Sökresultat Sökningen pågår Sökresultaten dyker upp här efterhand. Du kan fortsätta skriva om du vill begränsa sökningen.
Söker efter användare
Söker efter gallerier
Sök forumtrådar
Stäng

Kompakt bärbar med blu-ray från Sony

Skriven av: dp79.com  |  Datum: 2008-09-24

Under ”krigets” tid så snackades det en del om blu-ray och dess eventuella nackdel att det skulle vara svårt att göra läsarna små och kompakta, bland annat på grund av dubbla läshuvud – ett för äldre cd/dvd-skivor och ett för blu-ray.

Nu verkar dock detta ”problem” vara löst då Sony presenterat en ny kompakt bärbar dator med en blu-ray-brännare inbyggd, Sony själva presenterar den som världens lättaste bärbara dator med blu-ray, datorn är endast 2,3 centimeter tjock och då innehåller den en hel del hårdvara.

Vikten ligger på 1.3 kg och skärmen är på 11,1 ” med LED som bakgrundsbelysning och en upplösning på 1366x768 bildpunkter. Processorn är från Intel och är en Core 2 Duo SU9400 på 1,4Ghz, 4GB DDR3 i ram-minne och 256GB Solid State-diskar i RAID-lösning ( 2x128GB) ingår också.

När det gäller blu-ray-brännaren så klarar den av att bränna blu-ray-skivor i 2x hastighet. Mer information om datorn hittas på dess produkthemsida. Dock verkar den inte aktuell för Sverige, i alla fall inte än så länge.



Trendande produkter
Prisjakt © 2000 - 2025 Prisjakt   Cookiepolicy.   Våra regler.   Personuppgiftspolicy.  Hantera cookie-inställningar.