14

Postad 15 January 2003 - 00:47

Unregistered960
  • Unregistered960
  • Beroende

  • 1036 inlägg
  • 0
Lennart i Floda styr...
Världsklass, dyr är han inte heller.

#15

Postad 15 January 2003 - 08:58

Hinken74
  • Hinken74
  • Veteran

  • 2346 inlägg
  • 0
Kanske skall tillägga att jag också tycker Lennart är helt suverän.

#16

Postad 15 January 2003 - 09:07

TM
  • TM
  • Användare

  • 184 inlägg
  • 0
quote:Originally posted by Dr. Death
Tycker det är lite farligt att dom alltid ska förse projjen med bästa signal då många inte äger en dvd med komponent och än mindre prog. scan!
Då blir man lätt besviken när man kommer hem och pluggar in den med s-video till sin gamla goda Pioneer 717...
För man har ju inte råd med MacLaren dvd:n med för 50000kr-100000kr som dom hade projjen riggad till i butiken![:o]

Det där tycker jag var ett märkligt argument, om man för ett sådant resonemang till sin spets innebär det att demo:t ska genomföras med sämsta tänkbara kringutrustning. Allt för att ingen ska bli besviken när dom kommer hem och kopplar in projektorn (via komposit) till sin 1:a generations skräp-DVD-spelare. Det är inte jag intresserad av iaf. Om jag vore i den situationen att jag skulle inhandla en projektor för minst 15 - 20.000:-, så skulle jag definitivt se över övriga komponenter (DVD-spelare, kablar), allt för att optimera bildkvaliteten. Och vid behov, byta ut de komponenter som är den svagaste länken i kedjan. Nä, så bra demo som det bara är möjligt, då får man se vad produkten verkligen går för. Jämför med t ex högtalarinköp, inte vill du väl att ljudkvaliteten vid demo:t skall begränsas av att butiken kopplat upp dem till en halvdan receiver.

/TM

#17

Postad 15 January 2003 - 09:28

Unregistered3e8a25cd
  • Unregistered3e8a25cd
  • Beroende

  • 1114 inlägg
  • 0
quote:Originally posted by Dr. Death
Tycker det är lite farligt att dom alltid ska förse projjen med bästa signal då många inte äger en dvd med komponent och än mindre prog. scan!

Då blir man lätt besviken när man kommer hem och pluggar in den med s-video till sin gamla goda Pioneer 717...
Där tycker jag att du har helt fel. Det gäller väl för butiken att visa en produkt som gör så bra ifrån sig som möjligt och en PS-spelare kostar 4-5.000:- som man säkert får lite rabatt på om ma köper projektorn (som kostar +20.000:-)
quote:Originally posted by Dr. Death
Stäppvargens inlägg tyder ju bara på att han antingen är korkad eller bara oinsatt/oerfaren om hur det funkar!

Snarare realistiskt, det är den värld vi lever i och de som inte inser det är ett minne blott i den här branschen.
quote:Originally posted by Dr. Death
Nät butikerna är bara parasiter, som man har svårt att låta bli att falla för!

Det kostar ju ingenting att driva en nätbutik...NOT!
Jag har dragit det ett antal gånger men det tål att sägas igen: En nätbutik är inte gratis, de har också personal, kontor, lager etc etc som kostar pengar.
quote:Originally posted by Dr. Death
Sandstream:
Det exemplet du gav, det var ju jämnlik konkurrans mellan två butiker på samma nivå, + att det var inget som var planerat från början!

Så du menar att om du får en demo och sen går hem och funderar och ser på tex www.pricerunner.se att NetOnNet säljer samma projektor för flera tusen mindre så tycker du att demon är värd ett par tusen?
quote:Originally posted by Dr. Death
Kan butik B sälja för ett pris så kan butik A säkert det oxå!

Om det ändå vore så enkelt...
quote:Originally posted by Dr. Death
Men butik A kan INTE sälja till samma pris som en gigantisk nätbutik i tyskland, av förklarliga skäl, som inte bara butiksägaren är rådande över!

Det håller jag med om men här måste de svenska generalagenterna trycka på tillverkarna för att kunna sänka priserna. Det är inte vattentäta skott mellan länderna i Europa längre.
quote:Originally posted by Perra1
Vad det gäller att styra priser så undrar jag däremot vad du menar med olagligt? Har man en generalagentur så måste man ju sätta riktpriser på varor - detta är inte olagligt!!! Att sedan de flesta handlare håller sig till dessa priser har helt enkelt att göra med att marginalerna är så låga, medan kostnaderna är mycket lika.

Men så fungerar det inte i verkligheten. Generalagenten sätter ett riktpris och säger sedan till sina återförsäljare att det här priset ska ni ha annars får ni inte handla av oss. Det är i högsta grad olagligt och jag vet massor av stora generalagenter och grossister som använder denna metod. Resultatet blir att konsumenten kan läsa 10 annonser i tex HemmaBio och alla har samma pris på produkten = ingen konkurrens = för högt pris.

Att marginalerna skulle vara dåliga stämmer inte! Många av de projektorer som säljs tjänar butiken bra på och de skulle lätt kunna sänka priset och ändå göra en god vinst. Men varför sänka priset när alla andra ligger på samma nivå?
quote:Originally posted by Perra1
Sandstream71, du vet nog detta, men en förklaring kan vara på sin plats - Det som en generalagent gör med sina märken är en uppskattning av marknaden för olika produkter, detta avspeglar dessutom vilka marginaler han kan erbjuda sina butiker.

En generalagent får i sin tur sina priser baserade på den försäljning som verkligen sker. Om detta marknadsunderlag signifikant ändrar sig beroende på att en större del av marknaden går utomlands får handlare sämre marginaler vilket leder till:

- Ökade priser
- Mindre personal
- Har inte samma tid att utbilda sig på produkter
- Kan inte erbjuda schyssta provmiljöer
- Mindre lager = långa väntetider

Precis därför måste generalagenterna jobba för att få ner priserna så att svenska butiker kan konkurrera med tex tyska.

Återigen är det en ny värld vi lever i och importen från andra länder till Sverige kommer att öka så länge priserna är lägre. Jag kan inte tycka syna om företag vars affärsidé inte håller längre. Detta borde de ha insett för flera år sedan och gjort något åt det!
quote:Originally posted by Perra1
Viktigt att påpeka är att jag INTE arbetar som generalagent och INTE i någon butik, MEN däremot så ser jag faran av att fler och fler nyttjar butiker som testplattform/bollplank (vilket de mer än gärna gör) men handlar på nätet. Detta gör att butiker får en större overhead och sämre marginaler vilket i längden urarmar möjligheten att få en personlig kontakt med en butik med specialister.

Butikern på stan måste försöka ändra sin inriktning och kanske gå ner i volym och sälja färre dyra saker istället till de som är beredda att betala för det.

#18

Postad 15 January 2003 - 10:25

Unregistered9c70daf2
  • Unregistered9c70daf2
  • Användare

  • 129 inlägg
  • 0
men sandstream du brukar väl själv bli sur när folk handlar från mediacheckpoint istället för hembiobutiken pga mycket lägre priser? det e ju samma sak som när vanliga handlare blir sura när folk handlar hos hembiobutiken istället för hos dem?

#19

Postad 15 January 2003 - 11:05

Unregistered8fda5b62
  • Unregistered8fda5b62
  • Beroende

  • 1120 inlägg
  • 0
Jag har precis gått igen detta med att handla i sverige eller i Tyskland och det slutade i Tyskland..

Visst jag har varit och kollat på projektorer i alla möjliga affärer men inte f-n beställer jag en i Sverige när det skilljer 10000kr på dem!
Jag är annars ganska trogen den affär som ger mig bra service där jag bor MEN inte så bra service att jag kan skänka dem 10000kr...
Sorry men thats life...
kalla mig en parasit eller vad ni nu vill men 10k kan jag ha mkt roligare för...

Det intresserar inte mig om det är en nätbutik eller en vanlig men det som jag är väldigt intresserad av är att få ut så mkt av mina surt förvärvda pengar jag bara kan...

Finns så mkt roligar saker att lägga pengarna på än att skänka de till en butik i sverige...

Hemsk utvecklig men dock verkligheten...

#20

Postad 15 January 2003 - 12:23

Unregistered3e8a25cd
  • Unregistered3e8a25cd
  • Beroende

  • 1114 inlägg
  • 0
hatasl: Visst vill jag att de ska handla från Hembiobutiken men jag har full förståelse för att en del väljer Tyskland istället och blir inte det minsta sur.

Jag får titt som tätt mail där folk undrar varför en produkt kostar si eller så mycket mindre i Tyskland och får då förklara att det är en större marknad, att de har lägre moms och bättre inköpspriser.

Tycker jag har visat klart och tydligt i flera inlägg att jag inte har något emot att folk köper från Tyskland, Japan, USA eller vart det nu kan vara. Det går ju inte att säga emot någon som kan köpa en produkt ett par tusen billigare i ett annat land.

#21

Postad 15 January 2003 - 14:03

tomasol
  • tomasol
  • Wannabe

  • 47 inlägg
  • 0
Det här var roligt att läsa så många synpunkter....
Men kan inte alla göra som ONOFF att ha en butik med grejer till ett pris och sen ha en hemsida där dom säljer grejorna billigare tack vare låga kostnader (säljare,lokal.mm)???????

Det verkar funka för dom eller [:)]

Skriver detta för att jag inte förstår hur ONOFF tänker?

#22

Postad 15 January 2003 - 16:25

Unregistered3e8a25cd
  • Unregistered3e8a25cd
  • Beroende

  • 1114 inlägg
  • 0
Jag tror inte att ONOFF, ElGiganten och de andra kommer att satsa så mycket på e-handel i fortsättningen.
Deras grundkoncept är ju att ha butiker runt om i landet och det vore att motarbeta sig s###### lite.

Vad de däremot skulle kunna göra vore att öppna en nätbutik under annat namn och utnyttja sina stora inköpsvolymer.

#23

Postad 15 January 2003 - 16:49

Unregistered5881bfb4
  • Unregistered5881bfb4
  • Lärjunge

  • 360 inlägg
  • 0
Håller helt med Arioch och sandstream71!

Som kund kan man inte behöva känna sympati för stackars affären med höga kostnader och betala tusentals kronor mer av ren omtänksamhet!
Isåfall är det väl väldigt synd om alla stackars nätbutiker som haft VÄLDIGT svåra tider senaste åren med hela internetkrisen, börskrisen osv.

Det är helt enkelt olika världar: Näthandlare har ju ofta problem med leverantörer som vägrar sälja till dom pga att de håller för låga priser! Att de hellre säljer till butiker 'som kunder kan gå till och få demo och service etc' för att inte tala om allmänhetens rädsla för att beställa från nätet, använda kort på nätet och allt möjligt annat! Så att säga att nätbutiker är parasiter och allt vad ni skriver är ju bara löjligt.

Om jag går till en vanlig butik däremot som ger bra service med kunnig personal, och håller ett någorlunda konkurrenskraftigt pris kanske jag hellre handlar där än köper på nätet/utomlands...

#24

Postad 15 January 2003 - 20:57

Unregistered595b73fd
  • Unregistered595b73fd
  • Forumräv

  • 698 inlägg
  • 0
quote:Originally posted by sandstream71
perra1, frallan och dr.death: Kan till viss del hålla med er om att det kanske är lite fräckt att springa runt hos butiker och sedan köpa från någon annan.
Å andra sidan undrar jag hur ni resonerar fall ni går in på butik A och får en demo av projektorn X. Sen går ni till butik B och ser att de säljer projektor X ett par tusen billigare än butik A. Går ni tillbaks till butik A, tackar för demon och köper projektorn av dem eller köper ni den från butiken B och tjänar ett par 1000-lappar?

Svarar ni att ni går tillbaks till butik A så tror jag er inte.
Svarar ni att ni köper den hos butik B så gör ni tvärtemot vad ni själva säger.


I ärlighetens namn kan jag inte säga att jag skulle handla av butik A om jag fick samma vara hos butik B för ett markant lägre pris. Det jag opponerade mig emot var att jag såg det som opassande att klaga på servicen från de svenska butikerna då man redan bestämt sig för att inte handla av dem.

#25

Postad 15 January 2003 - 21:06

Hinken74
  • Hinken74
  • Veteran

  • 2346 inlägg
  • 0
Bra att du erkänner frallan. Lite längre upp i topicen skriver jag ju också att jag mycket väl kan tänka mig att köpa Lg:n i Sverige. Men jag förstår inte Dr.deats och perra1 resonemang när man inte skall kunna kräva kunnig personal då man ändå tänkt importera. Det är väl det som leder till import. Det som gör att man kan köpa från ett något dyrare ställe är ju såfall speciell service som ex. Lennart i floda. Butikerna har också olika förutsättningar, tror ex att butik A måste ha högre pris som ligger på Östermalm än Butik B som ligger i Alby som ex.... eller.

#26

Postad 15 January 2003 - 22:07

Unregistered32857
  • Unregistered32857
  • Lärjunge

  • 320 inlägg
  • 0
Ojjojjojj.. hinken du anar itne hur höga hyror det stackars folket har i Alby ;-)

#27

Postad 15 January 2003 - 22:23

Hinken74
  • Hinken74
  • Veteran

  • 2346 inlägg
  • 0
:):) de ante mig....

#28

Postad 15 January 2003 - 23:15

Unregistered75a7c1b2
  • Unregistered75a7c1b2
  • Användare

  • 147 inlägg
  • 0
eller som när jag blev demad Z1'an på ljudcenter, de begärde 27000, sedan när jag säger att den finns för 22000 i samma stad på netto, då menar de på att de e svartimporterade o säljs utan s-märkning. Högst sannolik , nej. Köpte även tyvärr ett nytt parabolpaket där för 5500 för att upptäcka att det kostar 4200 på netto. Tar med broschyren o visar. Då blir deras svar att huvudena e av yttersta kvalitet hos den o i princip skit hos netto. Allså jag åker gärna genom stan (3km) o tjänar 5000. Att köpa i sverige hos en handlare kan ju vara värt lite, säg 10%. Men mer än det e pinsamt o dumt.

#29

Postad 15 January 2003 - 23:23

Unregistered8864d6b7
  • Unregistered8864d6b7
  • Lärjunge

  • 323 inlägg
  • 0
Vi är väll med i EU, det finns inga regler som förbjuder mig att beställa prylar från vilket EU land som helst. Marknade ändras konstant, nu är det Hi-fi butikernas tur att känna av den europeiska konkurrensen. Ingen här har väll moraliska betänkligheter när de handlar billig tysk sprit i stället för Systembolagets dyra, eller?

#30

Postad 16 January 2003 - 01:00

Unregistered55c9380c
  • Unregistered55c9380c
  • Forumräv

  • 587 inlägg
  • 0
De e rätt: Skit i moralen, när det gäller promillen !

[:)]//Maths[:)]

#31

Postad 16 January 2003 - 03:17

Unregistered8d58f4e2
  • Unregistered8d58f4e2
  • Amatör

  • 99 inlägg
  • 0
Dr Death, vad har du för rätt att kalla mig oinsatt eller korkad? Jag får väl få demos var jag vill och handla var jag vill. Klart jag inser att en vanligt handlare har högre kostnader än en internetkonkurrent, men varför ska jag bry mig. Jag handlar där det är billigast. Jag skiter fullständigt i om handlare A, går i konken, det är inte mitt problem.

#32

Postad 16 January 2003 - 09:48

Unregistered3e8a25cd
  • Unregistered3e8a25cd
  • Beroende

  • 1114 inlägg
  • 0
jata: Det där med systembolaget och import av sprit tänkte jag faktiskt på igår och det är en ganska bra jämförelse.

I princip alla jag känner tycker att det är helt okej att köpa med sig en rejäl ranson när man varit i tex Tyskland eller Danmark. Att dessa pengar kunde har spenderats av svenska medborgare på svenska Systembolaget och på så sätt gett staten (oss) mer inkomster verkar inte ha någon betydelse. För att inte tala om alla systembolagsbutiker som måste säga upp anställda i södra Sverige för att antalet kunder sjunker.

Sen kan man ju undra hur folk har mage att köpa en flaska fint vin på Systembolaget, testa det och sedan köpa en låda när de är i Tyskland [:)]

#33

Postad 16 January 2003 - 09:56

Unregistered8fda5b62
  • Unregistered8fda5b62
  • Beroende

  • 1120 inlägg
  • 0
Det var en bra jämförelse..

Jag bor i Helsingborg och ska villigt erkänna att det blir några runder ner till Bordershoppen i Puttgaden då och då för att bunkra upp...
Vilket man tjänar massor på även med resan... som man kanske är 4pers att dela på iofs...

Kolla http://www.scandline...static_page.cgi

#34

Postad 16 January 2003 - 19:54

Unregistered1a1a8abb
  • Unregistered1a1a8abb
  • Användare

  • 144 inlägg
  • 0
Spiken in kistan där sandstream71 :) Hade det inte funnits nätbutiker, både i sverige och utomlands så hade priserna i de svenska butikerna varit ännu högre än vad det är nu. Butikerna i sverige har nog fått sänka sina marginaler rejält sedan introduktionen av näthandel.

/Erik

#35

Postad 16 January 2003 - 20:24

Dr. Death
  • Dr. Death
  • Guru

  • 5782 inlägg
  • 0
Tycker det var en oerhörd dum jämförelse då Bolaget är STATLIGT och har höga priser pga. special skatter och lagar, att det går dåligt för dom är bara bra för då kanske idioterna släpper det fritt istället med konkurrans som följd, + att det kommer komma en massa nya jobbtillfällen!!!

Tycker i så fall man ska sänka lönerna för industri/fabriksarbetare, för deras jobb motiverar inte deras löner, man kan säkert importera arbetskraft från ett annat land som arbetar MYCKET billigare, DET är en bra jämförelse!

Men usch, så kan man ju inte göra för det är ju synd om de svenska arbetarna![}:)][xx(]

###### dubbelmoral!

Det är med största sannolikhet att det är dessa människor som inte förstår varför det är dyrare i sverige än i japan osv.!

Det finns tonvis med skatter i sverige som motiverar höga priser, SÄNK dem så ska ni se på konkurrans!

Man förstår ju nästa Referens Audio att dom är otrevliga mot oftast yngre killar, för att dom VET att dom bara ska snylta på deras bekostnad och sen gå och "fundera" på saken, varpå dom går direkt hem och beställer på nätet!

VILL inte folk att det ska finnas några butiker sverige eller???

TÄNK lite längre än näsan räcker, ALLT hänger ihop, och då menar jag ALLT!

Även era egna jobb kan till slut bli hotade i framtiden pga. av den typen av utveckling!

#36

Postad 16 January 2003 - 20:39

Unregistered595b73fd
  • Unregistered595b73fd
  • Forumräv

  • 698 inlägg
  • 0
Jag tycker egentligen att det är att ta i lite när man jämför det hela med ett svenskt monopol. Vill man vända lite på det kan man då också göra en jämförelse som mer behandlar individen.
Låt oss säga att jag funderar på att privatimportera en sportbil av annorlunda modell till Sverige. Jag har bara läst om den men vet inget om dess köregenskaper. Jag ser i en annons att sandstream71 har precis en sådan bil till salu och låtsas därför vara presumtiv köpare för att få en gratis provkörning. Efter provkörningen skriver jag i ett forum och klagar på att sandstream71 knappt kunde svara på mina tekniska frågor om bilen och att jag inte ens fick testa bilen på bana.
En jämförelse lika bra som någon annan. [:)]

#37

Postad 16 January 2003 - 20:54

Hinken74
  • Hinken74
  • Veteran

  • 2346 inlägg
  • 0
Dr.Death: Hur faaan skall en säljare veta om kunden tänkt å köpa varan eller ej.
Snacka isåfall om att man har förutfattade meningar.

#38

Postad 16 January 2003 - 23:53

Unregistered8864d6b7
  • Unregistered8864d6b7
  • Lärjunge

  • 323 inlägg
  • 0
Sänka skatten kanske kan hjälpa. Men tror mera på att grossisterna i Sverige har alldeles för höga marginaler. Det slår bara tillbaks på våra återförsäljare.
När jag tittar på en produkt så kan jag göra det i år i bland (Min tv t ex). Under den tiden hade jag säkert plöjt igenom ett 10-20 butiker. Ska jag då gå tillbaka till den butiken som var trevligaste och mest service minded eller den som var billigaste. Valet för min del var lätt.

Har personligen inte själv handlat från utlandet, än i alla fall. Men det ska väll inte bara vara företag som tjänar på att vi är med i EU, eller?

#39

Postad 17 January 2003 - 00:49

Unregistered3e8a25cd
  • Unregistered3e8a25cd
  • Beroende

  • 1114 inlägg
  • 0
Dr.Death: Jag tror tyvärr att du kommer att få det jobbigt framöver då det skräckscenario som du målar upp redan är på väg och har börjat för länge sen. Det finns massor av utländska företag, tex byggfirmor från öststaterna och andra EU-länder som jobbar i Sverige idag.

I ena meningen gnäller du på staten och de hemska skatterna och i nästa värnar du om vår levnadsstandard.
Har du missat att det är våra höga skatter som gör att skolan och sjukvården för våra barn är gratis?
Eller att vi kan föda barn för 300:- istället för 10.000-tals kronor som i tex USA?

Sen verkar du ha missat att Japan är ett av de dyraste länderna i världen och Tokyo brukar hamna i topp varenda gång de listar de dyraste storstäderna.

jata: Det stämmer att de svenska grossiterna har bra marginaler och att de svenska butikerna har bra marginaler. Klart som korvspad att de vill ha det så i alla evighet och de har säker mardrömmar om tyska nätbutiker.

En sak får man dock inte glömma bort och det är att Sverige är en relativt liten marknad. 70-80 miljoner tyskar gör att grossiterna kan köpa in större mängder och få bättre priser vilket i sin tur, trots alla mellanhänder, gör att slutpriset till kund blir lägre.

Inom sin tid kommer förhoppningsvis alla länder i EU att ha samma moms så blir det iaf lite rättvisare.

#40

Postad 17 January 2003 - 02:16

Unregisteredec19889e
  • Unregisteredec19889e
  • Mästare

  • 2891 inlägg
  • 0
Tycker det börjar likna en politisk diskusion här! Det är strängeligen förbjudet på detta forum [:(]

Eller är det bara i "övrigt"-delen detta gäller?[}:)]

#41

Postad 17 January 2003 - 09:49

Unregistered3e8a25cd
  • Unregistered3e8a25cd
  • Beroende

  • 1114 inlägg
  • 0
Vi kanske tangerar gränsen men då tråden inte är startad i något politiskt syfte så låter vi den hållas. Så länge alla är snälla...

#42

Postad 17 January 2003 - 14:07

Unregistered1a1a8abb
  • Unregistered1a1a8abb
  • Användare

  • 144 inlägg
  • 0
quote:Även era egna jobb kan till slut bli hotade i framtiden pga. av den typen av utveckling!


Dr. death: Hur var det på 70-talet( eller var det 60-talet) När alla industriarbetare inom "symaskinsektorn" blev utan jobb, Vi snackar om 70000 jobb som försvann. Visst då gnällde man och protesterade kraftigt, men till ingen nytta varför sy skor i sverige när man kan göra det till en bråkdel av priset utomlands. Så tänkte ägarna. Samma sak har vi nu sett i telekombranchen där alla monteringsjobb flyttas utomlands.
Sverige överlevde symaskinskrisen och verkar också klara telekomfallet galant.
Så jag tror ärligt talat inte att våra jobb är hotade. Jag tror däremot att detta som nu sker med internethandel över gränserna är tvärtom väldigt bra i slutändan med den rationalisering som det innebär.

Jag kanske kom på lite ur spår, men jag hoppas ändå att det finns nån poäng i det jag skrev.
/Erik

#43

Postad 17 January 2003 - 16:48

Unregistered3e8a25cd
  • Unregistered3e8a25cd
  • Beroende

  • 1114 inlägg
  • 0
Jag tror att mer och mer av de monotona arbeten som kan göras lika bra någon annanstans kommer att försvinna från Sverige. Vi går mot ett tjänstesamhälle och lämnar industrisamhället bakom oss, precis som när vi gick från bondesamhället till industrisamhället.

Världen ändras och de som inte hänger med kan skricka hur mycket de vill på stationen för vi andra sitter med en räckmacka i restauranvagnen och hör inte ett ski...

#44

Postad 17 January 2003 - 21:00

Dr. Death
  • Dr. Death
  • Guru

  • 5782 inlägg
  • 0
Sandstream:

Jag menar elektronik produkter i japan!

Och sveriges skatter är WAY för höga med tanke på det vi får för pengarna, det finns andra öänder som har det minst lika bra fast lägre skatter!

Tänk dig själv om du och din fruga hade kunnat spara 10000-15000kr/ i mån (skattepengar), då hade det nog inte känts så farligt att punga upp 10000kr när ni får barn, + att de som inte skaffar barn slipper betala!


Det är nästan att man vill få en allvarlig sjukdom så man får valuta för alla ###### skattepengar man betalar!

Även om svenska sjukhus är på gränsen till undermåliga TROTS skyhöga skatter, toppar vi inte världslistan förresten?(skatter då, inte levnadsstandard).

Flera saker som man betalar skatt för tror man ju nästan är ett skämt?!


Jag säger inte att det är helt fel att köpa från utlandet eller via internet, det jag säger är att då ska man ge fan i att gå till butiker och utnyttja deras säljargument/service, det är ju nästan stöld, total respektlöshet mot andra människor.

Hade mått dåligt om jag tagit 2-3 tre timmar(som det kan bli ibland, sammanlagt) av någon arbetstid, utan att ha nån som helst tanke på att handla av han, det är deras jobb som dom lever på, den tiden du stulit kunde han använt till att betjäna en seriös kund!!!


Är ingen person som folk anser har hög moral, snarare tvärt om[:)], men tillmed JAG mår illa av sådana människor, som sagt respektlöst på snudd till stöld!


Ungefär loka moraliskt riktigt som att beställa 10 pizzor och skita i att hämta dom!

Men det är klart, alla fattar ju att ju friare gänserna blir desto mer omoraliska parasiter blir det, och det smittar!

Jag håller med dig sandstream, och jag vet att det är som du säger, men det är en tragisk utveckling!

Jag kommer inte stå kvar på stationen men jag kommer att titta längtande tillbaka, och tycka synd/sakna de som blev kvar!

#45

Postad 18 January 2003 - 17:57

Unregistered3e8a25cd
  • Unregistered3e8a25cd
  • Beroende

  • 1114 inlägg
  • 0
Då syns vi över en räkmacka snart! [:)]



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.