Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Jittermätningar (bilder)

34 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 26 October 2009 - 14:41

Ageve
  • Ageve
  • Über-Guru

  • 12482 inlägg
  • 0
Här är lite mätresulat från Miller Audio Research (många tillverkare använder deras utrustning när de utvecklar sina produkter).

Just jitter är en omdiskuterad parameter. En del hävdar att mycket lågt jitter är ett krav för bra ljud, medans undersökningar visar att toleransen för jitter ligger på flera nanosekunder (flera 1000 pikosekunder). Hursomhelst så är dessa resultat intressanta. Det finns källor av alla typer med. CD-spelare, Bluray-spelare, HDMI-anslutna hembioprocessorer, SPDIF-anslutna och USB-anslutna separata D/A-omvandlare.

Graferna kommer från tidningen Hi-Fi News, och visar både jitternivå och brusgolv. Det fås fram genom att helt enkelt spela in från analogutgången till Millerutrustningen. Signalen innehåller en stark huvudton och mycket svaga utspridda peakar nära brusgolvet, för att provocera fram jitter (oregelbundna spikar/höjningar i brusgolvet). Ett högre brusgolv innebär inte sämre jitterprestanda, utan det viktiga är hur högt upp i nivå de oregelbundna spikarna finns, och hur många det är.

Innan jag listar alla så kanske det är intressant att se den bästa och den sämsta produkten (sett till jitter):

Bäst. Benchmark DAC 1 (via SPDIF). Mindre än 5ps:
Bifogad fil  Picture_3.png   18.35K   4 Antal nerladdningar

Sämst bland dyra produkter. Krell S-1000 AV Processor (via SPDIF). 2227ps:
Bifogad fil  Picture_4.png   19.96K   1 Antal nerladdningar

Sämst oavsett pris. Pro-Ject USB Box. Över 14000ps. Uselt.
Bifogad fil  Picture_26.png   30.89K   1 Antal nerladdningar



CD-spelare

Bryston BCD-1:
Bifogad fil  Picture_5.png   18.29K   0 Antal nerladdningar

Cambridge Azur 804C:
Bifogad fil  Picture_6.png   18.01K   1 Antal nerladdningar

Classé CDP-202:
Bifogad fil  Picture_7.png   18.29K   0 Antal nerladdningar

Harman Kardon HD990:
Bifogad fil  Picture_9.png   18.87K   1 Antal nerladdningar

Meridian Signature Reference 808.2:
Bifogad fil  Picture_10.png   19.18K   0 Antal nerladdningar

Naim CD5i:
Bifogad fil  Picture_11.png   19.01K   0 Antal nerladdningar

Denon DCD-700AE:
Bifogad fil  Picture_8.png   18.98K   0 Antal nerladdningar

Yamaha CD-S2000:
Bifogad fil  Picture_12.png   23.46K   0 Antal nerladdningar



Blu-ray spelare (CD)

Marantz BD8002:
Bifogad fil  Picture_13.png   21.44K   0 Antal nerladdningar

Pioneer BDP-LX70:
Bifogad fil  Picture_14.png   19.58K   0 Antal nerladdningar

Pioneer BDP-LX91:
Bifogad fil  Picture_15.png   19.02K   0 Antal nerladdningar

Sony BDP-S300:
Bifogad fil  Picture_18.png   19.19K   0 Antal nerladdningar

Panasonic BD30:
Bifogad fil  Picture_24.png   19.59K   0 Antal nerladdningar



HD-DVD spelare (CD):

Toshiba HD-E1:
Bifogad fil  Picture_19.png   18.38K   2 Antal nerladdningar



Separata D/A-omvandlare (SPDIF-anslutna)

Cambridge DacMagic:
Bifogad fil  Picture_20.png   19.22K   4 Antal nerladdningar

Benchmark DAC 1:
Bifogad fil  Picture_3.png   18.35K   4 Antal nerladdningar



Separata D/A-omvandlare (USB-anslutna)

Bel Canto DAC3:
Bifogad fil  Picture_21.png   18.4K   1 Antal nerladdningar

Firestone Fubar USB:
Bifogad fil  Picture_22.png   20.05K   1 Antal nerladdningar

Perreaux Silhouette SXD2:
Bifogad fil  Picture_25.png   18.67K   2 Antal nerladdningar

Pro-Ject USB Box:
Bifogad fil  Picture_26.png   30.89K   1 Antal nerladdningar



Hembioförstärkare / Processorer (HDMI-anslutna):

Denon AVR-3808:
Bifogad fil  Picture_27.png   20.76K   0 Antal nerladdningar

Audiolab 8000AP:
Bifogad fil  Picture_28.png   19.08K   0 Antal nerladdningar

Classé SSP-800:
Bifogad fil  Picture_29.png   17.85K   0 Antal nerladdningar

Denon AVC-A1HD:
Bifogad fil  Picture_30.png   23.09K   0 Antal nerladdningar

Krell S-1000:
Bifogad fil  Picture_4.png   19.96K   1 Antal nerladdningar

NAD T765:
Bifogad fil  Picture_31.png   25.58K   0 Antal nerladdningar

Onkyo TX-906:
Bifogad fil  Picture_32.png   20.39K   2 Antal nerladdningar

Pioneer LX81:
Bifogad fil  Picture_33.png   18.67K   0 Antal nerladdningar

Sony STR-DA5400ES:
Bifogad fil  Picture_34.png   20.21K   0 Antal nerladdningar

Yamaha DSP-Z11:
Bifogad fil  Picture_35.png   20.76K   1 Antal nerladdningar

Redigerat av Ageve, 26 October 2009 - 16:17.


#2

Postad 26 October 2009 - 14:52

Ageve
  • Ageve
  • Über-Guru

  • 12482 inlägg
  • 0
Dubbelpost...

edit: Använder detta inlägget till att visa hur signalen som ska återges ser ut. Här från Stereophile men principen är den samma. Om de små spikarna kommer med eller inte har mindre (eller ingen) betydelse eftersom de peakar under -120dB. Det samma gäller om spelarens brusgolv skulle ligga vid -120dB och därmed dölja peakarna. Det spelar ingen roll.

Bifogad fil  1208JittfIg02.jpg   26.38K   1 Antal nerladdningar

Det intressanta är vad som händer där över, dvs om distortion adderas pga tidsfel (jitter). Signalen är utvald för att vara så "elak" som möjligt, dvs det är inte alls säkert att prestandan blir så dålig i verkligheten. Det ger däremot en bra indikation om hur bra konstruerad spelaren/källan/omvandlaren är.

Redigerat av Ageve, 26 October 2009 - 16:22.


#3

Postad 26 October 2009 - 17:52

shifts
  • shifts
  • Veteran

  • 1684 inlägg
  • 0
Det skulle vara intressant om du kunde få in bilder från Squeezebox och kanske Airport Express här också. Vet att många ofta berömmer SB:n för att just jittret är så lågt, när det faktiskt inte är det jämfört med många CD-/DVD-spelare.

Fanns det en frågeställning förresten? :)

#4

Postad 26 October 2009 - 20:59

Ageve
  • Ageve
  • Über-Guru

  • 12482 inlägg
  • 0

Fanns det en frågeställning förresten? ;)


Egentligen inte ;) men graferna visar att det inte finns något samband mellan pris och prestanda när det gäller jitternivå, inte heller vilken typ av spelare/källa det handlar om.

Det enda som är helt konsekvent är att alla Blurayspelarna presterar bra på CD, samt att de med absolut lägst jitternivå inte är ens är några "skiv" spelare. Det är kanske något att tänka på för de som tror att rena CD-spelare är mycket bättre än andra ljudlösningar.

Lägst jitternivå har Benchmark DAC1 (runt 5ns) men USB-Dacen från Bel Canto ligger riktigt bra till med, runt 10ps. Hembioförsteget från Classé är riktigt bra med, och även Cambridge DacMagic.

Man ska dock undvika USB-porten på DacMagic. Den ger mycket sämre prestanda pga dålig implementering. Men annars är den mycket prisvärd för jitterjägaren ;) 40ps är bättre än samtliga CD-spelare i listan.

#5

Postad 26 October 2009 - 21:04

Unregistered895166df
  • Unregistered895166df
  • Beroende

  • 1200 inlägg
  • 0
Frågan är bara hur hörbara skillnaderna är när det kommer till jitter??

Det borde rimligtvis finnas adra paremetrar som har betydelse för hur man upplever ljudet hos en viss produkt.

Själv tycker jag mig uppleva skillnad mellan min CD-spelare och min DVD spelare när jag spelar just CD-skivor.

Men det beror säkerligen mest på att jag har den ena komponeten kopplad via HDMI och den andra komponenten kopplad analogt, he he.

Ps, Ageve, tack för tipset beträffande Blu-ray och Epson TW700!!!

G

#6

Postad 26 October 2009 - 21:47

Ageve
  • Ageve
  • Über-Guru

  • 12482 inlägg
  • 0

Frågan är bara hur hörbara skillnaderna är när det kommer till jitter??

Det borde rimligtvis finnas adra paremetrar som har betydelse för hur man upplever ljudet hos en viss produkt.


Vid flera blindtester så har tröskeln för hörbarhet varit relativt hög, flera nanosekunder (tusentals pikosekunder).

Så tråden handlar egentligen mer om tekniken bakom, dvs vilken teknisk prestanda man får för pengarna. De som tillverkar dyra och/eller avancerade produkter brukar ju ha låg jitternivå som ett försäljningsargument, trots att det faktiskt inte alls behöver kosta speciellt mycket för att få liknande värden (med några undantag då, t ex Hembioförsteget från Classé med extremt lite jitter, och Benchmark mfl).

I övrigt ligger de flesta produkter rätt nära varandra, förutom de riktigt usla då, som man hittar i båda ändar av prisskalan.

Jag glömde förresten några förut. Från "source first" tillverkaren Linn (Exotik AV Processor):
Bifogad fil  Picture_4.png   22.97K   1 Antal nerladdningar

Slim Devices Transporter:
Bifogad fil  Picture_5.png   25.61K   2 Antal nerladdningar

Redigerat av Ageve, 26 October 2009 - 21:58.


#7

Postad 26 October 2009 - 22:04

Unregistered985
  • Unregistered985
  • Användare

  • 118 inlägg
  • 0

Det skulle vara intressant om du kunde få in bilder från Squeezebox och kanske Airport Express här också. Vet att många ofta berömmer SB:n för att just jittret är så lågt, när det faktiskt inte är det jämfört med många CD-/DVD-spelare.


Squeezebox 3/Classic har 321ps jitter enl stereophile.

#8

Postad 26 October 2009 - 23:27

Falloutboy
  • Falloutboy
  • Lärjunge

  • 444 inlägg
  • 0

Lägst jitternivå har Benchmark DAC1 (runt 5ns) men USB-Dacen från Bel Canto ligger riktigt bra till med, runt 10ps.

Bel Canto DAC3 mätte sämre vid USB-koppling i Stereophiles test:

http://www.stereophi...7bc/index4.html

Man ska dock undvika USB-porten på DacMagic. Den ger mycket sämre prestanda pga dålig implementering.

Det var mest på grund av dålig strömförsörjning (och därmed dåligt fungerande USB-interface) i laptopen man använde.

När man använde samma laptop med batteridrift fick man mycket bättre resultat:

USB:
Postad bild
DacMagic, Jitter @ 44.1kHz using a Laptop USB powered by battery, total correlated Jitter (ref. 2.08dBV into 8k ohms) = 149ps (DC1 Channel), 151ps (DC2 Channel).

Toslink:
Postad bild
DacMagic, Jitter @ 44.1K using Toslink through a CD player (passthrough), total correlated jitter (ref. 3.57dBV into 8k ohms) = 124ps (DC1 Channel), 122ps (DC2 Channel).


Det verkar som om jitter-prestandan hos USB-dacar till största delen beror på datorn man kopplar dem till.
Så det kan ju vara orsaken till Pro-Ject USB Boxens katastrofala resultat och de skiftande resultaten för DacMagic och Bel Canto DAC3.

#9

Postad 27 October 2009 - 00:23

Falloutboy
  • Falloutboy
  • Lärjunge

  • 444 inlägg
  • 0
Här är ett annat intressant resultat:

Rotel tillverkar numera enbart en ren cd-spelare (RCD-1520) och en integrerad stereoförstärkare (RA-1520):

Rotel RCD-1520
Total Jitter - FAIL
Postad bild
Total correlated Jitter (re. -3dBFs into 60000ohm) =
2427psec (Left Channel)
2403psec (Right Channel)

Rotel RA-1520
Distortion vs Frequency at 10W into 8ohm - FAIL
Postad bild


Båda får alltså underkänt!

Redigerat av Falloutboy, 27 October 2009 - 00:26.


#10

Postad 27 October 2009 - 11:11

Ageve
  • Ageve
  • Über-Guru

  • 12482 inlägg
  • 0
Ja, det där var inget vidare bra. Mindre bra resultat kan bero på fel i testexamplaret, eller andra faktorer som du nämnde ovan (nätdelen i datorn). När det gäller det, så har de mer seriösa konstruktionerna inga problem med att hantera det, så egentligen är det ju en svaghet i produkten trots allt.

Men angående Rotel så har de ju gjort små fulingar förut med t ex DVD-spelarna som var baserade på JVC-produkter. Kanske den här är något liknande? Antingen det eller så var det ett måndagsex.

Så här presterar den äldre Rotel RCD-06:

Bifogad fil  Picture_2.png   19.43K   1 Antal nerladdningar


Tittar man sen på deras lilla 2-kanals slutsteg RB-06 så är det mycket bättre (OBS! Notera skalan i grafen):

Bifogad fil  Picture_4.png   11.34K   1 Antal nerladdningar

Redigerat av Ageve, 27 October 2009 - 11:21.


#11

Postad 27 October 2009 - 14:13

paul_on_fuzz_bass
  • paul_on_fuzz_bass
  • Lärjunge

  • 281 inlägg
  • 0
Finns det något samband mellan uppmätta jitternivåer och hur det låter?

#12

Postad 27 October 2009 - 15:48

Falloutboy
  • Falloutboy
  • Lärjunge

  • 444 inlägg
  • 0

Ja, det där var inget vidare bra. Mindre bra resultat kan bero på fel i testexamplaret, eller andra faktorer som du nämnde ovan (nätdelen i datorn). När det gäller det, så har de mer seriösa konstruktionerna inga problem med att hantera det, så egentligen är det ju en svaghet i produkten trots allt.

Jag skulle gissa att de flesta konstruktionerna beter sig på liknande sätt om de matas med extrema mängder jitter. USB-överföring av digitalt ljud är ju till viss del beroende av klocksignalen från datorn och det finns oftast en gräns för hur mycket inkommande jitter algoritmen för omklockning kan hantera.

Det skulle vara intressant att se en omfattande jämförelse på hur olika USB-omvandlare uppför sig under så dåliga förhållanden.
Det ligger nog mycket i det som Cambridge skriver:
Interestingly for USB transfer, it appears to be like the old (halcyon?) days of analog and the "front end first" doctrine.

Och det kanske finns en poäng med dyra jordade USB-kablar när man använder bärbara datorer med dåliga switchade nätdelar? :)

Men angående Rotel så har de ju gjort små fulingar förut med t ex DVD-spelarna som var baserade på JVC-produkter. Kanske den här är något liknande? Antingen det eller så var det ett måndagsex.

Så kan det vara. Det kan ju vara bristande kvalitetskontroll i utvecklingsstadiet också.

I stort sett alla moderna HiFi-tillverkare sysslar ju till viss del med rebadging, men det är väl inte så vanligt när det gäller cd-spelare i dagsläget?

Och förstärkare har ju alltid varit Rotels starka punkt, så det vore konstigt om de började använda konkurrenternas lösningar nu.
Är det en klass-D konstruktion? I så fall skulle det kanske kunna förklara den kraftigt stigande distorsionen.

Redigerat av Falloutboy, 27 October 2009 - 15:50.


#13

Postad 12 November 2010 - 12:18

mnbs
  • mnbs
  • Wannabe

  • 27 inlägg
  • 0

Här är lite mätresulat från Miller Audio Research (många tillverkare använder deras utrustning när de utvecklar sina produkter).

Just jitter är en omdiskuterad parameter. En del hävdar att mycket lågt jitter är ett krav för bra ljud, medans undersökningar visar att toleransen för jitter ligger på flera nanosekunder (flera 1000 pikosekunder). Hursomhelst så är dessa resultat intressanta. Det finns källor av alla typer med. CD-spelare, Bluray-spelare, HDMI-anslutna hembioprocessorer, SPDIF-anslutna och USB-anslutna separata D/A-omvandlare.

Graferna kommer från tidningen Hi-Fi News, och visar både jitternivå och brusgolv. Det fås fram genom att helt enkelt spela in från analogutgången till Millerutrustningen. Signalen innehåller en stark huvudton och mycket svaga utspridda peakar nära brusgolvet, för att provocera fram jitter (oregelbundna spikar/höjningar i brusgolvet). Ett högre brusgolv innebär inte sämre jitterprestanda, utan det viktiga är hur högt upp i nivå de oregelbundna spikarna finns, och hur många det är.

Innan jag listar alla så kanske det är intressant att se den bästa och den sämsta produkten (sett till jitter):

Bäst. Benchmark DAC 1 (via SPDIF). Mindre än 5ps:

Grymt intressant inlägg!!!
Bifogad fil  Picture_3.png   18.35K   4 Antal nerladdningar

Sämst bland dyra produkter. Krell S-1000 AV Processor (via SPDIF). 2227ps:
Bifogad fil  Picture_4.png   19.96K   1 Antal nerladdningar

Sämst oavsett pris. Pro-Ject USB Box. Över 14000ps. Uselt.
Bifogad fil  Picture_26.png   30.89K   1 Antal nerladdningar



CD-spelare

Bryston BCD-1:
Bifogad fil  Picture_5.png   18.29K   0 Antal nerladdningar

Cambridge Azur 804C:
Bifogad fil  Picture_6.png   18.01K   1 Antal nerladdningar

Classé CDP-202:
Bifogad fil  Picture_7.png   18.29K   0 Antal nerladdningar

Harman Kardon HD990:
Bifogad fil  Picture_9.png   18.87K   1 Antal nerladdningar

Meridian Signature Reference 808.2:
Bifogad fil  Picture_10.png   19.18K   0 Antal nerladdningar

Naim CD5i:
Bifogad fil  Picture_11.png   19.01K   0 Antal nerladdningar

Denon DCD-700AE:
Bifogad fil  Picture_8.png   18.98K   0 Antal nerladdningar

Yamaha CD-S2000:
Bifogad fil  Picture_12.png   23.46K   0 Antal nerladdningar



Blu-ray spelare (CD)

Marantz BD8002:
Bifogad fil  Picture_13.png   21.44K   0 Antal nerladdningar

Pioneer BDP-LX70:
Bifogad fil  Picture_14.png   19.58K   0 Antal nerladdningar

Pioneer BDP-LX91:
Bifogad fil  Picture_15.png   19.02K   0 Antal nerladdningar

Sony BDP-S300:
Bifogad fil  Picture_18.png   19.19K   0 Antal nerladdningar

Panasonic BD30:
Bifogad fil  Picture_24.png   19.59K   0 Antal nerladdningar



HD-DVD spelare (CD):

Toshiba HD-E1:
Bifogad fil  Picture_19.png   18.38K   2 Antal nerladdningar



Separata D/A-omvandlare (SPDIF-anslutna)

Cambridge DacMagic:
Bifogad fil  Picture_20.png   19.22K   4 Antal nerladdningar

Benchmark DAC 1:
Bifogad fil  Picture_3.png   18.35K   4 Antal nerladdningar



Separata D/A-omvandlare (USB-anslutna)

Bel Canto DAC3:
Bifogad fil  Picture_21.png   18.4K   1 Antal nerladdningar

Firestone Fubar USB:
Bifogad fil  Picture_22.png   20.05K   1 Antal nerladdningar

Perreaux Silhouette SXD2:
Bifogad fil  Picture_25.png   18.67K   2 Antal nerladdningar

Pro-Ject USB Box:
Bifogad fil  Picture_26.png   30.89K   1 Antal nerladdningar



Hembioförstärkare / Processorer (HDMI-anslutna):

Denon AVR-3808:
Bifogad fil  Picture_27.png   20.76K   0 Antal nerladdningar

Audiolab 8000AP:
Bifogad fil  Picture_28.png   19.08K   0 Antal nerladdningar

Classé SSP-800:
Bifogad fil  Picture_29.png   17.85K   0 Antal nerladdningar

Denon AVC-A1HD:
Bifogad fil  Picture_30.png   23.09K   0 Antal nerladdningar

Krell S-1000:
Bifogad fil  Picture_4.png   19.96K   1 Antal nerladdningar

NAD T765:
Bifogad fil  Picture_31.png   25.58K   0 Antal nerladdningar

Onkyo TX-906:
Bifogad fil  Picture_32.png   20.39K   2 Antal nerladdningar

Pioneer LX81:
Bifogad fil  Picture_33.png   18.67K   0 Antal nerladdningar

Sony STR-DA5400ES:
Bifogad fil  Picture_34.png   20.21K   0 Antal nerladdningar

Yamaha DSP-Z11:
Bifogad fil  Picture_35.png   20.76K   1 Antal nerladdningar



#14

Postad 13 November 2010 - 09:55

Glidtassen
  • Glidtassen
  • Guru

  • 4510 inlägg
  • 0
Men på vilket sätt gör mätningen produkternas ljudkvalite rättvisa?

Både NAD T765 samt Yamaha Z11 får underkänt. NADs jitter såg fruktansvärt ut. Går det att höra skillnad på förekomsten av jitter i ljudbilden? Det var roligt att se Dac Magic i mätnigen.

Jag har lyssnat på en DAC från Music Hall för motsvarande 10 000:- och källmaterialet var vanliga cd-skivor genom en Cambridge spelare. Nyanserna i skillnaderna var så små att det var försumbart.

Det hade varit roligt att även se en mätning på Hegels HD10.

Jag kan väldigt lite om digitala produkter så därför överlåter jag det till någon annan som är mer initierad.

Redigerat av Glidtassen, 13 November 2010 - 10:23.


#15

Postad 13 November 2010 - 10:35

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0

Men på vilket sätt gör mätningen produkternas ljudkvalite rättvisa?

Både NAD T765 samt Yamaha Z11 får underkänt. NADs jitter såg fruktansvärt ut. Går det att höra skillnad på förekomsten av jitter i ljudbilden? Det var roligt att se Dac Magic i mätnigen.

Jag har lyssnat på en DAC från Music Hall för motsvarande 10 000:- och källmaterialet var vanliga cd-skivor genom en Cambridge spelare. Nyanserna i skillnaderna var så små att det var försumbart.

Det hade varit roligt att även se en mätning på Hegels HD10.

Jag kan väldigt lite om digitala produkter så därför överlåter jag det till någon annan som är mer initierad.

Avsaknad av jitter upplevs inte som att det uppstår mer nyanser etc. i bilden. Om det är tillräckligt mycket jitter så att det är detekterbart så förstörs ljudet snarare.

Låg jitter gör med andra ord inte att du hör en cymbal som du inte hört tidigare. :(

Angående Hegel HD10 så har den jämförts mot Benchmark USB-1 vid ett flertal tillfällen. Bör väl gå att hitta något av dem på nätet. Båda är väldigt tekniskt korrekta så det som går att urskilja är snarare "förstegen" i dem som justerar spänningen och vilket egetljud de har.

Hegel HD10 har dock extremt bra klockningsfunktioner och annat som gör att du kan mata en icke-synkroniserad digital signal till den, eller helt få avbrott i signalen, utan att det påverkar ljudet. Om man har en optisk källa och har möjlighet att störa signalen medvetet går detta att experimentera med. Det är framför allt därför den är en av få D/A-omvandlare som faktiskt fungerar felfritt med Airport Express och Airfoil (inte via iTunes, där fungerar det alltid) utan att stöta på problem. Den signalen är katastrofal.

#16

Postad 13 November 2010 - 11:18

Glidtassen
  • Glidtassen
  • Guru

  • 4510 inlägg
  • 0
Det låter som väldigt mycket pengar för små skillnader.

Jag har haft HEED AUDIOs DAC hemma för test vid ett tillfälle. Men vad jag direkt kunde höra var att utsignalen var lägre från den externa DAC:en. Men när det kom till ren musikåtergivning så presterade fortfarande min NAD C542 bättre, med en finare separation och konturskärpa. Den gången jag upplevde HEEDs dac som ett lyft var det fortfarande ett marginellt sådant. Det hördes när jag spelade MP3 och FLAC från min TVIX 6500 då jag fick ett lite mer följsamt ljud.

Hade jag kunnat åka dit på ett blindtest? - Ja, det tror jag nog.

Men jag trodde fördelen med en DAC låg utanför medvetenheten om att man bara gick hem med en produkt som klockade den digitala signalen korrekt? Jag vill att det också skall återspeglas i musikåtergivning.

Om jag skulle köpa en DAC skulle vara för att den satte sin individuella särprägel på ljudet, och att jag inte behövde förlita mig på grafer för att förvissa mig om att jag gjort ett kap.

:(

Redigerat av Glidtassen, 13 November 2010 - 11:24.


#17

Postad 13 November 2010 - 11:31

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0
Största anledningen till att jag började se mig runt efter en ny DAC var att Cambridge DacMagic inte kunde hantera Airport Express via Airfoil.

Men nog går det att höra skillnad på D/A-omvandlare (externa sådana). Min Hegel HD10 gräver djupare än DacMagic och den är även mjukare i topparna vilket gör det behagligt att spela högt.

#18

Postad 13 November 2010 - 11:36

Glidtassen
  • Glidtassen
  • Guru

  • 4510 inlägg
  • 0
Roligt att höra att du är nöjd Mafix.

Men jag längtar fortfarande att se din anläggning på bild, det ger liksom dina argument lite mer tyngd och dignitet.
Speciellt när du figurerar så pass ofta härute på forumet. Jag efterlyser självklart bilder för att jag vet att vi uppskattar samma märken, och det skulle lyfta diskussionen om vi alla fick ett smakprov någon gång.

Jag kanske rent av lånar hem HD10 från Ljudmarkarn när jag tar min examen och börjar tjäna pengar igen.
En extern DAC i dagsläget känns som mycket pengar för en student som snart skall ta sin examen.

#19

Postad 13 November 2010 - 11:38

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0
Det finns bilder på min Hegel HD10 och Hegel H200 i denna tråd: https://www.minhembi...s...t&p=3065523

#20

Postad 13 November 2010 - 11:40

Glidtassen
  • Glidtassen
  • Guru

  • 4510 inlägg
  • 0
Men varför då inte sätta igång med den visuella utsmyckningen?

#21

Postad 13 November 2010 - 11:41

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0

Men varför då inte sätta igång med den visuella utsmyckningen?

Det låter inte bättre för det. :(

#22

Postad 13 November 2010 - 11:47

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0
Kan skicka till dig privat. Du har PM.

#23

Postad 13 November 2010 - 12:41

shifts
  • shifts
  • Veteran

  • 1684 inlägg
  • 0

Min Hegel HD10 gräver djupare än DacMagic och den är även mjukare i topparna vilket gör det behagligt att spela högt.


Sånt borde vara plättlätt att se på en frekvensgångsmätning, right?

#24

Postad 13 November 2010 - 12:44

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0

Sånt borde vara plättlätt att se på en frekvensgångsmätning, right?

Jag antar det. ;)

Jag har inte haft möjlighet att mäta dem i samma rum, dvs. ljudet som extraheras ur högtalarna. Att bara mäta på utgångarna på respektive manick tror jag inte säger så mycket. Eller?

Om du har möjlighet att testa dem så är jag väldigt nyfiken på resultatet.

#25

Postad 13 November 2010 - 13:23

Ageve
  • Ageve
  • Über-Guru

  • 12482 inlägg
  • 0

Både NAD T765 samt Yamaha Z11 får underkänt. NADs jitter såg fruktansvärt ut. Går det att höra skillnad på förekomsten av jitter i ljudbilden? Det var roligt att se Dac Magic i mätnigen.


Båda har ju skräp i signalen upp till runt -100dB, dvs fortfarande mycket låg nivå. Det enda som skulle kunna ge en hörbar påverkan isåfall var om felen förstärks när en mer komplex musiksignal återges.

Angående de fina resultaten för Blurayspelarna så är min teori att det beror på nätdelens kvalitet. BD-spelare hanterar videosignaler i HD-upplösning (no shit sherlock) vilket kräver både hög datorkapacitet och en ren spännigsmatning, framförallt om de analoga componentutgångarna ska ge en felfri bild.

#26

Postad 13 November 2010 - 14:01

MKarlsson74
  • MKarlsson74
  • Guru

  • 6366 inlägg
  • 0

Sånt borde vara plättlätt att se på en frekvensgångsmätning, right?



Det är intressant att höra diverse påstående om klen bas, avrullad topp mm och när man ser frekvensmätningarna så är dom spikraka.

#27

Postad 13 November 2010 - 16:53

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0

Det är intressant att höra diverse påstående om klen bas, avrullad topp mm och när man ser frekvensmätningarna så är dom spikraka.

Så du har mätt dessa två i samma rum?

#28

Postad 13 November 2010 - 18:03

Falloutboy
  • Falloutboy
  • Lärjunge

  • 444 inlägg
  • 0

Jag har inte haft möjlighet att mäta dem i samma rum, dvs. ljudet som extraheras ur högtalarna. Att bara mäta på utgångarna på respektive manick tror jag inte säger så mycket. Eller?

Att mäta utgångarna på apparaterna är det som är intressant. Vad som händer med signalen efteråt beror ju inte direkt på D/A-omvandlaren.
Och att försöka utläsa något om D/A-omvandlaren från en mikrofonupptagning i ett rum är nog lite väl optimistiskt.

Om du har möjlighet att testa dem så är jag väldigt nyfiken på resultatet.

Det finns gott om mätningar på DacMagic, men jag har ännu inte hittat några på HD10.

Frekvensgång DacMagic (linjärt filter):
Postad bild
+0/-0,16dB [L] +0/-0,14dB [R]

Inga direkta avvikelser att tala om.

Redigerat av Falloutboy, 13 November 2010 - 19:14.


#29

Postad 13 November 2010 - 18:18

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0
Jag skulle vilja se en jämförelse mellan den och Hegel HD10.

Det jag syftar på är att många lyssnar på en DAC i ett rum, till en viss anläggning, och sedan på en annan i ett annat rum med en annan anläggning. Det som är intressant för mig skulle vara att mäta om de påverkar frekvenskurvan i rummet, allt annat lika, om de är nivåjusterade.

Personligen anser jag att en DAC har en viktig uppgift då det handlar om signalomvandling. Det är inte bara transport som exempelvis en förtärkare.

#30

Postad 13 November 2010 - 18:51

Falloutboy
  • Falloutboy
  • Lärjunge

  • 444 inlägg
  • 0

Jag skulle vilja se en jämförelse mellan den och Hegel HD10.

Egentligen är det väl inte så intressant att jämföra apparater mot varandra? Om A är bättre än B betyder det ju inte A är bra. Sen är det lätt att eventuella skillnader förstoras ("kontrastprincipen") och upplevs större än de verkligen är.
Det är väl intressantare att jämföra dem mot en referens?

Det jag syftar på är att många lyssnar på en DAC i ett rum, till en viss anläggning, och sedan på en annan i ett annat rum med en annan anläggning.

Ja, det är ju hela anläggningen (inklusive rummet och källmaterialet) man lyssnar på, så alla bedömningar man gör gäller ju den helheten.

Det som är intressant för mig skulle vara att mäta om de påverkar frekvenskurvan i rummet, allt annat lika, om de är nivåjusterade.

Hur mycket DAC:en påverkar frekvensgången kan du mäta direkt från utgångarna.

Personligen anser jag att en DAC har en viktig uppgift då det handlar om signalomvandling.

Ja, alla delar är ju viktiga på sitt sätt. En DAC är dock lättare att göra bra än t.ex. högtalare.

Det är inte bara transport som exempelvis en förtärkare.

En förstärkare ska ju förstärka signalen, alltså omvandla den från lågnivå till högnivå. Det är en relativt komplicerad uppgift om man vill ha låg distorsion och hög effekt.

Redigerat av Falloutboy, 13 November 2010 - 19:42.


#31

Postad 13 November 2010 - 18:57

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0
Va? ;)

#32

Postad 13 November 2010 - 18:59

shifts
  • shifts
  • Veteran

  • 1684 inlägg
  • 0

Jag antar det. ;)

Jag har inte haft möjlighet att mäta dem i samma rum, dvs. ljudet som extraheras ur högtalarna. Att bara mäta på utgångarna på respektive manick tror jag inte säger så mycket. Eller?

Om du har möjlighet att testa dem så är jag väldigt nyfiken på resultatet.


Nej för fanken, jag är tappad bakom en vagn när det kommer till att testa manicker. Tycker det borde finnas tillgängligt bara. Kanske inte är så enkelt.

#33

Postad 13 November 2010 - 19:01

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0

Nej för fanken, jag är tappad bakom en vagn när det kommer till att testa manicker. Tycker det borde finnas tillgängligt bara. Kanske inte är så enkelt.

Jag är också ganska dålig, men jag har goda vänner som är ingenjörer och väldigt duktiga på... sina saker. ;)

Jag kanske kan ordna nånting själv mellan DacMagic och HD10. Bara jag får tag i en DacMagic.

#34

Postad 13 November 2010 - 19:12

Falloutboy
  • Falloutboy
  • Lärjunge

  • 444 inlägg
  • 0

Va? :D

Jag klickade fel. Har uppdaterat inlägget nu. Sorry! ;)

#35

Postad 13 November 2010 - 19:13

Unregistered1254
  • Unregistered1254
  • Guru

  • 5090 inlägg
  • 0
I see. ;)



1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Ny 3D utskriven fjärrkontroll hållare
    nimman
    2026-06-08 07:49:07
  • Sofabaton X2
    hmarkstrom
    2026-06-07 10:02:24
  • Monterar kabelkanaler
    genstruktur
    2026-06-04 20:53:37
  • Två sittplatser men behöver två till
    genstruktur
    2026-06-04 20:51:09
  • Gavel akustikvägg
    genstruktur
    2026-05-23 08:15:25
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2026 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.