Olika verkningsgrad på hemmabio högtalare, dämpa?
Startad av
vette146
, Jun 10 2013 21:23
3 svar till detta ämne
Postad 10 June 2013 - 21:23
Har köpt mitt första hemmabio-system nu och de främre högtalarna heter jbl loft 50 och de andra är harman kardon hkts60. De förstnämda har 91 db verkningsgrad å harman kardon endast 83 db och tycker loft 50 högtalarna överröstar de andra. Tänkte inte så mycket på detta när jag köpte dem. Kan man dämpa golvhögtalarna på något vis eller tycker ni man bara ska låta det vara och man kanske hör de andra tillräckligt bra ändå? Tacksam för svar.
Postad 10 June 2013 - 21:33
Vad driver du dem med? För om du har en surroundförstärkare så ställer du helt enkelt upp nivån på övriga högtalare.
Postad 10 June 2013 - 22:56
Det är en harman kardon avr 265. Surroundförstärkare. Låter ju superbra om det går att göra det, får kolla på förstärkarn och se om jag hittar nått!
Postad 11 June 2013 - 13:32
Kör autokalibreringen så brukar det bli bra. Sen kan du finjustera lite själv efteråt, tex höja centern någon dB för att få lite tydligare dialog.
1 användare läser detta ämne
0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar
Sökningen pågår
Avancerad sökning
27 bilder
Minhembio - Senaste nyheterna






Fler
Vilka bilder visas här?