Följande text är publicerad med tillstånd av EricS som å MinHembios vägnar lyckades få en intressant pratstund med representanter för ComHem...
Öga mot öga med com hem - ett samtal om HDTV
Jag hade idag den stora glädjen att få träffa representanter för Comhems tekniska avdelning för att bl.a. gå igenom Humax HD-box och dess nuvarande status. Men givetvis så fanns det många andra frågor i min ”anteckningsbok”. Ni skall här få svar på de mest frekventa frågeställningarna som cirkulerat på MinHembio. En fortsättning kommer förhoppningsvis att följa inom några veckor.
Som de flesta känner till, har det diskuterats flitigt om mjukvaran till Humax CXHD-1000C och många väntar tålmodigt på nästa version. Många av de fel och brister som orsakat mest besvikelse är redan åtgärdade och kvarstår gör en finslipning av de detaljer som även Comhem är medvetna om.
Då börjar vi...
Vem är det som arbetar med mjukvaran till Boxen?
– I första hand är det Humax och de i sin tur får drivrutiner från underleverantörer till viss hårdvara.
Har hårdvaran i boxen någon del i de problem som uppstått med boxen och dess mjukvara?
- I boxen finns ett chip från Conexant som kräver sin del av mjukvaran och som varken vi eller Humax råder över. Humax sköter den kontakten och de jobbar för fullt för att nå en lösning som passar både för mjukvara och övrigt som rör boxens funktioner.
Vad har Conexant-chippet för uppgift i HD-boxen?
– Det är ett mpeg2- och mpeg4-chip.
Vad prioriterar ni först och främst till nästa uppgradering av mjukvaran?
– Bilden i upplösning 576p blev inte riktigt vad vi tänkt oss och då de flesta kanaler är SD-kanaler måste vi försöka lösa detta först o främst. Till dess råder vi kunderna att använda sig av 720p eller 1080i som för många fungerar mycket bättre. Ingen nyare platt–tv har lägre upplösning än 720p.
Det finns en önskan om att boxen skulle låta SD-kanalerna gå rakt igenom som 576i även via HDMI då många anser att deras platt–tv skalar upp bättre än vad boxen gör. Är det något vi kan se fram emot?
– Det är vår förhoppning att även detta skall komma i nästa mjukvara, men vi kan inte lova något i dagsläget men det är en av de funktioner som vi prioriterar högst.
Finns det något annat ni skulle vilja nämna om boxen?
– Vi är glada för att vi kunnat lägga till Limited RGB som kommer att vara standard i kommande boxar till skillnad från Full RGB som låg som standard från början. Full RGB kommer att finnas kvar som val. Att man kan välja DD via HDMI är också en bra funktion för de som har receiver.
En del har klagat på dålig lipsynk?
– Det är först och främst de kanaler som sänder DD men vi har även märkt det på kanaler som sänder PCM. Vi jobbar på det också.
En del som använder sin receiver som bildväxlare får problem med originalläget när man växlar upplösning, Man får bara blåskärm och måste växla ingångar tills det fungerar igen (jag demonstrerade problemet på en receiver).
– Detta är inget vi har sett på den receiver som vi har testat, men vi ser det ju nu och detta måste vi undersöka närmare.
När kan vi förvänta oss en ny mjukvara till HD-boxen?
– Vi jobbar med mjukvaran varje dag och har daglig kontakt med Humax som gör allt för att lösa det som finns kvar att lösa, men vi kan inte sätta ett datum för när vi kan släppa den till våra kunder.
Varför har man inte gjort det enkelt för sig och tagit hit boxar från USA som haft HDTV i många år?
– Hade det varit så enkelt, hade vi gjort så. I Europa har vi ett system som heter DVB medan man i USA har ett helt annat som heter ATSC. Dessa jobbar efter helt olika tabeller och går inte att överföra rakt av. Det finns många andra skillnader, som gör det omöjligt.
Men kan man inte ta del av något från USA?
– På sina håll har det även blivit vanligt med mpeg4 i USA men annars är det helt nytt för alla. Det system för HDTV som vi satsar på i Europa är lika nytt för alla och vi kan bara hoppas på att tillverkarna av mpeg4-chip och boxtillverkarna gör sitt bästa för att vi skall få så bra boxar som möjligt.
Det är så otroligt stor skillnad mellan HDTV och Blu ray. Skall det vara så?
– HDTV kan med dagens teknik inte nå upp till blu ray vad gäller bildkvalité.
Vissa har jämfört rippade blu ray som har mycket låg bitrate med HDTV och säger att blu ray likväl ser mycket bättre ut. Vad beror det på?
– Det är en helt annan kodning och som sagt, med dagens teknik är det inte möjligt att nå upp till den bildkvalitén med HDTV.
Vilka leverantörer jobbar ni med i dag?
– Vi undersöker marknaden hela tiden och hittar nya leverantörer som vi testar. Vilka dessa är kan vi inte gå in på. Men naturligtvis jobbar vi vidare med Humax och Samsung då vi har hundratusentals boxar av dessa fabrikat ute hos våra kunder. Sagem har vi däremot avslutat samarbetet med.
Hur många HD boxar finns det ute?
– Några 10 000-tal och det är bra med tanke på att HDTV är relativt nytt på den svenska marknaden.
Hur mycket satsar ni på HDTV?
– Vi prioriterar HDTV högt och kommer att satsa mycket av våra resurser framöver. Utbudet är ännu inte så stort, men det kommer och då vill vi vara väl rustade. Vi har mycket kapacitet i våra nät och ser därför inga begränsningar för HDTV i framtiden. Vi har bara sett början på en otrolig utveckling.
En del kunder har både HD-boxen och Samsung 270. Vissa har upplevt problem med att skifta kortet mellan dessa och att Samsungboxen låser sig.
– Det är ett problem vi känner till och som löser sig själv några dagar efter att kortet blivit pairat till HD boxen. Vi kommer med en ny mjukvara för 270-boxen som löser detta samt några andra små detaljer.
En fråga som uppkommer ofta på MinHembio är om signalen går opåverkad genom ert nät?
– 90 % av alla kanaler passerar oss bara och vi gör inget med dessa. Ett par kanaler måste vi pga. av textning koda om och en av dessa är Animal planet. Ingen av de stora kanalerna behöver kodas om.
Har ni ingen skuld till att vissa kanaler ger sämre bild än andra?
– Som sagt, ni får kanalerna som vi tar emot dem.
Hur tar ni emot kanalerna?
- En del får vi via fiber (t.ex. SVT) övriga via satellit.
Vi på MinHembio tackar för att vi fick möjligheten till denna frågestund och genomgång av boxens funktioner så som de finns tillgängliga idag. Vi hoppas på en uppföljning och vidare frågor och svar angående Comhems övriga tjänster.
Sammanfattning
Comhems tekniker gav ett mycket professionellt intryck och visade på hög kompetens inom sitt område. Jag bad dom att på något sätt förmedla det jag personligen upplevt i dag på ett bättre sätt samt att öka informationsflödet till sina kunder. Detta är ett sätt och en mycket bra början och personligen har jag mycket större förhoppningar om Comhems HDTV-satsning efter detta möte än vad jag haft innan.
Upp till bevis Comhem !
EricS
Ni är alla välkomna att ställa frågor i nedan diskussionstråd.