Hoppa till innehåll

Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Tips för att optimera PS5 för retrospel – Emulatorer eller andra lösningar?

1 svar till detta ämne
  • Vänligen logga in för att kunna svara

#1

Postad 08 maj 2025 - 04:29

polariscope
  • polariscope
  • Rookie

  • 1 inlägg
  • 0

Jag är ny här på Minhembio och har precis skaffat en PS5, mest för att spela nya titlar som God of War och Horizon. Men jag är också en sucker för retrospel – tänk Super Mario 64, Crash Bandicoot eller gamla PS1-klassiker. Nu undrar jag hur jag bäst kan använda min PS5 för att köra retrospel utan att behöva gräva fram min gamla konsol från källaren.

Har någon här testat emulatorer på PS5? Jag har hört att det kanske går via homebrew eller liknande, men är det krångligt eller riskabelt för konsolen? Alternativt, finns det några bra tjänster eller appar (typ PlayStation Plus Premium) som ger tillgång till äldre spel direkt? Jag skulle gärna vilja köra både SNES- och PS1-titlar i bra kvalitet, gärna med upscale till 4K om det är möjligt.

Lite om vad jag söker:

  • Enkel setup, gärna utan att jailbreaka eller göra något som voidar garantin.
  • Tips på hur man får bra bildkvalitet (t.ex. via PS5:s HDMI till min 4K-OLED).
  • Om emulatorer är ett alternativ, vilken är bäst och hur kommer man igång?
  • Budgetvänliga lösningar – vill inte köpa en till retrokonsol om PS5 kan lösa det.

Har någon testat att koppla externa hårddiskar med ROMs eller liknande? Eller är det bättre att satsa på officiella remasters? Alla tips och erfarenheter är guld värda! Om någon har en guide eller länk till hur man gör, dela gärna.

Tack på förhand och ser fram emot att hänga här på forumet!


Redigerat av Zoiler, 08 maj 2025 - 14:07.


#2

Postad 08 maj 2025 - 08:47

Demon Slayer
  • Demon Slayer
  • Guru

  • 4 891 inlägg
  • 0

En PC eller en dedikerad Android-enhet som går att koppla til TV via HDMI med 8bitdo kontroller och Retroarch blir ganska bra.
Jag rekommenderar se Retroarch guide här: https://retrogamecorps.com/   men det är garanterat sjukt mycket att sätta sig inn i men det är det värt.

 

För orginal/betaltjänster - Hos Nintendo kommer man ganska långt med Switch och dens retro-emulering av NES/SNES/N64 osv men det kostar pengar. PS och XBOX har själva lagt ut en del gamla klassiker på sina butiker men hos PS är det långt ifrån det man hittar på Nintendo.


Redigerat av Demon Slayer, 08 maj 2025 - 08:48.




1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar

  • Nya stativ
    Anton
    2025-05-30 12:20:04
  • Powercon ”grendosa”
    Anton
    2025-05-28 20:37:24
  • Baffelvägg
    Anton
    2025-05-24 08:28:29
  • JBL 4309 vs 708i
    Anton
    2025-05-23 13:58:22
  • Botten av lådan limmas.
    Anton
    2025-05-23 13:48:01
  • Fler  |  Vilka bilder visas här?
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.