Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Harman Kardon tar portabel navigering till en ny nivå

Skriven av: Tomas_D700  |  Datum: 2008-05-02

 

Harman Kardon tar portabel navigering till en ny nivå

 
Harman Kardon meddelar att man lanserar Guide+PlayGPS-810 där en trådlös fjärrkontroll ger möjlighet att kontrollera både navigering, mediespelare och Bluetoothansluten mobiltelefon. Navigatorn kan även skötas från en 4,3 tum stor pekskärm.

Systemarkitekturen är öppen och baseras på Harman Kardon Net vilket innebär att ytterligare digitala enheter kan anslutas till Guide+Play™ och styras via fjärrkontrollen.


  

Navigering
Enheten kommer med kartor över 38 europeiska länder förinstallerade på ett internt 2-gigabyte flashminne. En kraftfull ARM11™-processor på 530 MHz och ett SiRFstarIII™ GPS-chipset gör att det går fort att hitta.
 
Musik, Filmer och Bilder
En integrerad musikspelare stöder MP3-, WMA- och M4A/AAC-format och användaren kan bläddra i sin samling efter spellista, genre, album, artist, låt eller mapp. Det går också att visa skivomslagen i färg och justera volym och ljusstyrka med fjärrkontrollen eller med klickhjulet. Under musiklyssning går det fortfarande att se viktig navigeringsinformation som man kommer åt med en knapptryckning. GPS-810 kan även visa filmer i formaten MPEG-4, WMV9 och H.264 samt visa bildspel med JPEG-bilder.
 
Mediafiler lagras på SD- eller SDHC-minneskort och GPS-810 kan synkroniseras med Windows Media® Player på datorn. Det finns stöd för musik och video som kodats med Windows Media DRM 10. Det går att ställa in ljudnivån för navigeringen, mobiltelefonen och mediaspelaren separat.


Anslutning till mobiltelefon genom Bluetooth
Med Bluetoothanslutning kan Guide+Play GPS-810 som sagt styra mobiltelefonen samtidigt som man navigerar. Den har två inbyggda bullerreducerande mikrofoner. Navigatorn använder telefonkatalogen i telefonen och visar information om telefonsamtalet på kartskärmen samtidigt som den ger navigeringsinformation.
 
Pris och tillgänglighet
GPS-810 kommer att finnas tillgänglig från och med denna månad (maj 2008) och har ett rekommenderat pris i handeln på 3990 kronor.

Mer information finns på www.guideandplay.eu/eng/main.html



 Medelbetyg:
Allmän produktfakta

Allmänt

Handhållen (portabel) Nej
Handledsburen Nej
Typ av GPS

Anslutningar

Anslutning för extern antenn Ja
Hörlursutgång Ja
USB-kontakt Ja
USB-version 2.0

Bildegenskaper

Färgskärm Ja
Pekskärm (touchscreen) Ja
Skärmstorlek 4.3 tum
Skärmupplösning 480x272

Dimensioner

Bredd 110.8 mm
Djup 20 mm
Höjd 70.5 mm
Produktvikt 230 g

Funktioner

Allvädersskydd (damm/fukttålig) Nej
Funktioner FM-sändare Ruttplanering (delmål)
Multimediafunktioner MP3-spelare Bildvisare Videouppspelning

Kommunikation

Bluetooth Ja
Handsfree via bluetooth Ja
GLONASS

Lagring

Minneskortsläsare Ja
Kompatibla minneskort Secure Digital (SD)

Minne

Integrerad minnesmängd 2000 MB

Navigering

Medföljande karta Ja
Karttäckning Europa Sverige Norden
Kostnadsfria kartuppdateringar
POI (Points-of-Interest) Ja
Röstguidning Ja
Uttalar gatunamn (text-till-tal) Ja
Röststyrning Nej
Stöd/varning för fartkameror Ja
TMC-stöd Ja
Live traffic
Premium
Typ av kartvy 3D 2D

Strömförsörjning

Batteridrift Ja
Batteritid (drift) 5 h
Batterityp
Extern strömanslutning

Länkar

Varumärkets produktsida
Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.