Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Olika ljudbild med TV/projektor

2 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 17 October 2017 - 14:58

Joppe Apa
  • Joppe Apa
  • Användare

  • 165 inlägg
  • 0
Hej! Kör Kodi på en HTPC (Win 10). Jag använder två olika bildvisare, dels en TV-skärm, dels en projektor. Båda är, liksom HTPC:n, kopplade till min receiver. När jag använder Kodi på TV:n fungerar ljudet som det ska. Men när jag byter till projektor blir det jättekraftigt ljud i vä surround, det låter som om centerns eller någon av frontarnas ljud kommer där i full styrka.

Det lustiga är att t ex VLC på samma dator spelar ljudet normalt via såväl TV som proj, så jag tror det är i Kodi problemet sitter. Försökt ändra mellan olika ”Directsound”-inställningar utan resultat, ”Default” ger samma effekt som ”Sony TV”. För ljudet borde det ju inte spela någon roll vilken skärm som är aktiv?

Någon som varit med om något liknande?

#2

Postad 17 October 2017 - 18:05

Joppe Apa
  • Joppe Apa
  • Användare

  • 165 inlägg
  • 0
Ok, genom att ändra till ”WASAPI” kommer jag runt problemet. Men då visar min receiver bara ”PCM”, jag kan inte se vilken ljudström som skickas.

#3

Postad 25 October 2017 - 06:42

somoene2
  • somoene2
  • Veteran

  • 1988 inlägg
  • 0

Wasapi är korrekt för att få ut flerkanalsljud.

Din receiver bör vara inställd på "autosurround" eller liknande för att det ska bli rätt hela vägen.





1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Akustikväggen klar inåt rummet, köpte en skön fåtölj
    genstruktur
    2026-05-20 17:06:21
  • Snart klar med akustikväggen, är bara gaveln kvar
    genstruktur
    2026-05-20 17:04:36
  • Tyg och läkt till baksidan av akustikväggen,
    genstruktur
    2026-05-20 17:03:16
  • Projektorn uppe och allt verkar fungera
    genstruktur
    2026-05-20 17:02:29
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.