Pengarna som plöjs ned i utveckling och tillverkning av lcd-paneler världen över tär även på giganterna som Sony, Philips, Samsung, Sharp, LG med flera.
Samarbete mellan företagen har pågått länge, bland annat har ju LG och Philips ett tätt samarbete och Sony samarbetar flitigt med Samsung.
LG har dock gått ut med information att de nu även kommer köpa LCD-paneler från Sharp i storlekarna 32 tum och 52 tum. Detta gör man helt enkelt för att efterfrågan är så pass hög, den "egna" tillverkningen hänger inte med.
Detta är inte första och förmodligen inte sista gången en lcd-tv-tillverkare köper paneler av från en av sina större konkurrenter. Som konsument bör man alltså inte stirra sig blind på märket för det kan vara helt olika från modell till modell på vad som gömmer sig bakom märket.
Att faktiskt fysiskt jämföra skillnaden med egna ögon är som vanligt att rekommendera och blir nog ännu viktigare framöver då det är en salig blandning tillverkarna emellan.