Hoppa till innehÄll

Sökresultat Sökningen pÄgÄr Sökresultaten dyker upp hÀr efterhand. Du kan fortsÀtta skriva om du vill begrÀnsa sökningen.
Söker efter anvÀndare
Söker efter gallerier
Sök forumtrÄdar
StÀng

Problem med Plasma! (PX70)

53 svar till detta Àmne
  • VĂ€nligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 31 May 2007 - 15:23

Unregistered64250551
  • Unregistered64250551
  • AnvĂ€ndare

  • 122 inlĂ€gg
  • 0
Hejsan!

Jag gÄr direkt pÄ sak!

TVn Àr en Panasonic PX70, plasma 42".
Vid rörelser i bilden sÄ framkommer det ett grönt skimmer runt ljusa partier. Har lÀst att detta har med phosfor att göra, att den gröna fÀrgen Àr segare Àn dom andra. Fine, okey det köper jag, men att det ska synas sÄhÀr mycket var jag inte beredd pÄ nÀr jag köpte min PX70!
Detta syns absolut bÀst i TV-spel dÄ jag sjÀlv kan röra kameran, men det Àr Àven klart synligt pÄ DVD film.
Ett bra spel att se detta pÄ Àr Gears of War till Xbox 360, spelet har nÀmligen en hög kontrast och det Àr inte svÄrt att hitta riktigt ljusa partier.
Har hittat lite filmer pÄ youtube som visar problemet.

http://www.youtube.c...related&search=
- den dÀr filmen visar ganska bra hur pass mycket det syns pÄ min TV, och Àven som han skriver i början dÀr sÄ Àr det ett extremfall, men jag tog mig dit i spelet sjÀlv och sÄg att jag hade ungefÀr lika mycket "plasma fringing" som han.

http://www.youtube.c...h?v=lVw_VvFcV1U
- Detta Àr verkligen horribelt fall, men det Àr samma TV iaf.

http://www.youtube.c...related&search=
- Ett klipp som visar hur det kan se ut i film.

NÄ... Àr detta nÄgot som kan försvinna med tiden eller Àr det fel pÄ min TV?

Redigerat av Unregistered64250551, 31 May 2007 - 15:29.


#2

Postad 01 June 2007 - 08:53

stix
  • stix
  • Wannabe

  • 38 inlĂ€gg
  • 0
Det fenomenet har jag sett pÄ alla plasmor jag kollat pÄ. I nÄgon butik demade de Sin City i HD och det sÄg skit ut pÄ plasmorna pga av "regnbÄgseffekten" i panoreringarna. Tycker det talas för lite om detta fenomen, men folk kanske "glömmer" detta, för svÀrtan Àr ju sÄÄÄÄÄ bra... ;)

Redigerat av stix, 01 June 2007 - 08:58.


#3

Postad 01 June 2007 - 09:06

unik
  • unik
  • LĂ€rjunge

  • 347 inlĂ€gg
  • 0
"folk kanske glömmer""; eller sÄ beror det pÄ att du ser det extremt lÀtt och vi andra inte. Har aldrig sett det förr. Har Àgt 4 plasmor och kikat pÄ hundrtals ;)

Edit: Och det phogy lÀnkar till Àr ju lÄngt ifÄn normalt, du pÄstÄt vÀl inte att det ser ut sÄ varje gÄng du kikar pÄ en plasma, du blandar inte ihop det med en lavalampa :unsure:

Redigerat av unik, 01 June 2007 - 09:09.


#4

Postad 05 June 2007 - 18:59

ThomasHman
  • ThomasHman
  • Wannabe

  • 13 inlĂ€gg
  • 0
Det Àr ett fenomen pÄ alla plasmor. Bara 1% kan se det har jag hört...jag Àr en av dem :)

#5

Postad 05 June 2007 - 21:39

Unregistered0e3d5e34
  • Unregistered0e3d5e34
  • LĂ€rjunge

  • 289 inlĂ€gg
  • 0
Jag ser det ocksÄ pÄ alla plasmor. Det Àr tydligare pÄ vissa mÀrken Àn pÄ andra.

Störde mig grymt mycket pÄ det i början men efter ett tag sÄ vÀnjer man sig.

#6

Postad 05 June 2007 - 23:08

R1 Uffe
  • R1 Uffe
  • ForumrĂ€v

  • 549 inlĂ€gg
  • 0
>>>PHOGY, vad kör du med för instÀllningar, och vilken ingÄng i TVŽn

#7

Postad 06 June 2007 - 09:38

sandö
  • sandö
  • AnvĂ€ndare

  • 247 inlĂ€gg
  • 0
Är det nĂ„gon som INTE ser dom gröna "maskarna" i den första filmen? :)

Det Àr ju ett extremfall och jag har aldrig sett nÄgot liknande pÄ min plasma, och dÄ lÀr det ju inte vara sÄ att jag inte "ser" dom utan att det Àr sÄ lite pÄ en normal plasma att det inte framtrÀder sÄ mycket. Att bara 1% skulle se det lÄter som bulls*it, möjligtvis att det Àr sÄ extremt pÄ 1% av plasmorna.

#8

Postad 06 June 2007 - 10:11

Hoff
  • Hoff
  • ForumrĂ€v

  • 867 inlĂ€gg
  • 0
Har inte sett ngt liknande pÄ min plasma heller (Samsung 42q96), vill heller inte granska den. Har bara spelat nhl2k7 och forza2 pÄ xbox360. Har gears of war men tÀnkte vÀnta med att spela det tills jag kommer upp i 200h pÄ tvn. Men fan va jobbigt om man ser sÄdanna "gröna maskar" i spelet. NÀstan sÄ man drar sig frÄn att testa för man lÀr vara extremt irriterad sÄ fort man mÀrker av det dÀrefter.

#9

Postad 06 June 2007 - 23:34

Unregistered64250551
  • Unregistered64250551
  • AnvĂ€ndare

  • 122 inlĂ€gg
  • 0

>>>PHOGY, vad kör du med för instÀllningar, och vilken ingÄng i TVŽn

<{POST_SNAPBACK}>


Jag kör allt, spel och DVD, via Xbox 360 sÄ det Àr via komponent jag fÄr detta problem. Har sett antydningar pÄ TV via Px70-mottagaren men jag kollar sÄ lite pÄ TV sÄ jag ska inte yttra mig om det.

Det Àr ju sÄ att problemet syns dÀr det Àr hög kontrast, i mÄnga filmer syns det knappt och i vissa inte alls. SÄg dock Minority Report igÄr, filmen gÄr i blÄtt och Àr duktig med kontrast sÄ att missa de gröna ormarna Àr nÀstan omöjligt.
NÄgot som ocksÄ Àr en faktor Àr sÄklart din rummsbelysning. Ska ut sÀtta dig och leta efter detta fenomen sÄ slÀck ner sÄ du fÄr det sÄ mörkt du kan sÄ Àr det lÀttare att upptÀcka det.

Mina instÀllningar ligger pÄ runt 50-40% pÄ sammtliga, alla filter av. Detta Àr dock inget som spelar nÄgon roll för oavsÀtt vÀrden eller filter sÄ uppenbarar sig det gröna monstret. SjÀlvklart sÄ syns det mer tydligt om du drar ivÀg med kontrasten, men det Àr ju bara sjÀlvklart.

Jag köpte min PX70 för en vecka sedan nu och har tÀnkt att lÀmna in den pga av detta, ska imorgon Äka in till butiken och kolla pÄ deras ex som hÀnger pÄ vÀggen för att se om det Àr lika tydligt dÀr.
Imorgon avgörs det om det blir ett byte av skÀrmen, alltsÄ till en ny PX70 eller om jag slopar modellen helt och hÄllet och tar tillbaka mina 14 lax.

#10

Postad 07 June 2007 - 17:51

Unregisterede7680728
  • Unregisterede7680728
  • Amatör

  • 80 inlĂ€gg
  • 0
Ringde Panasonics tekniska support idag och fick till svar att dom inte hört talas om det hÀr problemet!!!!!!!!!! och sen bad han mig kontakta butiken dÀr jag köpte den.
Makalöst att dom inte skulle kÀnna igen problemet

#11

Postad 07 June 2007 - 18:19

Unregistered0e3d5e34
  • Unregistered0e3d5e34
  • LĂ€rjunge

  • 289 inlĂ€gg
  • 0
De kÀnner till problemet. Av nÄgon anledning Àr det alltid sÄ hÀr nÀr man ringer till en support, de totalnekar till att det Àr nÄgot fel pÄ deras produkt. Det hÀr gÀller inte bara Panasonic.

FÄr man prata med rÀtt person pÄ Panasonic sÄ kÀnner de mycket vÀl till problemet.

#12

Postad 07 June 2007 - 18:47

Unregisteredca6c4026
  • Unregisteredca6c4026
  • AnvĂ€ndare

  • 106 inlĂ€gg
  • 0
jag har en pv60 och har varvat gears of war 3ggr nu, har aldrig tÀnkt pÄ detta ens.
Har dÀremot upplevt det i film eller tv sÀndningar men inte ens i nÀrheten av det pÄ filmen.
Vad kör ni som upplever detta för instÀllningar?
Finns ju Àven ett plasma lÀge i setupen pÄ GOW om jag inte minns fel.

#13

Postad 07 June 2007 - 23:49

Unregistered64250551
  • Unregistered64250551
  • AnvĂ€ndare

  • 122 inlĂ€gg
  • 0
Är nu hemmkommen frĂ„n butiken och har kollat pĂ„ deras exemplar. Exakt samma problem framkommer Ă€ven pĂ„ den, sĂ„ det blir nog till att lĂ€mna tillbaka TVn imorgon om det vill sig.

Enligt mig Àr problemet allvarligt och vÀl synligt. Ska tillÀgga att det inte alltid syns sÄ bara för att du inte sett nÄtt sÄ betyder det inte att det inte finns.
Vill du leta reda pÄ dina gröna ormar sÄ titta pÄ filmer eller spel med hög kontrast, sÄ du fÄr rediga vita partier. Det Àr nÀr dom partierna rör pÄ sig vid panoreringar sÄ framkommer den gröna fÀrgen.
Det Àr betydligt tydligare om du sitter i ett mörkt rum.

Har du Minority Report sÄ kolla pÄ den och spola in till 13:30 ungefÀr, nÀr kameran Äker upp och sedan tillbaka över rummet sÄ förekommer det grönt skimmer runt de smÄ lamporna.


- Skulle gÀrna vilja höra nÄtgot frÄn Àgare av Pioneer plasmor om detta problem!

#14

Postad 10 June 2007 - 16:57

Unregistered64250551
  • Unregistered64250551
  • AnvĂ€ndare

  • 122 inlĂ€gg
  • 0
Vart och kollat pÄ en annan PX70 sammt en Pio 427, detta "gröna orm" problem förekommer pÄ samtliga.
Varför har inte detta uppmĂ€rksammats? Är det nĂ„got som ni plasma freaks inte vill veta av eller inte sett?
För mig Àr det helt uppenbart i bilden sÄ fort det blir lite mer kontrast och en del panoreringar.

#15

Postad 10 June 2007 - 20:32

Unregisterede7680728
  • Unregisterede7680728
  • Amatör

  • 80 inlĂ€gg
  • 0
Det som Àr positivt i det hela Àr ju att det verkar vara ett problem som rör alla plasmor sÄ det Àr ju skönt att veta att problemet inte bara finns i PX70

#16

Postad 10 June 2007 - 20:59

Unregistered64250551
  • Unregistered64250551
  • AnvĂ€ndare

  • 122 inlĂ€gg
  • 0
Jo det Àr faktist skönt att det Àr sÄ, det kan nog fÄ mig att behÄlla min PX70 i alla fall, bilden Àr ju riktigt grym förövrigt.

#17

Postad 10 June 2007 - 21:19

Unregisterede7680728
  • Unregisterede7680728
  • Amatör

  • 80 inlĂ€gg
  • 0
Mycket bra bild speciellt nÀr man kör HD frÄn Canal Plus tex, och det Àr ju bara vissa filmer med höga kontraster som det dyker upp pÄ, jag mÀrker inte av det sÄ mycket nÀr jag kollar pÄ tv via parabolen och absolut inget vid analogt tittande via kabelnÀtet, utan det Àr mest frÄn dvd-filmer

Redigerat av Unregisterede7680728, 10 June 2007 - 21:21.


#18

Postad 10 June 2007 - 21:33

Unregistered11bf6fd0
  • Unregistered11bf6fd0
  • ForumrĂ€v

  • 848 inlĂ€gg
  • 0
Neeeeeeeeeej, jobbat borta nu och har kört mitt 360 pĂ„ en 20Ă„r gammal CRT har sett fram emot att komma hem och fĂ„ koppla den mot plasman. Återkommer efter 25 Juni och berĂ€ttar hur/om jag upplevde samma pĂ„ min plasma.

#19

Postad 11 June 2007 - 15:20

Unregisterede7680728
  • Unregisterede7680728
  • Amatör

  • 80 inlĂ€gg
  • 0
phogy:

SÄ hÀr skrev dom i hdtvtest.co.uk om PX70:
http://www.hdtvtest....sonic-TH42PX70/

Shimmering pixels and colour trailing (yellowish green) behind moving high-contrast images are seen. They are inherent to current plasma technology and may alienate some users who are especially sensitive to the effects. From 8 feet, general image noise was not an issue.

och sÄ hÀr skrev dom om Pioneer PDP4270XD:
http://www.hdtvtest....ure-Quality.php

Another inherent effect of plasma technology is the `plasma rainbow' or plainbow effect. It is most obvious with bright objects moving over dark background, leaving a yellow-greenish trail. Some users are more affected by this more than others.


SÄ detta Àr ju ett problem som plasman har sÄ det finns nog inte mycket vi kan göra Ät det, utan njut av bilden istÀllet för annars hittar vi garanterat fler fel som vi kommer reta oss pÄ, och det Àr jag inte sÄ sugen pÄ :)

#20

Postad 12 June 2007 - 01:15

Unregistered64250551
  • Unregistered64250551
  • AnvĂ€ndare

  • 122 inlĂ€gg
  • 0
Tack Janala

Jo jag börjar komma förbi problemet nu. Bilden har blivigt sÄ otroligt bra nu med en ny dvdspelare och jag njuter verkligen nÀr jag ser film.
Man nÄr Àven stadiet dÄ man inte tittar pÄ det pÄ lÀngre, för oftast sÄ Àr det ju i utkanten av bilden det förekommer och ibörjan var det svÄrt att inte stirra sig blind pÄ de gröna ormarna.

Men visst Àr det fortfarande störande nÀr dom kryper fram, det Àr trist att plasma ska lida av detta, verkligen. Men vs LCD sÄ föredrar jag ÀndÄ plasman pga kontrastomfÄnget och fÀrgerna, djupet och behagligheten i bilden.. ja nÀstan allt.

Ska bli spÀnnande att se hur Pioneers G8 skÀrmar hanterar detta!

#21

Postad 12 June 2007 - 21:48

henpe
  • henpe
  • Wannabe

  • 20 inlĂ€gg
  • 0
Ok, sÄ ormproblem Àven pÄ uppföljaren till pv60 alltsÄ!? SÄ man har alltsÄ vÀntat förgÀves pÄ en ny generation eller Àr detta en annan typ av bilddefekt Àn de lila ormarna?

#22

Postad 12 June 2007 - 23:09

Unregistered64250551
  • Unregistered64250551
  • AnvĂ€ndare

  • 122 inlĂ€gg
  • 0
LÀs mitt första inlÀgg sÄ fÄr du nog ett bra begrepp om vad problemet Àr. Titta Àven pÄ filmerna vettja. Jag vet inte exakt vad "lila ormar" Àr för nÄgot men jag tror inte att vi snackar om samma sak.

#23

Postad 24 June 2007 - 12:15

Unregistered11bf6fd0
  • Unregistered11bf6fd0
  • ForumrĂ€v

  • 848 inlĂ€gg
  • 0
Jag hade inga problem pÄ min PV60, altsÄ jag försökte verkligen se dom men lyckades inte.

#24

Postad 24 June 2007 - 18:47

Unregistered64250551
  • Unregistered64250551
  • AnvĂ€ndare

  • 122 inlĂ€gg
  • 0
- Mörkt rum
- Film med hög kontrast (Minority Report Àr ett bra exempel)
- HÄll koll pÄ de ljustaste partierna under kamerarörelser. Det syns inte vid stillbild, det Àr inte en skugga vi letar utan en efterslÀpning.

Inte alltid man ser det första gÄngen heller, se scenen nÄgra gÄnger isof.

#25

Postad 25 June 2007 - 01:14

Grimmy
  • Grimmy
  • Veteran

  • 1743 inlĂ€gg
  • 0
Alla plasmor har definitivt inte detta problem. Det mÄste vara frÄn exemplar till exemplar, och det verkar vara som panasonic har problem med sina plasmor.

Jag har aldrig sett nÄgot liknande pÄ min plasma och tro mig jag hÄrdgranskar allt sÄdan och Àr t.ex. grymt kÀnslig för regnbÄgseffekter pÄ dlp.

Jag har t o m kört ordentligt efterslÀpningstester pÄ tv:n (det dÀr med snabbt Äkande bilar, flaggor och rektanglar i bland annat vitt). Och med max kontrast vit rektangel som Äker extrem snabbt pÄ svar bakgrund kan man se en viss tendens till gulaktighet i den dÄ ganska lÄnga svansen :D Men det Àr allt och sÄdan hastighet förekommer inte vid vanlig anvÀndning...

Pixel persistance analyzer heter programmet och gÄr att ladda hem lite varstans. Kan vara vÀrt att testa sin tv med :P

#26

Postad 25 June 2007 - 01:20

mabbe
  • mabbe
  • AnvĂ€ndare

  • 174 inlĂ€gg
  • 0
Grimmy: Vad har du sjÀlv för TV dÄ?

#27

Postad 25 June 2007 - 02:12

Unregistered1fef72f3
  • Unregistered1fef72f3
  • Über-Guru

  • 16356 inlĂ€gg
  • 0

Alla plasmor har definitivt inte detta problem. Det mÄste vara frÄn exemplar till exemplar, och det verkar vara som panasonic har problem med sina plasmor.

Jag har aldrig sett nÄgot liknande pÄ min plasma och tro mig jag hÄrdgranskar allt sÄdan och Àr t.ex. grymt kÀnslig för regnbÄgseffekter pÄ dlp.

Jag har t o m kört ordentligt efterslÀpningstester pÄ tv:n (det dÀr med snabbt Äkande bilar, flaggor och rektanglar i bland annat vitt). Och med max kontrast vit rektangel som Äker extrem snabbt pÄ svar bakgrund kan man se en viss tendens till gulaktighet i den dÄ ganska lÄnga svansen :D Men det Àr allt och sÄdan hastighet förekommer inte vid vanlig anvÀndning...

Pixel persistance analyzer heter programmet och gÄr att ladda hem lite varstans. Kan vara vÀrt att testa sin tv med :P

<{POST_SNAPBACK}>


Om flackar med ögonen snabbt Ät sidorna och har svartvit bild sÄ kommer du nog ocksÄ se fenomenet till slut.

#28

Postad 25 June 2007 - 04:22

Unregistered64250551
  • Unregistered64250551
  • AnvĂ€ndare

  • 122 inlĂ€gg
  • 0
Jo att göra bilden svartvit fÄr det gröna att framstÄ mycket tydligare.

#29

Postad 25 June 2007 - 11:04

Grimmy
  • Grimmy
  • Veteran

  • 1743 inlĂ€gg
  • 0
trebban: som sagt jag kör ett speciellt program för att testa efterslÀpningar pÄ olika fÀrger. Det Àr svartvitt om jag sÄ önskar - en vit rektangel pÄ svart bakgrund har jag bland annat testat. Och jag har testat att titta pÄ det i ögonvrÄn ocksÄ.

Som sagt, med riktigt hög hastighet pÄ rektangeln sÄ kan jag se gulaktiga svansar. Men aldrig grönt :P

Jag har en LG PX4R som har ganska dÄlig kontrast för att vara plasma och det kan sÀkert bidra till att man inte ser det.

Tittar inte pÄ sÄ mycket svarvita filmer - sist var sin city och dÄ *letade* jag verkligen efter sÄdana hÀr defeker, men kunde inte hitta nÄgot.

Som sagt, jag tycker inte detta Àr nÄgot man ska acceptera för problemet ska inte vara sÄ stort sÄ att man ska se det. Har inte sett det pÄ nÄgon av mina tvÄ plasmor jag haft senaste 1,5 Äret.

#30

Postad 25 June 2007 - 12:18

Wiizard
  • Wiizard
  • AnvĂ€ndare

  • 240 inlĂ€gg
  • 0
Trots att jag verkligen har försökt sÄ har jag inte lyckats se dessa gröna ormar pÄ en PV70. Antingen Àr det bara vissa exemplar som lider av problemet, eller sÄ har jag för dÄlig syn helt enkelt...

#31

Postad 13 July 2007 - 08:11

Unregisterede7680728
  • Unregisterede7680728
  • Amatör

  • 80 inlĂ€gg
  • 0
Phogy//

Jag har kört min PX70 i 500 timmar nu och har faktiskt mÀrkt att det gröngula fenomenet har minskat markant speciellt nÀr jag spelar Gears of War sÄ syns det knappt nÄgot alls och det var ju dÀr det syntes mest, sÄ det stÀmmer nog att fosforcellerna behöver "köras" in för att prestera som bÀst, oavsett vad sÄ Àr det ju kul, nu Àr man supernöjd med apparaten :-)

#32

Postad 13 July 2007 - 17:38

Unregisteredb3752606
  • Unregisteredb3752606
  • AnvĂ€ndare

  • 146 inlĂ€gg
  • 0

Phogy//

Jag har kört min PX70 i 500 timmar nu och har faktiskt mÀrkt att det gröngula fenomenet har minskat markant speciellt nÀr jag spelar Gears of War sÄ syns det knappt nÄgot alls och det var ju dÀr det syntes mest, sÄ det stÀmmer nog att fosforcellerna behöver "köras" in för att prestera som bÀst, oavsett vad sÄ Àr det ju kul, nu Àr man supernöjd med apparaten :-)

<{POST_SNAPBACK}>


Ja men det lÄter ju bra... Jag har bestÀllt en PZ700 och hoppas jag slipper sÄ mycket skit som möjligt. Pallar verkligen inte att skicka tillbaka tv:n nÀr jag fÄr den dÄ jag vÀntat nu i snart 6 veckor och Ànnu inte fÄtt den :) So please!!!

#33

Postad 13 July 2007 - 18:34

Denethor
  • Denethor
  • Veteran

  • 1682 inlĂ€gg
  • 0
Jag mÄste sÀga att detta Àr inget jag har mÀrkt av, jag kan i princip inte kolla pÄ DLP-projektorer utan att fixera huvudet med skruv, för varje gÄng man rör huvudet eller ögonen sÄ blir det en regnbÄgseffekt.

Om jag vrider pÄ mitt huvud framför skÀrmen oerhört snabbt kan jag uppfatta detta regnbÄgsfenomen.
Men om jag spelar snabba bilspel (mörka bilar och ljus bakgrund) sÄ mÀrker jag inte av detta problem som filmen visar. Faktum Àr att jag aldrig sett nÄgot liknande.

Har heller aldrig sett det i nÄgon film. Varje gÄng man tittar pÄ film pÄ plasman blir man sÄ lÀttad över att man inte köpte en LCD.

Det jag dÀremot stör mig pÄ, framförallt pÄ PX70 Àr dess blinkande. Den hÄller ju pÄ nÀstan som en CRT. Tittar du med perifierseendet pÄ bilden blir man tokig.
NÄgot jag inte ens vid maxkontrast och hög ljusstyrka mÀrker av pÄ min LG.

#34

Postad 13 July 2007 - 19:34

Hoff
  • Hoff
  • ForumrĂ€v

  • 867 inlĂ€gg
  • 0

Jag mÄste sÀga att detta Àr inget jag har mÀrkt av, jag kan i princip inte kolla pÄ DLP-projektorer utan att fixera huvudet med skruv, för varje gÄng man rör huvudet eller ögonen sÄ blir det en regnbÄgseffekt.

Om jag vrider pÄ mitt huvud framför skÀrmen oerhört snabbt kan jag uppfatta detta regnbÄgsfenomen.
Men om jag spelar snabba bilspel (mörka bilar och ljus bakgrund) sÄ mÀrker jag inte av detta problem som filmen visar. Faktum Àr att jag aldrig sett nÄgot liknande.

Har heller aldrig sett det i nÄgon film. Varje gÄng man tittar pÄ film pÄ plasman blir man sÄ lÀttad över att man inte köpte en LCD.

Det jag dÀremot stör mig pÄ, framförallt pÄ PX70 Àr dess blinkande. Den hÄller ju pÄ nÀstan som en CRT. Tittar du med perifierseendet pÄ bilden blir man tokig.
NÄgot jag inte ens vid maxkontrast och hög ljusstyrka mÀrker av pÄ min LG.

<{POST_SNAPBACK}>


Beror inte blinkandet pÄ att tvn Àr instÀlld pÄ 50Hz dÄ?. Tyckte inte jag sÄg nÄgot blinkande vid 100Hz.

#35

Postad 13 July 2007 - 21:24

Denethor
  • Denethor
  • Veteran

  • 1682 inlĂ€gg
  • 0

Jag mÄste sÀga att detta Àr inget jag har mÀrkt av, jag kan i princip inte kolla pÄ DLP-projektorer utan att fixera huvudet med skruv, för varje gÄng man rör huvudet eller ögonen sÄ blir det en regnbÄgseffekt.

Om jag vrider pÄ mitt huvud framför skÀrmen oerhört snabbt kan jag uppfatta detta regnbÄgsfenomen.
Men om jag spelar snabba bilspel (mörka bilar och ljus bakgrund) sÄ mÀrker jag inte av detta problem som filmen visar. Faktum Àr att jag aldrig sett nÄgot liknande.

Har heller aldrig sett det i nÄgon film. Varje gÄng man tittar pÄ film pÄ plasman blir man sÄ lÀttad över att man inte köpte en LCD.

Det jag dÀremot stör mig pÄ, framförallt pÄ PX70 Àr dess blinkande. Den hÄller ju pÄ nÀstan som en CRT. Tittar du med perifierseendet pÄ bilden blir man tokig.
NÄgot jag inte ens vid maxkontrast och hög ljusstyrka mÀrker av pÄ min LG.

<{POST_SNAPBACK}>


Beror inte blinkandet pÄ att tvn Àr instÀlld pÄ 50Hz dÄ?. Tyckte inte jag sÄg nÄgot blinkande vid 100Hz.

<{POST_SNAPBACK}>


Nej men dÄ suddar den ut detaljer istÀllet, dessutom, denna tv var fabriksinstÀlld och dÀr Àr 100Hz standard...

#36

Postad 19 July 2007 - 18:50

theclone
  • theclone
  • ForumrĂ€v

  • 831 inlĂ€gg
  • 0
Är det nĂ„gon som har en PX-70 utan gröna ormar? försvinner de med tiden? eller vad sĂ€ger ni?


Har man en plasma utan gröna ormar, dÄ har man ingen riktig plasma. Dessutom det Àr det dags för en synundersökning. hehe. Heja plasma!

#37

Postad 08 August 2007 - 22:48

joelmeister
  • joelmeister
  • Wannabe

  • 14 inlĂ€gg
  • 0
Har nu kört in min PX70 i tre hela timmar.. satt nyss o lirade The Darkness pÄ PS3 och jag mÀrkte direkt dom gröna efterslÀpningarna.. Kan tÀnkte mej att det försvinner lite nÀr man kört in den ordentligt, men min frÄga Àr om en riktigt bra HDMI-kabel kan göra nÄgon skillnad? köpte den billigaste, Àr det nÄn som har provat skillnaden?

#38

Postad 08 August 2007 - 23:53

Sdw
  • Sdw
  • Wannabe

  • 44 inlĂ€gg
  • 0
Kabel pÄverkar inte detta fenom överhuvudtaget, det uppkommer i sjÀlva panelen, sÄ dyr eller billig kabel gör varken frÄn eller till.

Redigerat av Sdw, 08 August 2007 - 23:53.


#39

Postad 18 August 2007 - 10:17

Jarre
  • Jarre
  • Rookie

  • 6 inlĂ€gg
  • 0
Är det nĂ„n som har sett gröna ormar pĂ„ pioneer 8G plasmorna??

#40

Postad 18 August 2007 - 10:30

Unregistereda8d246d3
  • Unregistereda8d246d3
  • MĂ€stare

  • 2709 inlĂ€gg
  • 0

Är det nĂ„n som har sett gröna ormar pĂ„ pioneer 8G plasmorna??

<{POST_SNAPBACK}>


kanske lite fel trÄd att frÄga i ! pröva i pio g8 trÄden ist !

#41

Postad 28 August 2007 - 17:11

Dr_House
  • Dr_House
  • Rookie

  • 9 inlĂ€gg
  • 0
Har ocksÄ upptÀckt detta fenomen pÄ min PV70 ,första plasman.
Stör mig kraftigt pÄ detta ... sitter nÀstan Ä letar efter dom gröna efterslÀpningarna nu :D
Kollade pÄ 300 och i action scenerna dÀr man har vita/metalliska ytor mot mörk bakgrund och snabba
rörelser sÄg man det tydligt...störande !
Som andra sÀger sÄ upplever jag problemet mest vid PC till TV (via hdmi eller vga) och vid DVD tittande ,problemet finns Àven vid vanligt tv tittande men inte sÄ kraftigt/mycket.

Har nÄgon (gÄr det??) lyckats minimera eller fÄ bort detta fenomen ?
Blir det bÀttre eller kommer det vara likadant efter x antal timmar ?

#42

Postad 28 August 2007 - 17:21

Denethor
  • Denethor
  • Veteran

  • 1682 inlĂ€gg
  • 0
Har inte detta problem pÄ min LG 42PC1R

#43

Postad 28 September 2007 - 16:51

davidrone
  • davidrone
  • LĂ€rjunge

  • 265 inlĂ€gg
  • 0
NÄgon som hört nÄt mer frÄn Panasonic gÀllande detta? Blir det mindre med tiden?

Jag har en PV70 och tycker mig kunna se detta fenom ganska ofta tyvÀrr, sambon har inte sagt nÄt Ànnu sÄ kanske skiljer frÄn person till person?

#44

Postad 28 September 2007 - 17:45

Andr3as
  • Andr3as
  • ForumrĂ€v

  • 623 inlĂ€gg
  • 0

NÄgon som hört nÄt mer frÄn Panasonic gÀllande detta? Blir det mindre med tiden?

Jag har en PV70 och tycker mig kunna se detta fenom ganska ofta tyvÀrr, sambon har inte sagt nÄt Ànnu sÄ kanske skiljer frÄn person till person?

<{POST_SNAPBACK}>


Jag har haft min PX70 sedan i mars och aldrig sett detta pÄ min iallafall!

#45

Postad 02 October 2007 - 13:26

davidrone
  • davidrone
  • LĂ€rjunge

  • 265 inlĂ€gg
  • 0
Till er som inte sett detta. Om ni kör denna skiva http://tvblink.com/ och kör testet med det vita strÀcket som gÄr upp och ner fort ser ni dÄ inget konstigt precis bakom strÀcket?

Jag ser det tydligt pÄ min PV70 men inte pÄ de LCD-apparater vi har pÄ jobbet. Har tyvÀrr ingen annan plasma som jag kan testa det pÄ.

#46

Postad 14 February 2008 - 22:42

locofinch
  • locofinch
  • Wannabe

  • 30 inlĂ€gg
  • 0
Ni som har problem med phosphor lag, har det blivit bĂ€ttre med tiden? Köpte en PX74 nyligen och jag ser de gröna ormarna lite överallt :) Är visserligen överkĂ€nslig och perfektionist :D

Har kört Pixel Persistence Analyzer via VGA frÄn PC'n, och kan framkalla dessa ormar med istortsett vartenda test. Syns bÀst dÄ nÄgot svart rör sig med hög hastighet över nÄgot vitt, eller vice versa.

Testade att koppla upp min dator mot en Samsung Q97 pÄ Onoff ocksÄ, samma lag dÀr. Kanske lite mindre, men man mÀrkte av det klart och tydligt Àven pÄ Sammyn.

#47

Postad 14 February 2008 - 22:51

Grimmy
  • Grimmy
  • Veteran

  • 1743 inlĂ€gg
  • 0
Ska bara tillÀgga att jag efter mycket slit lyckats hitta ett sÀtt att se detta pÄ genom att snabbt vrida huvudet och kika i ögonvrÄn. Jag kan se hela regnbÄgar ocksÄ med pixel persistence analyzer. Men det Àr ju som sagt en förmÄga för min del att öva upp och jag kan omöjligt se det i en verklig situation :)

Jag skulle tro att det hela Àr en kombination av 1.) förmÄga att se det 2.) Plasma med hög kontrast och 3.) Ny plasma med oanvÀnd forsfor.

#48

Postad 14 February 2008 - 23:15

Rob77
  • Rob77
  • Rookie

  • 7 inlĂ€gg
  • 0
Aldrig nÄnsin sett detta fenomen pÄ min PV60.

#49

Postad 14 February 2008 - 23:48

locofinch
  • locofinch
  • Wannabe

  • 30 inlĂ€gg
  • 0

Ska bara tillÀgga att jag efter mycket slit lyckats hitta ett sÀtt att se detta pÄ genom att snabbt vrida huvudet och kika i ögonvrÄn. Jag kan se hela regnbÄgar ocksÄ med pixel persistence analyzer. Men det Àr ju som sagt en förmÄga för min del att öva upp och jag kan omöjligt se det i en verklig situation :)

Jag skulle tro att det hela Àr en kombination av 1.) förmÄga att se det 2.) Plasma med hög kontrast och 3.) Ny plasma med oanvÀnd forsfor.


Tjena! Vilken TV har Du och hur lÀnge har Du haft den? Har lagget minskat nÄgot med tiden?

#50

Postad 23 April 2008 - 14:52

radiuz
  • radiuz
  • LĂ€rjunge

  • 412 inlĂ€gg
  • 0
Kan vÀl Äteruppliva trÄden! Detta fenomen Àr vÀldigt vanligt pÄ plasma, alla ser dit inte medans andra gör det. Jag har haft min Panasonic PW7 plasma i snart 4 Är, och detta fenomen FINNS fortfarande kvar. Det Àr mest synbart i TV-Spel med en bra framerate.
Jag sitter nu och funderar pÄ 46" PZ85:an, men tror det blir LCD denna gÄng dÄ jag spelar mycket TV-Spel. Sedan att bara 1% ser "phosphor trails" Àr en lögn, har man ögat och tittar ordentligt sÄ ser nog dem flesta detta fenomen!

EDIT: AlltsÄ sÄ minskar inte detta fenomen, utan det man kan göra Àr att dra ner kontrasten samt stÀlla in vitbalansen och se om det gör nÄgon skillnad till det bÀttre.

Redigerat av radiuz, 23 April 2008 - 14:54.




1 anvÀndare lÀser detta Àmne

0 medlemmar, 1 gÀster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas hĂ€r?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   VĂ„ra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-instĂ€llningar.