Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Audiovector släpper ny serie

Skriven av: dp79.com  |  Datum: 2007-10-30

Under HiFi- och hemmabiomässan i Malmö så visade Audiovector med Ole Klifoth i spetsen upp en helt ny serie högtalare från Audiovector. Den nya S-serien kommer att ersätta M-serien som nu efter runt 10 år gjort sitt.

Den mest uppenbara skillnaden är att nu även Audiovector börjat med välvda kabinett även i de lägre prisklasserna vilket flertalet av konkurrenterna haft en tid. Rundat kabinett brukar innebära bättre akustik inne i högtalaren och som tillverkare kan man till exempel minska på mängden dämpmaterial för att bibehålla så mycket som möjligt av dynamiken och detaljrikedomen som annars lätt blir "bortdämpad" i sämre akustiska kabinett. Det runda kabinettet för S-serien sätter dock käppar i hjulet för de som vill uppgradera från M-serien - det går helt enkelt inte.

När det gäller elementen så är det nyutvecklade sådana i glas- och kolfiberlaminat där exakthet och snabbhet nämns i pressmaterialet. Filtertekniken ska vara förfinad så filterna arbetar ännu effektivare och ska kunna halvera förlusterna jämfört mot tidigare generationer filter.

Arvet från storebror-serien märks bland annat av den fot som högtalaren vilar på och är till för att minska vibrationerna.

Precis som tidigare handlar det om fyra högtalare i serien, S3, S3 Super, S3 Signature samt S3 Avantgarde där man kan uppgradera sig uppåt.

Förutom fyra golvare kommer även S1  (stativhögtalare), SC (centerhögtalare) och en S-Sub.

Priserna startar runt 18 000 kronor för S3 och slutar strax under 50 000 kronor för S3 Avantgarde.

S3-modellerna kommer att finnas till försäljning inom de närmsta veckorna och tanken är att även stativarna kommer samtidigt eller strax därefter.

Det snackas redan på forumet om de nya högtalarna, tråden hittar du här.

Via Ljudtema.se

 



Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.