Panasonic, Samsung, Philips och Sony har kommit fram till att framtida fjärrkontroller bör använda sig av radiofrekvenser (RF) och det hela ska ske via en global öppen standard. Istället för att uppfinna hjulet på nytt så väljer företagen att gå med i ZigBee Alliance där man tillsammans utökar befintlig standard till något som kommer kallas för ZigBee RF4CE 1.0.
Denna specifikation är tänkt att användas för att kunna kontrollera en mängd olika sorters produkter som till exempel hemmabioprylar, garagedörrar, nyckelfria dörrar, lampor och så vidare.
ZigBee RF4CE kommer att vara baserat på IEEE 802.15.5 MAC/PHY som opererar inom det fria 2,4GHz-bandet. Låg energiförbrukning, snabb respons, tvåvägskommunikation och enkel konfiguration och användning är något som förhoppningsvis blir en verklighet för många av morgondagens produkter.
Panasonic, Samsung, Philips och Sony har tidigare haft sitt egna samarbete som gått under namnet RF4CE och det är alltså detta konsistorium som nu går ihop med ZigBee.
Mer information om det hela hittas i pressmeddelandet från ZigBee (pdf).

Sökningen pågår
Avancerad sökning
dp79.com